Bugün: 12.12.2019

YAŞANAN REZİLLİKTEN BANDIRMA TİCARET ODASI’NIN BİLGİSİ VAR MI?

YAŞANAN REZİLLİKTEN BANDIRMA TİCARET ODASI’NIN BİLGİSİ VAR MI?
Bandırma ve Erdek Ticaret Odaları ile Kadın Girişimciler Grubunun desteğiyle Erdek’te kurulu SS Bereketli Eller Kooperatifi’nin kırmızı soğan üreticisi hanımların ürettikleri kırmızı soğanları alıp,pazarlama ve değerlendirme girişiminin fiyaskoyla sonuçlandığı,binlerce ton kırmızı soğanın çürümeye terk edildiği, alımı yapılmış ürünlerin de koopenratif tarafından paralarının ödenmediği iddia ediliyor.23.10.2019 15:07


Erdek Ticaret Odası Başkanı Özlem Sarı’nın öncülüğünde kurulan 9 ortaklı kooperatif SS Bereketli Eller Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin Kapıdağ’da  Ballıpınar ve Ormanlı kırmızı soğan üreticisi bayanların el emeklerini değerlendirmeye yönelik girişimlerinin fiyaskoyla sonuçlandığı ve  kadın üreticilerin kooperatif yönetimi tarafından kendilerine verilen sözleri yerine getirmedikleri için mağdur oldukları belirtiliyor.

Amaç güzel sonuç fiyasko..!

Erdek Belediye Meclisi’nin Ak Partili üyesi Huri Güven, bu konuda Ballıpınar ve Ormanlı kırmızı soğan üreticisi bayanların kendilerine de ulaşarak, şikayetlerini dile getirdiklerini belirterek., “Yanlış anımsamıyorsam, 2014  yılında Erdek Ticaret Odası Başkanı Özlem Sarı’nın önderliğinde  9 ortaklı Bereketli Hanımlar ismiyle bir kooperatif kurularak, kurulmuş kooperatif aracılığıyla  el emeğiyle işlenip, göz zevkine hitap eden ürünlerin oluşturulacak pazarla değerlendirilmesi ve gelir elde edilmesi amaçlanmış. Kooperatifin kuruluş amacı ile ilgili söylenecek fazla bir şey yok. Gayet anlamlı ve güzel bir girişim ve çaba. Kooperatif ardına kamuoyuna yapılmış açıklamalardan da bu girişimin Erdek Ticaret Odası ve Bandırma Ticaret Odası Kadın Girişimcileri tarafından da desteklendiğini biliyoruz. Ancak, kooperatifin kuruluş amacı ve çaba ne kadar anlamlı ve değerli  ise Erdek ve Bandırma Ticaret Odaları’nın bir anlamda isminin de kullanılarak yapılmış icraatların sonuçta kırmızı soğan üreticisi bayan üreticileri fazlasıyla da mağdur kıldığı anlaşılıyor.” dedi.

Kadın üreticilerin zararını kim karşılayacak?

Meclis üyesi Güven, Kapıdağ’da geçimini kırmızı soğan üretiminden sağlayan köylerimizin(mahallelerimizin) ,üreticilerimizin  kooperatif adına kapısı çalınıp, el emeği ,göz nuru ürünü kırmızı soğanların kooperatif olarak değerlendirilip, pazarlanmasına aracılık ederek, kendilerine ek gelir sağlanacağı yönünde sözler verilmiş şu veya bu şekilde kırmızı soğanların alınacağı taahhütlerinde bulunulmuş. Geçtiğimiz yıl kooperatif yönetimi kırmızı soğan hasadı ile ürünün bir kısmını almış ve pazarlamış. Pazarlanmış ürünün parası konusunda üreticiye bir daha dönülmemiş. Bu yıl, verilmiş onca söze karşın bir daha üretici hanımlara dönülmemiş. Üretici hanımların telefonlarına yanıt veren bile olmamış. Kırmızı soğanın hasat sonrası  zamanında pazarlanma derdi var. Ancak, kooperatif olarak kimse bir daha üretici hanımların kapısını çalmadığı ve ürün alımı da yapmadığı için kırmızı soğanlar çürüyerek, üretici tarafından bahçelere dökülmeye başlamış. Kadın üreticiler kendilerine verilmiş sözlerin tutulmadığına mı yansınlar, çürümeye terk edilmiş el emeklerine ,umutlarının boşa çıkmış olmasına mı yansınlar. Ortada muhatap yok. Attıkları her adım da ve aldıkları her karar da Ardek ve Bandırma Ticaret Odası’nın ismini  kullananlar hem ilçelerimizin ismini hem de her iki ilçenin ticaret odalarının ismini  kullanak,kadın üreticileri,çoluk-çocuklarını mağdur ettiler”dedi.
Etiketler: ERDEK TİCARET ODASI -BANDIRMA TİCARET ODASI -BEREKETLİ ELLER -ÖZLEM SARI

Diğer GÜNEY MARMARA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.