Bugün: 03.06.2020

BAÇEP YÖNETİMİ TOPLANDI

BAÇEP YÖNETİMİ TOPLANDI
BAÇEP Yönetim Kurulu,Kent Plancısı Harun Algül'ün sunumuyla 1/100 binlik çevre düzen planını görüşerek, tartıştı.14.02.2015 16:06

Bandırma Çevre Platformu(BAÇEP) Yönetim Kurulu, 1/100 binlik çevre düzen planıyla ilgili  toplantı yaparak,  Bandırma Belediye Meclis üyesi ve BAÇEP Yönetim Kurulu üyesi Kent Plancısı Harun Algül’ün sunumu ile plan konusunda bilgilendirilerek, planı kendi içinde tartıştı.

ALGÜL: BAŞINDAN BERİ PLANDAN HABERLERİ VAR!

Algül, 1/ 100 binlik çevre düzen planıyla ilgili başta Bandırma Belediye yönetimi olmak üzere  yaşanan ‘haberimiz olmadı, bilgimiz yok’ türündeki açıklamaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, şöyle dedi:

“ Planla ilgili çalışmalar ihale edilerek üzerinde 2007 yılında çalışmalar başladı. Daha sonra ilgili firmanın plan çalışmaları kabul edilmeyerek yeniden ihale edildi ve o günden bugüne yapılan çalışmalar biliniyor. Plancılar olarak 2007 yılında başlatılmış çalışma ve planla daha sonra hazırlanmış ve tamamlanarak  Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunulmuş çalışmalar ve plan elimizde. Planla ilgili ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla, belediyelerle yapılmış tüm bilgilendirmeler, analizler, sentezler,  karşılıklı görüş alış verişleri, öneriler biliniyor ve hepsinin belgesi var. O nedenle bugün ‘haberimiz yoktu, bizim dışımızda hazırlanmış’ türünden beyanların hiçbir anlamı ve gerçekliği yok” dedi.

YÜZLERCE SAYFALIK 5.CİLT FAALİYET RAPORU VAR!

HEPSİ BELEDİYELERE GÖNDERİLMİŞ!

1/100 binlik çevre düzen planıyla ilgili değişik tarihlerde 5 cilt faaliyet raporu hazırlanmış bulunduğunu belirten Algül, “ 2011 yılından başlayarak hazırlanmış faaliyet raporları bilgimiz dahilinde, hepsinin belgesi var ve internetten de Bakanlığın sitesinden insanlarımız bu bilgilere, belgelere ulaşabilirler. 1. Faaliyet raporu 270 sayfa ve yapılan çalışmalar belediyelere bildirildiği gibi belediyelerin önerileri de alınmış. O zaman Bandırma Belediye Başkanı Sedat Pekel’di. 2. Faaliyet raporu 2012’de hazırlanmış ve toplam 224 sayfa.3.cilt Faaliyet Raporu’nda sektörel analizler yapılmış, 124 sayfa.4.cilt Faaliyet Raporu, 240 sayfa. 5.cilt Faaliyet Raporu ise 234 sayfa. Bu faaliyet raporlarının hepsi öncelikle tüm belediyelere gönderilmiş. O nedenle, Bandırma  dahil, Balıkesir de bir tek belediyenin  ‘palandan haberimiz yoktu’ beyanları gerçeği yansıtmıyor. Çünkü, zaten bu çalışmalar belediyelere gönderilmek zorunda” dedi.

BİR ÜLKENİN,BÖLGENİN VE KENTİN GELİŞİMİNDE PLANLAMA ÖNEMLİ!

Planlamanın  ülke yanı sıra bölgesel ve kentsel düzeyde yapılmasının vazgeçilmezliğine işaret eden Algül, “ Bu planlama da nereden çıktı, yönündeki anlayış ve tartışmalar zaten yanlış. Tam tersi, Balıkesir ve Çanakkale’yi kapsayan 1/100 binlik çevre düzen planı daha önce ve geçmiş yıllarda yapılarak, diğer ölçekli planlar da hazırlanmış olmalıydı. Burada sorun plan çalışmalarının bilimsel ve teknik veriler ışığında, objektif olarak hazırlanıp hazırlanmadığı ise, benim de bu konuda farklı endişelerim ve eleştirilerim var. Siyasetin ve iktidarın gölgesinde hazırlanmış bir plan mı sorusuna, ben de bir çok açıdan katılmakla birlikte bir eksiğin tamamlanması açısından planı önemli ve gerekli görüyorum. Planla ilgili görülen eksikleri veya yanlışları, önerilerini ilgili tüm belediyeler yazılı olarak Bakanlığa ilettikleri gibi, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlarda itiraz haklarını kullandılar. Ben, bundan sonrası için bağırıp çağırarak, sokağa çıkıp eylem yaparak kimsenin itirazlarına sağlıklı yanıt alacağına inanmıyorum. Bu tür tepkiler daha çok siyasallaşmış tepkilerdir, bir çok tepkinin de niyet farklılığı ortadadır. Doğru olan, yerel yönetimlerin itirazları noktasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nezdinde olayın takipçisi olmasıdır. Yine bir sonuç alınamıyorsa yargı yoluyla  hakların korunması ve savunulmasıdır. Yerel yönetimlerin üzerine düşeni yapmayarak, ‘haberimiz zaten yoktu’ anlayışıyla konuyu siyasallaştırıp  toplumun hassasiyetini kaşıması doğru olmadığı gibi, gerçekçi de değildir” dedi.

İHTİSAS OSB ALANI YATIRIM İÇİN RİSKLİ DEĞİL!

1/100 binlik çevre düzen planında  sanayi yatırımları için ihtisas sanayi bölgesi olarak planlanmış bölge ile ilgili ciddi bir bilgi kirliliği ve karmaşası yaşandığına dikkat çeken Algül, “Bu konuda hiçbir kurum ve kimse bildiklerini ve gerçeği kendisine saklama ya da bu konuda toplumu  eksik veya yanlış bilgilendirme, yönlendirme hakkına sahip değildir. Türkiye’de ekonomik anlamda  sektörler belli ve sanayi de ekonomik sektörlerimizden bir tanesi. Bandırma bir sanayi kenti ise planlamada, sanayi yatırımları için en uygun alanı belirlemek zorundasınız. Bunun da koşulları vardır. Planda ihtisas organize sanayi bölgesi olarak belirlenmiş alana baktığınızda bu alanın jeolojik  açıdan  yatırıma uygun olduğunu görüyorsunuz. Aktif bir fay hattı yok.  Arazi  2. ve 3.derece tarım alanı. Ormanlık ya da ağaçlandırılacak bir alan değil.  Su alanları ile ilgili kimi sorunlar var ama genel olarak sanayi yatırımları için alan, uygun bir alan. İhtisas sanayi bölgesinde ağır maden metalurji ve kimya sanayinin konuşlandırılması öngörülüyor.  Bir anlamda Bandırma OSB ile bu alan zamanla bütünleşecek gibi görünüyor. Tüm verilere göre, İhtisas OSB, risk alanında bulunmuyor. Bu alanın dışında Bandırma-Balıkesir yolu üzerindeki yol güzergahı boyunca bölgenin sanayi yatırımları için uygun alan ilan edilmiş olması, bizim için sürpriz değil. Zaten bu alan sanayi alanı” dedi.

ERDEK’İN İTİRAZINI ANLAMAK MÜMKÜN!

Organize sanayi bölgelerinin kuruluşunun önemine dikkat çeken Algül, “Ekonomik gelişme ve kalkınmada organize sanayi bölgelerinin önemi yadsınamaz. Sanayinin gelişi güzel ve dağınık  yapılanmasının yarattığı sıkıntılar ,sorunlar biliniyor. Planlama bunun için önemli. Sanayinin, yatırım için en uygun alanda toplaştırılmasının önemi büyük. Bu çevresel önlemleri daha kolay alabilmenizi, denetleme ve kontrolünüzü güçlendiren bir faktör. Örneğin, ihtisas organize sanayi bölgesinde merkezi arıtmanın dışında her tesisin ön arıtması olmak durumunda. Ağaçlandırmaya ve çevre düzenlemesine özel önem vermek zorundasınız.  Tüm koruyucu önlemlere karşın çevresel etkileşimde farklı sorunlar yaşanmayacak mı,sorusuna  ‘hayır’ diyebilmek de mümkün değil. Örneğin, Erdeklilerin bu konudaki itirazını anlamak gerekiyor. Kimse, görüntü olarak karşısında  bacaları tüten sanayi bölgesi istemez. Önlem de alsanız istemez. Bu bir defa psikolojik bir olay ve anlamak gerekiyor” dedi.

SANAYİYE BİTİŞİK KONUT ALANLARI OLMAZ!

1/100 binlik planda, yeni konut alanlarının belirlenmesinde ciddi plan yanlışlıkları yapıldığına dikkat çeken Algül, yeni konut alanlarında Bandırma-Edincik arası düşünülmüş. Oysa ki, tüm plancılar bilir ki, sanayiye bitişik konut alanları olmaz. Planlamada sistem tam tersi işler. Bunda da yerel yönetimin büyükşehirle Bandırma Belediyesine geçmiş kırsal mahallelerin ortak  mera ve arazilerini  kentsel ranta çevirmek düşüncesinin ağır bastığını sanıyorum. Oysa ki, Bandırma, yeni konut alanları açısından Dutliman’a doğru büyüyüp, genişlemeli ama  Dutliman mevkiindeki lojistik merkez alanı ile  kentin önü kesilmiş. Yeni konut alanları sanayiye ters istikamette yeniden ele alınmalı” dedi.

BAÇEP’DEN GENİŞ KATILIMLI TOPLANTI

Algül’ün 1/100 binlik çevre plan düzeniyle ilgili sunumu sonrası kendi içinde değerlendirmede bulunan BAÇEP yönetimi adına, açıklama yapan BAÇEP Başkanı Hüseyin ATA, şöyle dedi:

“Yönetimimiz açısından yararlı bir sunum oldu. Çünkü, plan konusunda en büyük sıkıntı bilgilenme ve bilgi kirliliği. Bunun aşılabilmesi için siyasi parti temsilcilerimizin, oda ve borca temsilcilerimizin, muhtarlarımızın, sendikalarımızın  temsilcilerinin katılacağı geniş katılımlı bir toplantı yapmaya karar verdik. Bu toplantıda da Meclis yemiz ve kent plancısı Harun Algül konuyla ilgili sunumda bulunup, konu konuşup,  tartışılacak. Toplantı günü ,yeri ve saatini daha sonra açıklayacağız” dedi.


Etiketler: BAÇEP -HÜSEYİN ATA

Diğer BANDIRMA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.