Bugün: 21.04.2021

BAŞKAN YILMAZ:BEN SENİN SOKAKTA KAVGA ETTİĞİN ADAM MIYIM?

BAŞKAN YILMAZ:BEN SENİN SOKAKTA KAVGA ETTİĞİN ADAM MIYIM?
Milli Emlak’tan Büyükşehir Belediyesi’Ne devredilen Zeytinli Altınkum’daki 379 dönüm arazi ile ilgili hedef planlar, Büyükşehir Meclisi’nde sert tartışmalara neden oldu. CHP’li Meclis Üyesi Ayhan Halil’in arazinin Edremit halkına iade edilmesiyle ilgili önergesi ve Meclis’te “araziyi gasp ettiniz” şeklindeki sözleri, Başkan Yücel Yılmaz’ı fena kızdırdı.12.02.2021 13:28

379 dönüm alanda neler yapacaklarını anlatırken muhalefetin rant iddialarını gündeme getirmesi üzerine bir anda patlayan Yücel Yılmaz, “kim neyi gasp ediyor, burada siyaset yapmayın, ben bu sözleri hak etmiyorum, sizi incitecek hiç bir şey yapmadım. Gasp ne demek? Meclisi bu şekilde germeyin” sözleriyle tepki gösterdi.

Meclis Üyesi Ayhan Halil’in “gasp ettiniz” çıkışına Yücel Yılmaz şu karşılığı verdi: “Kendi ayağınıza sıkacak şeyler yapıyorsunuz. Burayı satışa çıkarıyoruz diye bir karar almıyoruz ki. Belediye Başkanı olarak yapılacak en doğal şeyi yapıyoruz. Bu diyalog ortamını sarsıcı şeyler söylüyorsunuz. Gasp diyorsunuz, iade et diyorsunuz. Lüzumsuz konuşuyorsunuz. Taktığınız kravata, aldığınız eğitime yakışmayan sözler bunlar. Biz konuyu size izah ediyoruz uzun uzun. Ben senin sokakta kavga ettiğin adam mıyım? Bu sözleri hak etmiyorum. Bu şehre hizmet etmek için çalışıyoruz. Bugüne kadar incitici bir sözüm olmadı, yazıktır günahtır.”

ARITMA TESİSİ DERENİN DİĞER YAKASINA TAŞINACAK

Önergede yer alan taleple ilgili açıklamalar yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, 379 dönümlük alanda yapacakları çalışmaları anlattı. Zaman zaman CHP ve İYİ Partili Meclis üyeleriyle tartışmaya giren Yücel Yılmaz, araziyle ilgili çeşitli spekülasyonlar yapıldığını, Edremit için Balıkesir için en iyi planlamaları yapmaya çalıştıklarını söyledi. İlk planda önceki yıllarda yapılan ancak işletmesi konusunda sıkıntıların yaşandığı atık su arıtma tesisini bu arazinin dışına çıkarmayı planladıklarını kaydetti.

Başkan Yücel Yılmaz arıtma tesisi hakkında şu bilgileri verdi:

“İller Bankası bu araziye arıtma tesisi kurayım demiş, buradaki belediyeleri bir araya getirmiş. Alt tarafta çok güzel bir sahil var, onu düşünmeden Edremit’i, Akçay’ı, Kadıköy’ü, Zeytinli’yi buraya toplamışlar. Arıtmanın boruları döşenmiş, ilçenin bütün atık suyunun buraya gelmesi sağlanmış. İller Bankası krediyi belediyelere paylaştırmış, sonra işletmesi konusunda problemler yaşanmış. Turizm bölgesi burası ama değer verilmemiş. Elektrik faturalarından dolayı arıtmayı çalıştıramamışlar. Gelen su dereye, oradan denize boşaltılmış. Akçay gibi turizmin gözbebeği bir yer bu yüzden zaman içinde değerini yitirmiş. Evler para yapmıyor, deniz kirlenmiş. Biz şimdi arıtma tesisini buradan kaldırmayı planlıyoruz. Tesisi derenin diğer tarafına taşıyacağız. Denizi kirletmek söz konusu olmayacak, koku olmayacak. Bu yıl içinde arıtmayı taşımayı planlıyoruz. Arıtma tesisi, Milli Emlak’tan bize devredilen arazi üzerinde. İşletmesi de zaten Büyükşehir yasasıyla bize geçti.”


Etiketler: BAŞKAN YILMAZ

Diğer BALIKESİR haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.