Bugün: 11.08.2020

İLAHİ ADALET..!

İLAHİ ADALET..!
Akılları sıra Edip Uğur’a kumpas kurup saf dışı bırakacaklar, meydan bunlara kalacaktı. Ne güzel değil mi? Edip Uğur hem AK Parti’den hem Büyükşehir Başkanlığından istifa etti. Sonuç: Edip Uğur bugün aslanlar gibi dimdik ayakta... Ona kumpas kuranlar ise siyaset ve bürokrasi çöplüğünde(Balıkesir Ekspres)11.06.2020 13:34

UĞUR’A KARŞI KİRLİ OYUN

“Kubbede hoş bir sada bırakmaya geldim” diyerek Büyükşehir Belediye Başkanı olan Edip Uğur, göreve geldiği ilk günden itibaren arkadan hançerlemelerle, algı operasyonlarıyla, ağlak şikayetlerle boğuştu. Karşısında oluşan şer ittifakının hedefi, Uğur’u saf dışı bırakmaktı.

HEPSİ HÜSRAN YAŞADI

Yıllar süren Bizans entrikalarıyla sonunda amaçlarına ulaştılar. Edip Uğur, hem AK Parti’den hem Büyükşehir Başkanlığından istifa etti. Meydanı boş bulanlar, bu kez Uğur’un geride bıraktığı “Ağabeylik” mirası için kavgaya tutuştu. Ama sonuç hepsi için hüsran oldu.

ŞİMDİ YALNIZ KALDILAR

Zekai Kafaoğlu, Büyükşehir Başkanlığında 1.5 sene tutunabildi. Mahmut Poyrazlı, Sema Kırcı, Ali Aydınlıoğlu ve Kasım Bostan, ilk seçimde milletvekilliği sıfatını kaybedip taca çıktılar. İl Başkanı olan Hasan Demiraslan ise Büyükşehir hayali kurarken icra avukatlığına döndü!

SON HALKA YAMAN VALİ

Mardin’e atansa da Balıkesir’deki fitneden hiç kopmayan Mustafa Yaman, zincirin son halkasıydı. Önceki gece çıkan kararnameyle O da merkeze çekildi. Sonuçta meydan kimseye kalmadı...


Yaman Vali merkez yolcusu

Balkesir’in ardından Mardin’e Vali olarak atanan ve Büyükşehir Belediyesi’nin kayyumu vazifesini üstlenen Mustafa Yaman, her gittiği yerde olduğu gibi Mardin’de de skandallarla adından söz ettirdi. Balıkesir’de adı “Sigorta skandalı”na karışan nam-ı diğer “Yaman Vali”nin adı, Mardin’de de “Çerezci Vali”ye çıktı. Sonuçta, Vali Mustafa Yaman ardında birsürü şaibe bırakarak merkeze çekilmiş oldu.

-----------------------------------------------------------------------------

İLAHİ ADALET

Balıkesir Valiliği yaptığı 2014-2016 yılları arasında adı birçok skandala karışan ve son olarak Mardin Valiliği görevinde yaptığı astronomik harcamalarla ülkenin gündemine gelen Mustafa Yaman, son Valiler Kararnamesi’yle Mülkiye Başmüfettişi olarak merkeze çekildi.

İlahi adalette zaman aşımı olmadı! Balıkesir Valiliği döneminde Dönemin Milletvekilleri Sema Kırcı, Ali Aydınlıoğlu,  İl Başkanı Hasan Demiraslan ve Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ile birlikte Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kurucu Başkanı Edip Uğur’a karşı kurulan kumpas ekibinin içinde yer alan Mustafa Yaman, son Valiler Kararnamesi’yle Mardin Valiliği görevinden Mülkiye Başmüfettişi atanıp merkeze çekilerek pasifize edildi.

AK Parti içerisinde yer alan Edip Uğur karşıtlarıyla birlikte hareket eden dönemin Balıkesir Valisi Mustafa Yaman’ın sonu da ekip arkadaşları gibi oldu. Son Valiler Kararnamesiyle birlikte Mardin Valisi ve Kayyum Belediye Başkanı olarak görevini sürdüren Yaman, Mülkiye Başmüfettişi olarak merkeze çekildi. Edip Uğur gittikten sonra her ortamda ‘Balıkesir’i biz yöneteceğiz’ diyerek hava basan dönemin milletvekilleri Sema Kırcı ve Ali Aydınlıoğlu, şehrin abisi ya da ablası olmayı umarken ilk genel seçimde liste dışında kalmıştı. Uğur’un kumpasla görevden ayrılmasının ardından Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine atanan Zekai Kafaoğlu ise kumpasla geldiği bu görevde ancak 1,5 yıl kalabilmişti. Çevresine aylarca öncesinden AK Parti’nin Büyükşehir Belediye Başkanı adayının kendisi olduğunu söyleyen Kafaoğlu, adayın dönemin Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın ilan edilmesiyle hüsrana uğrayan isimlerden biri olmuştu.

YAMAN DA KIZAĞA ÇEKİLDİ

Ankara’ya taşıdığı dosyalarla Genel Merkez tarafından adı dosyacı başkana çıkartılan dönemin İl Başkanı Hasan Demiraslan,  Edip Uğur giderse milletvekili olurum diye hesap yapmasına rağmen aradığını bulamamıştı. Genel Merkez tarafından milletvekilliği adaylığı yolunun kapanmasından sonra önce Büyükşehir Belediye Başkanlığına o da olmayınca Altıeylül Belediye Başkanlığına aday olmuş, üç denemeden de bir sonuç elde edemeyerek siyaset sahnesinin dışına itilmişti. Balıkesir’de görev yaptığı dönemde Edip Uğur’a karşı kurulan kumpas ekibin içinde yer alan Vali Mustafa Yaman’ın da yaptıkları yanına kar kalmadı. Yaman, son Valiler Kararnamesi’yle Mardin Valiliği’nden Mülkiye Başmüfettişliği atanarak merkeze çekilip pasif göreve getirildi. Yaman, bundan sonraki bürokrasi hayatını İçişleri Bakanlığı’nda bir masa ve iki sandalyenin bulunduğu odasında kendisini ziyaret edenlere çay söyleyip, eski günleri yad ederek zaman geçirecek.

Balıkesir’de görev yaptığı 2014-2016 yılları arasında adı nitelikli dolandırıcılık, devlet imkânlarını kişisel ihtiyaçları için kullanma yine devlet kaynaklarından yapılan astronomik harcamalar gibi olaylarla gündemden düşmeyen ve son olarak Mardin Valiliği yapan Mustafa Yaman, son yayınlanan Valiler Kararnamesi’yle merkeze çekildi. Balıkesir’de görev yaptığı dönemde hakkındaki suçlamalardan dolayı İçişleri Bakanlığı’nca gönderilen müfettişler tarafından soruşturma geçiren Yaman, görev yaptığı iki yıl boyunca şehrin siyasileri arkasından yaptığı kulis çalışmalarıyla dikkat çekmişti.

MARDİN’DE DEVLET BÜYÜKLERİNE ASTRONOMİK HEDİYELER

Mardin Valiliği döneminde de yaptığı astronomik harcamalarla gündeme gelen Yaman, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bakanlara gümüşçülerden 600 bin liralık hediye alarak Türkiye gündemine gelmişti.

TUNCELİ’DE SEÇİM KANUNUNA MUHALEFETTEN 7 AY 15 GÜN HAK MAHRUMİYETİ ALMIŞTI

Tunceli Valiliği döneminde de yerel seçimlerde öncesinde valilik imkanlarıyla bir siyasi partinin seçim propagandasına yardım ettiği gerekçesiyle 7 ay 15 gün hak mahrumiyeti cezası alan Mustafa Yaman, cezası Yargıtay tarafından ertelenmişti. Yaman, o dönem Tunceli’de 5 milyon lira değerinde beyaz eşya dağıtarak bir siyasi partinin seçim propagandasına yardım etmişti.

BİR DARBEDE HUKUKTAN GELMİŞTİ

Balıkesir’de görev yaptığı dönemde başta ‘Nitelikli Dolandırıcılık” haberleri başta olmak üzere skandallarını yazan SEMBOL Medya Grubu’nu dava eden Yaman’a o dönem bir darbede hukuktan gelmişti. SEMBOL Medya Grup Başkanı Semih Bolluk’un, Vali Mustafa Yaman’a karşı verdiği hukuk mücadelesi zaferle sonuçlanmış, İzmir Bölge Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, Yaman Vali hakkındaki ‘Nitelikli dolandırıcılık’ hakkında Sembol Medya Grubu çıkan haberlerin tamamıyla ilgili Bolluk’a beraat kararı vermişti.          

PARALEL YAZARA SPONSOR OLMUŞTU

Her dönem güç ve erki elinde bulunduranlara devlet imkanlarını kanalize eden Mustafa Yaman, Giresun Valiliği döneminde ise FETÖ’çü Taraf yazarı Mehmet Baransu’nun “Mösyö” kitabını valilik bütçesiyle NT Mağazalarından satın alarak sokaklarda dağıtmıştı. Balıkesir Valiliği döneminde ise Bakanlığın FETÖ dershanelerini kapatın emrine rağmen dershanelerin kapatılmaması için Milli Eğitim Müdürlüğüne kök söktürülmüştü.

SİGORTA ŞİRKETİNİ NASIL DOLANDIRMIŞTI

Ankara’da Eva Garden sitesi yönetimi 21.09.2014’te sitedeki hasarın yaklaşık 6 milyon lira olduğunu tespit edip olağanüstü genel kurul toplayarak üyelerini bilgilendirdi.

Ankara Çayyolu semtindeki lüks villası olan Mustafa Yaman’ın, heyelan nedeniyle sitede oluşan hasardan dolayı payına 169 bin 230 lira ödeme tablosu çıkartıldı. Yaman’ın payına düşen söz konusu paranın yüzde 50’si olan 84 bin 615 lira 26 Aralık 2014’te, geri kalan bölümü ise Ocak ve Şubat 2015’te eşit taksitlerle ödenecekti. Yaman, ‘Evim hasarsız’ diye sigorta poliçesini kendisine gelen ödeme emrinden üç gün önce 29 Aralık 2014’te yaptırıyor. Üstelik Yaman, kendisine tebliğ edilen hasar 169 bin 230 lira olmasına rağmen şirketten 500 bin lira istedi. Şirketin eksperlerinin bu girişimi sezmesiyle olay ortaya çıkmıştı.

İŞTE MUSTAFA YAMAN’IN DİĞER SKANDALLARI

1)Mustafa Yaman’ın Ankara EPDK’da çalışan eşi ve Kırklareli Üniversitesi’nde görevli kızı, haftada iki defa devletin resmi makam araçlarıyla getirilip götürülmesi. Eşi ve kızının getirilip götürülmesine bir şoför ve iki polisin eşlik etmesi.

2) Yaman’ın eşi ve kızının resmi araçla getirilip götürülmesinde 10 ayda 25 ton mazot harcanması.

3)O dönem Kırklareli Üniversitesi’nde görevli kızı Elif Nur Yaman’ın bitirme tezinin bedavaya İngilizceye çevrilmesi için Balıkesir Üniversitesi’ne talimat verilmesi.

4)Valiliğe denetime gelen sayıştaş müfettişlerinin devlet imkanlarıyla Midilli’ye tatile götürülmesi.

5)Valilik Konağı’nda yaptığı kişisel harcamaları devlete ödetmesi.

6)Makam aracına selam vermeyen öğretmenin korumalar tarafından darp edilmesi

MERKEZ VALİLİĞİ NEDİR?

Kararnameyle valilerin alındığı merkez, İçişleri Bakanlığı binasında bulunuyor. Bir odada birkaç sandalye ve masadan ibaret olan merkeze alınan valilerin yetkileri alınıyor


Etiketler: AK PARTİ -EDİP UĞUR

Diğer BALIKESİR haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.