Bugün: 18.09.2020

ARICAN:Bilanço:52 ölü,427 yaralı..!

ARICAN:Bilanço:52 ölü,427 yaralı..!
Gazeteci-Yazar Engin Arıcan,Kurban Bayramı trafiğini ve yaşanan kazaları değerlendirdi..04.08.2020 15:02

Kurban Bayramı tatilinin başladığı 9 Ağustos Cuma günü mesai bitimi ile tatilin son günü olan 14 Ağustos Çarşamba günü saat 17.00’ye kadar yaşanan  trafik kazalarında  52 yurttaşımız ölürken,427 kişi yaralandı..

Bilanço iç acıtıcı..!

 Yitirilen canlar, öksüz ve yetim kalan çocuklar ya da evlatlarını yitirmiş aileler.. Evlerde, Hastanelerde ve morg önlerinde, cenazelerde yaşanan dramatik tablolar..

Söz  de bayram tatili nedeniyle hem yakınlarımızı ziyaret ediyoruz hem de dini bir bayramı tatile çevirmiş olmanın hazzıyla yollara düşüp, yollarda şu veya bu nedenle ya da yaşanan hatalar nedeniyle yaşamlarımızı kaybediyor, zarar görüp, adeta bayramımızı zehir ediyoruz..

İçişleri ya da Ulaştırma Bakanlığının, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün, Jandarmanın beyanlarına göre, yollarımızda yaşanan trafik kazalarının öncelikli nedenini  sürücü hataları ve dikkatsizlikleri oluşturuyor.

Karayollarımız, tek şeritli yollar 30-40 yıl öncesinin yolları değil.. Bakımlı, asfaltlı ve araç trafiğinin güvenli akışı için hemen her şey genel de düşünülmüş..

Trafikte olan araçlarımız yine 30-40 yıl öncesi ile kıyas kabul etmeyecek tarzda gelişmiş ve yeni araçlar.. Hemen herkesin altında son model araçlar bulunuyor..

Vali Işıldak, emniyet ve jandarma mensuplarıyla bayramın 1.günü yol kontrollerine çıkmış ve sürekli sürücüleri ‘tatlı tatlı’ uyarmış.. Çocuklara düdük dağıtmış.. İçişleri Bakanı Soylu, aynı şekilde Susurluk’u mesken tutup, ayranlı-tostlu yol kontrolü yapıp, sürücüleri  ikaz etmiş..

Yani devlet, valileri, bakanları, daire müdürleri yanı sıra her kim var ise, herkesi bayram öncesinden başlayarak seferber ederek, bayram boyunca yaklaşık 120 binin üzerinde  trafik personelini  bizler için görevlendirmiş.. Bu insanlar bayramda  ailelerinden ve sevdiklerinden  uzakta,07-24 mesai yaptı..!

Yol güzergahları boyunca havadan helikopter ve dronlar yanı sıra İHA’larla da kontrol ve denetimler sağlanmaya çalışıldı..

Şimdi, lütfen, yapılan uyarılara bir bakın:

- Direksiyonun başına oturduğunuz andan itibaren emniyet kemerinizi bağlayın, kesinlikle kemersiz seyahat etmeyin,

-Seyahat esnasında sürücüler asla cep telefonu kullanmasın.. . Cep telefonu, sigara gibi sürüş esnasında dikkati dağıtan, sürücüyü hataya sevk eden davranışlardan uzak durun..

- Hız limitlerinin aşılmaması çok önemli. Aşırı hızdan kaçının ve trafik levhalarındaki  işaret ve uyarılara dikkat edin..

- Araçların trafikte seyir halindeyken kendi şeridinden gereksiz şerit değiştirmelere girilmemesi, şerit değiştirirken kurallara uyulması, şerit ihlali yapılmaması..

Tüm bu ve benzeri uyarılara ve trafik kazalarını önlemeye dönek önlemlere karşın bayram bilançosu ortada..52 ölü ,427 yaralı..

Yaşanan kazaların maddi boyutuna değinmiyoruz bile.. Emenim ki, yaşanmış  trafik kazalarında  milyonlarca liralık kayıp, zarar söz konusu..

Yazık, günah..!

Yitirdiğimiz canlara, yaralanmış ve hırpalanmış bedenlere mi yanalım buna mı.?

Çok değil, orta ve ilerisi yaşlarda olanlar anımsarlar.. Geçmiş yıllarda ev ya da iş yerinden bir yere aracımızla gitmek için yola çıktığımızda, sevdiklerimiz, yakınlarımız ardımızdan su döker, hayırlısı ile gidip-dönmemizi Yaradan’dan diler, okur, üflerdi..

He araçlar araçtı ne de yollar yol idi..!

Şimdi, devran değişti.. Araçlar araç, yollarımızın ise maşallahı var.. Ancak, ne yazık ki değişmemek konusunda adeta inat eden, kuralları hiçe sayan, dikkat etmeyen ve canımızdan vazgeçtim canlarımızın, sevdiklerimizin adeta canını önemsemeyen bizleriz.. Anımsarsınız, bir ‘trafik canavarı’ tutturduk, oysa ki  direksiyon başında ‘canavarlaşan’ bizleriz..!

Şaka falan değil.. Bayram da yeni doğmuş bir bebeğe, kan uyumsuzluğu nedeniyle uygun kan aranmış.. Ailesi, sevdikleri perişan.. Koşturma, telefon trafiği bir yandan.. Telefonla ulaşabildikleri beş kişiden dördü alkollü olduğunu söyleyerek, mazeret bildirmiş...Alkol kullanmayan bir kişi  koşturup, kanını vermiş de bebek kurtulmuş..

Bayramın ikinci günü apartmanız da, mahallemiz de, kentimiz de boşaldı.. Kurbanını kesen, araçlarına cümbür cemaat binip, mangal yapmaya, denize girmeye koştu..

Oysa ki, adettir, gelenektir ve söz konusu olan iman ile inaçtır.. Kurban ve kurban eti, ne eğlenceliktir ne mezeliktir..!

Evet, biz, yiğidimizi askere gönderirken  ve kızımızı gelin olarak uğurlarken olduğu  gibi, kurban’ a da kına yakan bir millettik.. Ne çabuk unuttuk..

Neler oluyor bize..!?

Biz ne yaptık ve bu hale nasıl geldik?

Geçmiş Kurban Bayramınız kutlu olsun..

Esen kalın..

Yozgatlı Çobanlardan Mehmetçiğe Kınalı Kurbanlık


Etiketler: ENGİN ARICAN

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.