Bugün: 22.02.2020

ARICAN: NEDEN VE NİÇİN ÜÇ MAYMUNU OYNUYORUZ..!

ARICAN: NEDEN VE NİÇİN ÜÇ MAYMUNU OYNUYORUZ..!
Gazeteci-Yazar Engin Arıcan, Bandırma Belediyesi ile Bandırmaspor Kulübü ilişkilerini ve 4 milyon(trilyon)Türk lirası vakasının perde arkasını yazdı.28.09.2019 13:59

Sosyal medya üzerinden bir tomar dolar resmi paylaşarak, 4 milyon(trilyon) lira muhabeti yaparak, 1995 yılından bugüne  siyasi kulislerde ve spor camiamızda tartışma konusu olan paracıklara dikkat çekip, bu paranın  gerçek sahibi kimse, utanmadan, sıkılmadan, insan gibi ortaya çıkıp, ‘bu paracıklar benim’ desin istedik.

Yine olmadı…

Bandırma’da siyasi parti başkanları, parti yöneticileri, kentin ileri gelenleri, yerel basın-yayın organları sahipleri ve gazeteciler yanı sıra dün ve bugün Bandırmaspor Kulübü’nde başkanlık ve yöneticilik yapmış isimler, Ban Ban taraftarları,  4 trilyon konusunda hemen her şeyi bilmelerine ,barlarda, meyhanelerde, kahveler de, dost meclislerinde konuşmalarına karşın, bu konuşmalara ciddi ciddi müdahil olduğumuzda hemen hepsinin gerekçeleri aynı oluyor: ‘Ya şimdi karıştırma.. Biliyoruz ama ne yapalım.. Belgesi yok ki… Yazılanları çizilenleri devletin ilgili kurumları, zatları görmüyorlar mı ki ,biz konuşup, hedef olalım.’

Evet, kent olarak, ortada, garip ve düşündürücü, biraz da komik ve trajik bir durum var.!


BU İDDİALARI YAZMAK,BOYNUMUZUN BORCU..!

SPOR YOLSUZLUKLARI ile ilgili görsel sonucu

Aslında konu, Bandırmaspor, kulüp başkanlığı ve yönetimi olduğunda uzun bir süredir yaşanan gariplikler ve ilginçlikler bir  değil, birden fazla…Gazetecilik-yazarlık yaşamımda rüşvet ve suiistimaller  konu olduğunda hep şuna  tanık oldum: Rüşvetin belgesi yok ki, ispat edilebilsin. Kapalı kapılar ardında  iki ya da üç-beş kişi arasında  yaşanan bir olayı, aldı-verdiyi, nasıl ispat edeceksin.!

Kuşkusuz, bu hem hukuki açıdan hem de kamuoyu vicdanı açısından gerçeği yansıtmıyor. Bu gerçeği yansıtmadığı gibi, bu ve benzeri olaylara   karşı takındığımız tutum ve anlayış; devlete, devletin ilgili birimlerine, yargıya,  hukuka güvensizliği  yansıtıyor.

 Vatandaşların bu ve benzeri olaylar karşısında   sergilediği kayıtsızlığın onlarca nedeni var. Çünkü, geçmiş yıllarda  devlet düzeninde kolluk güçlerinden adliyeye kadar yansıyan yozlaşma ve çürüme sonucunda bu gibi konularda devletin ve ilgili kurumların, birimlerin kapısını çalan vatandaşlar, kirli ve karmaşık ilişkiler nedeniyle  bin pişman kılındı. Hemen her vatandaşın bu gibi konularda bizzat kendisinin ya da çevresindeki insanların yaşadığı olumsuz deneyler var. Basın ve gazeteciler açısından da aynı şeyler, ne yazık ki , geçerli. Bir anlam da başınıza iş almış olmanın da ötesinde birilerinin hedefi olup, mağdur kılınıyorsunuz.


VAKANIN MUHATAPLARI BELLİ..!

Ve bu konu yani 4 milyon(trilyon) vakası ,kenti ve Bandırmaspor’u  rahatsız etmenin ötesinde, hasta eder bir niteliğe bürünmüş durumda. Kenti de, Bandırmaspor’un bugünü ve geleceğini de olumsuz etkiliyor.4 milyon(trilyon) muhabbetlerinin ne zaman başladığı ve sonraki seyri belli. Muhataplar belli.1995 yılında Bandırma belediye başkanı ve Bandırmaspor’un ‘onursal başkanı’ Dursun Mirza ve  Bandırmaspor Kulüp Başkanı da aynı zamanda belediye meclis üyesi olan Erhan Elmastaş..95 yılında kamuoyunda ve belediye meclisinde tartışmalara ve iddialara konu olan bir ihale var..! İhalenin muhatapları yine belli ve  1. İhale kamuoyuna yansımış itham ve iddialar nedeniyle iptal edilip, gerçekleştirilen 2. İhalede  alıcısını buluyor. İtham ve iddialara göre, her iki ihale sürecinde Bandırmaspor konu edilerek araya 1 milyon dolar sıkışıyor!

Kentin ‘en kahraman Rıdvan’ları olarak, önce bu vakayı, itham ve iddiaları SonKurşun  gazetesinde ben yazarak dillendirdim ve beni Süleyman Takunyacıoğlu takip etti, o da yazdı. İlgili ilgisiz yetkili yetkisiz, kimseden ‘tık’ çıkmadı!


1 MİLYON  $’LIK YA DA 4 TRİLYON  LİRALIK İCRA..!

Elmastaş’ın kulüp başkanlığını bırakması ve Hasan Çakmak’ın kulüp başkanlığını üstlenmesiyle birlikte  Kulüp de ‘kara kaplı deftere’ kayıtlı gözüktüğü belirtilen(!?)1 milyon doların karşılığı olan 4 milyon(trilyon) lira  alacak senedi yapılıp, Elmastaş tarafından alındığı sn.Çakmak tarafından söylendi ve  haberi  gazetemizde de yayınlandı. Ve ne zaman ki, Çakmak’tan kulüp başkanlığını  ve yönetimini devir almış Göksel Karlahan, 2.defa kongrede başkanlığa seçildi, geçtiğimiz günlerde Elmastaş’ın , noter kanalı ile ‘alacaklı’ olarak, Kulübü icraya verdiğine dikkat çekiliyor.

Bu  yaşanmış süreçle ilgili, kamuoyu gündemine defalarca taşınmış bu itham ve iddialar doğru mudur yanlış mıdır, bu olayın izini sürüp, hukuksal açıdan aydınlığa kavuşturmak ne benim ne de Takunyacıoğlu’nun  gazeteci-yazar olarak bir işi.. Biz mesleki açıdan haddimizi, hukukumuzu biliyoruz. Türkiye, bir hukuk devleti ve  bu  itham ve iddiaları araştıracak kurumlar da, bu konudaki itham ve iddiaların gerçekliğini araştıracak,  Cumhuriyet Savcılık makamı da belli.

Şunu duyuyoruz: Elmastaş’ın kulüp başkanı olduğu ilk günlerde yönetim toplantısında ‘acil’ para bulunması konusu gündeme geliyor. Kredi çekme ve yönetim kurulu üyelerinin de çekilecek krediye kefil olması isteniyor ve bir  çok kulüp yöneticisi  ‘biz bu banka kedi borcunun içine giremeyiz’ diyerek istifa ediyor. Elmastaş, toplantıdan çıkıp, bir süre sonra 1 milyon dolar karşılığı Türk lirası ile geri dönüyor. Kimi iddialara göre ise, dolar cinsindeki bu parayı bozdurup, Türk lirasına çevirip, getiriyor. Bilemeyiz.


BU VAKA ÇOK YÖNLÜ İRDELENMELİ

Vakanın bir diğer önemli yönü ise, yerel yönetim ve yerel yöneticilik ile Bandırmaspor Kulübü arasındaki ilişki. Yerel yönetimlerde ‘havuz’ gerçeği ülke gündeminde hep tartışıldı, sorgulandı. Bu aynı zamanda hep kirli bir rant paylaşım ilişkisi olarak kamuoyunun gündemine gelmiştir. Spor kulüpleri başkanlığı ya da yönetimlerini elinde tutarak yerel iktidarının sürekliliğini sağlam  ya da kişisel amaçlı çıkar ve amaçları için kullanma eğilimi   aynı zamanda  yerel  yöneticiliği de bu doğrultu da kullanma anlayış ve çabaları  belediyelerde farklı rant paylaşımlarının hep kapısını da  aralamıştır. Bunun son somut örneği, Mirza ‘nın başkanlığı döneminde gerçekleştirilmiş ihale de Ömer Görener’in muhatap olduğu  diyalog ve tanık olduğu rezilliktir. Gerekçe yine aynı şekilde , Bandırmaspor’a mali  destektir..!

Burada ana sorun, bu mali destek istenen kişilerden, Kulüp adres gösterilip, makbuz karşılığı bu paraların alınması yerine, şahsen, paraların elden alıniyor olmasıdır. Ortada ne bir kayıt ne bir makbuz ,ne yazık ki, bulunmamaktadır. Kulüp yöneticilerinden ve belediye meclis üyelerinden, basın ve kamuoyundan  habersiz, başkan ile  iki-üç kişinin ‘becerisi ’ ile geliştirilip kotarılan  bu parasal ilişki ile hem devlet, hem belediye hem de spor kulüpleri suiistimal edilmiş olmamakta mıdır!?

Bizden yazması ve uyarması…

Esen kalın..

YOLSUZLUK VE SUİSTİMALLER ile ilgili görsel sonucu


Etiketler: ENGİN ARICAN

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.