Bugün: 27.10.2020

BAŞKAN PALAZ:YETKİMİZ YOK..!

BAŞKAN PALAZ:YETKİMİZ YOK..!
İlçenin yıllanmış özlemi Gönen’in dört yıllık üniversiteye kavuşması yönünde Kaymakam Arslan Yurt’un girişim ve çabalarının önemine dikkat çekerek,takdiri şayan olduğunu belirten Başkan Palaz, Gönen Çayı’nın kirlilikten arındırılması konusunda belediyenin hiçbir yetkisinin olmadığını belirterek,eski hükümet binası alanının meydan olarak kullanılması ve inşaatı yılan hikayesine dönen yeni binanın eski hastane alanına taşınması gerektiğini söyledi.13.10.2020 15:18

Geçtiğimiz hafta sonu Yıldız Otel’de Belediye Başkanı İbrahim Palaz’ın gerçekleştirdiği basın toplantısında belediyenin çalışmaları ve ilçenin güncel sorun ve sıkıntıları konusunda bilgi de vererek, yıkılan Hükümet binası  yerine aynı alanda inşaatı kör düğüme dönüşen Hükümet binasının ilçenin göbeğinde yapılmasına karşı olduğuna dikkat çekerek, alanın  ilçe halkının talepleri doğrultusunda meydan olarak kullanılmasından yana olduğunu belirtti.

Başkan Palaz: Gönen’li bu binayı bu alanda istemiyor.!

Başkan Palaz,şöyle dedi:

“Şimdi bizim niyetimiz  öncelikle Gönen’in tam göbeğinde meydanı olan bir yerde o binanın hiçbir zaman yapılmaması idi. Seçim zamanında da bunu  söyledik. Şu anda da niyetimiz nereye gitseniz, hangi belediye başkanıyla otursanız, bütün belediye başkanlarının tek isteği ‘şehre meydan lazım yönünde.Biz, maalesef, kazanmış olduğumuz meydanı binayla kapatmaya çalışıyoruz.  Biliyorsunuz, oradaki meydanın durumunu, tabanı bin metre, üç katı 3 bin metre bir bina oturtmaya çalışıyoruz oraya. Ve bizim daha önceden meydan olan, meydan görüntüsü olan meydanımızı kabası bitmiş bir bina kapatmış durumda. Bitmiş olduğunda daha kötü bir kapanma şekli olacağını hepimiz göreceğiz. Bina, Gönen’deki normal binalardan biraz daha heybetli. Biz orasının meydan olmasını istiyoruz. Yapılan protokollerde, maalesef bize, isteklerimize yönelik geri dönüş olmayacağı görülüyor. Atılan imzalardan sonra, karşılığında bir arsa alınmış. Arsa alındıktan sonra satılmış. Satıldıktan sonra o paranın belli bir kısmı o işe aktarılmış. Bunlar bu süreç içerisinde olduktan sonra bizim o binayı yıktırma şansımız ne kadar olur, bilemiyorum. İhaleyi alan firma çıkan bir yasadan yararlandı; ihaleyi alan firma bir sene içerisinde ihaleyi iptal edebilir şeklinde. O bina da harabeye dönüştü. O binanın orda olmasını ben şahsi olarak istemiyorum. Bir çok Gönen’linin de istemediğini görüyorum. O zaman ihaleyi alan firma 3 milyon 500 bine binanın tamamını yapacağım demiş bunun 1 milyonu ödenmiş, bugün yapmaya kalksanız nereden baksanız en az 5 milyon lira. Orası bizi sıkıntıya sokar ancak gerekli imzalar atıldığı için yapmak zorunluluğu da doğabilir.”dedi.

 

Başkan Palaz; Devlet ve iktidar bu konuya el atmalı..!

Hükümet  binası inşaatının eski alanından eski hastane alanına taşınmasına  olumlu bakmakla birlikte, resmi kurumlarla arasında yaşanacak uzaklığın farklı sorun ve sıkıntılara da neden olabileceğine dikkat çeken Başkan Palaz, “Bu değerlendirmeler şöyle olur, eski hastane tarafına Kaymakamlık binası giderse çok güzel olur. Ama resmiyet ve kurumlar anlamında uzaklık olur. Onu da düşünmek lazım. Eski hastanenin oraya bir şeyler kazandırılması lazım. Oranın arsası şu anda Sağlık Bakanlığında ve Toki’de diye biliyorum. Devlet bir şey yaparsa daha güzel olur.” dedi.

 

Başkan Palaz; Niyetimiz bir taşla iki kuş vurmak..!

Gönen’in  yıllanmış sorunlarından olan Gönen Garajı’nın herkesin mutabık olyduğu şekilde yeni yerine taşınması konusuna da değinen Başkan Palaz,büyükşehir de terminallerin hepsinin Büyükşehrin yetkisinde olduğunu belirterek, “Bizim garaj yerimiz planlarımızda Purina Yem’in karşısındaki alan, garajın arkası da galericiler sitesi. O şekilde planlara oturtulmuş ama biz seçim zamanında garaj esnafıyla yaptığımız görüşmelerde orasını kimse istemiyor. Önüne bir kavşak yapılabilme durumu hiç yok. Gönen yoluna dönen kısımda üst geçitli kavşak yapmışlar. Ondan dolayı şu anki mevcut durumda garaj denilen yerin önüne bir kavşak yapılabilme durumu yok. Minibüs esnafı istemiyor, garajın içerisindeki küçük esnaf istemiyor.  Büyükşehirin belirlediği garaj yerini ihale edilen firma kur artışları olduğu dönemde ihaleyle  aldı. Maalesef ,orasını yapmadan bıraktı. Galericilere dükkan sayısı yetmiyor. Bunu da çözemiyoruz. Gönen’de 80 tane galeri var. Bu arkadaşlara da bir galericiler sitesi oluşturacaksan, hemen hepsini bu işin içerisine alacak yer ayarlamamız lazım. Bunları Yücel başkana söyledim. Yücel başkan dedi ki; garajı taşıyabileceğimiz bir alan var mı? Bizim de uzun zamandır aklımızdaki Shell benzinliğin karşısındaki pancar kantarı. İnsanların hep aklındadır, garaj taşınacaksa buraya taşınsın denir. Biz de Yücel başkana dedik ki, başkanım buraya taşınırsa Gönen’in 10 senesini mi kurtarır, 20 senesini mi kurtarır, ama kurtarır. Çünkü yarın öbür gün oraları da ev olacak, oraları da farklılaşacak. Biz şehir dışına taşınsın istiyoruz ama ona uygun da bir yer yok. Bir tek alan pancar kantarının olduğu yer. Pancar kantarının olduğu yerin de araştırmasını büyükşehir’de yaptılar, büyükşehir özelleştirme idaresine yazılarını yazdı, gelecek olan cevaba göre mümkünatı varsa Yücel Yılmaz ben orayı alırım derse garajı oraya yapma ihtimalimiz var. Bununla ilgili şu an garajın olduğu yeri de galericiler sitesiyle birleştirip 70-80 tane dükkanımızı galerici esnafımıza açtırma durumumuz olacak. Bizim de niyetimiz bir taşla iki kuş vurmak oldu.”dedi.

 

Başkan Palaz: Çocuklarımız için tüm olanaklarımızı seferber ediyoruz.!

 

Pandemi döneminde eğitim ve öğretimin internet üzerinden verilmesinin özellikle kırsal mahallelerde hem aileler hem de çocuklar için ciddi bir sorun ve sıkıntı kaynağı olduğunun bilincinde olduklarını belirten Başkan Palaz,bir çok kırsal mahallede internet bağlantısında çeşitle sıkıntılar yaşanması yanında  tablet ve bilgisayar konusunda da çeşitli sorunlar yaşandığına dikkat çekerek, Gönen Kütüphanesi ortamında bu olanağı sağladıklarını ve ikanı sunduklarını belirterek, “. Bir tane kütüphanemiz var, Gönen belediyesi olarak internet olanağını sağlıyoruz. Köylerimizde büyük sıkıntılar var. Biz de bu şikayetleri alıyoruz. Aldıktan sonra da telefonla kendimiz bildiriyoruz. Bunların haricinde CHP genel merkezimizin CHP’li belediyelerden talebi var. Uzaktan eğitimde tablet dağıtımı, internet ortamı, katkıda bulunun herkese yardımda bulunun diye bir talebi var. Biz bunu Gönen belediyesi olarak değil de CHP ilçe başkanıyla konuştuk ilçe yönetimi olarak gezip bunların notunu aldık. CHP ilçe yönetimi şu an tespitini yaptığında Gönen belediyesi olarak mı dağıtalım, yoksa CHP ilçe başkanlığı olarak mı dağıtalım diye bir karar vereceğiz.” dedi.

 

Bir fakülte olayı var biliyorsunuz, hayırseverlerin katkısıyla Gönen’e yaptırılmak isteniyor. Ancak Susurluk’a Ziraat fakültesi açılacak 17 Eylül üniversitesine bağlı olarak, Gönen’e yeni bir üniversite isteyen rektörlük, paramız yok derken, Susurluk’a 20 milyon ödenek aktarma şeyinde Bununla ilgili ne düşünüyorsunuz.? Bir de Susurluk’a kapalı spor salonu yapılıyor.  Gönen çayı ıslah projesi 2019’un Eylül ayında yapılacak denmişti daha sonra 2020’nin Temmuz ayında kesin yapılacak dendi, şu an Gönen Çayı ıslah projesinin Susurluk Simav çayına kaydırıldığı net bir şekilde konuşuluyor. Bunlarla ilgili ne düşünüyorsunuz.?

 

Başkan Palaz; Gönen’in yüksek öğrenime kavuşma özlemi gerçekleşiyor!

Başkan Palaz, Gönen’e Ziraat Fakültesi kurulması yönünde yıllanmış talepleri ve  Fizik Tedavi Merkezi ile dört yıllık Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin ilçeye kurulması yönünde yapılan çalışmalara da değinerek, şöyle dedi;

“Ziraat fakültesini daha önce  Rektörle  bir çok kez görüştük. Gönen ‘de yapılan toplantılarda da  Rektör Bey, Ziraat fakültesi’nin ne olduğunu, Gönen’e ne yapılması gerektiğini burada anlattı. Rektör Bey, ziraat Fakültesi öğrencisi en az olan fakültelerden bir tanesi, dedi. Biz ne istiyoruz; öğrenci gelsin Gönen’e hareketlilik gelsin, esnaf canlansın istiyoruz. Ondan sonra biz vazgeçtik. Fizik Tedavi Merkezi kurmak için bir yola çıktık. Belli protokoller imzalandı. Protokoller hali hazırda aynı şekilde geçerli. Üniversite, Güney Marmara Kalkınma Ajansı, şu an kimse bir şey yapmıyor ama, şunu açık ve net bir şekilde söyleyebilirim, daha önceden aldığımız imzaya biz hiçbir şekilde karşı değiliz. Gönen için hayırlı olacaksa… Fizik Tedavi Merkezi’nin de Gönen’e bir katkıda bulunacağını ben düşünüyorum. Olmasını da istiyorum  ve şu anda atılmış bir imza var. 8 bin küsür metre kare  bir alana GMK Ajansı, 17 eylül Üniversitesi,  Gönen Belediyesi üçlü protokolde Fizik Tedavi  Merkezi yapılması amaçlı bizden yer istemişler, sıcak su istemişler biz verdik. Yapılacaksa vermeye razıyız karşı değiliz. Fakülte anlamında Kaymakam Beyin çok büyük mücadelesi var. Gönen’de Kaymakam Bey kapı kapı gezip fakülte için güç kazanmaya çalışıyor, inşallah bu girişim ve çalışmaların belli yerlere geleceğine inanıyorum. Türkiye’de her şey farklılaşıyor. Fakülte, bizim Gönen’lilerin yaptığı bir binaya gelmiş veya devlet yapmış gelmiş bunlar çok önemli değil. Biz fakülteyi istiyorsak, Gönen de buna razıysa, birileri maddi destekte ve açılımda bulunuyor, Gönen’e fakülte kazandırılmak isteniyor..”dedi.

 

Başkan Palaz:Devletin yapmasını gerekeni devlet, Gönen’lilerin yapması gerekeni Gönen yapacak.  .!

Gönen Belediyesi’nin ve yönetiminin ilçeye Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin kazandırılması yönünde belli bir aşamaya gelmiş çalışmaları desteklediğini ve bu konuda tüm gerişim ve çabaların içinde olduğuna dikkat çeken Başkan Palaz, “Gönen Belediyesi olarak zaten konunun ilk başında da belirttiğimiz gibi yapılan bütün her işte bir parmağımız olacak.  Gönen belediyesi olarak biz elimizden gelen katkıyı vereceğiz. O süreç aşamasında Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin Gönen’e gelmesi ve isteğimizin tek nedeni Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin isminin Ömer Seyfettin olması. Gönen’liler olarak bunu vurguluyoruz aslında. Daha önce Namık Havutça, Cemal Öztaylan’ın milletvekili  olduğu dönemlerde TBMM’ce kazandırılmış ve Gönen’e gitmesi için de isminin Ömer Seyfettin konulduğunu çok iyi biliyoruz. Ömer Seyfettin Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin Gönen’e gelmesini bütün Gönen’liler olarak istiyoruz. Cebimizden biraz maddi kaybımız olacak, devletin yapmasını gerekeni devlet, Gönen’lilerin yapması gerekeni Gönen yapacak.  Kaymakam Bey bu işe kendine adadı. Derneğin kuruluş aşamasından çalışmasına kadar iyi bir çaba verdi-veriyor. Her noktasında Kaymakam Beyin büyük hizmeti var. Onun için Kaymakam Beye de Gönen adına teşekkür etmek istiyorum.”dedi.

 

Başkan Palaz: Gönen Çayı üzerinde hiçbir yetkimiz yok..!

 

Gönen’in canı olan Gönen Çayı’nda yaşanan kirlilik nedeniyle Gönen Belediyesi’nin Balıkesir’in büyükşehir olması sonrası hiçbir yetkilerinin bulunmadığını ve kamuoyunun bu konuda bilgi sahibi kılınmasının önemine işaret eden Başkan Palaz, Gönen Çayı’nın Büyükşehir Belediyesi ve Büyükşehir Çevre Koruma Daire Başkanlığı ile ilgili Bakanlığın yetkisi dahilinde bulunduğunu belirterek, şöyle dedi:

“Gönen belediye meclis üyesi arkadaşlar, Kepsutlu, Havranlı, Susurluklu Belediye meclis üyesi arkadaşlar bir soru önergesi verdiler büyükşehir belediye meclisine, bizlerin de bilgisi dahilinde. Bu çayların derelerin ıslahı ve çaylarda derelerde olan kokunun, balık ölümlerinin yaşanması  ile ilgili. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde bu konuda bir komisyon oluşturuldu. En son geldiler, incelemelerde bulundular. İncelemeler sonucunda numuneler aldılar. Onların sonuçları bekleniliyor. Ama komisyonun raporuna göre Gönen Çayı  biraz daha iyi dendi ama Gönen olarak biz bunu kabul etmiyoruz. Çayın üzerinde bir kirlilik var. Bunu herkes görüyor biliyor. Çayın üzerinde ticaret yapan sanayiciyi de görüyoruz, o sudan faydalanmak isteyen çiftçimizi de görüyoruz. Şikayetleri de biliyoruz. Bu sanayicilerimizin başında en sıkıntılı olan tabakhaneler var. Tabakhaneler söz verdikleri gibi, Mayıs ayında taşınacaklardı. Pandemiden dolayı taşınamadılar. Bununla birlikte sekiz-on tane deri fabrikası OSB’de  kuruldu. Ufak da olsa bir çalışma gösteriyor. Kısa zamanda geçeceklerine inanıyorum. Ama “biz gittikten sonra bu çayı kim kirletiyor göreceksiniz” diyorlar. Bunun dışında süt sanayicileri var, süt tozu üreten bir fabrikamız var. Hayvancılık yapan bir-iki arkadaşımız var. Bunlar da bu işin içinde. Ziraat Odası’nda bir toplantı yapmıştık. O toplantıdan sonra bazı değişimler oldu. Bundan sonraki uygulama ve cezai işlem durumu üstüne basa basa söylüyorum, Balıkesir Büyükşehir Çevre Koruma Daire Başkanlığı’nın. İlçe belediyesinin hiçbir yaptırımı, hiçbir yetkisi yok çayın üzerinde. Bizim için  önemli olan, Gönen’li milletvekillerimiz. Daha önce çayın üzerinde bazı görüşmeler yaptık. En son AK Parti Milletvekili Yavuz Subaşı ,8 bin küsür metre kare çayın ıslahının gerçekleştirilmesinin bütçeye alındığını söyledi. Ama o zaman zarfında bir süreç gelişti. O süreçten sonra Milletvekili Yavuz Subaşı, 3-4 ay içerisinde yapılacak, dedi. Bekliyoruz şu anda. Ben inanıyorum. Çünkü kendisi genel merkezde iyi bir kademede. DSİ’ye etki edecek bir milletvekili olacağına inanıyorum. Bu 8 bin küsur m2 yi de bütçeye sokturup ihale aşamasına getirildiğini de söylüyor zaten.”

Başkan Palaz:BASKİ ile araştırmalarımız,çalışmalarımız sürüyor..

Gönen Çayı’nda yaşanan kirliliğin son bulması yönünde atıklarını çaya veren yerleşim yerlerinin kanalizasyonlarının ilçe arıtmasına bağlanması ve  bu konuda BASKİ ile bir çalışma yürütülüp-yürütülmediği konusunda da açıklamalarda bulunan Başkan Palaz, “Baski’nin arıtması zaten çalışıyor.  Tuzakçı köyüne kadar olan kısımda bir iki tane fotoğraflandırılmış ve araştırılmak üzere olan  bir iki yer var. Kaplıcaların altındaki çaya akan kısmı biz daha önceden numunesini alıp resmi kurumlara gönderdik. Resmi kurumlar da numunelerde hiçbir sıkıntı olmadığını ve  bunu numune sonuçlarını Baski’ye gönderdik. Baski de şu andaki suyu akan, -kanalizasyon demiyorum bakın- yağmur suyu da olabilir, onun arıtmaya bağlanabileceğinin onayını verdi. O da bir şekilde, yakın bir zamanda arıtmaya bağlanacak. Biz o borunun kaplıcalardan geldiğini düşünüyorduk. O borudan gelen pis su, biz kapalı olduğumuz halde hiçbir şekilde kesilmedi. Ondan sonra araştırması yapıldı, bu suyun diğer mahalleden geldiği tespit edildi.” dedi.

Eski hükümet konağında yıkım başladı - Marmara Haber Gazetesi

Akçay Otogarı

Balıkesir Haberleri - Gönen Çayı'nda kirlilik - Yerel Haberler


Etiketler: GÖNEN BELEDİYESİ -İBRAHİM PALAZ

Diğer GÜNEY MARMARA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.