Bugün: 11.08.2020

GÖNEN’İN YÜZ AKI:TEKSÜT..!

GÖNEN’İN YÜZ AKI:TEKSÜT..!
Gönen’in süt ürünleri alanında yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası alanda marka firmalarının başında gelen TEKSÜT, BANVİT Piliç’in Bandırma Basketbol Kulübü’nden sponsörlüğünden çekilmesi sonrası kulübün sponsörlüğünü de üstlenip, marka değerini yükseltti27.08.2019 12:11

Türkiye’nin en büyük süt ve süt ürünleri kuruluşlarından Teksüt, 2017 yılı itibarıyla 22 yıldır ABD’ye süt ürünleri ihraç ediyor.1997 yılında, beyaz koyun peyniri ile başlayan ihracat, bugün Teksüt portföyünde yer alan 30’a yakın peynir çeşidinin her ay düzenli olarak gönderilmesiyle devam ediyor.

Başta beyaz peynir olmak üzere kaşar peynir, krem peynir, labne, lor, sürülebilir beyaz peynir, koyun peyniri, üçgen peynir, süzme peynir, mozzarella, çubuk peynir, misket, hellim, tulum peyniri ve tereyağın yanı sıra Antep, Mihaliç, Çeçil, Dil, Çerkez, Otlu, Örgü gibi yöresel peynirler, yoğurt, kaymak ve ayranTeksüt markasıyla Amerikan sofralarına ulaşıyor.

Teksüt, 20 yıldır New York’ta

 

Teksüt ürünleri, başta New York ve çevresi olmak üzere ABD‘nin birçok şehir ve eyaletindeki çeşitli market, şarküteri ve etnik marketlerde satışa sunuluyor.

Yüksek standartlı Pazar

 

ABD’nin, gıda denetimi konusunda dünyanın en yüksek standartlara sahip ülkelerinden biri olduğunu hatırlatan Teksüt A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Arınık, ”Teksüt olarak zaten iş yapış anlayışı olarak sektördeki en yüksek kalite standartlarını benimsiyoruz. Bu anlayışımızla ABD pazarına ürünlerimizi ihraç etmek istedik. Yaptığımız başvuru ve çalışmaların meyvesini hemen ertesi yıl yani 1997’de aldık ve ilk ihracatımızı New York limanına gerçekleştirdik” diye konuştu.

FDA onayı ile gerçekleşiyor

Cevdet Arınık, ABD’de gıda denetimini yürüten Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) yetkililerinin 2011 yılında Teksüt’e gelerek, yerinde denetleme yaptıklarını ve tam puan ile bu denetlemeyi geçtiklerini söyledi. Arınık, sahip oldukları uluslararası standardizasyon belgeleri uyarınca, Teksüt’teki uzman teknik kadroyla sürekli ve düzenli olarak analizler yaptıklarını ve bu sayede ABD ihracatının 22 yıldır sorunsuz ve kesintisiz şekilde devam ettiğini dile getirdi.

İhracat coğrafyası geniş

Teksüt, 2017 yılı itibarıyla toplam 21 ülkeye; süt ve süt ürünleri ihracatı gerçekleştiriyor. Teksüt’ün ihracat yaptığı coğrafya – Balkanlardan Ortadoğu’ya, ABD’den Tayvan’a dek – ciddi şekilde genişledi.

-Teksüt ne Durumda?

“Büyüyor tabi. 21 ülkeye ihracat yapıyoruz. Süt ütretiminde dünya üzerinde 17. Sıradan 8. Sıraya çıktık. Bu büyüme sektörün de büyümesini sağladı. Başta Amerika olmak üzere 21 ülkeye ihracat yapıyoruz. ‘97’de Amerika’yla, başladık, 2006’da Irak başladı. Başka bir yere doğru dürüst satamıyorduk. Uluslararası anlamda başta Amerika olmak üzere, Yeni Zelanda, Avusturalya, Avrupa Birliği ülkeleri ile rekabet ediyoruz.”

-İhracatı ne ile yapıyoruz?

“Daha çok gemiyle gidiyor. Tırla da gidiyor. Hemen hemen hepsine gemiyle gidiyor. Kuveyt’e kaymak gönderiyoruz, uçakla gönderiyoruz. Uçak gerçekten çok pahalı.”

-Peki hayvan çiftliği kurdunuz mu?

“O da olabilirdi ama iş genişliyor alan genişliyor baş edemeyiz. Hayvancılık kolay bir iş değil. Çocuk bakar gibi ilgilenmeniz gerekiyor. “

-Genelde süt tedarikini Gönen ve köylerinden mi sağlıyorsunuz?

“%90’ını Gönen, Bandırma, Manyas, Balya, Yenice, Biga, Çan, Balıkesir’den sağlıyoruz. “

-Büyük marketlere ürün  veriyor musunuz ?

“En çok BİM’e veriyoruz. Diğer marketlere de vermeye çalışıyoruz. İstanbul’da Bursa’da hemen hemen marketlerin hepsinde varız.”

Ortadoğu’yu önemsiyoruz

Ortadoğu ve Kuzey Afrika coğrafyasında Türkiye açısından önemli fırsatların bulunduğuna dikkat çeken Arınık, “Bölge karışık gibi görünmekle birlikte buradaki ülkelerde yoğun nüfus ve kaliteli ürünlere yönelik bir arayış söz konusu. Dolayısıyla Teksüt olarak 2017’de bu bölgelere yoğunlaştık ve yoğunlaşmaya devam edeceğiz” bilgisini paylaştı.

22 yıldır ABD’ye ihracat yapıyor

1997’’den bu yana düzenli olarak Amerika Birleşik Devletleri’ne ihracat yapan Teksüt, geçmiş yıllarda  da AB ülkelerine süt ürünleri ihraç edebilme izni alan sayılı Türk firmalarından biri olmuştu.

Türk süt ürünleri sektörü iyi işler yapıyor

Türkiye süt ürünleri sektörünün son derece kaliteli işlere imza attığını ve çarpıcı gelişme içinde olduğunu aktaran Cevdet Arınık, “Süt üretimi son 5 yıl içinde 12 milyon tondan 19 milyon tona çıktı. Ürün çeşitliliği giderek artıyor. İçeride olduğu gibi dışarıda ve özellikle de yakın coğrafyalarda daha sağlıklı toplumlar için süt ve süt ürünleri tüketimini arttırmalıyız” dedi.


Etiketler: TEKSÜT

Diğer GÜNEY MARMARA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.