Bugün: 18.09.2020

MİLLET,BUNLARI İYİ TANIMALI..!

MİLLET,BUNLARI İYİ TANIMALI..!
Yunanistan Kilisesi, Ayasofya Camisi’nin ibadete açılacağı 24 Temmuz Cuma gününü “yas günü” ilan etti. Ayasofya Camii'nde ilk namazın kılınacağı 24 Temmuz'da, Yunanistan'da bayraklar yarıya indirilip matem tutulacak. Yunanistan da, resmi olarak, milli mücadeleyi başlatmak için Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının Samsun’a çıkışı da, ‘soykırım günü’ olarak anılıp, yas tutuluyor..22.07.2020 14:23

Ayasofya'da ilk namaz heyecanına son 2 gün kaldı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla başlanan Ayasofya'nın müze statüsünden cami statüsüne döndürülme çalışmaları Danıştay'a taşınmış, sonrasında açıklanan kararla müze statüsünden çıkartılmıştı.

86 yıl sonra ilk namaz, yine Başkan Erdoğan'ın talimatıyla 24 Temmuz'daki cuma namazı ile kılınmış olacak.

YUNANİSTAN'DA YAS İLAN EDİLDİ

Ayasofya'nın cami olmasından bu yana tepkilerini uluslararası arenaya taşıyan Yunanistan, Ayasofya'da kılınacak ilk namazın tarihini yas ilan etti.

Kararla birlikte 24 Temmuz'da Yunanistan'daki tüm kiliselerdeki çanlar Ayasofya için çalacak, bayraklar Ayasofya için indirilecek.

MİÇOTAKİS’TEN SKANDAL 19 MAYIS AÇIKLAMASI

Yunanistan Parlamentosu, 24 Şubat 1994 tarihli oturumunda, 19 Mayıs 1919'u oybirliği ile  "Pontus Rumlarının Soykırımı günü"  ilan etti.

Yunanistan Cumhurbaşkanı yasayı 7 Mart'ta onayladı. Ertesi gün de Resmi Gazete'de yayınlandı.O gün bugündür Mustafa Kemal ve arkadaşlarının Samsun’a çıktığı ve milli mücadeleyi başlattıkları 19 Mayıs 1919 günü,Yunanistan devleti ve hükümeti nezdinde resmi olarak ‘Pontus soykırım günü olarak’ törenlerle anılıyor ve resmi olarak tüm Yunanistan’da yas tutuluyor.

Bu yıl da Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, 19 Mayıs 2020 günü skandal bir açıklamada bulundu..

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, 19 Mayıs sözde “Pontus Soykırımı”nı anma günü dolayısıyla yayınladığı mesajda, “Pontus Soykırımı’nın uluslararası düzeyde tanınması için mücadele ediyoruz” ifadelerini kullandı.

‘PONTUS ÇOCUKLARINI’ BU MİLLET BİLİYOR..!

Yunanistan Başbakanının skandal açıklaması ise şu şekilde:

 “Bir asır önce Pontuslu Yunanlılar eşi görülmemiş bir vahşiliğin kurbanı oldular. Kovuşturuldular, yerlerinden koparıldılar, yok edildiler. Kurtulanlar, anavatanlarında dirilmek üzere atalarının evlerini geride bıraktılar. Kemençeleri halen yurdundan koparılma yasını çalıyor. Ama aynı zamanda yayı da umut şarkısını söylüyor ve haklılığı talep ediyor. Aynı zamanda Yunanistan, Pontus’un çocuklarının dinamizmini yeni seyrine dahil ediyor. Yurtlarının hatıralarını ve geleneklerini canlı tutanları. Haklılık günü şafak sökünceye kadar ‘anma gününü’ onurlandıracağız.”

AYASOFYA DAVETİNİ,CHP LİDERİ REDDETTİ..

Ayasofya’nın cami olarak kullanılması kararı sonrası açılış 24 Temmuz’da cuma namazıyla yapılacak. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş cuma namazı için liderlere davette bulundu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, ibadetin kameralar önünde yapılmasını doğru bulmadığını bildirerek daveti kabul etmediği öğrenildi.

24 Temmuz’daki açılışta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bulunacak.Diyanet Başkanlığı’nın davetine İyi Parti Genel Başkanı Merak Akşener, olumlu yanıt verirken, Cuma namazını caminin bayanlara ayrılmış bölümünde kılacağı öğrenildi.


Etiketler: AYASOFYA

Diğer BANDIRMA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.