Bugün: 03.06.2020

ARICAN: KENT KONSEYİ VE BANDIRMA..!

ARICAN: KENT KONSEYİ VE BANDIRMA..!
Gazeteci-Yazar Engin Arıcan,Bandırma Kent Konseyi ve çalışmalarını değerlendirdi.27.02.2020 17:39

Bandırma Kent Konseyi adına geçtiğimiz günlerde yapılan sosyal medya paylaşımları aracılığı ile bir ‘davet yayınlandı. Şöyle deniyordu:

“Bandırma, Erdek, Gönen, Manyas, Marmara Adası bölgede kurulması planlanan Ağır Metal İhtisas OSB’nin tehditi altında!!!

“Güney Marmara’nın Dilovası’na dönüşmesine  hayır demek için gelin hep beraber  Güney Marmara  Dayanışmasını  inşa edelim…”

‘Davet’ ve içeriği ilgimi ve dikkatimi çekti.. Kent Konseyi Yönetim Kurulu üyesi Levent Balkış’ı telefonla arayıp,bilgi aldım. Konu ile ilgili daha önce de bir toplantı yaptıklarını Erdek Körfezi Dayanışma Platformu’nun bu toplantı da sunum yaptığını ve konunun da katılımın da önemli olduğunu söyledi.

Bandırma Çevre ve Kültür Derneği (BAÇED) olarak toplantıya katılma kararı alarak, başkan dahil yönetim kurulu üyelerinden arkadaşlarımızla toplantıya katıldık. Eski Bandırma Belediyesi  düıün salonu toplantında gerçekleşen toplantıya katılırken, salonun kalabalıklığına da tanık olunca, ilk izlenimim, ”bravo Levent’e ve arkadaşlarına..” oldu.

Son günlerde Bandırma Kent Konseyi Başkanı Levent Ergöz ile yönetimine yönelik  basın yoluyla kamuoyuna ve sosyal medya paylaşımlarına kadar yansıyan “acımasız” eleştirilere, yönetimden “istifa” çağrılarını izliyor, okuyor, yaşananları biliyorum..

Öncelikle, bölgemizde ve çevremizde insan ve çevre sağlığını ilgilendiren olumsuz gelişmelerle ilgili, bundan da vaz geçtik,(insan ve çevre konulu) genel olarak toplumsal bir sakinlik ve suskunluk dönemi yaşanırken, Bandırma’dan da öte bölgesel çapta bir organizasyon ve çaba içerisine girip, salondaki insanların tamamına yakını Bandırmalı’da olsa, girişim ve çaba önemli ve önemsenmeli…

Bu yönü ile Kent Konseyi’ni ve başkan ile yönetimini kutluyorum..!

Kent Konseylerinin kuruluşu ,amacı, mevzuatı, AB muhabbetleri, belediyeler ile ilişkileri gibi konulara girmek istemiyorum. Merak eden, açsın baksın, incelesin…Özetle, Kent Konseylerinin kentsel demokrasinin gelişimine hizmeti amaçlandığı söylenebilir.. Bu nedenle, yerel yönetimlerden, yöneticilerden Kent Konseylerini bağımsız düşünebilmek de mümkün değil..

Ne ise..sonuç da toplantı başları ve konuşmaları disipline edebilmek amaçlı bir “divan” oluşturulurken ‘divan başkanlığı’ na Erdek Körfezi Dayanışma Platformu başkanlığından tanıdığımız, bildiğimiz Dr.Kadir Dadan seçildi, diyemiyorum, getirildi. Daha sonra öğreniyoruz ki, Konsey’in önceki toplantısında  “Güney Marmara Platformu” dönem sözcülüğüne Dr. Dadan,seçilmiş.!

Hayırlı olsun..

Konuşmalar başlıyor.. ’Divan başkanı’ ve  kurulu ‘Güney Marmara Dayanışma Platformu’’nun sözcüsü Dr. Dadan, ‘Erdek Körfezi Dayanışma Platformu’nun daha önce hazırlayarak (2016)kamuoyuna sunduğu görüşlerini, amaçlarını anlatıyor..

Burada duralım..

Dr.Dadan’ın  bölge ve Bandırma açısından ifade ettiği  sanayileşme, insan ve çevre sağlığıyla ilgili düşünceler ile ,en azından, Bandırma gerçeği örtüşmüyor.! ’Sanayiniz-sanayiciniz batsın’ anlayışı ile ne bu kente ne de insanlarına bir şey anlatamazsınız..! Dr.Dadan’ın serzenişte bulunduğu gibi, bu kentte, çevrecilik konusunda bu tür düşünceleriniz nedeniyle ciddiye alınmaz, ‘ti’ ye alınırsınız..

Neden ve niçin..?


Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

Çünkü, Bandırma ,kent olarak bir sanayi, ticaret kentidir.. Tarih içerisinde kentsel kimliği toplumsal ve ekonomik açıdan bu yönde şekillenmiş, olgunlaşmıştır. Erdek’te, Erdek Körfezi Dayanışma Platformu’nu kurarak, ‘sanayiniz-sanayiciniz batsın’, zaten aramızda sanayici yok ki, derken unutmamalı ki, tarihsel ve toplumsal olarak bu kentte insan ve çevre sağlığını ilgilendiren her konuda ve hatta mücadelenin ta içinde Bandırmalı sanayiciler, Ticaret Odası, Ticaret Borsası ve BANSİAD temsilcileri, üyelerinden bir çoğu  yer aldı..


Siyasal ve ideolojik öngörülerle ne insan ne de çevresel sorunlara Eğilebilirsiniz, anlayabilirsiniz.. Kendiniz söyler kendiniz dinlersiniz ve neden-niçin toplumun diğer kesimlerinden gerekli ilgili, desteği göremiyorum diye de oturup, dövünürsünüz..


Bandırma, insan ve çevre sağlığı, yaşanan kirlilik sorunları  ve çözümleri konusunda bu tür siyasal ve ideolojik saplantılı, dar görüşlü, sığ anlayış ve yaklaşımları yıllar önce aştı.. Bandırma’nın çevre ve insan sağlığı konusundaki duyarlılık ve mücadelesi, Erdek gibi, İhtisas Sanayi OSB’nin kuruluş süreci ile falan da başlamadı. Siyasal partiler açısından da 90’lı yıllardan bugüne Bandırma’da  çevre ve insan sağlığını ilgilendiren tüm sorun ve sıkıntılar konusunda sadece CHP değil ya da salt CHP’li belediye yönetimleri değil, tüm siyasal partiler ve temsilcileri, belediye başkanları yer almaya, ses vermeye, destek olmaya çalıştı.


Yani önce Güney Marmara coğrafyasını, yerleşkelerini, tarihi, kültürünü, kentlerin sosyo-ekonomik yapılarının iyi bilinmesi gerekiyor. Çevre ve insan sağlığıyla verilmiş ve verilen mücadelenin bir tarihi, elde edilmiş başarılı sonuçları var..


Ne ise, konuyu boğmayalım.. Toplantı da konuşmalar 1/100 binlik Balıkesir-Çanakkale Çevre Nazım Planı üzerinde yoğunlaştı. Anlamını tüketmiş konuşmalara, BAÇED Başkanı Kent Plancısı Harun Algül, son noktayı koydu ve onaylanmış plan konusunda son bilgileri paylaştı. Kent Konseyi’nin ve katılımcıların bu konuda genel olarak  bilgi eksikliği görüldü..


Ardından ‘örgüt’ konuşmalarına ve tartışmalarına geçildi…Bu görüşe göre, Güney Marmara’da ilçeler bazında kurulmuş Kent Konseyleri, başka İhtisas OSB konusunda olmak üzere ortak hareket edecekleri, mücadele verecekleri bir ‘örgütlenme’ konu edilip, konuşuldu..


Salondaki insanların tamamına yakını CHP’li ve CHP’ye oyları ile destek veren insanlar.. Toplantıyı organize eden, Bandırma Kent Konseyi ama belediye başkanı ve yardımcılarının bu tür organizasyonlar ve çabalardan haberleri yok..! Salonda çok kişi olayın ayırdında ve çoğunun ifadesi ile ‘bindik bir alamete gideriz kıyamete..’


Salonda bir CHP’li Meclis üyesi Abdullah Erbay var ve o da şekilsizliğin farkında..


Şimdi Bandırma Kent Konseyi ve Başkanı Ergöz ile kamuoyuna basın yoluyla yansımış eleştirilere ve istifa çağrılarına değinebiliriz… Bandırma’da Kent Konseyi, Bakanlık tebliği ile belediye yönetimleri oluştuğu günden Ergöz’ün başkan seçildiği kongreye kadar işlevsizdi, işlevsiz kılınmıştı..


Ergöz ve yönetiminin seçilmesi ,çalışılmaya başlanması ile birlikte Kent Konseyi, ete-kemiğe bürünmeye başladı. Eksiği yanlışı ile Kent Konseyi’nin  işlevsellik kazanmasıyla haklı-haksız eleştiriler başladı. Bu doğaldır..


Ancak,hepimizin şuna dikkat etmesi gerekiyor: Günümüz dünyasında ülkeler ve toplumlarda ‘sosyal aktivistler’ konusunun iyi irdelenmesi, konunun iye anlaşılması gerek. İnsan ve çevre sorunlarını sahiplenerek, bu sorun ve sıkıntıların çözümü için mücadele veren insanlar çevreci aktivistlerdir. Kent Konseyleri bünyesinde sorumluluk üstlenmiş, çalışan insanlar da çok yönlü kentsel ve toplumsal sorunlara eğilen, militan ruhlu çalışan insanlardır. Bu işin zahmete çok, parasal kazancı yoktur! İtibar kazanabilirsiniz ama bir çok kişinin iddia ettiği gibi her itibar sahibi olacak kişiye hazır da bekleyen bir makam ve mevki de yoktur.. Bu zaman ,gönül, inanç işidir.. O nedenle toplumsal aktivistlerin gönüllü olarak talip oldukları yol da şevkini kırmak, heyecanını ve coşkusunu tüketmek yapılacak en büyük haksızlıktır. Yaralar, incitir, kırarsınız…


Bu geçmiş yıllarda hem ülkemizde hem kentimizde yaşandı.. Buna izin verilmemeli..


Şunu yaşadık.. Geçmiş de çevre ve insan sağlığı sorun ve sıkıntılarını ‘bahane’ ederek, ulusal her türlü kaygıdan uzak yevmiyeli, taşeron aktivistlerin bir anda ortalıkta peyda olup, insanlarımızı şu veya bu nedenle yönlendirme gayretlerine hepimiz tanık olduk.


Ben, öncelikle kamuoyunda ve sosyal medyada dallanıp budaklanan  Kent Konseyi Başkanı Dr.Levent Ergöz ile yönetimi ile adım adım belediye yönetimini de içine çeken ve fındık kabuğunu doldurmayacak sorun ve sıkıntıların saygı ve sevgi temelinde, karşılıklı diyalog ile çözümlenmesi gerektiğine inananlardanım. Hem belediye hem Kent Konseyi başkan ve yönetimi bu ilişkiyi sağlıklı  bir zemine oturtup, şu ateşe körükle gidenleri aradan çıkartmayı bilmeli.. Dr.Ergöz ve yönetimi Başkan Tosun ve yönetimine rağmen, bilgi vermeden, ilişki kurmadan, desteklerini arkalamadan  kentte ayrı bir çekim merkezi haline gelme arayışları var ise buna  son vermeli…!


Bir başka yazıda buluşmak dileğiyle..Esen kalın..

Görüntünün olası içeriği: 18 kişi, Murat Ergöz ve Kadri Civan dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar


Etiketler: ENGİN ARICAN

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.