Bugün: 28.03.2020

KENT KONSEYİ’NDEN YENİ MECLİS ÖNERİLERİ

KENT KONSEYİ’NDEN YENİ MECLİS ÖNERİLERİ
Bandırma Kent Konseyi, Kent Konseyi Başkanı Dr.Murat ERGÖZ’ün öncülüğünde 29 Ocak günü saat 14.00’da Barış Manço Kültür Merkezi’nde toplandı.30.01.2020 12:59

Bandırma Kent Konseyi, Kent Konseyi Başkanı Dr.Murat ERGÖZ’ün öncülüğünde 29 Ocak günü saat 14.00’da Barış Manço Kültür Merkezi’nde toplandı.

29 Ocak Çarşamba günü saat 14.00’da Barış Manço Kültür Merkezinde toplanan kent konseyinin toplantısı saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Toplantıya CHP Bandırma İlçe Başkanı Selim PANÇ ile Bandırma Belediye Başkan Vekili Yalçın CÖMERT de katıldı. Ardından açılış konuşmasını yapmak üzere Konsey Başkanı Dr.Murat ERGÖZ kürsüye çıktı. Dr.Murat ERGÖZ açılış konuşmasında; “Hiçbir kimseyi, grubu ayırmadan, ötekileştirmeden Bandırma’mızın tüm bileşenleri ile beraberiz. Nasıl ki vatan ve bayrak hepimizin ortak paydası ise yaşadığımız bu güzel kent de bu kentteki her bireyin ortak paydasıdır. Bu kadar güzel bir kente yaraşır güzel bir konseyi oluşturmak için çabalıyoruz. Bu kentin tüm dinamiklerini yine bu kentin yaşanabilirlik niteliğini yükseltmek için harekete geçirmek üzere her bir kesim ile temas halindeyiz. Yaptıklarımız ve bundan sonra yapacaklarımız için sadece Bandırma Kentinden taraf olacağız. Akıl ve bilim üzerinden yürüdük ve bundan sonra da bu yolda yürüyeceğiz. Popülist olmadık, olmayacağız.” Dedi.

“TEK BEKLENTİMİZ MANEVİ HAZ”

Tek beklentilerinin manevi haz olduğunu belirten Kent Konseyi Başkanı Dr. Murat ERGÖZ,  Kent konseyi meclisinde, kadınlara ve gençlere önem vereceğini, konsey bünyesinde açacağını belirttiği Kadın Meclisi, Üniversitede ki topluluklardan temsilcilerin olacağı bir Genç Meclisi, bunun yanı sıra Engelliler Meclisi, Çevre, Doğa Meclisi, Gazi ve Şehit Yakınları Meclisi ve bünyesinde Akademisyenleri barındıran bir Danışma Meclisi gibi bir meclis kuracaklarının müjdesini verdi.

“ARŞİV VE MÜZE KURMAK İSTİYORUZ”

Kent Konseyi Başkanı Murat ERGÖZ, Bandırma’nın tarihi dokusuna dem vurarak, tarihi dokuların bir bir kaybolmaya başladığını buna önlem olarak da Kent Hafızası olacak kapsam da bir kent müzesi ve arşivi oluşturmak istiyoruz. Benim dünyaya gözlerimi açmış olduğum çocuk sarayı binası şu an yok. Binlerce öğrenci mezun etmiş endüstri meslek lisesi binası yok. Evyapan ilkokulu binası yok. Benim de okulum olan Vecihibey eski tarihi taş binası yok. Bizden sonraki nesil bunların hiçbirini bilmeyecek. Hemşehrilik bilincinin artması öncelikle ortak bir kent hafızasının oluşmasına bağlıdır. Bu kente hizmet etmiş önemli binaların, bu kentte yetişmiş yolu bu kent ile kesişmiş tüm önemli kişilerin bilgilerinin bulunduğu bir kent hafızasına ihtiyaç vardır. Ayrıca Bandırma Kentini anlatan ve duyulduğunda herkesin aklına Bandırma Kentini getirecek bir kent sloganına ihtiyaç vardır. En kısa zamanda bu konuda bir yarışma düzenleyeceğiz. Buna ilave olarak bu kenti ve halkını anlatan nitelikli bir Bandırma Marşına ihtiyaç vardır. En kısa zamanda bu konu hakkında da çalışmalar yapacaklarını duyurdu.

“TESİS HAKKINDAKİ TARTIŞMALAR PROJEYE ZARAR VERİR”

İhalesi yapılan, imzaları atılan ve Nisan ayında projeye başlanması beklenilen Arıtma tesisi projesinin yer tartışmaları kent konseyinde devam etti. Livatya mevkiine yapılması planlanan AB, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi BASKİ tarafından fonlandırılan proje hakkında ise Belediye Başkan Vekili Yalçın CÖMERT konuştu. Belediye Başkan Vekili Yalçın CÖMERT; “Avrupa Birliği projenin yapılacağı yerleşim yerinde bulunan sivil toplum kuruluşlarının olumlu ve olumsuz görüşlerini çok önemsiyor. Bu konuda ilçemizdeki sivil toplum örgütlerinin olumsuz görüşü projenin iptaline neden olabilir. 2017 yılında bununla ilgili ÇED toplantıları yapıldı. Bu toplantılar sonrasında proje ihale aşamasına geldi. Bu toplantılar sonrasında proje ihale aşamasına geldi. Şimdi bu projeyi tartışmaya açmak bize fayda değil bize zarar verir.” İfadelerini kullandı. Ardından konsey toplantısında yer alan STK temsilcilerinin mevcut yer olmalı mı, olmamalı mı? Konusunda oylamaya sunuldu. STK temsilcilerinin oylarıyla mevcut yerin olması kararlaştırıldı. Genel kurulun diğer maddeleri ise Ayyıldız mahallesinde yer alan genelevin taşınması , Barış Manço Kültür merkezi, Harun Karacan Gençlik Merkezi ve Kapalı çarşıdaki engellilere uygun hale getirilmesi ile tuvaletlerin yenilenmesi oldu.

Evren ÇOLAK – Muratcan DEVRİM


Etiketler: bandırma - kent konseyi

Diğer BANDIRMA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.