Bugün: 31.10.2020

KAPLICALARI PANDEMİ VURDU.!

KAPLICALARI PANDEMİ VURDU.!
İlçenin sorunları ve yerel yönetimin çalışmaları konusunda basın toplantısı yapan Başkan Palaz, pandemi dönemide yerel yönetimin üzerine düşeni yaptığını ve Kaplıcalar’ın pandemi döneminde %20-25kasiteyle çalıştığını vurgulayarak, termal suyun özelleştirilmesine karşı olmadığını,Gönen’e faydası olacağını düşündüğünü belirtti.12.10.2020 15:58

Yönetimdeki 18 ay da,Büyükşehir  Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ile ilişkilerini de değerlendiren Başkan Palaz,Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz’ın önceki başkanlardan farklı olarak  güler yüzle kendilerini karşılayıp,dinlediğini ve güler yüzle de uğurladığına dikkat çekip,ilçenin sorunları konusunda somut hiçbir sonuç alamadıklarını ve  Büyükşehirden belediyenin en az 5  milyon alacağı olduğunu vurgulayıp,BASKİ’den şikayetlerini dile getirdi.

 Gönen Belediye Başkanı İbrahim Palaz, başta pandemi döneminde yerel yönetim  olarak yaptıkları çalışmalar olmak üzere ilçenin sorunları korusunda yerel basını bilgilendirerek, soruları yanıtladı.

Geçtiğimiz hafta Cuma günü, saat 14.00’de Yıldız Otel’de gerçekleşen toplantı da Pandemi  döneminde  yerel yönetim olarak yaptıkları çalışmaları anlatan Başkan Palaz,şöyle dedi:

 

Palaz: 90 köyümüze hizmet götürmekte zorlanıyoruz..

“Biz Gönen’de daha öce planladığımız bazı şeyleri pandemiden dolayı malesef her alanda  her belediyenin olduğu gibi istediğimiz şekilde yapamadık. Ama yapmaya çalıştığımızın çok fazlasını da yaptığımıza bu süreç içerisinde inanıyorum. Çünkü  biz normal şartlarda bir Bandırma’yla  bir Edremit’le kıyaslanamayız. Bizim gelirlerimiz veya yapacağımız şeyler bir 150 bin nüfusluk bir ilçeye hiçbir şekilde uymaz ama planladığımız projelerde bir 150 bin nüfusluk Bandırma’nın yanında 90 tane mahallemiz olduğu için çok farklı olabiliyor. Bizim en büyük sıkıntılarımızdan bir  tanesi 90 tane köyümüzün olması. Maalesef,  90 tane köyümüze hizmet götürmekte zorlanıyoruz. Ama şuna inanıyorum ki 18 aylık süreç içerisinde köylerimize yapacağımız şeyleri belirttik bunlardan bir tanesi çocuk parkı olmayan köylerimiz kalmayacak dedik. Şu gün itibariyle 41 tane eksik olan köylerimizdeki çocuk parklarını tamamladık. Onun haricinde normal şartlarda büyük şehir belediyenin yapması gereken veya altyapısını yapması gereken köylerimizin haricindeki bütün köylerimizdeki normal asfaltlama çalışmalarımızı ve programladığımız parke taş çalışmalarımızı planlanmış olarak yapmış durumdayız şu anda. Ama maalesef şu anda taş ihalemizin Gönen kısmı devam ettiği için köylerimize yapılacak olan parke taş da ihalenin son kısmında yapılacağı için onlar da tamamlanma sağlandığında sizlere tamamlanma müjdesini veririz.  İhale edilmiş şekilde 50 bin metrekarede köylerimize parke taşı yapacağız.

 

Palaz:Mahallelerimizi kışın çamurundan kurtardık!

“Şimdi süreç içerisinde  bizim sadece parke taşı çocuk parkından başka, projemiz  yok. Aslında ardı ama süreç bu şekilde getirdi ama bu yaptığımız hizmetler de bir çok köyde  iyi karşılandığına eminim. Bir çok köyümüzü, -mahallemizi- çamurdan kış gelmeden önce kurtardığımıza inanıyorum. Özellikle merkez mahallelerimizden Reşadiye, Plevne, Tırnava’da  beş altı senedir tamamlanamayan sokaklar var. Biz 18 ayın sonunda geçen  hafta en son kalan Reşadiye mahallemizi de tamamlamış bulunmaktayız. Plevne, Tırnava, Reşadiye parke taşı çalışmamız bitmiş durumda.  Mahallelerimize kışa girmeden çamura ayaklarını basmayacakları sözünü vermiştik. Onu şu anda tutmuş bulunuyoruz. Mezarlık bölgemize Kuva-yı Milliye caddemizde tretuvar çalışmamız var. Büyük ihtimal 15-20 gün içerisinde de orasını tamamlayacağız. Ondan sonra Gazane bölgesi dediğimiz eski hapishanenin altında ufak bir sokağımız var ama maalesef şu anda orası ne mahalle, ne cadde, ne sokak olmadığı için kimse giremiyor. Buraya normal şartlarda Tayfunspor caddesinden yaya olarak gidilecek yaya yolu bile yok. Ama bu hafta içersinde taşı ihale ettiğimiz arkadaşla görüştük, şu anda oraya da bir tretuvar çalışması yapıyoruz o caddenin de tretuvarını tamamlayacağız .”

Başkan Palaz,BASKİ’den dertli

 Başkan Palaz, bu çalışmaların yanında Baski’nin yapması gereken Kurtuluş mahallesinde İpek Evler ve Örnek Evlerin arkasına taş ihalesini üstlenmiş firma ile girmeleri gerekirken belediye olarak giremediklerini belirterek,”  Maalesef, Baski ‘nin yapması gereken bir şey var, Baski buraya  giremedi. Onun haricinde oteller bölgesinde taş çalışmamız var, Baski’nin bize söz verdiği bir çalışma var. O da maalesef ihalelerini gerçekleştiremedikleri için o çalışmayı da yapamadılar. Ama Karşıyaka mahallesine söz vermediğimiz halde ihalede olmadığı halde ışıklardan camiye kadar olan kısımda daha önce doğalgaz çalışması yapılmış, biz de bunun üzerine en üz iki üç sefer tamiratını yaptığımız bir yol vardı ama maalesef çökmeler yaşanıyordu. Biz Karşıyaka mahallesine gitmeye utanıyorduk. Geçen hafta oranın taşını ihalede olmadığı halde kaldırdık. Karşıyaka meydanının tamamının yolunu güzelleştireceğiz.”dedi.

Palaz,Gönen Köprüsü ile ilgili vatandaşın talepleri var!

“Bunun haricinde Gönen köprüsü ile ilgili bir çalışmamız var. Gönen Köprüsü kışın oradan yaya geçidinde insanları yağmurdan korumak için kapalı bir alan istiyorlar, yanlarının kapatıldığı bir alan istiyorlar. Biz bunlarla ilgili bir karar yazımızı yazdık. Karayollarından bir şeyler beklerken arkadaşlarımız bir komisyon kurdu, Karşıyaka mahallesindeki vatandaşlarımız kışın zorluk çekiyorlar. Bunun üzerinde bir tadilat çalışması yapacağız. Karayollarıyla, Ticaret odasıyla köprünün güzelleştirilmesi için bir çalışma düşünüyoruz.”

Kadın Eli Projesi

Gönen’de kadın emeğine ve özellikle ilçe ile özdeşleşmiş iğne oyasına büyük önem vcerdiklerini vurgulayan Başkan Palaz,” Bizim Gönen’de her zaman övündüğümüz Kaplıcamız, kırmızı etimiz, süt ürünlerimiz yanı sıra Kadınlarımızın iğne oyası dediğimiz, her ortamda da Gönen’in iğne oyası deyip övündüğümüz kadınlarımızın emeği var. Daha önce bir iki yerde düzenlenmiş Kadın Eli Projesi adı altında gördüğümüz ve buna yönelik bir komisyon da onlar için kurduk. Ve bu komisyonun sonucunda Gönen Kaplıcaları yakınında veya parkın içerisinde bir mekan kurarak kendi el emeklerini pazarlama şansı elde edecekler. 80-100 m2lik bir alan istediler bizden. Bu alan içerisinde Gönen’li kadınlarımız, el emeğiyle yaptıkları oyalarla kendilerinin belirlediği fiyatlarla getirip buraya teslim edecekler. İstedikleri şekilde satılırsa satılacak, satılmazsa orada sergilenecek. Görevli arkadaşlarımız olacak. Onlardan getirdikleri oyaları teslim alacaklar. Kaplıcaya gelen misafirlerimiz buradan bu ürünleri satın alabilme şansı bulacaklar.  Gönen’li kadınlarımızın da emeklerini değerlendirdikleri bir yer olacak. Bunun gibi ufak projelerimiz var. Bunları hayata geçirmeye çalışıyoruz.”

Başkan Palaz:Pandemi, Kaplıcaları vurdu.!

Pandemi döneminin ilçede en çok Gönen ekonomisinde ve sosyal yaşamında önemli bir yeri olan Kaplıcalar’ın olumsuz etkilendiğine dikkat çeken Başkan Palaz,” Kaplıcalarımızın durumu belli,  5 ay bir kapalılık süreci geçirdik. 5 ay sonunda kaplıcalarımızı açtık. Açma sebebimiz şuydu;  sıcak su turizminin dönemi eylül, ekim, kasım, aralık ayları. 4 aylık dönem en hızlı en hareketli dönemi. Ama maalesef bayramda yaşanan bazı sıkıntılar, sıcak su turizminin yaş statüsü genelde 60 yaş ve üstü olduğu için önceden yapılmış rezervasyonlar pandemiden ve yaş sınırından dolayı iptal oldu. Bizim her sene 2015’ten buyana gözlediğimizde Gönen Kaplıcalarımızın, Eylül, Ekim, Kasım, Aralık döneminde %95’lık doluluk kapasite oranı hiçbir zaman için düşmemiş. Ama maalesef Eylül ayı sürecini %20-25 ‘lik bir oranla kapattık. Bu %20-25 demek açık ve net bir şekilde  bizim işçimizin ne maaşını ne ekmeğini karşılıyor. Kapalılık süresi 5 aydı. 5 ayın üzerine çıkmak istemedik. Onun için 1 Eylül’de otelimizi açtık. Bu süreç bu şekilde devam edecek. Ama sıkıntılar ne zaman bitecek onu bilemiyoruz. “dedi.

Kaplıcalar yönetimi, pandemi döneminde boş durmamış.!

Kaplıcaları yerel yönetim olarak borçla devir aldıklarını belirten Başkan Palaz,” Ondan sonra belli bir noktaya getirdik. Bir sene içerisinde iyi bir maddiyat elde edip otelimizin bundan sonra çok iyi bir yerlere gelmesini umut ederken, Pandeminin çıkması yurtdışında kapıların kapanması bütün bu turizmimizi etkiledi. Sonuçta Gönen Kaplıcaları, sıcak suyu, zarar da etse açılmak zorundaydı. Onun kararını 1 Eylül diye verdik. İnşallah bundan sonraki süreçte eski zamanlarımızdaki eski günlerimize döneriz.  Kapalılık sürecimiz 5 ayın içerisinde bir şeyler yapalım istedik, Güneş oteli tadilat yaptık. 1 milyon lira civarında bir tadilat masrafımız oldu. Asansörlerimizi yeniledik. Arka bahçemizde bir sıkıntımız vardı, onun toprak tesviyesini yaptık. Tesviyeden sonra çimini, yeşilini nasıl yaparız diye düşünürken Bandırma Belediyesinin çim yetiştirdiğini öğrendik. Bandırma Belediyesi Başkanı Tolga Tosundan 5 bin m2’nin üzerinde çimi aldık. Orasını da güzelleştirdik. Belediye Başkanı Tolga Tosun arkadaşıma çok teşekkür ediyorum.”

Başkan Palaz: Termal suyu özelleştirmenin Gönen’e faydası olacağını düşünüyorum..

Kaplıcaların borcu ve termel suyun özelleştirilmesi konusunda da  özelleştirmeyi karşı olmadıklarını vurgulayan Başkan Palaz, “13 milyon 50 bin lira borçla biz burasını devraldık. Bir senelik bir süreçte 9 milyon 6 bin liraya kadar borcu düşürdük. Ondan sonraki kapalılık sürecimizde ve yapılan tadilatlarımız neticesinde de şu anki borcumuz 15 milyon lira. Sıcak suyu özelleştirmek konusunu incelediğimizde, bu bölgenin turizm alanı içerisinde bütün imardaki konular  2 katlı parseller şeklinde geçiyor. Ama ada bazında bir yeri satın alıp otel yapacağım dediğiniz zaman Turizm Bakanlığı izin veriyor. Ve bu gibi büyük tesisler bize müracaat ederse biz bunları değerlendireceğiz. Biz bunlara karşı değiliz. Biz bunun örneğini daha önce Afyon’da gördük. Türkiye’de sıralamada en üst düzeyde olan Gönen Kaplıcaları, Afyon’dan sonra geriledi. Biz bunun neticesini sıcak suyu satmakta görüyoruz. Acaba suyu satsaydık Gönen daha mı farklı olurdu düşüncesi içerisindeyiz, bunu da düşünmek zorundayız. Böyle bir  talep olursa büyük tesisler, büyük yatırımcılar olursa neden düşünmeyelim düşünürüz. Gönen’e faydası olacağına inanıyorum.”dedi.


Başkan Palaz:Büyükşehir Başkanı Yılmaz,18 aydır güler yüzle karşılıyor,dinliyor,güler yüzle uğurluyor,o kadar.!

Gönen Belediyesi’nin Büyükşehir ve BASKİ’den alacağı katı atık bedeli ve büyükşehir belediyesinden gerekli desteği görüp-görmedikleri, bölgedeki CHP’li ilçe belediyelerle ilişkileri konusunda da açıklamalarda bulunan Başkan Palaz, “Bandırma Belediye Başkanı Tosun’un da  benim de  Büyükşehir’de altı senemiz bitti. Büyükşehir’de Meclis üyeliği yaptık. Büyükşehir olduktan sonra gördüğümüz şu anda üçüncü belediye başkanı.  Yücel Başkanın güler yüzlülüğünü de biliyoruz. Belediye Başkanlığı dönemimiz başladığı günden buyana 18 aydır maalesef sadece toplantılardan ileriye geçmedi, şu anda yaptığımız çalışma. Diğer belediye başkanlarından farkı, Yücel başkan, en azından oturup dinliyor. En azından güler yüzle uğurlamasını biliyor. Başkanlığa geldikten 6 ay sonra toplantılar başladı ve biz de isteklerimizi taleplerimizi sunduk. Biz  çok büyük bir talepte bulunmadık. Şu an büyükşehirin en önemli yapması olan görev bizim 90 tane köyümüze merkezden bağlanan yollarını yapması. Büyükşehir borçları olduğunu bildiğimiz için Kültür sarayı, spor salonu vs istemek yerine yolların yapılmasını istedik. 18 aydır birkaç köyümüzün yollarının yaması haricinde büyükşehirden hiçbir şey alamadık. Ama şunu söylüyorum, dinlemesini biliyor, dinledikten sonra güler yüzlülüğünü gösteriyor ve  iyi bir şekilde uğurluyorlar. Büyükşehirden gördüğümüz bu şu anda.Katı atık bedellerimiz de, su paralarımız da Baski’de bir alacak olarak duruyor şu anda. Yaptığımız hesaplarda 5 milyon ‘un üzerindeydi bizim alacağımız. 1 Ekim’de yol çalışmaları ile ilgili Baski başlaması gerekiyordu ve maalesef başlamadılar. Başlamış olsalar, taşı ihale ettiğimiz firma da hemen oralara girecek. Hemen taşını yapacak. Bandırma’yla ilişkilerimiz iyi. Bandırma, ne zaman bir şeye ihtiyacımız olsa imkanları dahilinde isteklerimizi yerine getirmeye çalışıyor. Yol çalışmamız oluyor, Tolga Başkanı arıyoruz, üç kamyon sıcak asfalt gönder diyoruz yardımda bulunuyor. Kadın eli projesini de Bandırma’da uygulayabiliriz. Belediyeler ortaklığında,  el işlerinin Bandırma’da da sergileme durumu olabilir tabi ki..”

Yıldız Hotel Gönen | Etstur.com

BAŞKAN TOSUN, “KOMŞU İLÇELERİMİZLE DAYANIŞMAMIZ DEVAM EDECEK”

Belediye Başkanımız İbrahim Palaz,... - Gönen Belediyesi Basın Yayın |  Facebook

Yücel Yılmaz - Yücel Yılmaz added a new photo. | Facebook


Etiketler: GÖNEN BELEDİYESİ -İBRAHİM PALAZ

Diğer GÜNEY MARMARA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.