Bugün: 18.09.2020

ARICAN:BALIK HAFIZALI OLMAK..!

ARICAN:BALIK HAFIZALI OLMAK..!
Gazeteci-Yazar Engin Arıcan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve bayrak,para tartışmalarını değerlendirdi.30.06.2020 14:38

Büyük Ortadoğu Projesi'nin Amaçları ve Türkiye | Serenti


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Tunç Soyer’in 1800’lü yıllarda İzmir’in bayrağını keşfi ile kamuoyunda başlayan siyasi polemikler, bir de İzmir’e ait ‘para’ kullanımını gündeme getirmesiyle en başta İzmir eski CHP İl Başkanı olmak üzere partililerinin tepkilerine neden oldu.

 

‘SOYER’ soyadı ne ülkeye ne de 12 Eylül askeri faşist darbesi sonrası  sorgusuz-sualsiz gözaltına alınmış, sorgu evlerinde işkencelerden geçirilmiş, yıllarca  insanlık dışı koşullarda cezaevlerinde sürünmüş ve Sıkıyönetim Mahkemeleri’nde yargılanmış olanlara yabancı bir isim değil.!

 

Demokratlar, yurtseverler, devrimci-demokratlar, sosyalistler ,ülkücüler ve MHP’liler ‘SOYER’ ismini yakından biliyor, tanıyor..

 

Nurettin ve Tunç Soyer..!

Baba ve oğul Soyer’ler..!

Evren ne kadar şerefliyse, Nurettin Soyer'in şerefi de o kadardır ...

 

Nurettin Soyer;12 Eylül 1980 darbesi döneminde Ankara Sıkıyönetim başsavcısı olarak, darbe döneminin tüm keyfi hukuksuzluklarının sorumlusu olan bir isimdi..’ Darbe  Hukuku’nun baş savunucusu olarak Ankara Sıkıyönetim de görülmüş, tüm toplu davaların başsavcısıydı..

 

Darbe, Ankara denilince  akıllara  hemen kıyıda-köşede sorgusuz-sualsiz infaz edilmiş isimler, işkenceli sorgu evlerinde katledilenler ve ‘MAMAK’ da yaşananlar geliyor..! Sıkıyönetim Başsavcısı olarak Nurettin Soyer’in darbe dönemi Ankara’sında, MAMAK’da tüm olup-bitenlerden bilgisi ve haberi vardı..

 

O nedenle,yıllar sonra, oğlu Tunç Soyer’in 2009 yerel seçimlerinde CHP’den İzmir Seferhisar’dan belediye başkan adayı olması ve seçimleri kazanması en başta CHP içinde ve Ülkücüler ile MHP’ler nezdinde sorun oldu..!Devrimci Yol ana davasından yargılanmış isimleri de unutmamak lazım!

 

Çocuklar babalarının günahlarını taşımaz, AMMA..!

Darbe tarihinin  damgaladığı isim: Tunç Soyer..!

O günlerde İzmir ve Seferhisar’da yaşanan tartışmalar pek fazla kamuoyuna yansımadığını da belirtelim...

 

Ancak, Tunç Soyer’in İzmir Büyükşehir  Belediye Başkan adayı olarak belirlenip, seçimi kazanmasıyla konu ulusal gündeme taşındı.. CHP’nin ‘Soyer’ soyadını taşıyan darbelerle ilişkili bir kişinin soyundan gelen bir ismi belediye başkan adayı olarak göstermesi, hep eleştiri konusu oldu..

 

Oysa ki, hiç bir evlat, babasının günahını yükünü  elbette ki taşımazdı, taşımamalı idi.. Ancak, sosyal demokrat ve Atatürkçü  olduğunu iddia eden bir partide siyasete ve yerel yöneticiliğe soyunmuş Tunç Soyer, eleştiriler karşısında babasına, karar ve uygulamalarına da sahip çıkıyordu..(En azından bendeniz, tersi bir beyanına bugüne kadar rastlamadım, duymadım..)

 

Peki, gerçekte Tunç Soyer kimdi ve 12 Eylül darbesi döneminde kaç yaşındaydı ve neler yapıyordu?

Seçim kazanmak için her şey mübah mı!?

 

1959 İzmir doğumlu olan Tunç Soyer, çocukluğundan itibaren İzmir’de yaşadı. Bornova Anadolu Lisesi'ni ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni iyi dereceyle bitirdi..

 

Yani, 12 Eylül askeri faşist darbesinin gerçekleştiği yıllarda Tunç Soyer, Ankara’da  ve 12 Eylül’de 21 yaşındaydı..! Dolayısıyla darbe yıllarında  en azından Ankara’da tüm yaşananları biliyor, duyuyordu..

 

Şaka falan değil, Tunç Soyer, bu yıllarda Ankara’da Hukuk okuyordu..!

 

Saltanat Kayığına binenler..!

 

Yani yaşıtları ya da kendisi gibi genç bedenlerin Darbeciler tarafından en doğal hakları olan yaşama hakları darbeciler tarafından gasp edilirken, işkencelerden geçirilip zindanlarda çürütülürken, Tunç Soyer,biri İsviçre Webster Koleji'nde “Uluslararası İlişkiler” diğeri ise Dokuz Eylül Üniversitesi'nde “Avrupa Birliği” alanlarında olmak üzere iki yüksek lisans yapıyordu..

 

Maşallah..!

 

1989 – 2002 yılları arasında turizm sektöründe çalışan, 2004-2006 yılları arasında İzmir Ticaret Odası'nda Dış İlişkiler Müdürlüğü ve Genel Sekreter Yardımcılığı yapan,.2006 yılında Dışişleri Bakanlığı tarafından EXPO 2015 İzmir Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Genel Sekreterliği görevi verilen Tunç Soyer,2009 yerel seçimlerinde CHP’den Seferhisar belediye başkan adayı yapılarak, belediye başkanı seçildi..

Darbe ve Mamak..!

 

CHP lideri Kılıçdaroğlu, darbe döneminde ‘it’ gibi sürünüp, Mamak’da çürütülenler olacak değil ya, ‘Allah ‘yürü kulum’, pardon, yanlış oldu, boydan-soydan böyle parlak bir sicile  sahip, Tunç Soyer’den başka birini mi bulacaktı..!?

 

Belediye başkanlığı yıllarında İzmir Seferhisar’da  neler olup-bittiği ayrı bir yazı konusu.. Soyer’den sonra yine CHP’den belediye başkanlığına seçilmiş belediye başkanının zehir zemberek açıklamalarını şimdilik atlıyoruz..

 

Türk İzmir ve İstanbul’un  başına gelenler..!

 

İstanbul’un yıllanmış kaderi ne ise İzmir’in de aynıdır.. Her iki kent de, tarih boyunca hep Küresel Efendiler yanında  özellikle Yunanistan’ın iştahını kabartmıştır..

 

Türk, İstanbul ve Türk İzmir, hep birilerinin kabullenemediği bir rahatsızlık kaynağı ola gelmiştir..Her iki kent üzerine tarih boyunca oynanmış oyunlar  Ulusal Kurtuluş Savaşının zaferle sonuçlanıp, Cumhuriyet Devleti kurulmasının üzerinden yüz yıl geçmiş olmasına karşın hiç bitmemiştir..

 

Derken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ‘tarih’ merakıyla birlikte 1800’lü yıllarda  kullanılmış bir İzmir bayrağı keşfetti..Yetmedi, İzmir’de kullanıma sokulacak bir ‘para’dan söz etti ve ortalık karıştı..

 

Ben, şaşırmıyorum..

 

Yakında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı çıkıp da, 1453’ten önce İstanbul’da kullanılan ‘bayrağı’, neden  bugün kullanmayalım, derse kimse şaşırmasın..!

 

Zaten, tüm felaketler, 1453’te başlamamış mıydı!?

 

Efendiler’in iştahı hiç bitmedi..!

 

Bu arada Fransız-İngilizlerin Osmanlı’yı bölüp, parçalamak için  devşirdikleri Skypicot Antlaşmasına göre, yaptıkları harİtaların yanında her ikisine kontur çeken dönemin ABD’sinin hazırlamış bulunduğu  Anadolu haritaları, yayınlandı..

 

‘Ya Arıcan, bu haritaları biliyoruz, yeni bir şey söyle..’ diyenlere ABD ve NATO’nun Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında  paylaştıkları yeni Anadolu haritasını önerebilirim..

 

Merak etmeyin, bu kafalar, yüzlerce yıl geçse de değişmedi, değişmeyecek..!

 

Değişen biziz..!

Milletçe gevşedik..!

Balık hafızalı olduk..!

 

Sanki, ‘Türk İzmir’ hedefiyle yedi cihan ve Yunanlılar gibi  bu milleti aşağılık zulmü reva görenlerden  9 Eylül’de İzmir’i kurtarıp, düşmanı denize döken Mustafa Kemal ve millet, İzmir Körfezi’nde çapari yapmak da yüzme sevdasıyla hareket etmiş..!

Bu arada İzmir’de Tunç Soyer’in büyükşehir belediye başkanlığı, karar ve icraatlarıyla ilgili eski Başkan Aziz Kocaoğlu’nun değerlendirmesi..!? Aziz Kocaoğlu’nun büyükşehir belediye başkanlığı döneminde İzmir İl Başkanı olan ve  yerel seçimlerden hemen sonra görevinden alınmış İl Başkanının  Soyer’le ilgili düşüncelerini öğrendik.. Şiirini dinledik….! Ya Aziz Kocaoğlu, acep ne düşünüyor..?

 

Esen kalın..

12 Eylül'ün İşkenceci Komutanının Cenazesinde Tepki: Haklarını ...


Etiketler: ENGİN ARICAN

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.