Bugün: 21.04.2021

BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ'NDE BİTMEYEN AĞIZ DALAŞLARI

BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ'NDE BİTMEYEN  AĞIZ DALAŞLARI
Büyükşehir Belediye Meclisi’nde BAGYAŞ’ın sermaye artırımıyla ilgili madde görüşülürken sert tartışmalar yaşandı. CHP’li Canan Kırdar’ın “sermaye artırımının gerekçesini anlatın” talebine AK Parti Grubu’ndan çok sert karşılık geldi. Komisyon raporunun okunması talebine yüksek sesle itiraz eden AK Parti Grup Başkan Vekili İsmail Cankul, muhalefet grubuyla uzun süre tartıştı. Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, önce “Genel Sekreter anlatsın” dedi, Cankul müdahale edince konunun görüşülmesine izin vermeden oylamaya geçti.rnrn12.03.2021 12:19
Verilen önergelerin gündeme alınmasıyla ilgili oylama sırasında da maddelerin okunmadan sadece numaralarıyla anılmasına itiraz eden CHP ve İYİ Parti grupları salonu terk etti. Salon dışında toplu halde açıklama yapan muhalefet “Balıkesir böyle yönetilmeyi hak etmiyor” diye haykırdı. CHP ve İYİ Parti grupları adına konuşan CHP İl Başkanı Serkan Sarı, “Görev ve sorumluluklarının farkında olmayanlar bu kenti yönetiyor. Biz açık seçik, şeffaf, denetlenebilir şekilde bir kent yönetimi istiyoruz” dedi. Başkan Yücel Yılmaz ise “herkes hak ettiği şekilde muamele görür” karşılığını verdi.

BALIKESİR Büyükşehir Meclisi’nin Mart ayı ilk toplantısı hayli gergin geçti. Büyükşehir’e bağlı Balıkesir Gayrimenkul A.Ş. (BAGYAŞ)’nin sermaye artırımı ile ilgili madde hakkında muhalefetin sözünün kesilmesi ve AK Parti Grup Başkan Vekili İsmail Cankul’un sataşmaları sonrasında Meclis’te sert tartışmalar yaşandı. CHP ve İYİ Parti grupları salonu terk etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın Ankara, Antalya, Bursa seyahatlerinin yorgunluğunu tüm salonun hissettiği toplantıda, Başkan Yılmaz’ın muhalefet üyelerine karşı takındığı tavır da dikkatlerden kaçmadı. Gündemin 20. Maddesinde yer alan BAGYAŞ sermaye artırımıyla ilgili komisyon raporunun oylanması öncesinde, CHP Büyükşehir Meclis Üyesi Canan Kırdar, komisyon raporunun okunmasını, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın 10 milyon liralık sermaye arttırımına açıklık getirmesini ve Meclis üyelerinin bilgilendirilmesini istedi.

AK Parti Grubu’ndan konunun komisyonda görüşüldüğü, Meclis’(te görüşülmesine gerek olmadığı sesleri yükseldi. AK Parti Grup Başkan Vekili İsmail Cankul, “Canan Hanım istedi diye burada okunmaz, komisyonda bu görüşüldü, bir daha görüşmenin anlamı yok” dedi. İsmail Cankul’un sesini yükseltmesi üzerine Başkan Yılmaz, “bugün hiç kimse formunda değil, öyle anlaşılıyor” esprisi yaptı.

Muhalefetin “açıklama yapılsın” itirazlarına Başkan Yılmaz bu kez sesini yükseltti, “neyin açıklamasını yapacağız, zaten bugün hiçbir şey rayında gitmiyor” karşılığını verdi.

Yücel Yılmaz, Büyükşehir Genel Sekreteri’nin açıklama yapmasını isteyince, yine İsmail Cankul ortaya atıldı, muhalefete “işinize bakın, ben kendi grubum adına teklif ederim, siz karışamazsınız, komisyon raporu zaten açıklamadır, biz burada gizli bir şey mi yapıyoruz” diye bağırdı.

 

“BÖYLE BİR YÖNETİM ANLAYIŞINI KABUL ETMİYORUZ”

Karşılıklı seslerin yükseldiği Meclis oturumunda, gündeme eklenen maddelerin komisyonlara havalesi oylanırken yine tartışma yaşandı. Gündeme alınan maddelerin okunmayıp sadece gündem numaralarıyla anılmasına tepki gösteren CHP Grubu ile Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz sözlü tartışmaya girdi. Yücel Yılmaz, muhalefet grubunu ciddiyetsiz davranmakla suçladı, “ne kadar ciddiyseniz o kadar ciddiye alınırsınız” diye seslendi.

Bu sırada CHP ve İYİ Parti grupları Meclis salonunu terk etti. Her iki grubun üyeleri salon çıkışında ortak açıklama yaptı. Açıklamayı gruplar adına CHP İl Başkanı Serkan Sarı gerçekleştirdi. Sarı, “Balıkesir bu şekilde yönetilmeyi hak etmiyor, bu kenti yönetenler her konuda halka hesap vermek zorundadır, şeffaf yönetim olmadıkça bu tepkilerimiz devam edecek” dedi.

Sarı şöyle konuştu:

“Bugün Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin yönetim anlayışına bir kez daha şahitlik ettik. Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz Meclis üyelerimizin bir açıklama yapılması talebine cevap vermek yerine, Meclis’i itibarsızlaştırarak, açıklama yapmaktan kaçınarak, Meclis üyemizin sözünü keserek, Genel Sekreter’in söz hakkına müdahale edilmesine sessiz kalarak ne kadar demokratik ve çağdaş olduklarını kanıtladı. Balıkesir bunu hak etmiyor. CHP ve İYİ Partili üyeler, merak edilen her şeyin açıklanmasını talep edecekler, bunları sorgulamak zorundalar. Bu kenti yönetenler de halkımıza hesap vermek zorundalar. Görev ve sorumluluklarının farkında olmayanlar bu kenti yönetiyor. Biz açık seçik, şeffaf, denetlenebilir şekilde bir kent yönetimi istiyoruz. Şeffaf yönetim olmadığı sürece bu tepkimiz devam edecek. Çoğunluk bizde istediğimiz kararı alırız, kabul edenler etmeyenler şeklinde bir yönetim anlayışını kabul etmiyoruz.”

 

YÜCEL YILMAZ: HERKES HAK ETTİĞİ GİBİ MUAMELE GÖRÜR

AK Parti Grubu’nun yüksek volümlü sataşmalarını gülerek izlemekle yetinen Başkan Yücel Yılmaz, muhalefet gruplarından gelen tepkilere ise “söz almadan konuşmayın, yerinize oturun, kalkmayın, ne kadar ciddiyseniz o kadar ciddiye alınırsınız” şeklinde karşılık verdi.

Salon çıkışında CHP ve İYİ Parti gruplarının sert tepkisiyle karşılaşan Başkan Yılmaz, bu kez de “herkes hak ettiği gibi muamele görür” ifadelerini kullandı. Yücel Yılmaz, “önergeler gündeme alınırken zaten metinler okunuyor, bunlar gündem maddesi olarak işleniyor, biz de okunduğu şekliyle kabulünü yapıyoruz. Maddenin ne olduğunu bilmiyorum diye itiraz etmek, gündemi değiştirmek, gerilimi arttırmak için. Gündem maddelerini ilgili komisyonlara havale ettik, sorun yok” şeklinde konuştu.

Yücel Yılmaz, salon dışında Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler ve CHP İl Başkanı Serkan Sarı’nın tepkilerine karşılık vermekte oldukça zorlandı.

 


Etiketler: BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ

Diğer BALIKESİR haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.