Bugün: 11.08.2020

ARICAN:BİLİNÇSİZ BİR TEPKİ VE ANLAMSIZ TARTIŞMA..!

ARICAN:BİLİNÇSİZ BİR TEPKİ VE ANLAMSIZ  TARTIŞMA..!
Gazeteci-Yazar Engin Arıcan,Büyükşehir Belediyesi'nin Bandırma sahiline diktiği 'totem'leri ve kentte gelişen anlamsız ve çirkin yorumları değerlendirdi..18.06.2020 15:25


Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Bandırma Balık Hali’ne sahile astığı bir  totem ya da tabela, başta Bandırma olmak üzere  bilinçsiz, anlamsız yorum ve tartışmalara konu olurken, ‘ilçe halkı kızdı’ türünden haberlere konu oldu!

Yazımızın başında vurgulayalım ki, Bandırma halkının kızdığı, tepki gösterip, öfkelendiği falan yok..! Tabi caiz ise, başta CHP ilçe başkan ve yönetimi olmak üzere, ‘birileri’, bilgisizlikleri ve bilinçsizliklerinin ürünü olarak  ‘totem’ e karşı çıkarak, CHNP bildirisinde dile getirildiği gibi, ‘totem’ in şu şekilde düzenlenmesini istiyorlar:

“Eğer böyle bir tabela asılacaksa, Cumhuriyet kenti olan şehrimiz Bandırma’nın ismi, Mustafa Kemal ATATÜRK, Bandırma Vapuru, Son Kurşun Anıtı, Türk Bayrağı ve Türkiye Cumhuriyeti ibaresi olmalıdır.”

Peki, Büyükşehir Belediyesi, ’totem’ olarak ne asmış: ‘Kuva-yi Milliye şehri Balıkesir’ ...

Biraz mektep medrese görmüş, mürekkep yalamış, yakın tarihe yabancı olmayan, yaşadığı kentin ve bölgenin tarihini bilen bir kişi açısından  asılmış ‘totem’ lerdeki’’totem’ sözcüğü de midemi bulandırıyor) ifadeler, tarihsel bir gerçeği  ifade etmenin yanında, hem Balıkesir’in hem de Bandırma’nın onurlandırılması, şereflendirilmesinden öte  yanlış yorumlara konu edilecek hiçbir yan taşımamaktadır..


Neden ve niçin..?

Fazla, ayrıntıya girmeyeceğim.. Konuyu merak  eden ya da ilgi duyanlar, ben dahil bu konuda Balıkesir’de  bu konular da kitap, makale yazmış ve gazetelerde, dergilerde yayınlamış ,konferanslar düzenlemiş, TV ve radyolarda programlara katılmış  bir çok insan var.. Bunlara ulaşabilir.. Bilgi eksikliğini giderebilir..

Sembollerden tarih yazılmaz..!

Ancak, öncelikle Bandırma’da yaygın olan tarihsel bir yanlışı düzeltmekte yarar var. Ulusal Kurtuluş Savaşımızın muzaffer kumandanı ve TC Devleti’nin kurucu LİDERİ Mustafa Kemal Atatürk ile arkadaşlarını 19 Mayıs 1919’da Samsun’a taşımış ‘Bandırma ‘isimli gemi üzerinden  tarihsel güzellemeler ve göndermeler yapıyor olmanın  tarih bilimi açısından fazla bir anlamı yoktur.. Geminin adının ‘bandırma’ olması  bir rastlantı ve Bandırma için ise mana ve anlamı sadece semboliktir!

Pekala, bu geminin adı ‘Mardin’, ‘Edirne,’ Antalya’da olabilirdi. Çünkü, bir gemi tersanede kızağa girdiği andan itibaren üretilen ya da üretilmiş gemiye, sembolik açıdan bir isim verilir.. Yani, bu gerçeğin üzerine yedi katlı apartman inşa etmenin manası ve abartmanın anlamı yoktur!

Balıkesir, bir Kuva-yı Milliye kentidir..!

Tarihsel ve toplumsal gerçeğin kendisine gelirsek….Evet, Balıkesir, ulusal kurtuluş savaşı ve Cumhuriyet Devletinin kuruluşu sürecinde başından itibaren  milli mücadelenin merkezileşmiş merkezlerinden biri olarak, Kuva-yi Milliye kentidir..!

Bu ne bir güzelleme, ne abartı, ne  de tarihsel ve toplumsal gerçekliğin çarpıtılmasıdır. Balıkesir, anasının ak sütü gibi, bu payeyi, onuru verdiği mücadele ile kazanmış bir kenttir.! O nedenle, aynı, haklı olarak Gazi-Antep, Şanlı-Urfa, Kahraman-Maraş gibi kentin hakkını teslim etmek anlamında Meclis’de gündeme taşındığı şekliyle, Kuva-yı Milliye kenti olarak hakkını teslim etmek, bir namus borcu olarak kabul edilmeli.. Bu, Balıkesir ve Balıkesir insanına, bu ülkenin vefa borcu olarak görülmeli..! Bu onur ve payenin altında hiçbir kent, ilçe ezilmemeli, aşağılık kompleksine kapılmamalı; tam tersi, bu kentin ilçesi, köyü, mahallesi, insanı olmaktan onur ve övünç duymalı, yakın tarihimiz konusunda asla ukalalık da yapmamalıdır..!

Kuşkusuz, ulusal kurtuluş mücadelesi sürecinde ülkemizde her kent ve her yerleşim yerinde milli mücadeleye insanlarımız güçleri oranında omuz ve katkı verdi. Balıkesir nezdinde de tüm ilçeler ve yerleşim yerlerinde ulusal teşkilatlanmalara gidildi, Redd-i İlhak ve Müdafaa-i Hukuk Cemiyetleri gibi teşkilatlar kurulup, Kuva-yi Milliye müfrezeleri oluşturuldu. Bir çok insanımız bu uğurda şehit düşerken gazi oldu..

Balıkesir’in onuru, bizim de onurumuzdur..!

Ancak, şaka falan değil, abartmıyor ya da tarihsel ve toplumsal gerçeği edepsizlik yaparak ters yüz etmiyorum.. Balıkesir: özellikle İzmir’in işgalinden başlayarak Kuzey Ege dahil tüm Güney Marmara’da yer almış vilayetler dahil, milli mücadelede ve  direnişin merkezi, odağıdır.. Daha Mustafa Kemal ve arkadaşları Samsun’a çıkmadan ve Samsun, Havza Amasya, yollarında ulusal direniş mücadelesini geliştirip, olgunlaştırırken, Erzurum ve Sivas Kongreleri’ni gerçekleştirmeye çalışırken Balıkesir’de  Redd-i İlhak Cemiyeti, Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’ni  ve Heyet-i Merkeziye’yi kurup, oluşturanlar gerçekleştirdikleri kongrelerle devletin olmadığı koşullarda devletleşmenin ve devlet olmanın önünü, yolunu açmış, oluşturdukları cephelerle Yunan’ı yaklaşık bir yıl  işgal ettiği alanlara adeta mıhlamış,  Ankara’da odaklaşmaya başlamış  genç devletin ve milli ordunun, milli mücadelenin  başarılı ve muzaffer kılınması için ‘altın’ değerinde zaman kazandırmıştır.

Balıkesir’den vatan ve millet düşmanı çıkmaz..!

Neymiş Efendim,’totem’lerde Mustafa Kemal ve SonKurşun Anıtı, Türk Bayrağı ve TC ibaresi de yer almalıymış..! Affedersiniz ama, bu ifadeler ancak, bir ‘sivri zekalılık’ olarak görülebilir .Ötesi, bu, cehalet ötesi, tam bir ukalalıktır, Balıkesir ve Balıkesir’lilere hakarettir!

Neden?

Çünkü, Ulusal kurtuluş Mücadelemizin ve  Balıkesir ‘in Kuva-yi Milliye öncüllerinden Hasan Basri, şöyle diyor: ”Ne yakın ne de uzak tarihimizde Türk boylarının yerleştiği  Balıkesir ve havalisinden devlet ve millet haini çıkmamıştır!

Nedeni ve niçini, gerekçesi, şu parti bu parti söz sahibi olsun Balıkesir ve Balıkesir’lilere Mustafa Kemal, Bayrak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti gibi  vazgeçilmez önderlerimizi ,değerlerimizi, devleti, anımsatamazsınız! Milli olaylar ya da konular hakkında hiçbir kimse Balıkesir’lilere karşı siyaseten bile olsa dokundurmada bulunamaz..!

Neymiş..!?

Ulusal hassasiyetleri siyasetin çerezi yapmayın!

Büyükşehir Belediyesinde AK Partili belediye başkanı iş başındaymış, acaba, siyaseten bilinçli olarak Mustafa Kemal, Bayrağımız ve T.C  resim ve lafızlarını kullanmamış, olabilirler mi ya da acep öyle mi..!!!Bir anlamda, Büyükşehir Başkanı Yücel Yılmaz, Mustafa Kemal, Bayrak, ve T.C üzerinden sıkıştırılıp, halka da mesaj verilmek isteniyor gibi..

Şu denilse anlayacağız: Ye Başkan Yılmaz, bize devasa bir Mustafa Kemal,bir Bayrak,bir de TC ismi olan,içinde Sonkurşun Anıtı ile Bandırma vapurunun da olduğu ‘totem’ de yap..!Buyursun, yapsın ama bu denmiyor, ‘al totemini ,hurda da iyi para eder deniyor..(Ayrıca, yıllardır Bandırma olarak, SonKurşun Anıtı’nı  bile projesine uygun yapamadığımız da, ayrı bir ‘yara’..! Başkan Yılmaz, ‘bari Anıtımızı da bitiriversin beyaa’..!)

Vay anam vay..!

Gülsek mi ağlasak mı!?

Buyrun, tek kelimeyle, yüreğiniz gerçekten yetiyorsa, gidin ve Balıkesir’lilere kaygı ve endişelerinizin doğru olup, olmadığını bir sorun..! Bakalım, size ne diyecekler..!?

Tüm bunlar mizah konusu..!

Ben, bu gelişmelerden ve özellikle bu konuda yapılmış sosyal medya  paylaşımları karşısında kentim adına üzüldüğümü belirtmeliyim. Şu konuda da kaygı duyduğumu vurgulamalıyım: Yıllanmış ve özellikle de siyasiler tarafından yıllardır beslenmiş, bu Balıkesir-Bandırma muhabbetleri, iki kent arasına ekilmeye çalışılan fitne ve fesat olayları ne zaman bitecek? Bu tek taraflı değil.. Balıkesir’de de yıllardır bu muhabbetlerden, çekişmelerden, ne yazık ki, beslenenler var..

Zaman zaman Tarık Sürmelioğlu ile de bu tatsız atmosferle ilgili muhabbetlerimiz oldu. Hep, ’yapı versinler Bandırma’yı il, bitsin..’ demiştir.. Evet, bu çirkin bir mizah konusu olabilir ancak..

Ne diyelim, aklımıza mukayyet olalım.. Esen kalın..

Etiketler: ENGİN ARICAN

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.