Bugün: 31.10.2020

PANDEMİNİN AYAK SESLERİ

PANDEMİNİN AYAK SESLERİ
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs salgınında son durumu açıkladı. Bakan Koca, illerdeki vaka artışlarına dikkat çekti. Bakan Koca’nın verdiği bilgilere göre, kısa süre öncesinde vaka sayısı açısından en arka sıralardaki iller arasındaki Balıkesir’de korkutan boyutta bir vaka artışı yaşandığı dikkat çekiyor. Balıkesir’de vakalarda yüzde 50 oranında artış söz konusu. 15.10.2020 15:56

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamaları şöyle:

 “Genel olarak yaşantımız dünya ölçeğinde etkili olan bu salgından giderek daha az zarar görüyor. Salgının maske, mesafe ve temizlik tedbirlerine uyuldukça gerilediğini hem ülkemizde hem dünyada görüyoruz. DSÖ 2 gün önce grip güncelleme raporunu yayınladı. DSÖ grip vakalarının azalması sonucunu maske, sosyal mesafe ve temizliğe başlamıştır.

Ekim ayındayız. Gribin en yaygın olduğu günlere girdi. Koronaya karşı alacağımız tedbirler bizi gripten de koruyacaktır. 2 virüse karşı tedbir aynıdır. Grip ölüme yol açabilen bir hastalıktır. Buna rağmen genel olarak gribin bulaşmasına karşı yeterli duyarlı değiliz. İki hastalığı birden geriletebiliriz.

DSÖ’nün Türkiye hakkında yayınladığı rapor. Türkiye’nin en zengin ülkeler arasında olmamasına rağmen salgında en cömert ülkelerden biri olduğu vurgulanıyor. DSÖ korona Türkiye raporundan sonra AB ilerleme raporuna değinmek istiyorum. Türkiye bu uygulamaları AB’nin bulaşıcı hastalıklarla ilgili direktiflerine uygun olarak yaptığı vurgu yapılmıştır. Sosyal güvencelerine bakılmaksızın herkese ücretsiz tedavi sağlanmıştır. AB ilerle raporunda yayınlanan bu değindiğim hususlar salgına küresel standartlarda karşılık verdiğimizdir.”

İLLERDEKİ SON DURUM

İstanbul’da 1 ayda artış yüzde 50 oranında Ankara azalma yüzde 60 kadar oldu. Son 3 günde bir artış görüyoruz. İzmir bir ay yüzde 50 azalış. Bursa’da bir artış var. Balıkesir’de yüzde 50’ye yakın artış.

YÜZ YÜZE EĞİTİM SON DURUM

Bu dönemde yüz yüze eğitimin başladığı öğrenciler arasında salgının seyrini biz bilmek istiyoruz. 2 hafta geçtikten sonra başlayan yaş grubuyla ilgili vaka sayısını değerlendirip kademeli geçişe de geçmiş olacağız. O yüzden 3 haftalık sürecin sonucuna göre bir değerlendirme yapılacak.

1,5 MİLYON DOZ GRİP AŞISI GELECEK

Grip aşısıyla ilgili yanlış bir algı oluşturuluyor. Bu dönemde herkesin aşı yaptırması gerekiyor tarzında bir yaklaşım var. Dünyada aşı gribi %20 oranında artış söz konusu. Eğer TEB’in yurt dışında ruhsatlı bulduğu bir aşı varsa bunu getirebilir. Eğer ruhsatsız bir aşıysa bize söyleyebilir. Türkiye’de ruhsatı yoksa biz bu aşıyı halk sağlığı için DMO üzerinden almaya hazırız.”


Etiketler: COVID-19

Diğer BALIKESİR haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.