Bugün: 27.10.2020

PLATFORM,SON KURŞUN ANITI’NDA

PLATFORM,SON KURŞUN ANITI’NDA
Hasan Sur’un belediye başkanlığında Cumhuriyet’in 50.yılı için 1972 yılında belediye meclisi ve kamuoyunun gündemine taşınmış 1974 yılında bir bölümü tamamlanan Son Kurşun Anıtı’nın projesine uygun tamamlanması için 46 yıl sonra Son Kurşun Platformu kuruldu ve Platformun yürütme kurulu, Anıt’ta çalışmaları konusunda bilgi verdi.04.10.2020 16:06

Son Kurşun Platformu’nun Yürütme Kurulu üyeleri Türkiye Harp Malülü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Bandırma Şube Başkanı Ecevit Karakoyun, ADD Şube Başkanı Serdar Polat, Kent Konseyi Başkanı Dr.Murat Ergöz, Belediye Meclis üyesi ve BAÇED Başkanı Harun Algül ile kentimiz basını adına gazeteci Ekrem Alkay, Ayyıldız Tepe’deki Son Kurşun Anıtı’nda basın toplantısı gerçekleştirerek, yaptıkları çalışmalarla ilgili basına bilgi verdiler.

 Platform Sözcüsü Türkiye Harp Malülü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Bandırma Şube Başkanı Ecevit Karakoyun,  Büyük Taarruz sonrası  işgalci Yunan Ordusu’nun hızla bir yandan İzmir’e ve bir yandan da Bandırma’ya doğru hızla geri çekildiğini ve  Milli Ordunun 17 Eylül’de Bandırma’ya girerken,Erdek istikametine kaçan Yunan Ordusu ile Milli Ordunun Ayyıldız Tepe’de  yaşanan çatışma ve iki subay  ile 80 erin şehit düşmesiyle Ayyıldız Tepe’den püskürtülün düşmanın Erdek istikametine kaçtığını bselirterek,“Ayyıldız Tepe’nin kentimizin kurtuluşunda özel  bir tarihi önemi var.Cumhuriyet’iun 50.yılında bu tarihi günü anıtlaştırmak amacıyla 1972 yılında   dönemin Belediye Başkanı Hasan Sur ve yönetimince Son Kurşun Anıtıprojelendirilip,1974 yılında projenin bir bölümü tamamlanmış.O günden bugüne 46 yıl proje tamamlanmadığını belirterek, Son Kurşun Platformu adına Anıtın tamamlanması için çalışma başlattıklarını vurgulayarak, şöyle dedi:

1972 yılında bu anıt yapılmıştır ancak o dönemde anıt tam olarak yapılmamış ve yarım bırakılmış. Biz de Son Kurşun Platformu oluşturduk. Bu tepenin hak ettiği yere gelmesi için elinizden geleni yapacağız.” dedi.

MÜZE VE KAFETERYA YAPILACAK

MHP’li Bandırma Belediye Meclis Üyesi ve BAÇED Başkanı  Harun Algül, Anıt ile ilgili projenin aslı ve eskizlerine Platform olarak ulaştıklarını belirterek, kafeterya ve müze gibi eklentilerin yanı sıra anıt çevresinde Kurtuluş Savaşı’nı anlatan duvar kabartmalarının projede bulunduğunu vurguladı.

 Algül: “Gündüz Özdeş tarafından yapılan bir proje. Kurtuluş Savaşı Zaferini başından son  kurşunun atıldığı tüm süreci ve tarihsel olayları anlatan rölyef, kafeterya ve müze projede var. Belediyeden projeyi alarak maliyet araştırması yapacağız.Bu konudaki tüm girişim ve çabalarımızda kentimizdeki siyasi partilerin ve belediye meclis üyeleri yanı sıra yerel yönetimimizden içtenlikle tüm desteği aldık. Belediye Başkan Yardımcımız Metin Ok, ilk toplantımıza katılarak, girişim ve çabalarımızı desteklediklerini, yanımızda olduklarını ifade etti. Siyaset  üstü bir anlayışla çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

BANDIRMA, AYDINLIK BİR KENT

Kent Konseyi Başkanı Dr. Murat Ergöz, Bandırma’nın dramatik ,vatansever, aydın, Atatürkçü, Cumhuriyetçi  bir kent olduğunu belirterek, son Kurşunun Bandırma’dan atılmasının kente ayrı bir tarihsel önem kazandırdığını  vurgulayarak, “Projeyi yapan mimarın oğlu ile görüşerek projeyi istedim. Bir kaç gün içinde dönecek. Bu projeyi en kısa sürede STK’lar ve yerel yönetimle birlikte  tamamlayacağımıza inanıyorum.” dedi.

BANDIRMA-ÇANAKKELE ARASINDA TARİHSEL KÖPRÜ

Ayyıldız Tepe’de 80 şehidin mezarının  bulunduğunu belirten ADD Bandırma Şube Başkanı Serdar Polat,  “ Projenin mimari yönü ile Harun Bey ilgileniyor. Son çatışmaların bu bölgede olması bizim için çok önemli. Çanakkale’nin önemini herkes biliyor. Şu an yerini bilmediğimiz 80 şehidin olması tarihimiz açısından çok önemli. Sosyal tesislerin yapılmasıyla da önemli bir değer oluşacak” dedi.

BU AYIP TEMİZLENMELİ

Anıtın tamamlanmamasının büyük bir ayıp olduğunu kaydeden Gazeteci Ekrem Alkay da “Arkadaşlarım Anıtın son durumu ve yaptığımız çalışmalarla ilgili gerekli bilgileri anlattılar.Kent olarak bu konuda canla başla çalışmalıyız. Bütün Bandırma’nın el ele vererek bu ayıbı ortadan kaldıracağına ve inanıyorum.” diye konuştu.


Etiketler: SONKURŞUN PLATFORMU

Diğer BANDIRMA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.