Bugün: 02.12.2020

ARICAN: ONLAR BAŞARDI..!sIRA KİMDE..!?

ARICAN: ONLAR BAŞARDI..!sIRA KİMDE..!?
Gazeteci- Yazar Engin Arıcan,1974 yılından bugüne 46 yıl geçmiş olmasına karşın yarım bırakılmış Son Kurşun Anıtı ile ilgili Son Kurşun Platformu'nun yaptığı başarılı çalışmalarını ve sonucunu değerlendirdi..28.10.2020 13:36

29 Ekim; Cumhuriyet’in ilan edilişinin 97.yıldönümünü kutluyoruz...

 

Eylül ayı içinden başlayarak, Ulusal Kurtuluş Savaşımızın son kurşunlarının atıldığı ve son savaşlarının yaşandığı, Bandırma-Erdek’te Cumhuriyet’in 50 yıl dönemi anısına yapımı gündeme gelmiş Ayyıldız Tepe’deki  Son Kurşun Anıtı’nın inşaasının üzerinden 46 yıl geçmiş olmasına karşın, tamamlanamamış olması gündemimize girdi.

 

Girişim ve çalışmalar nasıl başladı?

 

En başta Bandırma Ülkü Ocakları olmak üzere Şehit Aileleri ve Yetimleri, Gaziler Derneği Başkanı Ecevit Karakoyun ,46 yıldır ‘uykuya yatırılmış’ Son Kurşun Anıtı Projesi’nin tamamlanması konusunda belli girişim ve çalışmalarda bulundular.

 

Konunun sahiplenilmesi karşısında gazete ve şahıs olarak olarak memnun olduk, sevinip bu yöndeki çalışmalara seve seve omuz verdik.

 

Konunun Bandırma’ya mal edilmeden çözümü mümkün olmadığından, siyaset üstü bir anlayışla, milletvekillerinden yerel yönetime, iktidar partisinden muhalefet partilerine ve  sivil toplum örgütlerine kadar bir çok girişimde bulunup, istişarelerde bulunarak, derdimizi anlatıp, amacımızı paylaştık.

 

İlk toplantı Ziraat Odası’nda


 

Daha olayın başlangıç aşamasında iktidar milletvekilimiz Yavuz Subaşı ile muhalafet milletvekilimiz Ahmet Akın’a, Bandırma Belediye Başkanı Av.Tolga Tosun’dan yardımcılarına, AKParti, CHP, İyi Parti, MHP ve Vatan Partisi  temsilcilerine, Kent Konseyi’ne, Petrol İş’ten Ziraat Odamıza kadar tüm sivil toplum örgütlerinin ilgi ve desteğinin ötesinde konuyu samimi sahiplenmelerini yaşadık.

 

Bandırma Ziraat Odası Başkanı Süleyman Dönmez, toplanmamız için, Oda toplantı salonunu hizmetimize sundu.Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği ‘nin öncülüğünde başarılı bir toplantı gerçekleştirilirken Belediye Başkan Yardımcımız Metin Ok ve MHP’li Meclis üyemiz Harun Algül ve katılımcılarımız konuyla ilgili katılımcıları bilgilendirdi.

 

Öne çıkan temel sorun; Anıt Projesi’nin ve konu ile ilgili derli toplu belge ve bilgilerin ortada bulunmaması yanında projenin tamamlanması noktasında  inşaat giderlerinin  nasıl karşılanacağıydı..!

 

Yürütme ve Son Kurşun Anıtı Platformu 

Çalışmaların daha sağlıklı ve düzenli yürütülmesi açısından Gaziler Derneği’nin rehberliğinde Ecevit Karakoyun’un başkanlığında KentKonseyi Başkanı Dr. Murat Ergöz, MHPli Meclis üyesi ve BAÇED Başkanı Harun Algül, ADD Şube Başkanı Serdar Polat ve yerel basını temsilen Ekrem Alkay’dan oluşan bir Yürütme Komitesi belirlenirken, internette ve sosyal medyada Son Kurşun Platformu  oluşturuldu. Böylece konuyla ilgili yapılan tüm  girişim ve çalışmalar konusunda kamuoyu bilgilendirilmeye çalışıldı.

 

Son Kurşun Anıtı Platformu Yürütme Komitesi, Başkan Tosun’u makamında ziyaret eredek, karşılıklı görüş alış  verişinde bulunurken Son Kurşun Anıtı Projesi’ni bir şekilde bulabilmek ve ayrıntılarına malik olabilmek için kollektif ve yoğun bir arayış çalışması yürüttü. Kısa süre içinde Kent Konseyi Başkanımız Dr. Ergöz, projeye ulaştı.

 

Yine; Son Kurşun Anıtı Yürütme Komitesi üyesi Algül, bulunan proje üzerinde mimari ve mühendislik çalışmalarını ve tahmini  gider bütçesi üzerinde çalışmalarını büyük ölçüde tamamladı.

 

Öyle sanıyorum ki, Yürütme Konseyi, proje üzerinde tamamladığı çalışmaları önümüzdeki günlerde gerçekleştireceği basın toplantısıyla kamuoyu ile paylaşarak, bu konuda üstlendiği sorumluluğu noktalayacak..!

 

46 yıllık ‘ayıp’..!


 

Kuşkusuz,1972 yılında  Hasan Sur’un belediye başkanlığı döneminde  bu konuda başlatılmış çalışmalar, 1974’de projenin bir kısmı tamamlanarak, Cumhuriyet’in 50.yılı onuruna hizmete sokulmasının üzerinden  46 yıl geçmiş olmasına karşın, Sur dahil, o günlerden bu günlere Son Kurşun Anıtı,14 belediye başkanı ve yönetimleri tarafından tamamlanamadı.

 

46 yıl boyunca Ayyıldız Tepe’deki Son Kurşun Anıtı bize baktı, biz Anıta baktık..!1973’te Hasan Sur’un belediye başkanlığı ile başlatılmış süreç,1977 yılı yerel seçimleri ile yine Sur ile devam etti.1980 yılında Niyazi Gürer yine 1980 yılında Altan Davaz,1980-1982 yılında  Reşat Bilginol,1982-1984 yıllarında  Servet Borulday,1984-1089 yıllarında yine Hasan Sur,1989-1994 yıllarında Sedat Pekel,1994-1999 yıllarında Durgut Ergin,1999-2004 yıllarında Dr.Halil Ünlü,2004-2007 yıllarında Cemal Öztaylan (Öztaylan, Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtı ve Sonkurşun Anıtı ile ilgili belli bir planlamayı öngörmesine rağmen 2007’de farklı nedenlerle istifa ederek milletvekili adayı oldu ve seçildi.),2007-2009 yıllarında Recep Eraydın,2009-2014 yıllarında Sedat Pekel,2014-2019 yıllarında Dursun Mirza’nın belediye başkanlıkları döneminde Son Kurşun Anıtı’na çivi bile çakılmadı..!

 

Sadece, 17 Eylül’lerde kentimizin kurtuluşunu yad edip, kutlarken Ayyıldız Tepe’ye arabalarımıza kurulup, yarım kalmış ve unutulmuş Anıt’ın önünde dualar okuyup törenler yapıp, ayran eşliğinde afiyetle pilavımızı yedik..!

 

Geldik bugüne ve 2019 yerel seçimlerinde belediye başkanlığına seçilmiş Av.Tolga Tosun ve yönetimine... Başkan Tosun’un 2019 yılı yerel seçim programında vaatler ve gerçekleştirilecek projeler kapsamında Son Kurşun Anıtı ile 46yıl sonra tanıştık..!

 

Başkan Tosun ve yönetimi


 

Başkan Tosun ve yönetimi Ayyıldız Tepe ve Son Kurşun Anıtı konusunda bütüncül bir yatırım ve hizmet anlayışına sahip.

 

Konuya, sadece Bandırma ve Son Kurşun Anıtı Projesi açısından yaklaşmıyor. Kyzikos’tan Kirazlı Manastırı’na, Kuş Cenneti’nden Daskyleion’a ,Gönen ve Manyas’taki termal su kaynaklarından Edincik’in Osmanlı’dan kalan evlerine kadar bölgenin tüm doğal, tarihi ve kültürel değerlerine bütüncül bir anlayışla yaklaşıp sahiplenilerek, değerlendirilmesini ve  bölgenin tarihi, kültürel, ve turizm açısından bir çekim merkezi haline getirilmesini, kalkınmasını gözetiyor.

 

Pandeminin ise yerel yönetimin bu yöndeki çalışmalarına ket vurmasına karşın, bu konuda önümüzdeki günlerde bir bölgesel çalıştay düzenlenerek, ortak bir anlayışa varıp, ufkun genişletilip, ortam hareket zemininin yaratılmasını hedefliyor.

 

Başkan Tosun ve yardımcılarının farkı..!


 

Hedef ve niyet yanı sıra bu konularda siyasi irade ve kararlılık, kollektif çaba  önemli..!

 

Ben,bir gazeteci ve yazar olarak Başkan Tosun ve yardımcılarında bunu gözlemledim ve samimi bulduğunu vurgulamalıyım ki, bu çok önemli..!

 

Ancak, bu konuda bir sorun var. O da konuya ve olaya bütüncül  yaklaşmak ne kadar önemliyse de Başkan Tosun ve yönetiminin gerçekçi davranarak, olanakları ve gücü ölçüsünde önceliklerini belirlemesi gerektiğine inanıyorum. Bu noktada, Başkan Tosun ve yönetiminin, öncelikle kent için tarihsel ve güncel bir ayıbı ifade eden Ayyıldız Tepe ve Son Kurşun Anıtı konusunda yaşanan eksiklik ve yanlışlıkların giderilmesine kitlenmesi gerektiğini düşünüyorum.

 

Öncelikle seçilmişlerde, kamu yönetimlerinde, idarecilerde, siyasi partilerde, sivil toplum örgütleri temsilcilerinde hatta yerel basınımızda öne çıkmış bir eksikliğe dikkat çekmek gerekiyor:2020’nin Bandırması’nda artık kentsel gelişim ve kalkınmayı, öne çıkan kentsel ihtiyaç ve talepleri sadece Bandırma merkezli düşünüp, planlayarak siyaseten karşılayabilmek mümkün değildir.

 

Değişen ve dönüşen Bandırma..!


 

Bölgesel açıdan Güney Marmara’da Bandırma merkezli   coğrafi açıdan bir haritayı önünüze koyduğunuzda, ARTIK, Bandırma’yı bir Erdek-Kapıdağ’dan bir Edincik ya da Gönen ile Manyas’tan, Susurluk ve  hatta Karacabey ve Bursa’dan ayrı ve bağımsız düşünebilmeniz mümkün değildir.

 

Büyükşehir esprisi nedeniyle  Balıkesir’i dışlayabilmem mümkün olmasa da Bandırma’nın yüzü, kabul etsek de etmesek de Balıkesir’e değil, İstanbul-Bursa-İzmir’e dönüktür. Bu tarihsel ve toplumsal, ekonomik bir vaka’dır..O nedenle Balıkesir ile Bandırma ilişkilerinde yaşanan kentler arası siyasal-sosyal ve siyasi hazım sorununun temelinde  bu gerçeğin yatmakta olduğunu unutmamalı ama siyaseten bu hazımsızlık kaynaklı sorunu aynı zamanda kaşımaktan imtina etmeliyiz..(ne yazık ki, zaman zaman karşılıklı olarak bu yapılıyor.)

 

Bandırma’nın kentsel açıdan bu coğrafi, tarihsel, kültürel, sosyal ve ekonomik yani stratejik önemi ve farkındalığı bilinmeden ve ayırdına varılmadan, ne yerel yöneticilerin ve yerel yönetimin, ne seçilmişler ile milletvekillerinin, kamu idarecilerinin, siyasi partilerin, sivil toplum örgütleri ile kentin münevver insanlarının kent ile ilgili söylemlerinin hiç bir gerçekçi yanı ve yönü olamaz… Cumhuriyet Bandırması’nda yıllardır tanık olup yaşadığımız gibi popülist söylemlerle günü kurtarma, makam-mevkii gözetme, kişisellik temelinde ikbal gözetmelerin dışında somut ve gerçekçi hiç bir şeye tanık olamayız.

 

Bu yosunlaşmış ve köhnemiş duvar yıkılmalı..! Bandırma, öncelikle tarihsel ve toplumsal.kentsel kalıplarından kurtulmalı..!

 

Gerçek anlamda kentsel değişim, yenilenme ve dönüşüm budur..!


 

Toplumsal duyarlılık ve toplumsal aktivizm

 

Dikkat edilirse, Son Kurşun Anıtı nezdinde yaşanan 46 yıllık ayıbı ortadan kaldırmak için bir avuç Bandırmalı seferber olup, bir Platformda  gönüllülük temelinde olanaklarını seferber edip,yoğun bir şekilde çalışarak bir ay gibi kısa bir sürede Anıt konusunda dağ gibi görünen sorun ve sıkıntıları bir anda aştı. Bandırma, bu konuda atılmış tüm adımları ve çabaları içtenlikle benimseyerek, ‘yürüyelim’ dedi.

 

Bu, Son Kurşun Platformu bünyesinde kenetlenen kişilerle ilgili olmanın ötesinde kentin toplumsal duyarlılığının ve toplumsal aktifliğinin göstergesidir. Kentin insanlarının, siyaset üstü bir anlayışla bir araya gelmesi ve harekete geçmesi, hangi sorun ya da sıkıntıya kitlenmişlerse, başarılı olmaları ilk defa yaşadığımız, tanık olduğumuz bir şey değildir. İl davası, su davası, vb. bir çok konuda Bandırma dün ve bugün bunu her defasında başarmış bir kent..! Özellikle seçilmişler, siyasiler ve idareciler bunun farkında olmalı..

 

Sıra kimde..!?


 

Sonuç olarak; 46 yıllık bir ayıptan kent olarak kurtulunması yönünde çeşitli mazeretlere ve engellere aldırmadan Son Kurşun Platformu, üzerine düşeni yaptı ve unutulmuş, hasır altı edilmiş veya kaybedilmiş Son Kurşun Anıtı Projesini gün yüzüne çıkarmayı başarıp, kamuoyu yanı sıra ilgililerinin önüne koyma noktasına kadar geldi. Ben, bir gazeteci ve yazar olarak başta Gaziler Derneği Başkanı Ecevit Karakoyun’u, Kent Konseyi Başkanımız Dr.Murat Ergöz’ü, Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanımız Serdar Polat’ı,Meclis üyemiz ve BAÇEDBaşkanımız Harun Algül’ü, yerel basınımızı temsil eden Ekrem Alkay’ı ve çalışmalarına omuz vermiş herkesi emeklerinden dolayı kutluyorum.

 

Kuşkusuz, daha bitmedi..!

 

Bana yansıyan bilgiler, Son Kurşun Anıtı Projesi’nin aslı’na uygun inşaatının tamamlanması için arkadaşlarımızın gerçekleştirdiği çalışmalarla maliyet hesabının da yaklaşık 3 milyon TL. olduğunu biliyorum. Bu atla deve bir rakam değil.! Bandırma bunu, hem belediye hem de milletvekilimiz Yavuz Subaşı’nın da ifade ettiği gibi Kültür Bakanlığı’nın, Büyükşehir Belediyesi ile kentimizin sağlayacağı katkılar ile karşılayıp, başarabilir..

 

Şimdilik, ama şimdilik, bu kadar... Önce Anıtımızı tamamlamak için bir yola çıkalım, sonrasını sonra düşüneceğiz..

 

Esen kalın..


Etiketler: ENGİN ARICAN

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.