Bugün: 05.08.2020

KADINLARIMIZ İÇİN BİRLEŞTİLER

KADINLARIMIZ İÇİN BİRLEŞTİLER
Bandırma DİSK Emekli Sen Kadın Komitesi, kadın cinayetleri ve şiddeti ile ilgili diğer STK’lar la birlikte ilçe merkezi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.11.12.2019 16:09

Bandırma Disk Emekli Sen Kadın Komitesi,Bandırma DİSK Emekli Sen Başkanı Levent BALKİŞ ve diğer DİSK Emekli Sen Bandırma üyelerinin gerçekleştirdiği saat 13.00’da ki basın açıklamasına; Kent Konseyi Başkanı Murat ERGÖZ, Belediye Meclis Üyesi Fatma Sibel Salı KARABACAKOĞLU, geçmiş dönem Balıkesir CHP Milletvekili Mehmet TÜM, Gümçed Başkanı Gültekin MUTLU, Gıda-İş Bandırma Şube Başkanı Recep GÖKDENİZ, Leventevler Mahalle Muhtarı, Erdek Emekli-Sen ve Eğitim- Sen Bandırma Temsilciliği , Alevi Kültür Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’de destek verdi.


Görüntünün olası içeriği: 12 kişi, Levent Balkiş dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar

NEYİ SAVUNACAĞIMIZI ŞAŞIRMIŞ DURUMDAYIZ”


Disk Emekli Sen Bandırma Şube Başkanı Levent BALKİŞ, her geçen gün artan kadın şiddeti ve cinayeti üzerine yaptığı konuşmasında; 18 yıldır iktidarda ola Akp hükümeti sayesinde birbirimizi çok sık görüyoruz. Neredeyse her hafta  bir eylemde bir etkinlikte yan yanayız  Biz demokrasi savunucuları neyi nereyi koruyacağımızı  savunacağımızı şaşırmış durumdayız. Çocuklarımızı cinsel istismardan tacizden tecavüzden mi koruyacağız. Doğayı ormanımızı  katliamlardan mı koruyacağız  .sokak hayvanlarımızı canilerden mi koruyacağız.,kadınlarımızı şiddetten tacizden tecavüzden mi koruyacağız düşüncesini açıklayan ve tutuklanan insanlarımızı  hakkını arayan eylem yapan işçilerimizi sarayın baskısından mı koruyacağız?” şeklinde tepkisini gösterdikten sonra sözü kadın komitesine bırakmadan bu tablodan da anlaşılıyor ki biz daha çok bir araya geleceğiz. Ta ki özgür demokratik bir ülke haline gelene kadar, bugün de hepimizi derinden yaralayan bir olay için birlikteyiz. 12 yaşındaki kız çocuklarına tecavüz edenin aklanması yasası gündeme getirildi..diyerek konuşmasını bitirdi.


BİR ANNE OLARAK NASIL SESSİZ KALIRSINIZ BU YASANIN ÇIKARILMASINA?

Görüntünün olası içeriği: 9 kişi, Abdullah Erbay dahil, ayakta duran insanlar


Disk Emekli Sen Bandırma Kadın Komitesi ise bu konuya tepkisini meclise verilen önergeyi ayıplı ve ahlak dışı olarak nitelendirdiğini söyleyerek gösterdi. Daha sonra konuşmasına devam eden Bandırma DİSK Emekli Sen Kadın Komitesi açıklamasında; “Tecavüzcüleri ile evlendirilmesi halinde tecavüzcülerin cezaları ertelenecek, suçluyu koruyan, vicdanı, merhameti, insanlığı öldüren bir yasa çıkarılmaya çalışılıyor. Bu yasanın kabul edilmesi toplumumuzda istismara ve tecavüzün çoğalmasına sebep olacaktır.

Çocuklarımızı kızlarımızı kadınlarımızı korumak zorundayız. Tecavüzü meşrulaştırmak toplumumuzun daha da kirlenmesine yol açabileceği gibi, kişi, birey ve insan haklarına da aykırıdır. Eğer bu yasa çıkarsa sonucu çok korkunç olacaktır. Tecavüz sebebi, sonucu, aranmayacak kadar ağır bir insanlık suçudur.

İstismara uğramış çocukları tecavüzcüleriyle evlendirip, tecavüzcüleri aklayacak yasalara asla geçit vermeyeceğiz.  Devletin anayasal görevi ahlak ve vicdandan yoksun kişileri değil, çocuklarımızı korumaktır.. Bu yasa önergesini Meclis’e sunan milletvekillerini şiddetle kınıyoruz. Bizim sizin kirli yasalarınıza kurban edeceğimiz çocuklarımız yok.” dedi.


Ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı’na seslenerek; “Buradan vicdanlı, merhametli, özellikle kadın ve tüm milletvekillerimize sesleniyoruz. Aileden Sorumlu Bakana sesleniyoruz. Bir anne bir kadın olarak nasıl sessiz kalırsınız bu yasanın çıkmasına?” diye sordu. Disk Bandırma İlçe Kadın Komitesi aynı zamanda tecavüzcünün tecavüz ettiği kişiyle evlendirilme yasasının ve eğitimde 4+4+4 yasalarının çocuk gelinlere mani olmadığını söyleyerek çocuk gelinlere de dikkat çekti. Son 10 yılda ise taciz, tecavüz, cinayet ve şiddet olaylarının arttığının altını çizdi ve milletvekillerine seslenerek kendilerine yakışanın hayır oyu vermek olduğunu da belirtti hemen akabinde ise bu önergeyi veren AKP’li Milletvekilleri Ramazan Can, Hacı Bayram Türkoğlu, İlyas Şeker, Mehmet Muş, Halis Dalkılıç,  Mücahit Durmuşoğlu’nun isimlerini vererek niyetlerinin ve amaçlarının ne olduğunu sordu ve onlardan tekliflerini geri çekmeleri ricasında bulundu.


Basın açıklamasına katılanlar arasında bulunan geçmiş dönem Balıkesir CHP Milletvekili Mehmet TÜM ise yaptığı kısa konuşma da zamanın da bu yasanın yine geldiğini kendilerinin buna engel olduklarını belirterek yine ve her zaman buna karşı olacaklarına değindi.

Evren ÇOLAK

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, Murat Ergöz dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar


Etiketler: EMEKLİ SEN -LEVENT BALKIŞ

Diğer BANDIRMA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.