Bugün: 05.08.2020

ARICAN: NE EKERSENİZ ONU BİÇERSİNİZ..!

ARICAN: NE EKERSENİZ ONU BİÇERSİNİZ..!
Gazeteci- Yazar Engin Arıcan, Bandırma CHP'de Mavi ve Beyaz Liste açısından delege seçimlerini değerlendirdi.27.11.2019 17:16

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun  ‘amiral gemisi ‘ olarak ilan ettiği  Sözcü gazetesinde bir ‘makale’ ile gündeme taşıdığı ‘CHP’den Saray’a kim gitti? Tartışmalarını günlerdir kamuoyu ve CHP’de partililer izliyor. Geldiği nokta itibariyle cılkı çıkan itiraflar ve ifşaatlarla sarsılan CHP’de  ‘kabak’ kimin başında patlayacak gibi siyasi derinlikten ve nitelikten uzak, magazinel beklentileri bir tarafa bırakıp, Kurultay süreci doğrultusunda  yüzümüzü başlamış delege seçimlerine ve parti içinde nelerin yaşandığına yüzümüzü dönelim.

150 bini aşmış nüfusu ile Bandırma’da CHP’nin 3056 kayıtlı üyesi bulunuyor. Yanlış anımsamıyorsam, merkez ve kırsal mahalleleriyle 51-52 mahalle de 23 Kasım’da başlayan ve 29 Kasım’da  sonuçlanacak delege seçimleri tamamlanarak,  seçilen yaklaşık 395 delege, ilçe kongresinde oy kullanıp, ilçe başkanı ve yönetimini seçecek.

 

KUTUPLAŞMA VE CHP..!

Ülkenin son yıllarda siyasal ve sosyal açıdan en büyük sorun ve sıkıntısı, siyasal ve toplumsal merkezli kutuplaşma ve gerilim. Bu durum, herkesin şikayetçi olduğu vahim bir olay. AK Parti ve özellikle Erdoğan düşmanlığı üzerinden yaşanan bu siyasal ve toplumsal kutuplaşma eğilimi aslında tüm siyasal ve toplumsal yaşamımızı her yönden kuşatan ve içine almış bir anlayış ve davranış biçimini kapsıyor. Toplumsal ve siyasal yaşamda bir obje ya da bir insan etrafında bu kümeleşmenin, abartılı içselleşmenin kültürel ve psikolojik açıdan  bir çok sorgulanması gerekli boyutu, yönü var.

Öyle ki, daha 31 Mart yerel seçimleri öncesinde, belediye başkan aday adaylığı sürecinde ülkemizde yaşandığı gibi kentimizde de ,CHP’de yaşandığı gibi hemen tüm siyasal partiler içinde, belli isimler etrafında kümelenmelere, gruplaşmalara, kutuplaşmalara, gerilimlere tanık olduk.Ülkede devlet ve toplum yaşamında demokrasi ve özgürlükler konusunda yaşanan eksiklik ve yanlışlıklar, demokrasinin  ve özgürlüklerin içselleştirilmemiş olması, doğal olarak, siyasal sistemimizi ve siyasal partilerimizi de vurdu. Çünkü, siyasal sistemimiz ve partiler yasamızda demokratik ve özgürlükçü  olmaktan uzak. Lider sultalığına göre biçimlenmiş siyasal partiler de, ne yazık ki, parti içi demokrasi işletilmiyor. Parti içi demokrasinin işletilmesi noktasında da başta siyasal partilerin lider ve yönetici aparatı dahil olmak üzere merkezden başlayarak taşra örgütlenmelerine kadar anti-demokratik anlayışlar ve uygulamalar öne çıkıyor.Ülkede ve iktidarda ya da muhalefette tek adamlıktan ve diktatörlükten söz edenler, parti içi demokrasinin yokluğundan söz edenler konu belde, ilçe ve il de yönetimlerin belirlenmesi sürecinde delege seçimleri konu olduğunda bireysel ya da kümesel amaç ve çıkarlarına bağlı olarak bir anda ‘şahin’ olup, aynı inanç ve davayı güden kaderdaşlarına karşı acımasız, uzlaşmaz tavırlar sergileyerek, terör estirebiliyor.

Hep yazmış ve bulunduğum ortamlarda ifade etmişimdir: Demokrasi ve özgürlük anlamlı ve güzel  ama  içerdiği anlam itibariyle  bela’ kavramlardır.! Bu kavramları suiistimal edip, gelişi güzel kullanıyorsanız ayağınıza, boynunuza dolanma riski hep vardır..!

Bandırma CHP delege seçimlerinde de öyle oldu…

MAVİ LİSTE VE MİRZA’NIN ETRAFINDA KÜMELENENLER

25. ve 26. Dönem Balıkesir CHP milletvekili Mehmet Tüm ile Pekel başkanlığında 5 yıl yardımcılık yanı sıra 2014-2019 yılları arası bir 5 yıl daha belediye başkanlığı  görevinde bulunmuş Dursun Mirza ile delege seçimlerinde ilçe başkanı adayları olarak öne çıkmış Gültekin Mutlu, Niyazi Yeloğlu ve Gökhan Yankol eminim ki hem demokrasi hem de parti içi demokrasi konusunda  ciddi bilgi ve deneyim sahibiler.Bundan zerre kuşkum yok! Ancak, pratikte bunun yeterli olmadığını hep birlikte gördük ve  Beyaz Liste etrafında kümelenenleri  eleştirmek ve suçlamak yerine, neden Mavi Liste etrafında kümelenmiş olanların başarısız olduklarının nedenselliklerinin iyi sorgulanması gerektiğine inanıyorum. Ötesi yorumlar kolaycılıktır.

 Özetle inceleyelim…

HESAPLAŞMA DÜRTÜSÜ VE MAVİ  LİSTE

mehmet tüm-dursun mirza ile ilgili görsel sonucu

1.si,Mavi Listenin ilçe başkan adayı Mehmet Tüm olmadığına göre Dursun Mirza mıdır ki, Kurtuluş Düğün Salonu’ndaki toplantı dahil,Gar Cafe’ deki basın açıklamasında baş köşede yer alıp, her iki toplantıda da ilçe başkan adaylarını adeta sollayarak, konuşmalar yapmıştır? Tüm, neden ve niçin, delege seçimlerinde böylesine  fütursuz taraf olduğunu alenen dile getirmiştir?

Partililer aptal değildir. İzliyor, görüyor ve dinliyorlar..

Kurtuluş’taki etkinlikte Yankol’un açılış konuşması sonrası Tüm ve Mirza’nın konuşmaları parti içinde kutuplaşmanın da ötesinde belediye başkanlığına seçilmiş Tolga Tosun ve ilçe başkanı Bahar ile bir hesaplaşmanın aleni ifadesi olarak görülmüştür.

MUHALEFETTEN ROL ÇALMAK GİBİ

2.si,31 Mart yerel seçim sonuçları Millet İttifakı nezdinde ve ittifakın en büyük paydaşı CHP’nin başarısıyla sonuçlandı. Bandırma’da ciddi bir oy farkı ile yerel iktidar 3.defa  kazanıldı. Ülke ve Bandırma özelinde bu siyasi başarıyı minimize ederek, anlamsız kılmanın ötesinde aslında Bandırma’da CHP’nin oylarında Tosun’un başkan adaylığında oy düşüşü yaşandığını iddia etmek, yaşanmış gerçeklikle örtüşmediği gibi, muhalefetin bile  eleştiri konusu yapmadığı bir başarıyı, parti içi hesaplaşmanın bir unsuru olarak dillendirmenin kime ne yararı vardı?

PARTİLİLER ‘ARTIK YETER’DEDİ

3.sü,siyaset ve sosyal yaşamda gerçek dışı ya da  yaşanmış olayları ters yüz etme anlayış ve tarzı, bir dönem için kabul görebilir ama bir süre için insanları, partilileri aldatabilirsiniz. Partililer 2014-2019 arası dönemde Mirza başkanlığındaki yönetimde yaşananları, yapılanları biliyor. Mirza’nın 31 Mart yerel seçimleri öncesi aday adaylığı sürecinde siyasal yalpalamalar bu parti içerisinde her yönü ile görüldü, yaşandı. Sütten çıkmış ak kaşık misali,’ nerede kalmıştım’ diyerek, partililere karar ve uygulamaları konusunda özeleştiri yapılmadan, bizzat Mirza’nın yeniden partide yönetim belirleme ve partinin atlama tahtası olarak kullanılması çabasına partililer bir şekilde ‘hayır, dur’ dedi.

BU FARKIN MAZERETİ OLMAZ..!

4.sü,Mavi Liste’nin delege seçimlerinin 2. Gününde ‘biz çekiliyoruz’ demesi ve  bunu başta Başkan Tosun olmak üzere ilçe başkanı  Bahar’ın anlayış ve davranışları ile gerekçelendirmeye çalışması, üyelere ve sandığa müdahale edildiği iddiaları abartılı olduğu kadar bir yönü ile sandığa yansımış sonuçların da manipülasyonuna yönelik görünüyor. Tam da Mirza ve Tüm’ün mahallelerinden delegelerin belirlenmesi aşamasında elde edilmiş sandık sonuçları Mavi Liste için bir hüsrandır. Fark büyüktür. O nedenle Mavi Liste’nin bu aşamada seçimlerden çekilmesi manidardır.

YAŞANAN SİYASAL TASFİYE Mİ!?

5.si,Bandırma CHP’de ilçe kongresi öncesi gerçekleşen delege seçimlerinin sonucu sadece CHP için değil,kentin siyasal ve sosyal geleceği açısından da bir çok yönden tartışmalı sonuçlar çıkaracaktır. Mehmet Tüm ve Mirza, mahallelerinden bile delege seçilememiş konumdadır. Bu sonuç, sadece Bandırma ve Güney Marmara’da değil, Balıkesir CHP’yi de, siyasal ve sosyal yaşamını da etkileyecek yönler taşımaktadır. Bir anlamda Bandırma CHP’de yaşanan bir siyasal bir tasfiye midir, Mirza açısından EVET, Tüm açısından ise, HAYIR.!

 Mehmet Tüm, mevcut parti içi durumunun muhasebesini yaparak, kaldığı yerden, devam edecektir..!

Şimdilik, esen kalın..


Etiketler: ENGİN ARICAN

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.