Bugün: 18.09.2020

AKIN: ÖZEL AĞAÇLANDIRMA RANT KAPISI OLMAMALI

AKIN: ÖZEL AĞAÇLANDIRMA RANT KAPISI OLMAMALI
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Balıkesir’de meraların “özel ağaçlandırma” adı altında talan edilmesinin, geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlayan vatandaşların mağduriyetine yol açtığını söyledi. Ahmet Akın, “Kıyılar, ormanlar talan ediliyor. Yetmiyor, meralara göz dikiliyor. Balıkesir’de atadan deden kalma meralarda hayvanlarını otlatamayan vatandaşlarımız Saray’ın bahçesinde mi hayvanlarını otlatacak?” dedi.08.09.2020 15:28

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “özel ağaçlandırma ve özel imar ihya çalışmalarına ait usul ve esasları düzenleyen 7310 sayılı Özel Ağaçlandırma Tamimi”nin 23 Mart 2020 tarihinde yürürlüğe girdiğini, bu işlerin Özel Ağaçlandırma Yönetmeliği ile özel işletmelere devredildiğini hatırlattı. Balıkesir’de orman, hazine  ve  ziraat  arazilerinde  toplam  442  adet  özel ağaçlandırma sahası müracaatı olduğu bilgisini veren Ahmet Akın, 139’u tüzel, 303’ü gerçek kişinin özel ağaçlandırma müracaatı bulunduğunu bildirdi. Ahmet Akın, Gönen’in bin 678 hektar Bandırma’nın bin 80 hektar ile Balıkesir’de en çok özel ağaçlandırma tahsis edilen ilçeler olduğunu belirterek, Marmara ilçesinde de dikkat çeken büyüklükte 669 hektar özel ağaçlandırma sahası tahsis edildiğini vurguladı.

CHP Genel Başkan Yardımcı Ahmet Akın, tarım ve hayvancılığı başkenti Balıkesir’in 8 bin 283 hektar alanının özel ağaçlandırmaya tahsis edildiğini, geçimini hayvancılıktan sağlayan vatandaşların meraların özel ağaçlandırma adı altına tüzel ve gerçek kişilere devredilmesiyle hayvanlarını otlatamadığını söyledi. Ahmet Akın, “Geçimini hayvancılıktan sağlayan vatandaşlarımız atadan dededen kalan meralarda hayvanlarını otlamaz duruma geliyor. Çünkü özel ağaçlandırma adı altında meraların etrafı çitlerle, tellerle çevriliyor. Bu insanlar artık isyan ediyor. Hayvanlarını alıp Saray’ın bahçesinde mi otlatacaklar. Özel ağaçlandırma adı altında ranta izin verilmemeli.” diye konuştu.


Etiketler: CHP -AHMET AKIN

Diğer BANDIRMA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.