Bugün: 28.03.2020

BANDIRMA DEVLET HASTANESİNDE “WHİPPLE” YÖNTEMİYLE KANSER AMELİYATI

BANDIRMA DEVLET HASTANESİNDE “WHİPPLE” YÖNTEMİYLE KANSER     AMELİYATI
Bandırma Devlet Hastanesi Doktorlarından Dr.Tamer AKAY ile Dr.Erdem SARI’nın ileriki yaşlarda bir hasta üzerinde Bandırma’da ilk defa “wihpple” yöntemiyle uygulanan operasyon başarıyla sonuç verdi.06.02.2020 12:53
Bandırma Devlet Hastanesi doktorlarından Genel Cerrah Dr.Tamer AKAY’ın vakası olan 65 yaş üstü pankreas başı kanserine yakalanan bir kadın hasta üzerinde ancak büyükşehirlerdeki gelişmiş denebilecek hastanelerde gerçekleştirilen whipple yöntemiyle uygulanan ameliyat başarılı bir sonuç verdi. Genel Cerrah Dr.Tamer AKAY’ın ve Dr.Erdem SARI’nın anestezi uzmanları ve ameliyat ekibiyle beraber başarıyla gerçekleştirdiği operasyonda sonuç yüzleri güldürdü. 6 yıldır Bandırma Devlet Hastanesinde görev yapan AKAY, kendini geliştirmek, hastaların ihtiyaçlarına cevap vermek ve hastaların bulundukları yerde bu imkandan faydalanabilmelerini sağlamak adına “whipple” yöntemi üzerine Afyon’da 6 aylık eğitim aldığı da biliniyor. Konusu geçen Whipple yöntemi ise Pankreas başı, bu bölgeye yakın safra yolları ve 12 parmak bağırsağı tümörlerinde uygulanan bir yöntem olduğu bilinmektedir. Konuyla ilgili gazetemize konuşan Dr.Tamer AKAY; “Biz insanlara, yaşadıkları yerde tedavi olma imkanı sağlıyoruz. İnsanların başka şehirlere gitme zahmetinden ve masrafından kurtarmak için çabalıyoruz, kurtarıyoruz. Bandırma Devlet Hastanesi’nin sağlamış olduğu imkanlar sayesinde, burada yapamayacağımız şey yok. İş hasta da bitiyor. Bize kendini emanet ettiği sürece bizler elimizden gelenin fazlasını yapmaya hazırız. Bu gerçekleştirdiğimiz operasyonda da mesela öyle oldu. Hasta bize güvendi bizde yeri geldi gecemizi gündüzümüze katarak elimizden gelenin fazlasını vermeye çalıştık ve başardık da.” Dedi. Akabinde operasyonu başarıyla atlatan vakayı ziyaret ettiğimiz de. Hastanın keyfinin ve sıhhatinin yerinde olduğu gözlemlendi. Hasta “ Doktorumuz çok iyi, benimle kendi annesiymiş gibi ilgilendi. Ufak bir ağrım olduğunda dahi sabah akşam fark etmeksizin yanımıza geldi. Sürekli yanımızdaydı ve bizim için koşuşturdu. Çok memnunuz kendisinden ve bizlerle yakından ilgilenen hemşire ve personellerden Allah razı olsun.” Şeklinde konuşması hem Bandırmalılar için hem de vatandaşlarımız için devlet hastanelerine olan güveni tazeledi.


“HASTANEMİZ OBEZİTE CERRAHİSİ, BÖBREK TÜMÖRÜ AMELİYATI PANKREAS TÜMÖRÜ AMELİYATI GİBİ HASTALIKLARI KAPALI YÖNTEMLE GERÇEKLEŞTİREBİLECEK GÜÇTEDİR”


Dr.Tamer AKAY ve Dr.Erdem SARI, pankreas kanseri ve tümörü hakkında özellikle erkeklerin 50’li yaşlardan sonra bu hastalığa daha sık yakalandığına dikkat çekerken hastalığın ilerleme sürecinde önce boşaltım sistemi üzerinde iltihaplanmalara daha sonra da hızla yayılan bir tümör tipi olması nedeniyle hastayı, erken tanı konup da ameliyat olmadığı takdirde 6 ay gibi kısa bir süreçte ölüme götürebileceğini söylüyor. Bandırma Devlet Hastanesi’nin gelişmişliğini “Hastanemiz 3.basamak yoğun bakım ünitesine ve yönetimin desteğiyle hem de deneyimli cerrah kadrosuyla büyük ve küçük olmak üzere her türlü cerrahi operasyonu yapabiliyoruz. Obezite cerrahisi,  böbrek tümörü ameliyatı ve pankreas tümörü gibi operasyonlarla belki de birçok eğitim araştırma hastanesinde yapılamayan ameliyatlar hastanemizde yapılmaktadır.” Sözleriyle anlatan Dr.Tamer AKAY hasta hakkında ise; “Hastamız ameliyatının 6.gününde sağlıklı, taburcu olabilecek aşamaya gelmiş durumdadır. Yemek yemeye ve sıvı gıdalar tüketmeye başladı. Bundan sonrası hastanemiz tarafından düzenli kontrollerle gerçekleştirilecektir. Tedbir olarak da bundan sonrası için pankreas tümörü ameliyatı olan hastalarımıza özel bir beslenme diyet programı uygulamaya alınır, hastamız bu programa uyduğu sürece ve düzenli kontrollerine geldiği sürece en kısa zamanda gündelik yaşamına dönecektir.” Açıklamasını yaptı.


BANDIRMA DEVLET HASTANESİ BAŞHEKİMİLİĞİ ÇALIŞANLARINA TEŞEKKÜR ETTİ


Hastanemiz genel cerrahi kliniğinde gerçekleştirilen bir ameliyat ile ilk kez pankreas kanseri başarıyla tedavi edilerek hasta sağlığına kavuşturulmuştur. Op. Dr. Tamer AKAY sorumluluğunda cerrahi ve anestezi uzmanlarından oluşan bir ekip ile yapılan girişimle pankreasa yerleşen tümör, başarılı bir operasyonla alınarak hasta şifa ile taburcu edilmiştir. Yine geçtiğimiz zaman diliminde genel cerrahi kliniğinde hastalarımız ERCP sindirim sistemi kanserleri, obezite, reflü ve tüm fıtık ameliyatları için kapalı usuller ile endoskopik yaklaşımlar ve çağdaş yöntemler kullanılmak suretiyle takip ve tedavileri yapılarak sağlığına kavuşmuşlardır. Tüm bu tedavilerle birlikte ilimiz içindeki sevkler ile il dışı sevklerde azalma görülmüş, vatandaşlarımız yerinde sağlık hizmetinden yararlanma imkanı bulmuşlardır. Bu konudaki gayretli çalışmalarından dolayı ilgili hekimlerimize ve çalışanlarımıza teşekkür eder, kolaylıklar dileriz. 
Bandırma Devlet Hastanesi Başhekimliği   

Evren ÇOLAK – Muratcan DEVRİM


Etiketler: BANDIRMA DEVLET HASTANESİ -DR.ETHEM KARPUZ

Diğer BANDIRMA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.