Bugün: 03.06.2020

ARICAN: Sn.Mirza, bu 2 milyon TL. ne için..!?

ARICAN: Sn.Mirza, bu 2 milyon TL. ne için..!?
23.06.2017 tarihinde Engin Arıcan hem Sonkurşun hem de Balıkesir EKSPRES gazetelerinde yerel yönetim,ve Bandırmaspor Kulübü arasında yaşanan 'garip' olayları hep yazdı. Hiç kimse ses vermedi! Bugün konuşanlar, biraz geç kalmadılar mı!?11.03.2020 15:33

Bandırmasporun TFF 1.ligden Spor Toto 2,lige düşmesi sonrası Erhan Elmastaş başkanlığındaki kulüp yönetimi doğal olarak  kongre kararı aldı.30 Mayıs tarihinde gerçekleşen kongrede çoğunluk sağlanamayınca   kongrenin 29 haziran da gerçekleşmesi bekleniyor.


64 üyesi bulunan Bandırmaspor’da AK Parti’den belediye meclis üyesi ve Bandırmaspor’un amatör kümeden bugüne her aşamada yönetiminde görev almış Göksel Karlahan’ın başkan adaylığını açıklamasıyla 29 Haziran’daki kongre süreci ve başkanlık mücadelesi yeni bir ivme kazandı.


30 Mayıs’taki kongrede  bir konuşma yapan Bandırmaspor’un Onursal Başkanı Dursun Mirza,”Bandırmaspor olarak hedeflerimiz var son 1,5 ayda 1.5 milyon para harcadık ancak 1 puanla ligde kalmayı elimizden kaçırdık. Şansızlığımızda vardı. Biz bu konuda itici güç olmaya çalıştık. İlk defa düşen takım biz değiliz. Bu lig öylesine kolay lig değilmiş. Çok farklı bir lig olduğunu tecrübe ettik. Herkes elini taşın altına koysun. Katkı yapamayacak bir başkanın gelmesi bir şey ifade etmez. Bundan önceki yönetimin de alacağı paralar var, kimsenin parası Bandırmaspor’da kalmaz. Sürekli gelir kaynakları için çalışmalarımız var. Teknik heyetle bir araya gelip transfere ve gidecek futbolculara karar vereceğiz. 1 hafta 10 gün içinde bir yönetim oluşur eskiler de onlara destek olur, seneye şampiyonluğa oynayacak takımı hep birlikte oluşturmuş oluruz. Bu kent Süper Lig’i hak ediyor. Onun alt yapısını oluşturmamız lazım." demiş olmasına karşın,Karlahan’ın başkan adaylığı çıkışı dışında kimse adaylık için öne çıkmamıştı.


Bu arada spor kamuoyunda ve siyasi çevrelerde pek üzerinde durulmasa da Mirza, bir açıklama daha yaparak, Bandırmaspor’un ortada kalmayacağını hem belediye başkanı hem de külübün onursal başkanı olarak yeni yönetim belirleninceye kadar   tüm sorumluluğu üzerine alacağını vurguladı.

Başkan MİRZA’nın bu beyanı önemli..!


YEREL YÖNETİMLER VE SPOR KULÜPLERİ..!


Balıkesirspor  da TFF 1.ligde kalmış olmasına karşın kulübün artan borç yükü ve taahhütlerini karşılayamaması noktasında önümüzdeki futbol sezonuna yönelik transfer yasağı gibi sorun ve sıkıntılar nedeniyle mevcut yönetim ‘bizden bu kadar’ diyerek  pes ederken,spor kamuoyunda yaşanan tartışmalar   ve beklenti büyükşehir belediye başkanı Ahmet Edip Uğurun kulübü sırtlanması yönünde şekillendi.


Balıkesirspor’da gelinen son nokta ise büyükşehir belediye başkanı Uğur’un spor kamuoyunun da ilgisi, tepkisi ve beklentileri doğrultusunda kulübün sahiplenilmesi ve kulüp yönetiminin bu ihtiyaca dönük  sahiplenilmesi yönünde oldu…


İster TFF 1 Lig de olsun, ister Spor Toto 1.lig de olsun, isterse amatör lig de olsun belediye başkanları ve yerel yönetimlerin spor kulüplerine maddi ve manevi olarak  sahiplenilmesi konusunda ciddi bir kamuoyu baskısı altında oldukları muhakkak…


Tabiri  caiz ise üstlenseler ve sahiplenseler bir dert üstlenmeyip,sahiplenmeseler bin dert..!


Eski Beşiktaşlı ve milli futbolcu Bandırmaspor’da Sportif Direktörlük görevini de üstlenmiş olan Süleyman Takunyacıoğlu  ve yine  bugünün süper 1.liginde  gol kralı olmuş  Özer Umdu’nun hep dikkat çekip,vurguladıkları gibi, artık kulüp yöneticiliği üç-beş futbolseverin bir araya gelerek gönüllü sırtlayabilecekleri bir şey olmaktan çooktaaan çıktı..!


ÜLKEMİZDE ENDÜSTRİLEŞEN SPOR DÜNYASI..!


Kabullensek de kabullenmesek de Türkiye’de ARTIK endüstrileşen bir spor dünyası var.Balıkesir’in de Bandırma’nın da bu endüstrileşen spor dünyasına kendi gerçeklerinden hareketle yanıt vermesi ve beklentileri karşılaması gerekiyor. Bu yanıt, kulüplerin şirketleşmesidir ya da yerel yönetimlerin kulüpleri omuzlarken kendi bünyesinde şirketleşerek, bu şirket üzerinden sporu finanse edip,yönlendirmesidir…


Kuşkusuz bu durum,şirketleşen spor kulüplerinin kar-zarar mantığı  ile verimlilik ve başarıya göre ticari bir işletme gibi varlık ve faaliyet göstermesini beraberinde getirecektir. Mali açıdan kulüpleri denetlenebilir ve hesap verebilir konuma taşıyacaktır.Yoksa bugün yaşandığı gibi Dernekler Yasasına tabi bir kulüpleşmenin  ya da var olan kulüpleri yaşatabilmek ARTIK fiziken mümkün değildir.


Tersi bir şekilde, geçmişte olduğu gibi mevcudun, statükonun korunması ve yerel yönetimlerin bu işin içerisine çekilmesi spor kulüpleri üzerinden yolsuzluk ve suistimal iddialarını da beraberinde getirecektir.Örneğin, Bandırmaspor Kulüp Başkanı ve Meclis üyesi Erhan Elmastaş ile  bir  gazeteci-yazar olarak geçmş de  karşı karşıya gelmiş olmamın en önemli nedeni  Bandırma belediyesi ihalelerinden gayri resmi olarak kulübe aktarılan kaynaklarla ilgili yaşandı.


MİRZA,KARLAHAN’DAN 2 MİLYON TL.İSTEDİ Mİ?


Keza, Kulüp Başkanlığına aday olduğunu basın toplantısıyla açıklayan Karlahan’ın adaylığıyla ilgili belediye başkanı Mirza ile görüşmesinde  adaylığını ‘2 milyon (trilyon) TL.getir, aday ol’ sözleri  yenir  yutulur bir söz olmadığı gibi, kamuoyunda farklı tartışmaları ve iddiaları da  tetikleyecek bir  ifadedir.


Karlahan’ın konuşmasında dile getirdiği rakamlar Bandırmaspor taraftarları ve kamuoyu açısından manidardır. Şöyle ki; 2,5 milyon TL. iddiadan;4,,5 milyon .yayın ihalesinden;2 milyon . TFF’ndan;3,5 milyon TL: otoparklardan;2,5 milyon TL: hibelerden gelmek üzere yaklaşık toplam 15 milyon TL. kulübe gelir elde edilirken,bugün için kulübün borcunun 11 milyon TL. olduğuna dikkat çekiliyor…!


Karlahan’da doğal olarak, kulübün 11 milyon TL.lık borcunu üstleniyorsam, ekstra başkan adaylığı için benden 2 milyon TL. neden ve niçin isteniyor..? diye soruyor…Engin Arıcan olarak ben değil, yıllarca kulüp yönetiminde değişik sorumluluklar üstlenmiş  Göksel Karlahan  bu soruyu soruyor  ve eminim ki, Başkan Mirza’nın bu soruya vereceği bir yanıt vardır…(Zaten Erhan Elmastaş’ın kulüp başkanı olduğu ilk günden bugüne spor kamuoyunda genel kanaat kulüpte gerçek başkanın sn. Mirza olduğu  ve Mirza’dan habersiz hiç bir şey yapılamadığı yönünde değil midir?)


HERKES PARASI KADAR KONUŞACAK!!!


Kongre öncesi belediye başkanı ve kulüp onursal başkanı sn. Mirza’nın yeni bir yönetim oluşturmaya çalıştığı ve yönetimde yer almak isteyenlerden 250 bin TL. para talep ettiği de spor kamuoyunda en çok konuşulan konuların başında geliyor. Görünen o ki, sn.Mirza  yerel yönetici olarak siyasi geleceğini  hızla Bandırmaspor’un başarısına endekslemiş durumda. Sn.Mirza böyle bir arayışa ve riske kişi olarak girebilir ama konu Bandırma ve kentin paracıkları olduğunda,herkes attığı adımın, aldığı kararın sorumluluğunu taşımayı da bilmek  zorunda…


Bu tür yakıştırma ya da iddiaları önemsediğimden değil, tam tersi,yukarıda ifade ettiğim nedenlerden dolayı spor kulüplerinde  yönetimde söz sahibi olan tüm belediye başkanlarını benzer bir siyasi risk sürekli bekliyor.Bu kaçınılmaz…!


Yarın Balıkesirspor Kulübü için de elini taşın altına soktuğunda benzer itham ve iddialar,yakıştırmalar büyükşehir belediye başkanı Uğur’u da kapsayacak,hedef yapılacaktır…


Esen kalın…


Etiketler: ENGİN ARICAN

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.