Bugün: 03.06.2020

AB'NİN FONLADIĞI ÇEVRECİLER

AB'NİN FONLADIĞI ÇEVRECİLER
Kazdağları’ndaki altın madenciliğine karşı yaptığı eylem ve çevre faaliyetleriyle öne çıkan Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Avrupa Birliği fonlarından aldığı ileri sünülen hibelerle gündemde.13.08.2019 16:18

Konuyu gündeme getiren Vatan Partisi Balıkesir İl Başkanı Emre Albayrak, “AB bu paraları karşılığı olmadan kimseye vermez” dedi. Vatan Partisi İl Başkanı Emre Albayrak’ın açıklaması şöyle:

 

 

NEOLİBERAL POLİTİKALAR TÜRKİYE’Yİ BORÇ BATAĞINA SOKTU

Madencilik alanı stratejik bir alandır. Sanayileşmenin ekonomik refahı doğrudan belirlediği bir çağda yaşıyoruz. Dünyada gelişen ülkelere bakıyoruz. Hepsi sanayileşme yoluyla kalkınmıştır. Sanayileşme ise ham madde ihtiyacını doğurmaktadır. Ham madde ihtiyacının ise esas olarak yer altı zenginliklerinden karşılandığı bilinmektedir.

Cumhuriyetin ilk yıllarında kurucu liderimiz Atatürk de bu tespiti yapmıştı.

1923’te İzmir İktisat Kongresi’nin yapılması,
1924’te İş Bankası’nın kuruluşu,
1925’te kurulan Sanayi ve Maadin Bankası,
1927’de özel sektörün gelişmesi için çıkarılan 1055 sayılı teşvik yasası,
1935’te ETİBANK ve Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü (MTA)’nün kuruluşu sanayi ve madencilik alanında atılım yapma amacı taşıyordu.

12 Eylül 1980 darbesinden sonra neo-liberal politikaların uygulanmaya başlamasıyla KİT’lerin özelleştirilmesi, üretimin değil sıcak para ekonomisinin egemen oluşu ülkemizin stratejik alanları terk etmesine sebep olmuştur. Atatürk döneminde başlayan atılımların sekteye uğratılması Türkiye’nin şimdilerde borç batağına saplanmasına neden olmuştur.

Bütün bunların son süreçte yaşanan Kaz Dağı tartışmalarıyla çok yakından ilişkisi var. Stratejik alanlarımızı millileştirmeliyiz. Çanakkale Kirazlı’da Kanada’lı şirketin altın madeni sahası açmasıyla birlikte başlayan tartışmalarda doğru ile yanlış iç içe geçmiştir. Vatan Partisi olarak bu nedenle açıklama yapma gereği hissettik.

 

MADENCİLİK ALANINDA ATATÜRK DEVRİ ÖRNEK ALINMALI

Altın gibi değerli bir madenimizin yabancı bir şirkete peşkeş çekilmesine sonuna kadar karşıyız. Topraklarımızı yabancı şirketlere açma yoluyla değerinin çok altında gelirler sağlayarak günü kurtarma devri bitmiştir. Geleceği düşünmeliyiz.

Atatürk dönemi örnek alınmalıdır. Madencilik alanında; MTA’nın arayıp bulduğu, ETİBANK’ın çıkarıp işlettiği kamucu-halkçı bir düzen yeniden inşa edilmelidir. Bu alanda Türk şirketlerine de bazı teşvikler verilerek karma ekonomik model uygulanabilir.

Madenciliğin toplam üretimdeki payı ülkemizde %1 iken, gelişmiş ülkelerde bu oran %10’un üzerindedir.

Vatan Partisi dışındaki muhalefet, majestelerinin muhalefeti görevini yerine getirmektedir. Sömürgeci devletler sizin ağacınızla, çiçeğinizle börtü böceğinizle uğraşmaz. Tek korkuları, ekonomik kalkınmanızdır. Eğer ekonomik kalkınma yoluna girerseniz, çılgına dönerler.

 

KAZDAĞI DİYENLER MESELEYİ ÇARPITIYOR

Toplumun çevre duyarlılığını istismar eden bazı kuruluşların maskesini düşürmek gerekmektedir. Maden arama sahasının Kaz Dağı’nda olmamasına rağmen kasıtlı şekilde ‘’burası Kaz Dağı’’ diyenler meseleyi çarpıtıyor. Kesilen ağaç sayısı, siyanür tartışmaları da hem Maden Mühendisleri Odası hem de Orman Mühendisleri Odalarının raporlarıyla açıklığa kavuşturulmuştur. İnsanların bilincini bulandıranlar milletimize kötülük yapıyorlar.

‘’Yerin üstü altından daha değerlidir’’ diyenlere şu cevabı veriyoruz. Yerin üstü de altı da vatandır! Avrupa Birliği fonlarından aldığınız paralarla vatanseverlik yapamazsınız. Vatanseverlik, çevrecilik, doğaseverlik ancak ve ancak milletimize bağlılıkla mümkün olabilir. Kimden para alıyorsanız onun düdüğünü çalarsınız.

 

KAZDAĞI KORUMA DERNEĞİ EB FONLARINDAN 202 BİN LİRA HİBE ALDI

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, toplumun bilincini saptırma görevini üstlenmiş olmalı ki Avrupa Birliği fonlarından iki buçuk sene içerisinde tam 202 bin lira para almıştır. Bu dernek ‘’Kaz Dağı’’ eylemlerinde başı çeken oluşumlardan bir tanesidir. Avrupa Birliği bir hayır kurumu değildir. Avrupa Birliği, FETÖ’nün PKK’nın sığınağıdır. AB, bu paraları karşılığı olmadan kimseye vermez. Proje hibeleri altında alınan bu paralarla toplumun doğaseverlik duyguları istismar edilmektedir. Madenciliğe tümden karşı çıkarak kamuoyu oluşturma çabası güdülmektedir. AB bu derneklere; ‘’parayı biz verelim, siz de Türkiye’nin madencilik arayışlarını durdurun’’ demektedir. Ayrıca, Vatan Partisi Edremit ilçe örgütümüzün 7 üyesi bu dernekten istifa etmişlerdir. Vatan Partililer AB’den fonlanan hiçbir oluşumda yer almaz ve yer almayacaktır. Bu arkadaşlarımızı örnek tutumlarından dolayı tebrik ediyoruz.

Bu belgeleri milletimizin aydınlatılması bakımından kamuoyuna sunuyoruz.

Vatan Partisi olarak, yabancı şirketleri topraklarımızda istemediğimizi bir kez daha belirtiyoruz. Madencilik, çevre ve insan sağlığı gözetilerek kamu eliyle yürütülmelidir. Kalkınmamız için bu şarttır. Diğer yandan muhalefet edeceğim derken toplumun duygularını istismar edenlere karşı da milletimizi uyarıyoruz.”


Etiketler: AB -KAZ DAĞLARI -Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği

Diğer GÜNEY MARMARA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.