Bugün: 23.09.2020

BU DA NE DEMEYİN..!

BU DA NE DEMEYİN..!
Ülkemiz de hiç bir şey karanlıkta kalmıyor,unutulmuyor. O zaman ben de, Süleyman Tukunyacıoğlu'da yazdık.Önemsenmedi.İlgili ve yetkili kurumlar,kişiler bu itham ve iddialar da ne diye sorgulamadı.Yıllar geçti ve 4 milyon(Trilyon) Bandırmaspor'un boğazına sarıldı...16.09.2019 16:53
CHP´li Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Belediye´ye ait Grand Asya Otel´i Kurşunlar A.Ş.´ye 13 milyon TL´ye sattı. İhale için dosya veren işadamı Murat Karakoyun, evrak eksiği bahanesiyle ihaleye alınmadı. Karakoyun satışın iptali için yargıya başvurdu. Karakoyun, "15 milyon TL teklif edecektim, Başkan Mirza ihale saatinde bana ´bekle´ dedi; ben beklerken oteli sattı" sözleriyle tepki gösterdi. Bu arada satışla ilgili pek çok soru gündeme gelirken, ihalenin danışıklı döğüs yapıldığı, Mirza ve ekibinini ihaleden çok önce Kurşunlar A.Ş. ile pazarlık yaptığı ileri sürülüyor. Bu arada satışa tepki gösterenler 13 milyon TL´nin 1.5 milyon TL´sinin Bandırmaspor için alındığı iddiasını ortaya atıyorlar.26.10.2015 15:47

BANDIRMA Belediyesi´nin mülkiyetindeki Grand Asya Otel´in satılması Bacndırma siyaseti ve kamuoyunu karıştırdı. CHP´li Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, otelin satışı ve sonrasındaki gelişmeler ekseninde eleştirilerin hedefi olmuş durumda.


      Balıkesir´de Asya Termal ve Asya Otelleri´ni de işleten Kurşunlar A.Ş.´nin işlettiği Bandırma Grand Asya, ´fesat karıştırıldığı´ iddialarıyla gündeme gelen ihale ile 13 milyon TL´ye Grand Asya Otel´i satın aldı. İhalenin danışıklı döğüş şeklinde olduğu iddiaları Bandırma kamuoyunda, ilçe siyasetinde ve basında tartışılıyor. Söz konusu satış rakamının 11.5 milyon TL´sinin otel, 1.5 milyon TL´nin ise Bandırmaspor için alındığı iddiaları gündeme gelirken, Bandırma Belediye Meclisi´ndeki CHP´li bazı üyelerin satışa karşı çıktıkları, CHP´li Belediye Başkanı Dursun Mirza ve ekibiyle karşı karşıya geldikleri de ileri sürülüyor.


      Geçtiğimiz günlerde yapılan satış ihalesine Kurşunlar Yapı Malzemeleri Tic. San. A.Ş.´nin yanı sıra işadamı Murat Karakoyun´un da teklif verdiği, ancak evrak eksiği bahane edilerek ihale dışı bırakıldığı belirtiliyor. Aynı zamanda geçen dönem CHP´den Kepsut Belediye Başkan adayı olan Karakoyun´un ihalenin iptali için girişimde bulunduğu da öğrenildi.

     

      KARAKOYUN´UN İDDİASI:

      İHALE BİTMİŞ, PAZARLIK

      ÖNCEDEN YAPILMIŞ


      İhaleye katılmak isteyen ancak evrak eksikliği gerekçesiyle ihaleye sokulmayan ve konuyu yargıya taşıdığını söyleyen Murat Karakoyun, “Ben, konuyu yargıya taşımak için girişimlerde bulundum ve avukatım Ömer Faruk Can ile ihalenin iptal edilmesi talebiyle gerekli yasal girişimlerde bulunacağım. Olay kamuoyuna da farklı boyutlarıyla, farklı itham ve iddialarla taşınmış durumda ve bu ihale iptal edilmeli. Ben, ihale saati öncesinde ihaleye katılmak için geldim ve Belediye Başkanı Dursun Mirza, ki aynı zamanda İhale Komisyonu Başkanı, evrak eksiliğimin olduğunu belirtti. Bekle, dedi. Yanımda eşim, kardeşim ve bir arkadaşım da dışarıda Başkan Mirza’dan haber beklerken, içerde Mirza ihaleyi gerçekleştirdi. Bana, hiçbir haber falan verilmedi.” dedi.

      Söz konusu yerin Bandırma’nın en güzel yerlerinden biri olduğunu belirten Karakoyun, "İhaleye girebilmiş olsaydım, 15 milyon TL´ye kadar fiyat verecektim. İhale yapıldıktan sonra öğrendim ki, 11.5 milyon TL´ye otel satışı gerçekleştirilmiş. Ben, bu konuda yerin peşkeş çekildiğini düşünüyorum. Anladığım, bu iş daha başlamadan bitmiş, pazarlığı önceden yapılmış. Oysa ki, Belediye Başkanı aynı zamanda İhale Komisyonu Başkanı ve ihaleyi erteleyip ertelememek onun inisiyatifindeydi. Çünkü gerekli rekabet koşullarını yaratmak ve bir lira fazlasına satışını gerçekleştirmek Belediye´nin ve kentin menfaatine. Bu yol neden, niçin tercih edilmedi ve alel acele tek firmayla ihale tamamlandı" diye sordu.

     

      AV. CAN: "İHALEYE

      FESAT KARIŞTIRILDI"


      Evrak eksiği bahanesiyle ihale dışında kalan Murat Karakoyun´un avukatı Ömer Faruk Can da ihalenin iptal edilmesi gerektiğini savundu. Konuyla ilgili Bandırma´da yayımlanan Son Kurşun Gazetesi´ne açıklama yapan Av. Ö. Faruk Can, ihaleye fesat karıştırıldığını iddia etti. Av. Can´ın Son Kurşun´daki açıklamaları şöyle:


      "İhale öncesi ve sonrasıyla yapılanlar, yaşananlar da Bandırma Belediyesi´nin ya da İhale Komisyonu’nun yanlış yol ve yöntem izlediğine inanıyoruz. Belediye kendi yerini, mülkünü satabilir ama öncelikle yapılan işin kanuna, yönetmeliklere uygun olması, şeffaf kılınması, ihalede rekabet koşullarının sağlanması gerekiyor. Gerçekleşen ve sonuçlanmış ihlale öncesinde müvekkilim İhale Komisyonu’nu arıyor. ‘Ben, ihaleye katılacağım ve ihale saatinde orada bulunacağım’ diyor. Dosyasında bankadan alacağı teminat mektubunda bir eksiklik var ve onu bekliyor. İhale öncesinde belediyeye gelerek belediye başkanı ve ihale komisyonu başkanı Dursun Mirza ile görüşüp, bilgi de veriyor. ‘Tamam. Biz size haber vereceğiz’ deniyor. Zaten ihale ilanında saat 14.00´de başlaması gereken ihale saat 14.30´da gerçekleşmiş. Müvekkilim, gelmiş, dosyasını vermiş ve eksik evrakın ne olduğunu da, belirtmiş. Normalde ihale komisyonunun, dosyasını alıp, incelemesi ve eksik evrak var ise inceleyip, gerekçeleriyle birlikte müvekkilime tebliğ etmesi gerekiyor. Bunların hiç biri yapılmamış. Komisyon Başkanı Mirza, bir yandan ihale öncesi müvekkilime ‘tamam, bekle’ diyor, öte yandan içeri girip, ihaleyi gerçekleştirip, müvekkilime haber vermeden ihaleyi sonuçlandırıyor. Müvekkilim kapının önünde eşi ve kardeşi ile bekletiliyor. Tüm bu nedenlerle müvekkilim ve ben, bu ihalenin iptal edileceğine inanıyoruz."


      İhale ile ilgili itiraz ve taleplerini Bandırma Belediye Başkanı ve İhale Komisyonu Başkanı Dursun Mirza’ya bir dilekçe ile sunduklarını vurgulayan Av.Ömer Faruk Can, "Başkan Mirza’nın önündeki ihale sonucunu imzalamayarak, ihalenin iptal edildiğini beyan etmesini bekliyoruz. Bu olmaz ise, ihaleye fesat karıştırıldığı gerekçesiyle Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağız. Çünkü, bu ihale Kamu İhale Kanunu’na aykırı bir şekilde gerçekleştirilmiş bir ihaledir. Ben, bu konuyu Meclis üyesi Şerafettin Engüdar’la da görüştüm. Bana ihaleden bilgisi olmadığını belirterek, başkanla konuşacağını söyledi" şeklinde konuştu.

     

      ESKİ BAŞKAN PEKEL:

      "KALE GRUBU´NA 13 MİLYON´A

      YER SATTILAR"


      Bandırma Grand Asya Otel binasının satışına bir tepki de Bandırma´nın geçen dönemki CHP´li Belediye Başkanı Sedat Pekel´den geldi. Pekel, "benim dönemimde de mali sorunlar yaşanıyordu ama biz satış yöntemine başvurmadık, mülklerin satılmasına karşıyım" diye konuştu. Pekel, "Partimiz, ben ve arkadaşlarım 2009 yerel seçimleri öncesi ve sonrasında hep belediye hizmetlerinin özelleştirilmesine, belediye mülklerinin satışı konusunda sahip olduğumuz anlayış ve ilkelerimiz çerçevesinde hep karşı duruş sergiledik ve karşı durduk. Ben, yerel yönetim de maddi zorluklar ve sıkıntılar nedeniyle belediye mülklerinin satılması olayına şık bakmıyorum. Çünkü, bu tip mazeretlerle satmanın sonu ve sınırı yok. Bu bir anlayış sorunu. Benim başkanlık yaptığım hizmet dönemlerinde de mali sıkıntılar yaşanabiliyordu ama hiçbir zaman kolay olan bu yolu tercih etmedik. Bir şekilde belediye imkanlarıyla yaşanan kaynak sorunlarını aşmasını bildik” dedi.


      Gelişmeleri yakından izlemeye çalıştığını belirten Pekel, "Özellikle bu satışın 1 Kasım genel seçimleri öncesine apar topar yetiştirilmeye çalışılması, ek gündem maddeleriyle gündeme alınması zorlama bir süreç yaşandığını gösteriyor. Buna gerek var mıydı, konuşulur, tartışılır. Ama daha yeni Kale Grubu´na yer satmışsınız ve yaklaşık 13 milyon TL. kasanıza koymuşsunuz. Bilebildiğim kadarıyla belediyeye ait başka yerler de satıldı. Bunun kamuoyunda konuşulması ve tartışılması hatta eleştiri konusu yapılması gayet anlaşılır ve demokratik bir şey. Kimse bundan rahatsızlık duymamalı. Tam tersi, uyaranlardan, tartışmalardan, eleştirilerden feyz almaya çalışılmalı. Haklılar ise şahsını ve yönetimini ayar edebilmeli. Bundan sonrası için sorun sağladığınız kaynakla hangi işleri, hangi projeleri gündeme alacağınız ve yapacağınızla ilgili. Çünkü, bu kamu mülkleri üzerinde ve bu mülklerin satılarak elde edilen kaynak üzerinde bu kentin insanlarının, garip gurebanın, dulun, yetimin hakkı var. Hassas ve titiz davranmak, şeffaf olmak zorundasınız" şeklinde konuştu.

     

      SATACAK BAŞKA BİR ŞEY

      KALMAYINCA NE YAPACAKLAR?


      MHP´li Bandırma Belediye Meclisi Üyesi Harun Algül´ün satışla ilgili tepkisi: "Satacak bir şey kalmayınca ne yapacaklar?"

      Algül´ün Son Kurşun Gazetesi´ndeki açıklamaları konuya farklı bir bakış açısı getiriyor. MHP´li Meclis Üyesi Algül, tepkisini şu sözlerle dile getiriyor:


      "Satış olayı, Eylül ayı olağan meclis toplantısında ek gündem maddesiyle toplantı gündemine taşındı. MHP’li meclis üyelerinin ‘hayır’ oyuna karşın, CHP’li meclis üyelerinin ‘evet’ demesiyle oy çokluğuyla kararlaştırıldı. Bu, konunun meclis gündemine taşınması ve kararlaştırılması açısından bence de manidar bir olaydır. Genelde bu tip konularda böyle bir yöntem ve yol izleniyor. Bu ilahe, alıcısı belli bir ihale. O nedenle, bu ihalenin bence de iptal edilerek, yenilenmesi ve kamuoyunun vicdanen rahat etmesi, meclisin zan altından kurtulması gerekiyor.


      Belediye mülkü konumundaki binada belediye payının ihale yoluyla satışının da kendisi için bir sürpriz olmadığına dikkat çeken MHP’li Meclis üyesi Harun Algül, "Bence bu projenin daha başında buraların satışı düşünülüp, planlanmıştı. Dikkat edilirse, başlangıcından inşaatına ve hizmete girinceye kadar proje üç-beş kez değiştirildi. Binanın sürekli fonksiyonları değiştirildi. Binanın belediyede kalan yarısının satılması bana göre başından beri planlanıyordu ve planın gerçekleştirildiğini düşünüyorum. Bunu Grand Asya sahipleri veya ihaleyi kazanan firma için söylemiyorum. Onlar işlerinin gereğini yaptılar. Ben, proje ve projenin üzerindeki oynamalarla başından beri satışın planlandığını düşünüyorum. Yoksa şu veya bu firma almış, bu benim konum değil. Ben, alel acele belediye mülklerini satanların satacak bir şeyleri kalmayınca ne yapacaklarını anlamaya çalışıyorum” dedi.

     

      ALTIN YUMURTLAYAN

      TAVUĞU KESTİLER


      Kurşunlar A.Ş.´ye satılan belediye payından sonra satış kararı alınmış eski itfaiyenin bulunduğu alanı üzerinde kimsenin konuşmadığını, tartışmadığını belirten Algül, “ Oraya kim alacak? Kimlerle bu alanlarla ilgili ön görüşmeler yapılıyor, bilmiyoruz. Bu ve benzer alanlarla ilgili de kamuoyuna yansıyan farklı iddialar var. Ben, satış odaklı bu gelişmelerden CHP’li meclis üyelerinin bir çoğunun da haberlerinin olduğunu, bu konularda düşüncelerinin sorulduğunu sanmıyorum. Birkaç kişinin insiyatifiyle belediye mülkleri satış odaklı bir anlayışla satılıyor. Örneğin, emlak işiyle uğraşanlar, bu işleri bilenler Grand Asya için ödenen bedelin düşük olduğunu biliyorlar. Bence de bu yer ucuza gitti. CHP’li belediye meclis üyelerinin kaçının olup bitenlerden, yaşananlardan haberleri var. Örneğin, şimdi önümüzde bütçe var. Bu hazırlanmış bütçe de, Bandırma ve belediyenin geleceğiyle ilgili bir plan, bir vizyon görmüyorum ben. Ortada satmak üzerine hazırlanmış bir bütçe var" diye konuştu.


      Hazırlanmış olan bütçede satış ve kira gelirlerinin 2 milyon 400 bin TL olarak görüldüğünü belirten Algül, “Bu bütçede şimdi satış ve kira geliri olarak 5 milyon öngörülmüş. 2 milyon 400 bin lira kira gelirinden Grand Asya’nın bütçeye sağladığı kira geliri yıllık yaklaşık 800 bin TL. Şimdi sormazlar mı, sen belediye için altın yumurtlayan tavuğu böyle alel acele niye kesiyorsun? Şimdi yeni hizmet yılı için öngördükleri satış 21 milyon TL. Bunları tek tek, kalem kalem önümüzdeki pazartesi belediye meclisi toplantısında ele alacağız” dedi.

     

      CHP İLÇE BAŞKANI ÇERİ:

      PARTİ OLARAK MÜLKLERİN

      SATIŞINA KARŞIYIZ


      Siyaset cephesinde tepkilere neden olan otel satışı, CHP Bandırma İlçe Örgütü´nün de gündeminde. Bandırma CHP İlçe Başkanı Hüseyin Çeri, "parti olarak özelleştirmelere, kamu mülklerinin satışına karşıyız" diye konuştu. Çeri´nin Son Kurşun´daki açıklamaları şöyle:


      "Belediye Başkanımız Dursun Mirza ve Meclis üyelerimizin Grand Asya’daki belediye payının satışı ile ilgili yapılan toplantıya doğal olarak katılmadım. Tabii ki, parti olarak özelleştirmelere ve kamu mülklerinin satışına karşıyız. Ben de şahsi olarak özelleştirmelere ve kamu mülklerinin satışına karşıyım. Grand Asya, belediyemize aylık ciddi gelir getiren bir kamu mülkümüzdü. Eğer, belediye yönetimimiz, bu satış sonrası elde ettiği gelirle daha fazla gelir getirecek bir projeye imza atacak ise sorun yok. Yani satıştan elde ettiğiniz geliri nasıl değerlendirdiğiniz önemli. Yoksa, borç ödemek, maaşları ödemek için kamuya ait mülklerinizi satıyorsanız bu yanlış."


Etiketler: GRAND ASYA HOTEL -BANDIRMASPOR -DURSUN MİRZA-ERHAN ELMASTAŞ -BANDIRMASPOR

Diğer BANDIRMA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.