Bugün: 31.10.2020

ARICAN:AYYILDIZ TEPE VE SON KURŞUN ANITI

ARICAN:AYYILDIZ TEPE VE SON KURŞUN ANITI
Gazeteci-Yazar engin Arıcan,Bandırma'da son haftalarda Ayyıldız Tepe ve Son Kurşun Anıtı ile ilgili yaşanan son tartışmalara değindi.27.09.2020 18:35

AyyıldızTepe ve Son Kurşun Anıtı, Bandırma ve kent insanımız gibi özellikle araçlarıyla Erdek istikametine gelip-gidenler açısından yabancısı oldukları bir Tepe ve Anıt değil..

Aşinayız..

Özellikle ulusal kurtuluş savaşımız ve yakın tarihi bilenlerimiz açısından Ayyıldız Tepe ve Son Kurşun Anıtı’nın özel bir önemi ve anlamı var.

İlk Kurşun’dan Son Kurşun’a..

Her ne kadar Büyük Taarruz sonrası  ve  9 Eylül’de  Yunan’ı İzmir’den denize dökmüş olmanın onurunu yaşasak da Yunan’a son kurşunların sıkıldığı  ve şiddetli çarpışmaların yaşandığı nokta, 17 Eylül tarihinde Bandırma ve 18 Eylül tarihinde Erdek’tir..

Milli Ordu ve Kuva-yı Milliye müfrezelerinin taarruzları karşısında  milli güçler karşısında yenilmiş, tükenmiş, dağılmış ve canını kurtarmaktan başka yapacakları hiçbir şey kalmayan Yunan Ordusu, Bandırma istikametinden ve hızla çekildikleri Erdek’ten bulabildikleri tekne  ve gemilere binerek, kaçarcasına can hayliyle, yakıp-yıkıp, kadını erkeği, genci yaşlısını katledip, sayısız kadına tecavüz edip, yağmaladıkları ne var ise,  Anadolu topraklarını terk etmişlerdi.

Bandırma ve Ayyıldız Tepe şehitleri..

Belgeden öte  günümüze taşınmış anılarla bildiğimiz Ayyıldız Tepe’de yaşanan direnişte iki subay ve 80 erimizin şehit edildiğini biliyoruz... Aktarımlardan Vecihibey ile Süleyman Bey’in  Tepe’nin eteklerinde yaşanan çarpışmanın  başında şehit düştüklerini ve çatışmalar yatışıp, Yunan’ın Erdek’e doğru çekilmesi sonrası Bandırma’lıların iki subay şehidini, at arabalarıyla kente taşıyıp, Yeni Mahalle mevkiinde defnettiklerini beliyoruz. Diğer erat 80 şehidimizin de üzerlerindeki kanlı üniformalarla toplu olarak bir hendeğe ya da bir çukur kazılıp, alel acele toplu olarak defnedildikleri bilgimiz dahilinde..

Şu denebilir ya da sorulabilir: Bu nasıl iş, şehit sayımızı ve defnedildikleri yerleri nasıl bilemeyiz?

Ayyıldız Tepe’de millicilerin ve Yunan’ın boğazlaşması

Yunan’la sıcak çatışma ve takip anında ne milli ordunun ne de Kuva-yı Milliye müfrezelerinin ne de işgalden kurtulmuş olmanın ‘acıları yanında)mutluluk ve coşkusunu yaşamış Bandırma’lıların an itibariyle böylesi bir şansları ya da olanakları yoktu.! O nedenle,  ben bir gazeteci ve yazar olarak, 80 asker rakamının bile afaki olduğunu düşünüyorum..

Ayrıca, Ayyıldız Tepe’de Yunan’a karşı  gerçekleşen milli taarruzun bir diğer ayağı Edincik üzerinden Kuva-yı Milliye Müfrezelerinin gerçekleştirdiği, Yunan Ordusu tarafından tahkim edilmiş, Erdek ve Bandırma Körfezi’nde başta Averof olmak üzere düşman gemilerinin top atışlarıyla desteklenen, şiddetli çarpışmaların yaşandığını ve bu çarpışmaların çok şiddetli geçtiğini de  biliyoruz. Bu çarpışmalarda bir çok Kuva-yı Milliyeci şehit ve yaralı düşmüştür. Öyle ki, Kocaeli Grubu’nun bölgeye intikali ile Müfrezeler geri çekilerek, düzenli milli ordu Yunan’ı göğüslemiş ve püskürtmüştür. (Yaşananları Çaloba Bozkurtları kitabım da dile getirmiştim.)

Bandırma’nın kurtuluş günü olan 17 Eylül öncesi ve sonrasında aradan on yıllar geçmiş olmasına karşın kentimizde ve Erdek’te  nelerin yaşandığını, savaşın nasıl gelişip, sonuçlandığını yeteri kadar resmi belge ve o günlerin, o anların aktarımı zamanında hemen hiç yapılıp, yazılmadığı için tam olarak  da bilmiyoruz. Bildiklerimiz ise, ne yazık ki, bilgi sahibi olmamız açısından  yeterli olmaktan hala çok uzak.. Bugün yaptığımız ise, sadece o günleri anlamak için iz sürmek ve o günleri farklı yönleri ile günümüze taşıyarak, anlaşılır kılmaya çalışmak..

Bandırma Kent Arşivi ve Bandırma Müzesi

Bu konularda devlet ve millet olarak birazdan da öte sabıkalıyız.. Onun içindir ki, sürekli yazarak,bölgenin ve kentin dünü ve bugünlerini kucaklamak, anlaşılır kılmak, diri tutmak, dün ile bugün ve gelecek arasında köprü kurabilmek, beliği tazeleyip, beslemek  için Kent Arşivi’nin ve Kent Müzesi’nin açılmasının önemine dikkat çekip, adeta yırtınıyoruz.. Düşünsenize, Bandırma Halk Kütüphanesi’nde basın anlamında 1963 yılına dayanıp, tıkanıp, kalıyorsunuz.. Ötesi yok..!

Bugün aramızda olan-olmayan, rahmete kavuşmuş bir çok büyüğümüz, arkadaşımızla bu kentsel  tükenmişlik, bıkkınlık, boş vermişlik, yabancılaşma, bilgisizlik ve ilgisizlik   üzerine bıkıp usanmadan yıllarca yazdık, anlattık ama nafile diyemeyeceğim. Son yıllarda kent tarihi ve sosyal yaşamı üzerine tanık olduğumuz kıpırdanma, hareketlilik, iş yapma çabası hepimizi sevindiriyor. Edebiyatçısı, tarihçisi,  ressamları, müzisyenleri, folklorcusu, akademisyenleri ile Bandırma artık, üniversiteye de sahip olmamız ile birlikte kıpır kıpır..

Kentsel   dinamizmi besleyelim,güçlendirelim...

Konuyu dağıtmayalım ve özellikle son haftalar da Türkiye Harp Malülleri Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Bandırma temsilcisi Ecevit Karakoyun ile yönetimi yanı sıra Ülkü Ocaklı gençlerin  Ayyıldız Tepe ve Son Kurşun Anıtı ile ilgili olarak, kamuoyunun gündemine taşıdığı  ‘kentsel ayıbın’ giderilmesine yönelik girişim ve çabalar hızla ete kemiğe bürünmeye başladı.

Bandırma Kent Konseyi, siyasi partiler, BAÇED derken konuyu adım adım iktidar ile muhalefet eski ve yeni milletvekilleri, belediye başkanımız Av.Tolga Tosun ile yönetimi bu sürece eklemlenerek, çıtayı yükseltti.. Herkes  ve tüm kurumlarımız  öncesinde bu konuya ilgisizdi demiyorum. Tam tersi, adeta hemen herkes bir şekilde konunun Türkiye Harp Malülleri Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Bandırma temsilciliği tarafından önemsenip, adeta ‘ne yapıyoruz? nereden başlıyoruz?’ demesini beklemiş.. Bu da güzel ve anlamlı.. Yüksünecek bir yönü yok..! Önemli olan yıllanmış ‘kentsel ayıp’ dan kurtulunması  ve bir eksiğin giderilmeye çalışılması..

Kuşkusuz bu konunun önceliğini Bandırma Belediyesi olarak, Başkan Av.Tosun ve yönetimi, belediye meclisi ile üyeleri yapacak. Zaten yerel seçimlerde Av.Tosun’un vaatleri içinde olan bir konu ve Ayyıldız Tepe ve Son Kurşun Anıtı ile ilgili belli adımları atmış olduklarını da bu vesileyle öğrendik.

1974’de neye, niçin, neden takıldık!?

Peki,70’li yıllarda Cumhuriyetimizin 50.yılı nedeniyle dönemin belediye başkanı Hasan Sur’un ve yönetiminin öncülüğünde başlatılmış,1972 yılında bu amaçla dernek kurulup, İstanbul Teknik Üniversitesi Şehir Plancılığı Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Gündüz ÖZDEŞ’in kabul edilmiş Son Kurşun Anıtı Projesi’nin Bandırma’lıların katkıları, Ankara’dan sağlanan katkılarla projenin bir bölümü 1974 yılında hizmete açıldı..

Sonra, Anıt’ın bir bülümünü ifade eden  28 metre çaplı daire bir zemin üzerinde 25 metre yüksekliğinde 8 adet çatılmış silahın bulunduğu yetinmişiz.. Gelen, Ayyıldız Tepe’ye kondurulmuş 8 çatık silaha bakmış, giden de  bununla avunmuş,yetinmiş..! Öyle ki, Proje tüm ulusal bağımsızlık mücadelemizi her aşamasıyla ele almış olmasına karşın çatılı silahlarla yenilmiş olması, ’Bandırma’yı ifade ediyor işte..Gerisinin ve öncesinin anlamı yok’ demek gibu..Ayrıca, Ayyıldız Tepe  zaten bu on yıllar içerisinde tarihsel, toplumsal ve ulusal kimliğinden yerel icraatlarımızla  koşar adım uzaklaşmış..!

Sanki,50 yıllık oyun sahnelenmiş gibi ..!

Öyle ki, kimi yöneticiler  Ayyıldız Tepe’de Anıta çıkan yolları yapmakla övünmüş, kimisi çatılmış silahları boyamakla yetinmiş  falan filan.. Her turtuşul öncesi protokole hazırlanmış Anıt’ta pilav –ayranla yetinmişiz..On yıllarca Ayyıldız Tepe, makus talihine yanıp melul melul bağrına bastığı şehitlerimizle kent olarak bizleri izlerken bizlerde bildiğiniz gibi karşımızdaki tepenin bile ne olduğunu tam olarak bilmeden, kafamıza göre takılmışız.. Baksanıza, Ayyıldız Tepe’nin bir yanı kerhane, bir yanı çöphane,bir yanı taş ocağı(Tepeyi oyarken bir gün belki yitip gitmiş şehitlerimize ulaşacaklar),bir yanı sanayinin atıkhanesi..!!!

Ulusal Kurtuluş Savaşı, Kuva-yı Milliye, Mustafa Kemal Atatürk, Kemalizm, anti emperyalist mücadele, ulusal bağımsızlık ve egemenlik, milliyetçilik.. Siyaseten,  evel Allah maşallah, mangalda kül değil ortada mangal bile bırakmamışısız....Hele seçim zamanıysa..!

Şehit Aileleri ve Gaziler ile Aileleri sahiplenmeyecek de kim sim konuşup, sahiplenecek!?

Sonuç olarak; Türkiye Harp Malülleri Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Bandırma temsilciliğinin Ayyıldız Tepe ve Son Kurşun Anıtı’nı sahiplenmesi  kuşkusuz önemli, anlamlı ve hepsini yürekten kutlamanın ötesinde  girişim ve çabalarını çok ama çook önemsiyorum.

Neden mi?

Bu ülkenin şehit Aileleri ve   yetimleri, gazilerimizin Aileleri ve çocukları bu konularda konuşmayacaklar da kim konuşacak?

Bu topraklar ve bu millet için görev yaparken, çarpışırken şehit düşüp, gazi olup bu görevlerde  ve mücadelede kolunu-bacağını kaybetmiş olanlardan, bedenlerindeki şarapnel parçasını ömür boyu bir şeref madalyası  gibi  taşıyanlar, ulusal bağımsızlığımız ve milli egemenliğimiz için, tabii ki aradan yüz yıl geçse de, şehit düşmüş, gazi olmuş olanların hak ve hukuklarını korumayacaklar mı?

Bizler ne mi yapacağız?

Anıtlarını bile ADAM gibi 46 yıldır yapamıyorsak, geç de olsa, bu millete, şehitlerimize borcumuzu ödeyip, Anıtı tamamlayıp, Ayyıldız  Tepe’yi ‘yıllanmış ayımızdan’ kurtaralım..

Esen kalın..


bandirma #son #kurşun #anıtı #17eylül... - BanFly - Hava Çekimleri |  Facebook 

Bandırma 17 eylül kurtuluş anıtı | Mapio.net

SONKURŞUN ANITI ONARILIYOR

Son Kurşun Anıtı Yolu Asfaltlanıyor


Etiketler: ENGİN ARICAN

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.