Bugün: 31.10.2020

ÇITAYI YÜKSELTMEK GEREK..!

ÇITAYI YÜKSELTMEK GEREK..!
Son Kurşun Anıtı Platformu Yürütme Kurulu Bandırma Belediye Başkanı Av.Tolga Tosun’u makamında ziyaret etti. Başkan Tosun, Güney Marmara’nın tarihi,kültürel ve turistik değerlerinin korunması ve tanıtımının Susurluk,Erdek, Bandırma, Gönen, Manyas ilçe belediye başkanları, sivil toplum örgütleri ve basınının da katılımıyla değerlendirileceği bir Çalıştay gerçekleştireceklerini vurgulayarak, Son Kurşun Anıtı’nın projesine uygun tamamlanması için yürütülen çalışmaları desteklediklerini vurguladı.08.10.2020 13:35

1972 yılında Bandırma Belediye Başkanı Hasan Sur döneminde Cumhuriyet’in 50.yılı kapsamında  gündeme gelen Son Kurşun Anıtı’nın 1974 yılında  projesinin bir bölümünün hizmete alımı sonrası 46 yıl el sürülmeyen projesinin aslına uygun tamamlanıp, hizmete alınması için kurulan  Son Kurşun Anıtı Platformu  Yürütme Kurulu üyeleri Şehit Aileleri ve Yetimleri, Gaziler Derneği Temsilcilik Başkanı Ecevit Karakoyun, Kent Konseyi Başkanı Dr. Murat Ergöz, ADD Şube Başkanı Serdar Polat, Belediye Meclis üyesi ve BAÇED Başkanı Harun Algül ile basın temsilcisi Ekrem Alkay ,Gazeteci- Yazar Engin Arıcan ile birlikte Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun’u makamında ziyaret ettiler.

Karşılıklı görüş alış verişi ile geçen görüşmede Başkan Tosun, yaptığı açıklamada şöyle dedi:


 BAŞKAN TOSUN: BÜTÜNSEL BİR PROJE GELİŞTİRDİK.!


“Biz, yönetim olarak yerel seçimler sürecinde sadece Son Kurşun Anıtı ile bu konuda projelerimizi geliştirmedik. Son Kurşun Anıtı’nı da içine alan Güney Marmara ile ilgili bütünsel bir proje geliştirdik. Bandırma ve çevresi çok eski bir yerleşim yeri. Etrafımızda tarihsel , kültürel, turistik açıdan önemsenmesi ve sahip çıkılıp, değerlendirilmesi gereken antik dönemden günümüze taşınmış  bir çok yerleşim yeri var. Bandırma, Güney Marmara’da çok önemli bir coğrafya da bulunuyor. Buranın limanı çok eski bir tarihe sahip.  Limanından  ve ulaşım kolaylıklarından  kaynaklanan belli bir sanayileşme yönünde gelişmiş bir kent durumundayız. Bandırma’yı sadece bu özellikleri ile tanımlıyabilir miyiz? Hayır! Çok zengin ve antik döneme kadar uzanan zengin bir tarihsel ve kültürel dokuya da sahibiz. Bu yönümüzü ve sahip olduğumuz zenginlikleri bugüne kadar yeterince sahiplenip, yansıtamamışız. Bizim temel amacımız; Bandırma’yı sadece Bandırma coğrafyası ile değil, örneğin Kapıdağ ve Kyzikosuyla, Kirazlı Manastırı,Gönen’imizi termel turizm olanaklarıyla, Edincik’in eski tarihi çeşmeleri, yapıları ve Osmanlı’ dan kalmış  ibadet yerleri, hamamları, tarihi yollarıyla, Manyas Kuş Cenneti ile Bandırma Vapuru, Son Kurşun Anıtı ile beraber bir bütün olarak tarih ve kültür, inanç turizmine açmayı hedefliyoruz. Bu amaçla bir projemiz, planımız var.”


BAŞKAN AV.TOSUN:BİLGİLENME VE TANITIM ÇOK ÖNEMLİ..!


“Ancak, pandemi nedeniyle bu yöndeki girişim ve çalışmalarımız  büyük ölçüde sekteye uğradı. Ben,bir çok toplantıda bahsettim. Geçen sene Emitt  diye bir fuara gittik, katıldık. Alanında Türkiye’nin 4.büyük turizm  fuarı. Fuara Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin altında katıldık. Edremit, Gömeç ve Ayvalık’ın da kendi standları vardı. Hepsi kendi şehir ve bölgelerine ait turizm bölgeleri olduğu için kendi tarihi ve kültürel, arkeolojik yönlerini tanıtıyorlar .Bugüne kadar hiçbir yerel yönetimimiz, geçmişten bugüne  liman ve sanayileşme üzerinde, tarihi, kültürel dokuya, arkeolojik zenginliğimize önem vermemiş. Hemen her şey bir şekilde kendi rotasında gelişmiş. Bizim burada şehrin vizyonunu geliştiren sürekli geliştirilen tüm bölgesel ve kentsel zenginliklerimizi hem yurt dışında hem de yurt içinde  iyi değerlendirip, tanıtımını en iyi şekilde yapmamız gerekiyor. Bölgenin ve kentin, bu değerlerini en iyi şekilde değerlendirip, kullanıp bölge ve kentin katma değerini arttırmalıyız. EMİTT turizm farında küçük bir standa sahip olmamıza karşın 4 gün de 60 firma ile görüşüp, anlaştık. Ki zamanında bölge ve kent tarihine, kültürüne, arkeolojik ve doğal zenginliklerimize  gerektiği gibi eğilinmediği için bizim Kültür Müdürlüğümüzce hemen hiçbir şey yapılmamıştı. Fuarda gelen misafirlerimize ne Kyzikos ile Kirazlı Manastırı’nı ne Daskleion’u, ne Gönen Kaplıcalarını, ne de Kuş Cennetimizi, Bandırma Vapuru ile Son Kurşun Anıtı’nı gerektiği gibi aktarıp, anlatamadık. Gerektiği gibi bu tarihi ve kültürel zenginliklerimizi yansıtamamızın  temel nedeni  bu konuda yeteri kadar iyi hazırlanamadığımız için. Tüm yetersizlik ve eksikliğimize karşın standımıza gösterilen ilgi hoşuma gittiğini belirtmeliyim.”

BAŞKAN AV.TOSUN: ÇALIŞTAY YAPACAĞIZ..!

“Susurluk,Erdek, Bandırma, Gönen, Manyas yani Güney Marmara’daki bütün yerel yönetimlerin, belediye başkanlarının, Ticaret Odaları ve tüm sivil toplum örgütlerinin, turizm derneklerinin, bölge ve yerel basının bütüncül bir tarih ve kültür anlayışıyla bu konuyu ele alarak, tarih ve kültürel, arkeolojik, folklorik, doğal zenginliklerine sahip çıkarak bir bölgesel Çalıştay yapılması gerektiğine inanıyorum. Arkadaşlarım bu yılın 27 Mart’ın da toplantı için harekete geçti ama pandemi nedeniyle bu yöndeki çalışmalarımızı ertelemek zorunda kaldık. Bu Çalıştay için  profesyonel anlayışla bir tanıtım filmi hazırlanmalı. Bu tanıtım filmi çok geniş bir alanı kapsamalı. Örneğin; Ortadoks kilisesi Kirazlı Manastırına geliyor, orada hacı oluyorlar. Bunu bilen var mı, yok! Otellerimiz dolu. Turların hemen hepsi Çanakkale’ye  gidiyor. Nerede Kuş Cenneti ya da Son Kurşun Anıtı, gündemlerinde yok!Kyzitos ya da Edincik evleri nerede, yok! Bu turlardan kent olarak biz faydalanamıyoruz. Bizi tanıtan bir kitapçığımız bile yok!”


SON KURŞUN ANITI’NI HEPBİRLİKTE TAMAMLAYACAĞIZ..ÇALIŞMALARINI DESTEKLİYORUM..!


Başkan Av.Tosun, Son Kurşun Platformu’nun  oluşturulup, kurulması ve Son Kurşun Anıtı’nın projesine uygun inşaatının tamamlanmasının bölge ve özellikle Bandırma açısından önemli olduğunu belirterek, “ Çalışmalarınızı destekliyor, büyük heyecan duyuyorum. Bandırma, sadece sanayisi ve limanı ile değil, tarihi ve kültürüyle, Kuş Cenneti ve Ayyıldız Tepesiyle, Son Kurşun Anıtı ile de  bilinip, tanınmalı. O nedenle Anıt’ın projesinin tamamlanmasını  ben de  istiyorum. Kentin karşısında Kapıdağ var. Coğrafya olarak çok güzel ve muhteşem bir yerdeyiz. Bandırma’da bir çok insanımız bir anıt gibi karşısındaki Ayyıldız Tepe’yi bilmiyor ya da hiç Tepe’ye çıkamamış. Tepe’ye çıkmak için yolu bile düzgün değildi. İnsanlar nasıl gidecekler? Bu gibi tüm sorunları hep birlikte aşacağız. Platform olarak, Bandırma için çok önemli bir soruna sahip çıkıyorsunuz ve yönetimimiz için bu çok önemli. Hep birlikte Son Kurşun  Anıtı’nın projesine uygun olarak tamamlanması için el birliği  ile hep birlikte çalışacağız. Projenin aslı gün ışığına çıkartılıp, gerekli fizibilitelerini, yazışmalarını tamamladıktan sonra gerekli tüm çalışmaları yaparak, gerekli adımları atacağız. Son Kurşun Anıtı yolunu Çanakkale üzerinden geden yolu belediye olarak yaptık. Vatandaşlarımız rahat  gidip-gelsin diye. Alt yolu da  sıcak asfalt yaparak, kaldırımları  ile ışıklandıracağız. 1974 yılında yapılmış proje Bakanlık düzeyinde yapılmış. Belediye sadece burada koruma kollama, yer tahsisi ile ilgili görülmüş. Bu konuda tüm hedeflediklerimize yönelip bir dağılma yaşamak, işimizi zorlaştırmak, güçleştirmek istemiyoruz. Bir grup Kuş Cenneti ya da bir başka alanla ilgilenirken, bir yandan da Ayyıldız Tepe ve Son Kurşun Anıtı ile ilgileneceğiz. Platformunuzun da  Ayyıldız Tepe ve Son Kurşun Anıtı’na odaklanması yönetimimiz için çok önemli. Çalışmalarını destekliyorum, yanınızdayım.Hep birlikte tüm bu eksiklikleri el birliği ile gideceğiz.


Etiketler: BANDIRMA BELEDİYESİ

Diğer BANDIRMA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.