Bugün: 18.09.2020

ARICAN: BİR DAHA ASLA..!

ARICAN: BİR DAHA ASLA..!
Gazeteci-Yazar Engin Arıcan,15 Temmuz darbe kalkışmasının 4.yıl dönümünde darbeleri değerlendirdi.14.07.2020 14:44

2016 yılının 15 Temmuz asker üniformalı FETÖ’cü teröristlerin darbe kalkışmasının üzerinden 4 yıl geçti..

Askeri darbelere, darbe girişimlerine aşina bir ülke ve milletiz..

15 Temmuz darbe kalkışmasından 36 yıl önce de, 12 Eylül 1980’de emir-komuta zinciri içerisinde askeri darbeye tanık olmuştuk..

46 yıl öncesinde de yine 12 Mart askeri darbesini yaşarken,56 yıl öncesinde ise 27 Mayıs askeri darbesini yaşamış ve tanık olmuştuk..


15 Temmuz,darbe tarihini,döngüsünü değiştirdi..


Her darbe ya da darbe girişiminin, ülke ve milletimiz açısından ise hem ülkeye hem de millete  faturası ağır olmuştur..27 Mayıs’ı darbeciler tarafından asılan Başbakan Menderes ve iki Bakanı, Zorlu ve Polatkan’ın isimleri üzerinden; 12 Mart askeri darbesini de genç yaşlarında ipte sallandırılmış Deniz, ve iki arkadaşı Aslan ve İnan üzerinden biliyor ve anımsıyoruz.. 80 askeri darbesinde ise darbenin başı Kenan Evren’in de ‘bunları asmayalım da besleyelim mi’ diyerek, 17 yaşında ipte sallandırdığı Erdal Eren ile daha çok biliyor, anımsıyoruz ya bedenleri gibi isimleri çoooktan toprak olmuş ,anımsamadıklarımız..

Oysa ki, her darbe ve sonrası, karanlık, kirli ve kanlı bir sayfadır.. Bu karanlık, kirli ve kanlı sayfaları, acıları, baskı ve işkenceleri, yitirilen insanları ‘bilanço’ adı altında rakamlara döktüğünüzde ortaya dehşet verici bir tablo çıkar. Bunun ne tarifi ne de izahı vardır..

Çünkü, söz konusu olan, İNSAN’ dır..!


FETÖ, sadece lejyondu..


Artık, yaşayarak ve tanık olarak, demokrasi ve özgürlüklerimiz, bağımsızlığımız ve egemenliğimiz adına bedeli çok ağır da olsa bir şeyi ülke ve millet olarak öğrendik: Gerçekleşmiş tüm askeri darbelerin arkasında, ‘stratejik ortağımız’ ve ‘müttefikimiz’ başta ABD/CIA,NATO, AB ve Siyonistler  var..!

Kim ki, darbe severlik yaparak, darbecileri makyajlama derdine düşüyor bu karanlık, kirli ve kanlı oyunun ortağı ve işbirlikçisidir.. Bunlara sunabileceğimiz, ne  sınırlarını ulusal kurtuluş savaşı ile çizdiğimiz bir ülke, ne de varlığından vazgeçebileceğimiz bir insanımız var..!

Çünkü; ne ‘vatan’ bellediğimiz bu ülkeyi sokakta bulduk ne de insanımızı..!

15 Temmuz’da yaşananların videosunu hiç izlediniz mi!? Edinin, izleyin..

FETÖ’cü askeri kalkışmanın bastırılmasında tam 250 insanımızı üzerlerine atılı bombalarla param parça, üzerlerine sıkılmış kurşunlarla yitirdik.. İki binin üzerinde insanımız yaralandı.. Kimi kolunu bacağını yitirdi..


Rezilliğe bir bakın..!


Bu vahşet ve dehşet tablosu yaşanırken, bugün darbe konusunda ahkam kesin siyasi liderlerden biri darbecilerin tankları arasından elini kollarını sallaya sallaya geçerek, ortalık yatışıncaya  kadar, İstanbul’da oteller kapalı olduğu için(!) bir belediye başkanının evine sığınıp, TV karşısında, bacak bacak üstüne atıp, kahvesini yudumluyordu..

Diğer Hanım, misafir ağırlamakla meşguldü.. Misafirlerini uğurlarken, ellerinde bayrak ölüme koşuşturan gençlerin heyecan ve coşkusunu, ’gençler işte’ diye geçiştirip, evine sığınıyordu..

Bir diğeri, tam da kalkışmanın gerçekleştiği gün, ABD’de  ‘misafir’ olduğunu belirterek, yaşananlara ‘okyanus ötesinden’ bir tepki vermesinin ne kadar da imkansız olduğunu hala(!)anlatmakla  meşgul..

PKK’nın uzantısı HDP ise, sınırda kalkışmanın başarılı olması için ellerini oğuşturuyordu..

Ancak,15 Temmuz kalkışması konusunda ortak bir yanları var:15 Temmuz bir tiyatro idi ve gerçek darbe 20 Temmuz’da OHAL’in ilan edilmesi ile yaşanmıştı!!!


Bu ‘darbe uzmanları’ nı ülke ve millet iyi tanımalı..!


Şehit ve gazileri için iyi bilmeli ve anlamalı..!

‘Tiyatro’ya bir bakın..: Anadolu Ajansı'nın haberine göre, 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimi sırasında 55'i Ankara'da, 5'i İstanbul'da, 2'si Muğla'da olmak üzere 62 polis, 4'ü Ankara, biri İstanbul'da 5 asker, 78'i Ankara, 94'ü İstanbul, 1'i Malatya'da 173'ü sivil toplam 240 kişi şehit oldu.

‘Tiyatro’ya bir bakın!!!

Yine AA’ya  göre;  Darbe girişimi sırasında toplam bin 535 kişi de yaralandı. Hastanede tedavisi devam eden 623 kişi bulunurken, Ankara'da 96, İstanbul'da 23, Muğla'da 3, Sakarya'da 1, Bayburt'ta 1 olmak üzere 124 polisin, Ankara'da 18, Sakarya'da 2, İstanbul'da 1 olmak üzere 21 askerin, Ankara'da 800, İstanbul'da 589, Eskişehir'de 1 olmak üzere bin 390 sivilin yaralandığı öğrenildi.

TESK Başkanı Palandöken’e göre,15 Temmuz’da darbecilerin 51 esnaf ve sanatkarı katletmiş..!


Darbe severlere de darbelere de geçit yok!


Bunlara, ’tiyatro’ olarak, 24 saat,15 Temmuz’da bombalarla, kurşunlarla delik deşik olmuş, param parça haline gelmiş, insanlarımızın videolarını izleteceksiniz..! Acılı anaların-babaların, kardeşlerin, eşlerin, evlatların feryadını dinleteceksiniz..!

15 Temmuz şehitlerine Allah’tan rahmet diliyoruz.. Darbelerde şehit düşmüş, tüm şehit ve gazilerimize minnet ve şükran duygularımızı sunuyoruz..

Türkiye ve milletimiz, bir daha bağımsızlık ve egemenliğimizi, demokrasi ve özgürlüklerimize boğacak, çalacak, geleceğimizi karartacak, insanlarımızın yaşam hakkını ellerinden alacak darbe severlere ve darbecilere geçit vermesin..!

Esen kalın..

15 Temmuz darbe girişiminin gözaltı-tutuklama bilançosu


Etiketler: ENGİN ARICAN

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.