Bugün: 21.04.2021

ARICAN:BİRAZ DÜŞÜNCE SÖRFÜ YAPALIM..

ARICAN:BİRAZ DÜŞÜNCE SÖRFÜ YAPALIM..
Gazeteci-Yazar Engin Arıcan, SonKurşun gazetesinde Bandırma'da son günlerde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi,09.03.2021 01:48
Bandırma 2020 ylılına ‘elveda’diyerek,  2021 yılına girerken, on yıllardır kentte tartışma, sorgulama ve eleştiri konusu yapılan alışıla gelmiş mevzuların içerisine, doğal olarak, yine daldı.

Belediye hizmetleri ve yatırımlar!..

Lütfen, bu kentsel sorun ve sıkıntıyı şu parti veya bu parti ya da belediye başkanlığını üstlenmiş kişiler bazında ele alıp, kişiselleştirmeyin. Zaten, toplum olarak en büyük sorunumuz ve sıkıntımız da, ne yazık ki, bu!
.
Hiçbir kurumu idealize etmeyin! Sistemin işleyişi bu!

Bir çok kez yazdım, yerel seçimlerde bir siyasal partiden aday olmuş ve seçimi kazanarak, yerel iktidara taşınmış, hiçbir aday, ‘Ben,şimdi bu kentin ve halkının anasını belleyeceğim” diyerek ne aday olur ne de seçilerek belediye başkanlığı  makamına oturur. Belleğinde ve eteğinde ne varsa, kerameti ne ise, bu kentin yönetimine talip olarak, seçilirse seçilir ve şehr-i emin olur.

Bu noktada sistemin işleyişinin de yasalar çerçevesinde unutulmaması, bürokratik mekanizmanın işleyişi yanında belediye Meclisi, parti, muhalefet partileri, ve sivil toplum örgütleri, basın gerçeğini de unutmamak gerekiyor.

Neden ve niçin?

Belediye başkanlarından ‘süperman’ çıkmaz! 

Çünkü, örneğin, ben meslek yaşamımda, yerel seçimler arifesi ya da iki yerel seçim arasında hiçbir siyasal partinin yönetiminin ülkeyi, hatta bölgeyi koyduk bir tarafa kentinin öncelikli sorun ve sıkıntılarının bilimsel ya da siyaseten belirlenmesi, bu konuda ciddi bir hazırlık aşaması içerisine girdiğini görmedim, yaşamadım. Belediye başkanlığı için öne çıkan aday adaylarının belirlenmesinde öncelikli kriter, elinin ayağının düzgün olması yanında ağzının laf yapması ve cüzdanı oldu. Bizde yıllardır tartışılıp, eleştirilir ama ne siyasal partiler yasası demokratiktir, ne de siyasal partiler tüzükleri gereği parti içi demokrasiyi gözetirler... Ancak, evel Allah, maşallah hepsi iktidara geldiklerinde yerel ve merkezi iktidar da ülkenin demokratikleştirilmesinden, demokrasinin kazanacağından söz ederler.

Biz de yıllardır gözümüzün önünde oynanan bu kirli, gizli/kapaklı demokrasi oyununu yeriz! Koca Nazım,boşuna yazmamış,’...kabahatin çoğu sende be kardeşim...’ diye.

Bu pusuyu ellerimizle biz kurduk!

Sözün kısası, bu koşullarda belediye başkanlık koltuğuna oturmaya nail olmuş olan ne yapsın..!? Konu belediye yönetimi ve başkanlığı olunca hep gün görmüşlerce söylenir: Makamına hiç gelmese bile personeliyle işini görür, yokluğu bile anlaşılmaz, beş yılını bir şekilde güle ağlaya tamamlar.

Bu sözler acı ama gerçektir.

Vatandaşın, belediye başkanına en büyük eleştirisi,” Seçildi, burnu büyüdü... Orda oturacağına gez be kardeşim... Esnafınla, insanına bir merhaba de, dertleş... Vatandaş yüzünü görmek, sesini duymak istiyor... Koltuk adamı olma... Görürüm ben seni bir daha ki seçimlerde...’

Yosun tutmuş çark işler ve artık sistemin ve oynanan oyunun vazgeçilmez parçası haline gelmiş vatandaş da oynanan oyundan kendince payını alır.

Küçümsemeyin, hep siz mi oynayacaksınız?
Tabii, yirmi-otuz yıl öncesinin kentlerinden, Bandırması’ndan söz etmiyoruz...

Öyle ki, ARTIK;

-Şehrin suları şarıl şarıl akıyor. Alt yapı da sorun ve kaçak yok.
Yollar, kavşaklar gıcır gıcır. Kimi yerde asfalt kimi yerde parke taş.
-Çöpler her gün toplanıyor. Kent,kokmuyor.
-Gün batarken,kent ışıl ışıl, aydınlatma şahane.
-Çocuk parklarında oynaşanlar koşturanlar... Ha, bir de hayatımıza fitnes girdi. Koca kadın ve adamlar bile kimisi pedal çevirirken kimisi bir ileri bir geri sallanıyor...

Daha sıralayalım mı..?, yerel yönetime gelen-giden bu beş yıl içinde ne yapalım, derken ‘cin’i farkında olsa da olmasa da çıkardı bir kez... Vatandaş, dün rüyasında göremeyeceği ne varsa bir bir refah ve rahata kavuştu.

Hiçbir vatandaşın ARTIK, ’bak size yol, park yaptım, çöpünüzü ne güzel topladım’ sözlerine kanacak hali yok. Verdiklerinizin, yaptıklarınızın üzerine süt, çocuk bezi, iaşe, kap kaçak da, yakacak da verseniz, dün ‘makarnacı,göbeğini kaşıyan adam bunlar...’dedikleriniz verdikleri oy’un ve iktidar nimetinin karşılığı olarak daha fazlasını istiyecekler.

Haklılar mı, EVET, haklılar!

Kimsenin derdi atamın-babamın partisi diye takım tutar gebi, parti ve adamını tumak falan değil. Bu umurunda bile değil! Vatandaş, alacağı hizmete ve yatırımlarla, kendisine ve kentine dokulunulmasına bakıyor. Bir anlamda siyasi yaşama makyevelit ve pragmatik bir anlayışla talipkâr bakarak, demokrasicilik oyununu oynayanlara aynı anlayışla bakmayı  ve yaklaşmayı öğrendi vatandaş!

Bir ileri, iki geri... marş... marş..!

Hiç ayıplamayın, ne ekerseniz onu biçersiniz!
2021 yılına girdiğimiz günler ve aylar içerisinde, Büyükşehir Başkanı Yılmaz ile Bandırma Belediye Başkanı Av.Tosun arasında Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında yaptığı konuşma ve sonrasında Başkan Av.Tosun’un Balıkesir POLİTİKA gazetesine yaptığı açıklama ile başlayan ve AK Parti Meclis Grup Sözcüsü Av.Birol Şahin üzerinden yürüyen   ‘atışma’ devam ediyor.

‘Atışma’ demek de doğru değil. ‘atışma kendi içinde bir karşılıklılık içerir. Bu, tam anlamıyla, dilalog değil,monolog...

Çünkü, Başkan Tosun ve Edremit Belediye Başkanının beyanları ve sitemle karışık eleştirileri sonrasında Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın her iki başkanı telefonla arayarak, büyükşehir olarak her iki kenti de gözardı ettiklerini ve bundan sonra yönetim olarak dikkat edeceklerini belirterek, her ikisinden de özür dilediği biliniyor. Başkan Tosun da, zaten verdiği demeçlerle doğruluyor.

Kuşkusuz, tam da bu noktada ortada düşündücü bir durum ve gariplik var. Siyasal ve sosyal yaşam, siyasetçiler ve belediye başkanları için, karar ve uygulamalarda bir ileri, iki geri gibi bir durumu kaldıramaz. Büyükşehir Başkanı aynı davranışı, Bandırma Sahil Bandına, ‘Balıkesir Kuvâ-yi Milliye kenti’ panosu konusunda da yaşadı. Bandırma da kentsel olmaktan öte gösterilen siyasal tepki üzerine ‘panoyu’ sabahında aşağı indirdi!(Bana totem ismi şık ve sevimli gelmiyor.)

Buyrun, siyasi bilmeceyi çözün ARTIK!..

Açık ve somut biçimde yazmakta fayda var: Bandırma’da AK Parti, 2009 yılı yerel seçimlerini CHP’ye karşı kaybetti. Sonrasında gerçekleşmiş 2014 ve 2019 yerel seçimlerinde de CHP ile AK Parti arasındaki oy farkı hızla açılırken, kentte yaşadığı siyasi hezimet referandumlara ve C.başkanlığı seçimi ile milletvekilliği seçimlerine de sirayet edince partisel açıdan bu süreci değerlendirmede hala işin içinden çıkabilmiş durumda değil.

Balıkesir AK Parti içinde Bandırma ile 2009 yılında başlayan ve hızla derinleşip tüm Güney Marmara’yı adeta içine alan  siyasal bilinmezlik ve karmaşa, parti içi hesaplaşma (bugüne kadar demokratik açıdan layıkıyla yapılamadığı için) bir türlü 
aşılıp, çözümlenemiyor.

Örneğin, Bandırma’da yerel yönetim için sorun hizmet ve yatırım ise, Öztaylan/Eraydın’ın başkanlıkları ve AK Parti’nin  iktidar olduğu yıllarda (kim ne derse desin),Bandırma, ağzına burnuna kadar son en az 50 yıldır görmediği, yaşamadığı, tanık olmadığı hizmet ve yatırımı gördü ama iktidarı kaybetti.!

O nedenle, bu kentte, siyaseti sadece hizmet ve yatırımlara sıkıştırabilmek mümkün değil! Başka birşey var, ve bunu ilçe parti başkanlığı, meclis üyeliği ve belediye başkan adayı olduğu günlerde en iyi görüp, analiz eden isimlerden biri Alp Bostancı ile daha geniş çerçevede yaşanmış süreci ve olayı bilenlerden biri ise, Cemal Öztaylan idi. AK Parti, bu süreçte bu insanların kimisini payelendirmek ve ödüllendirmek adına bir yerlere oturturdu, kimilerini de küstürürken, kimisini de kent siyasi ve sosyal yaşamının dışına taşıdı. On binden fazla üyesi bulunan siyasal partiyi, parti içi demokrasiyi geliştirip silkeleneceğine, yenileneceğine dükkana dönüştürdü. Güney Marmara’nın ve doğal olarak Bandırma’nın ve seçmenin rolünü, deniz insanlarının siyasal, sosyal ve kültürel kimliğini yok saydı.

Güney Marmara’nın merkezi konumdaki Bandırma, siyasal ve sosyal yaşamı da derinden etkileyen bir anahtar kenttir. Öyle ki, Bandırma’da yaşanan siyasal ve sosyal bir değişim Balıkesir’i de temellerinden sarsar, etkiler... 2019 ylında büyükşehir seçim sonuçları bunun en somut örneği değil mi?

Yıllanmış öngörüler, projeler...

Şimdi, Başkan Tosun’un en son Şehir gazetesinen Atabey’e verdiği beyanata bakıyor, söyledikleri üzerinde düşünürken, güleyim mi ağlayım mı bilemiyorum.

Buyrun, siz takdir edin:

-Otogar karşısındaki 25 dönümlük araziyi hazine, bedelsiz olarak Balıkesir Büyükşehir Belediyesine verdi. Bu konuda bize haber bile vermediler. O alan Kaymakam Tuncay Sonel zamanında ot parası yatırılarak spor alanı olarak belirlenmişti. Daha sonra vaat edilen zaman diliminde projeye başlanmadığı için arazi tekrar hazineye geçti. Şimdi Büyükşehir satış yetkisini alarak kente katma değer katacaklar...

-Yıllardan bu yana 1/5 Binlik planların hazırlanmasını bekliyoruz. Bu planlar Bandırma’nın gelişimi ve planlanması açısından büyük önem taşıyor. Şu an itibari ile 1/5 Binlik planlar kurum görüşleri aşamasında bekliyor...

-Bilindiği gibi bu araziler Bandırma’nın en mevki noktalarında bulunuyor. Üzerlerinde kamu yararı şerhi olduğu için Bandırma’ya kazandıramıyoruz. Cin Çukuru arazisi ile beraber değerlendirmek için yatırımcıları bekliyoruz...

-Harabe durumda bulunan eski Pertevniyal Hastanesi için projeler tamamlandı. Restorasyon ile binayı eski haline getireceğiz. Fakülte için bina inşaatını Bandırma Belediyesi olarak biz yapacağız. Çevresini de yeşil alan olarak düzenleyeceğiz...

-Bandırma’nın nefes alacağı, piknik yapabilecekleri alanların olmadığını biliyoruz. Malta Deresi Projesi ile Bandırma’nın bu eksiğini kapatacağız. Malta deresi projesinde 10 Bin M2 gölet ve şelaleler yer alacak. Çocuklar için oyun alanları, gençler için Tenis kortları, basketbol ve futbol sahaları bulunacak. Ayrıca ailelerin piknik yapacakları mesire alanları olacak. 95 Dönümlük bu arazide Malta Deresi açıktan akacak üzerlerinde köprüler olacak...

Başkan Tosun,mevcut olumsuz koşullarda,önümüzdeki günler  için bir anlamda yönetiminin hizmet ve hizmet ve yatırım rotasını çiziyor.Kaçı gerçekleşir,hep birlikte göreceğiz...

Kentin siyasal ve sosyal yaşamı can çekişiyor!

Şimdi, Bandırmalılar’a sormak gerekiyor: Bu ve benzeri kaç yıldır ve kaç başkanlık dönemi dahilinde duydunuz?’cağız-ceğiz’le biten cümleler konusunda bu kent ve insanları bıktı, usandı, ki bunu en iyi bilenlerin başında da Başkan Tolga Tosun geliyor.

Başka.!?

Eski başkanlardan, siyasetin duayeni Sedat Pekel ve Cemal Öztaylan geliyor... Bu kentte neyin ne olduğunu, hangi caddenin, hangi sokağın nereye çıktığını, alt yapısını üst yapısını, neyin nasıl yapılacağı gibi idari ve yönetim açısından hemen herşeyi bilen ne yazık ki kala kala bu iki isim kaldı... Bu kentin ‘ak saçlı’ siyasilerinden bir çoğu rahmetli olup, aramızdan ayrıld. Kalanların çoğu da siyasi ve sosyal ortamın bataklığına tanık olup, köşesine çekildi... Şimdi, yerel siyaset ve meclis üyeliği yapanları gazeteciler bile yeterince tanımıyor.

STK’ların ve yerel basının, kent esnafı ve ticaret erbabının pandemi koşullarında hali zaten ortada... Herkes hem can hem de işini çevirip çeviremeyeceğinin derdinde.

Parti pırtı dertlerinden vazgeçtik. Bu koşullarda Başkan Tosun ile yardımcıları, meclis üyeleri ile personeli ne yapacak?

Başkanlar, emlak komisyoncusu değildir!

Şu, büyükşehir esprisiyle belediyeye geçen bağlar, bahçeler, tarlalar, gayri menkuller... Pekel’de bu kentte belediye başkanlığı yaptı. Belediyeye ait hiçbir şeyi satmayacağım, dedi ve beş yıl boyunca da satmadı!

Belediyeler emlak komisyonculuğu ve belediye başkanları ile yönetimleri de emlakçılıkla uğraşmamalı! Kamuya yani millette ait bir yer de satılacaksa da sonuna kadar kamunun yani milletin menfaati gözetilmeli diye düşünüyorum.Bütçeyi denkleştirmenin yara taze para kaynağı bulmanın aracı kamu malının satışı olmamalı.Örneği var,Pekel,yönetimi döneminde başardı..

Sonuç olarak; Büyükşehir Belediye Başkanı Sn.Yılmaz, telefonda Başkan Tosun’a verdiğin sözü tutmalı ve Öztaylan’ı  artık Bandırma’ya iade etmeyi  düşünmesi gerektiğine inanıyorum. Orada, bu kente ve insanlarının üzerine, ne yazık ki, gölgesi bile düşmüyor...

Şimdilik,esen kalın.

Sulh mü, geldi ?


Etiketler: ENGİN ARICAN

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.