Bugün: 21.04.2021

NOKTA!.

NOKTA!.
Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Ayvalık’ta faaliyet yürüten Doğuş firmasının fabrikasının yarattığı çevre kirliliğine dikkat çekerek,son noktayı koydu: “Ya nizami çalışır ya da ruhsatı iptal olur, orada kabul edilemez bir çevre kirliliği var” dedi.26.03.2021 15:33

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Mart Ayı Olağan Meclis toplantısında Ayvalık’taki Doğuş Prina’nın yarattığı çevre sorunları gündemdeydi. 2021 yılı evsel katı atık tarifeleri ile ilgili Tarife Komisyonu raporunun ilçe belediyelerinden gelmesi gereken evrakların gelmemesi sonucunda maddenin komisyona geri havale edildiği Meclis’te Çevre ve Sağlık Komisyonu’ndan gelen ve Balıkesir’de çevre kirliğine neden olan fabrika ve tesislerin durumu görüşüldü.

Ayvalık’taki Doğuş Prina fabrikasının Çevre ve Sağlık Komisyonu’nun raporu doğrultusunda çevreye verdiği zararların görüşüldüğü sırada konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclis Başkanı Yücel Yılmaz, çevre kirliğine asla izin vermeyeceklerini söyledi.

“GEREKİRSE RUHSATI İPTAL EDİLENE KADAR ÜZERİNE GİDERİZ

Ayvalık, Havran ve Edremit Belediye Başkanları yanı sıra meclis üyelerinin de görüşlerini açıkladığı maddenin oylanması sırasında Ayvalık’taki fabrikanın olması gereken standartlarda olmadığını ifade eden Büyükşehir Belediye Meclis Başkanı Yücel Yılmaz, çevre kirliğine neden olan işletmenin gerekirse ruhsat iptaline kadar üzerine gidilmesi talimatını verdi. Yılmaz; “Bu çevre faciası Ayvalık’ın üstünde duruyor. Ya nizami çalışır ya da ruhsatı iptal olur” dedi.

“ÇEVREYE VERDİĞİ ZARAR KABUL EDİLEMEZ”

Çevre kirliliği konusunda siyasi desteğe hazır olduklarını ifade eden Başkan Yılmaz, Büyükşehir olarak ta üstlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını ifade etti. Başkan Yılmaz sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Ayvalık’taki söz konusu tesis standartlarını yükseltmesi lazım; bu haliyle yaptığı çevre kirliliği ve koku ile faaliyetlerine devam etmesine biz Balıkesirliler olarak müsaade etmemiz mümkün değil. Bu konuda meclis nasıl karar alması gerekiyorsa ne yaptırım yapılacaksa hukuk mücadelesi neyse destek vereceğiz. Biz sanayi tesislerine karşı değiliz. Ama yetersizlikleri çok fazla ya kapasite aşımına gidiyor ya filtreleri uygun değil, çevreye bu kadar zarar vermesi kabul edilemez. Orada kabul edilemez bir çevre kirliliği ve koku var. Biz elimizdeki yasal mevzuları sonuna kadar kullanacağız. Gerekirse Ayvalık Belediyesi’nin açmış olduğu davalarda  biz de taraf olalım. Siyasi destekte vermeye hazırız.”


Etiketler: BÜYÜKŞEHİR

Diğer BALIKESİR haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.