Bugün: 05.08.2020

BABED'DEN MUHTEŞEM KONSER

BABED'DEN MUHTEŞEM KONSER
Bandırma Bedensel Engelliler Derneği, 5 Aralık Perşembe günü Dünya Engelliler Haftası ve Kadın Hakları olması münasebetiyle akşam saatlerinde Barış Manço Kültür Merkezi’nde halka açık Türk Sanat ve Türk Halk Müziği kapsamında koro eşliğinde düzenlediği konserle seyirciyle buluştu.08.12.2019 13:11

Dünya Engelliler Haftası olması nedeniyle Bandırma Bedensel Engelliler Derneği (BABED) ve müzik öğretmeni Nuran YILDIRIM’ın öncülüğünde seslendirdikleri Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği’ne ait besteleri 5 Aralık günü akşam saatlerinde Barış Manço Kültür Merkezi’nde halkla buluşturdu. Barış Manço Kültür Merkezi’ndeki konsere İlçe Halk Eğitim Müdür Yardımcısı Hikmet YILMAZ ve Sosyal Hizmetler Müdürü Necati YAŞAR’da katıldı. Konser seslendirilen parçalar eşliğinde devam ederken Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün sevdiği şarkılara da ayrıca yer verildi. Konserin sonlarına doğru Koro Şefi ve Müzik Öğretmeni Nuran YILDIRIM, Teşekkür konuşması yaptı. Konser sonunda ise İlçe Halk Eğitim Müdür Yardımcısı Hikmet YILMAZ ve Sosyal Hizmet Müdürü Necati YAŞAR tarafından koro şefi Nuran YILDIRIM’a ve Erdal DUMRUL’a ödüller takdim edildi.

Konser esnasında nihavent, uşşak, hicaz ve kürdi makamlarıyla seslendirilen besteler ise sırasıyla; Hüseyin Sadeddin Arel’in Nihavend Peşrevi “Mini mini”, Ekrem Güyer’in Unutturamaz Seni Hiçbir Şey, Kemani Sekis Sucuyan’ın Kimseye Etmem Şikayet ve Ağlarım Ben Halime, bestekarlığını Sadettin Kaynak’ın sözlerini Vecdi Bingöl’ün Menekşelendi Sular, Bestekarlığını Tatyos Efendi’nin yaptığı sözlerini Nigar Osman Hanım’ın yazdığı Mani Oluyor Halimi Takrire Hicabım, Neveşer Kökdeş’in Gül Dalında Öten Bülbül Olsam, bestekarlığını Kaptanızade Ali Rıza Bey’in yaptığı sözlerini Ömer Bedrettin Uşaklı’nın yazdığı Eğilmez Başın Gibi, Kırmızı Gülün Ahı Var, Giriftzen Asım Bey’in Cana Rakibi Handan Edersin, Bestekarlığını Avni Anıl’ın yaptığı sözlerini ise Turhan Oğuzbaş’ın yazdığı Unutulmuş Ne Varsa Sevgiden Geri Kalan, bestekarlığını Mehmet Ilgın’ın yaptığı sözlerini Ahmet Kaçar’ın yazdığı İlk Göz Ağrısı, Ahmet Gazi Ayhan’ın Neyleyim Neyleyim Ben Böyle Yari, bestekarlığını Nasibin Mehmet’in yaptığı sözlerini Bedii Nedim Bey’in yazdığı Açmam Açamam Söyleyemem Çünki Derdinde, bestekarlığını Kadri Şençalar’ın yaptığı sözlerini Necdet Atılgan’ın yazdığı Gezdiğim Dikenli Aşk Yollarında Elimden Bir Kırık Saz Geldi Geçti ve Hoş gelişler ola Mustafa Kemal Paşa. Eserleri oluşturuyordu. Orkestra’da ise şefliği Nuran YILDIRIM yaparken, bağlamada Erdal DUMRUL kemanlarda Ekrem KOÇAK, Arzu ÇELEBİ, Uğur TOSUN, Volkan ÇEPELOĞLU, Ud da Sülüş ÇINAROĞLU, kanunda Mert TOSUN, klarnette Kaya KAYNAK, ritimde ise Nedim BAŞGÜL ve Aytaç ÇINAROĞLU vardı.

BABED BAŞKANI ERDAL DUMRUL’DAN ANLAMLI BESTELER


Bandırma Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Erdal DUMRUL, kendine ait besteleri seslendirirken besteleri, eşine, torununa ve Bandırma’ya ithaf ettiğini belirtti.Erdal DUMRUL’un eşine torununa ve Bandırma’ya ithaf ettiği “Toruna,Eşime ve Bandırma” diye adlandırdığı ve seslendirdiği kendine ait besteleri tüm salonu duygulandırırken dinleyenler tarafından övgüler aldı.
Evren ÇOLAK – Muratcan DEVRİM


Etiketler: BABED

Diğer BANDIRMA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.