Bugün: 25.06.2021

BANDIRMA-BURSA YHT HATTI’NA 13 MİLYAR TL.!

BANDIRMA-BURSA YHT HATTI’NA 13 MİLYAR TL.!
Bandırma-Bursa-Yenişehir-Orhaneli Yüksek Hızlı Tren Hattı Projesinin gerçekleştirilmesi için Maliye Bakanlığı 13 milyar TL. ödenek ayırdı..Önümüzdeki günlerde hattın ihalesinin gerçekleştirilmesi bekleniyor.07.07.2020 13:35

AK Parti Bursa milletvekilleri Dr. Mustafa Esgin ve Refik Özen Bursa-Bandırma Yüksek Hızslı Tren Hattı ile ilgili kamuoyuna yaptığı açıklamada, “Bursa-Yenişehir-Osmaneli hızlı tren projesi devam ediyor. Bandırma’ya uzatılması konusu raftan inmekle kalmadı, önemli gelişmeler de yaşandı. 13 milyar liralık Bursa-Bandırma hattı için Hazine onay verdi. Böylece ihale süreci başladı. Bursa-Gemlik treninden de vazgeçilmiş değil. Kesin takvim olmamakla birlikte proje üzerinde çalışılıyor.”

 

Bilindiği gibi,Bandırma-Bursa-Yenişehir-Orhaneli Yüksek Hızlı Tren projesi kapsamında Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD eliyle yürütülen projenin gerçekleşmesinde araziden kaynaklanan sorunlar yanında ve yaşanan finans sorunları nedeniyle bugüne kradar inşaatında arzulanan gelişme sağlanamamıştı.

 

Proje kapsamında Ulaştırma Bakanlığı ve TSDD,YHT hattı ile yolcu taşımacılığını gözetmesi nedeniyle projede yetersizlikler görülerek, hattın yapımını üstlenmiş TCDD devreden çıkartılarak hattın yüksek standartlı demiryolu hattı olarakprojenin yeniden şekillendirildiği öğrenildi. Bu değişikliğin, hatta yük treni de çalışacağı için uluslararası kredi arayışını kolaylaştırmak için yapıldığı öğrenildi.

 

Dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan 2018 yılı  Nisan ayında yaptığı açıklamada,” Bursa’yı Bilecik üzerinden hem İstanbul’a hem Ankara’ya hızlı tren ile bağlamaktı. Böylece Bursalının Ankara’ya ve İstanbul’a 2 saat 15 dakikada hızlı tren konforu ile gitmesi sağlamayı amaçlıyoruz. Herkesin malumu Bursa Yenişehir arası alt yapı çalışmaları devam ediyor. Yüzde 45’ler mertebesine geldik. Yine devamında Yenişehir’den Bilecik’e alt yapının tamamlanması, Bilecik Bursa arası 106 kilometrenin tamamının üst yapısının yapılması ile ilgili ihaleleri yaptık. Bu ayın 3’ünde yani 3 Nisan’da teklifleri aldık. Şu an da değerlendirmemiz devam ediyor ama son aşamasına geldi. Hedefimiz önümüzdeki ay içerisinde tamamen ihale süreçlerini bitirip, böylece Bursa, Bilecik, Ankara, İstanbul hızlı treninin üst yapısına başlamış olacağız. Hedefimiz 2019 sonuna kadar hızlı tren hattının tamamının bitirilerek test aşamasına getirilmesi ve 2020’ye Bursa’yı ve Bursa’ya gelmek isteyen misafirleri hızlı trenle tanıştırmış olacağız. Bu proje bugüne kadar 1 milyar 210 milyon para harcadığımız projedir. Proje tamamlandığındaki maliyet ise 5 milyar 600 milyon olacak. Sadece Bursa hızlı treni için harcadığımız para bu olacak. 106 kilometrelik hat için.”demişti..

 

Oysa ki, aradan geçen zaman nedeniyle ,bugün sadece Bursa-Bandırma arası yüksek hızlı tren hattı için Maliye ve Hazine Bakanlığı, 13 milyar TL. ödenek ayırmış durumda. Hattın ihalesinin önümüzdeki günlerde - yapılması bekleniyor.

Bursa Bilecik YHT Seferleri 2018'de Başlayacak | RayHaber | RaillyNews


Etiketler: BANDIRMA-BURSA YHT HATTI

Diğer BANDIRMA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.