Bugün: 03.06.2020

BAÇEP:NE FESTİVALİ!?

BAÇEP:NE FESTİVALİ!?
BAÇEP Başkanı Hüseyin Ata, 25.si gerçekleşen Bandırma Kuşcenneti Kültür-Turizm Festivali’nin Kuşcenneti ve çevre ile hiç bir ilişkisinin kalmadığını belirterek, “Biz, söylemekten bıktık. Programı ortada, daha önceki yıllarda ne yapılmışsa,bu yıl da aynı panayır havası yaşandı”dedi.16.06.2014 09:37
Bandırma Çevre Platformu Başkanı (BAÇEP) Hüseyin Ata, 25.Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali’ni gazetemize değerlendirerek, şöyle dedi:
“ Öncelikle şu sorunun sorulması gerekiyor. Ne Festivali!? Programı ve davetiyesini incelediğinizde Kuşcenneti ile ilgili hiçbir şey olmadığı görülecektir. Bu yıl, geçmiş yıllara göre çevreden ve Kuşcenneti’nden daha uzak, siyaset ve kültür ile eğlence amaçlı bir etkinlik gerçekleştirildi.Kuşkusuz bu bir tercih meselesi olarak da görülebilinir ama Türkiye’de çevre konulu ilk festivalin yıllar geçtikçe nasıl amacından uzaklaştırılarak bir panayıra, şenliğe dönüştüğüne tanık oluyoruz”dedi.
Festivalin var oluş amacına yabancılaşmasının  farklı riskleri içerdiğine dikkat çeken Ata, “ Yerel yöneticiler ister inansınlar ister inanmasınlar ya da ister umursasınlar veya umursamasınlar. Bandırma ve bölgenin en temel ve öncelikli sorunu çevre ve insan sağlığıdır.Bu gerçeği Bandırmalı biliyor, yaşıyor. Festival Tertip Komitesinde de bu gerçeği en iyi bilecek insanlar olmasına karşın ne yapılmak isteniyor, bilemiyoruz”dedi.
BAÇEP Başkanı Ata, bu yıl da festival için sponsör firmalardan ve kişilerden yüzlerce milyar toplandığına dikkat çekerek, “Manyas gölünün ve Kuşcennetinin yolunu bilmeyenler festival amaçlı milyarlar harcanarak kente taşınıyor.Bu paranın cüzi bir miktarı özellikle Kuşcenneti mahallemize aktarılsa, ortaya bambaşka güzellikler çıkar ve harcanan çabanın,paranın bir anlamı olur.”dedi.
Artık, festivalin ilk oluşum ve gerçekleşme amacının farklılaştığını belirten Ata, “Örneğin, Bandırma Körfezinin hali ortada.Bandırma gerçekten bir deniz kenti mi herkes sorguluyor. Bandırma için deniz sadece seyirlik.Bu sorunlara ve konulara siyasileşerek yanıt verebilmek imkansız.Çünkü,bunlar herkesin sorunu”dedi.

Etiketler: BAÇEP -HÜSEYİN ATA

Diğer BANDIRMA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.