Bugün: 12.12.2019

ARICAN:BU ÜLKEYE VE MİLLETE KIYMAYIN..!

ARICAN:BU ÜLKEYE VE MİLLETE KIYMAYIN..!
Gazeteci-Yazar Engin Arıcan, POLİTİKA gazetesinin Marmara çalışanı İzzet Kuvanlıklı'nın gözaltına alınıp, tutuklanmasını değerlendirdi.18.10.2019 00:00
Bugün sabah saat 10.30’da Eken Prestige’de Muhtarlar Günü nedeniyle Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun’un kentimizin tüm muhtarlarına  yönelik kahvaltılı basın toplantısı vardı. Gazeteci arkadaşlarımdan orada öğrendim, İzzet Kuvanlıklı’nın gözaltına alınıp,tutuklanarak, Bandırma Kapalı Cezaevine gönderildiğini.

Kuvanlıklı, POLİTİKA gazetesinin Marmara bölge sorumlusu ve söz konusu gazetenin muhabiri..Gazete, bize yabancı bir gazete değil. 70’li yıllarda da günlük olarak yayınlanan ve genel yayın politikası olarak  Türkiye Komünist Partisi’ne  yakın bir gazete idi.12 Eylül faşist askeri darbesi ile gazetenin kapatıldığını ve bünyesindeki yazar-çizer ve  gazeteci olarak çalışan personeline bir çok eziyet çektirildiğini anımsıyorum. O yıllarda TKP, TCK’ndaki 141-142.maddeler nedeniyle  yasaklı  ve illegal olarak çalışmalarını yürüten bir partiydi.

Ancak, 80’li yıllarda  141-142.maddeler kalktı ve bugün Türkiye Komünist Partisi ve  bir çok sosyalist parti yasal olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Bu gelişmelere bağlı olarak sonraki yıllarda POLİTİKA gazetesi yeniden yayın faaliyetine başladı.
İzzet Kuvanlıklı’yı Bandırma’da 70’li yıllardan bugüne tanırım, bilirim. İşçi kökenli, emekli bir insanımızdır. Kısa bir dönem Bandırma Emekli Sen’in başkanlığını da üstlendi. Ailece de görüşürüz. Kuvanlıklı, dün de bir sosyalist işçi idi ve bugünde bir işçi emeklisi olarak sosyalist bir insandır. Anayasa ve yasalarımıza göre bu ne suçtur ne de ; ‘ya öylemiymiş’ denerek şaşkınlık gösterilecek  bir konudur. Bir süredir de, POLİTİKA gazetesinin Marmara sorumluluğunu üslenmiş  bir kişi…
Gözaltına alınıp, tutuklanması ile ilgili ‘ne yapmış’diye ben de sordum. Bildiğim kadarıyla gözaltına alınıp, tutuklanmasına neden olan tek neden, sosyal medya hesabından adına çalıştığı gazeteyi, yorumsuz paylaşmak!!!Öğrendiğim kadarıyla ilgili mahkeme ve hakim tarafından  delilleri karartabileceği ve kaçabileceği gerekçesiyle de tutuklanmasına karar verilip, tutuklanmış..!!!

Gözaltına alınıp,tutuklanması ile birlikte Bandırma’da gazeteciler arasında temel tartışma ve sorgulama konusu İzzet Kuvanlıklı oldu. Ben de, gazetecilik ve yazarlık yaşamım da yıllarca Gazeteciler Cemiyeti’nin kimi zaman kurucusu olmakla birlikte kimi zaman başkanı kimi zaman yönetim kurulu üyesi oldum. Yazarlar Sendikası ve Uluslararası PEN’in üyesi bir yazarım.
Şunu sormak gerekiyor: Ne oluyor, ülkem de  ve kentim de neler oluyor? Kuvanlıklı’nın bir sosyalist ve bir insan olarak ne terör ile ne abuk sabuk örgütlerle işi olmaz. İnsani ve sosyalist ahlakı nedeniyle de küfürü bir siyasi yöntem, bir siyasi üslup olarak kullanmaz.!

Ne oluyor, neler oluyor?

Kuvanlıklı ile ilgili kendisini yıllardır bilenlerin, tanıyanların ,kentinin bilmediği, gözden kaçırdığı her hangi bir şey mi var? Ben, bir gazeteci-yazar olarak, Kuvanlıklı’nın tutuklanmasına kadar varan olayların gelişimi hakkında yanlış bir bilgilenme ve kanaat olduğu, bir yanlışlık yapıldığı düşüncesi ve inancındayım. O nedenle, başta başsavcılığımız olmak üzere, Kuvanlıklı’nın tutuklanması kararını veren hakimlerimizin  meslektaşlarımızı da derinden sarsan ve inciten bu kararı yeniden gözden geçirerek, sağlıklı ve doğru bir karara varıp, Kuvanlıklı’nın serbest bırakılacağına inanmak istiyorum. Çünkü, vazgeçtik Kuvanlıklı’nın sosyalist kişiliğinden ya da POLİTİKA gazetesinin bölge temsilciliğini yapmasından. Konusunu ettiğimiz bir İNSAN’dır ve bir insanın, bir gün değil, bir dakika için bile olsa özgürlüğünden alı konulması düşünülemez, düşünülmemeli..

Bu ülkede ve toplumda konumu ve makamı ne olursa olsun, hiç kimsenin bir insanımızı  şiddet içermeyen ve şiddeti bir araç olarak kullanmayan politik düşünceleri ve davranışları, çalışmaları nedeniyle özgürlüğünden ve kendisini özgürce ifade etme hakkından mahrum etmesi  kabul edilemez.

Esen kalın….


Etiketler: ENGİN ARICAN

Diğer BANDIRMA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.