Bugün: 21.04.2021

ARICAN:BÜYÜK OYUN.!

ARICAN:BÜYÜK OYUN.!
Gazeteci-Yazar Engin Arnıcan,103 emekli amiralin yayınladığı 'muhtıra' gibi ortak metni değerlendirdi.05.04.2021 13:25

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un katıldığı bir televizyon kanalında gazetecinin “Cumhurbaşkanı ‘Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nden çekildim, Montrö'yü tanımıyorum, feshettim' diyebilir mi?” tuzak sorusuna, “Yapabilir. Mümkün-muhtemel arasında fark var” diye yanıt vermesiyle kimi ‘Cumhur İttifakı’,Erdoğan ve Ak Parti karşıtları tarafından tetiklenmeye çalışılan tartışmalar, 4 Mart Pazar gününün ilk saatlerinde saat 12.20 sıralarında 103 emekli amiralin ortak açıklaması ve uyarısıyla bir başka alana evrildi.

1.’si, 103 emekli amiralin ortak imzalı yayınladığı metnin,gece yarısı yayınlanması ilginç ve düşündürücü..

2.’si, TBMM Başkanı Şentop’un TV programındaki konuşmasında ‘Montrö’ sözcüğünden hareketle, kamuoyunda yapılan yorum ve tartışmalarla ilgili yaptığı açıklamaları göz ardı ederek, manipülatif bir algı operasyonuyla Erdoğan ve iktidar, Montrö Anlaşması’nı değiştirmeyi hedefliyor ve amaçlıyor şeklindeki zorlama ve gerçek dışı bir söylemle,103 eski amiralin bir araya gelip,’uyarı’ gibi ortak açıklama yapması ve kimi çevrelerin, odakların ve muhalefet parti sözcülerinin, gazeteciler ve kimi haber sitelerinin konunun üzerine balıklama atlaması da bir o kadar ilginç ve düşündürücü.

3.’sü, 103 emekli amiralin kamuoyuna açıklayarak, duyurdukları metin, 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat ve 15 Temmuz darbe kalkışmacıları ya da darbecilerinin yayınladıkları muhtıralardan,bildirilerden farksız değil.

Bu dil, darbe severlerin ve darbecilerin dili!.

Kullanılan dile bakın:

TSK ve Deniz Kuvvetlerimizi bu değerlerin dışına çıkmış, Atatürk'ün çizdiği çağdaş rotadan uzaklaşmış gösterme çabalarını kınıyor ve tüm varlığımızla karşı çıkıyoruz. Aksi halde, Türkiye Cumhuriyeti, tarihte örnekleri olan, bunalımlı ve bekası için en tehlikeli olayları yaşama risk ve tehdidi ile karşılaşabilecektir.

Türk Milletinin bağrından çıkan şanlı bir geçmişe sahip, Ana ve Mavi Vatan’ın koruyucusu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personelinin Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda yetiştirilmesi elzemdir. Ülkemizin her köşesinde denizde, karada, havada, iç güvenlik bölgesinde ve sınır ötesinde fedakârca görev yapan, Mavi Vatan’daki hak ve menfaatlerimizin korunması için Atatürk’ün gösterdiği yolda canla başla çalışan cefakâr Türk Denizcilerimizin yanındayız. “

103 emekli amiralin, ifade ettikleri bu uyarının gerekçesi ne?

Dertleri,ne Kanal İstanbul ne Montrö. Dertleri Erdoğan!..

Son zamanlarda gerek Kanal İstanbul, gerekse Uluslararası Antlaşmaların iptali yetkisi kapsamında Montrö Sözleşmesi’nin tartışmaya açılması endişe ile karşılanmaktadır.”

Bu ortak metin sonrası kimi yorumcular,103 emekli generalin,dert ve amacının, kanal İstanbul, boğazlar ve Marmara Denizi’nden geçiş ve trafik sorunu ile Montrö olduğu kanaatindeler ve kimileri de ‘bu kadar niye beklediniz, geç bile kaldınız’ diyerek desteklerini özenle vurguluyorlar.

Darbeciler için siyasi garnitür,’Mustafa Kemal’!..

Her askeri darbe kalkışmasının gerekçelendirilmesinde alışık olduğumuz gibi Mustafa Kemal Atatürk’e göndermeler yapıp,selam çakmaktan da ,gerekçelerini makyajlamaktan da geri durmuyorlar!Yayınladığınız ‘muhtıra’ gibi metinleri, Mustafa Kemal Atatürk ile ilişkilendirmek, göndermelerde bulunmak, bu ülkede darbe severlerin ve darbecilerin ortak karakteri! Öyle ki, Mustafa Kemal’in ismini kullanıyor olmak, darbe severler ile darbecilerin anti-demokratik millet iradesine karşı tüm eylemlerine meşruluk kazandıracak!

103 emekli amiralin kamuoyuna açıkladığı bu ‘uyarı’ metni ile Başkan Erdoğan ve Ak Parti iktidarı ya da Cumhur İttifakı ne yapacak ya da ne yapmalı!?

Emekli amirallerden özür dileyip, bu gibi konularda siyaseten ayara girip, bu gibi konuları bir daha ağızlarına almamak üzere tövbe mi edecek? ’Buyurun,başka emriniz ‘ mi diyecek? İktidardan vazgeçtik,muhalefet partileri de ‘emirlerinize amadeyim’ diyerek esas duruşta bekleyip,(siyasi rollerinin gasp edilmesini sineye çekip)alkış mı tutacak!?

Bu lanet olası duruş, ne yazık ki,ülkemizde tüm darbe kalkışmalarında siyasi alışkanlık haline dönüştüğü için,darbe sevicilerin sıraya dikilip, alkışlarına da şaşırmayın!..

Oyun ve tezgah büyük!

Ben, 103 emekli amiralin kamuoyuna yayınladıkları ‘muhtıra’nın amaç ve hedefin nedeninin çok daha farklı nedensellikler içerdiğini düşünüyorum. Yani olmayan bir muhabbet üzerinden, ülkeye,millete ve siyasal iktidara karşı kirli ve karanlık bir oyun sergileniyor ve metnin yayınlanmasında ise zamanlama ‘muhteşem’!.

Baştan belirtelim. 103 emekli amiralin, Atatürk siyaseten garnitür kılınarak,yayınladıkları ‘uyarı’ metni,ülkede Başkan Erdoğan ve Ak Parti iktidarı,Cumhur İttifakı nezdinde ve öncülüğünde oluşmuş anti- emperyalist, ulusal bağımsızlığı ve egemenliği gözeten ‘milli cephe’nin yarılması,Erdoğan karşıtı toplumsal ayrışma ve kutuplaştırma siyasetinin derinleştirilmesi, TSK bünyesinde darbecilik eğilimlerin güçlendirilmesi politikalarının güçlendirilmesine dönük ABD-AB-Siyonistler ile NATO stratejisinin sonucudur.

Alın haritayı önünüze koyun ve oyunu çözün!

Türkiye, Akdeniz’den başlayarak, Ege ve Karadeniz üzerinden (Suriye ve Irak cepheleri dahil) bir emperyalist kuşatma ve baskı altında.Yunanistan,bir ABD üssüne çevrilmiş ve adeta ABD’nin fiili işgali altında. Baltık ülkeleri ve Ukrayna üzerinden Rusya’yı baskılamak ve Ukrayna nezdinde Rusya ile askeri hesaplaşmak arzusundaki ABD-AB ve NATO’nun gözleri Karadeniz’e geçiş için Boğazlara ve Marmara’ya gözünü dikmiş durumda.

ABD-AB-Siyonistler,NATO ile Orda Doğu’daki işbirlikçi yönetimler açısından Akdeniz’de, Ege’de, Orta Doğu’da, Karadeniz’de en büyük tehlike ve engel, Türkiye ve Erdoğan yönetimidir.Erdoğan bir şekilde yönetimden uzaklaştırılmalı ve iktidarı yıkılmalı, emperyalizmin önündeki set aşılmalıdır!

Türkiye’de son günlerde muhalefet tarafından ısrarla yoğunlaştırılmaya çalışılan yapay ‘erken seçim’ tartışma ve talepleri de bu eksen de değerlendirilmelidir. Türkiye halkına, TSK’ne el ve gönül birliiği içerisinde emperyalistler, Küresel Efendiler ile yerli işbirlikçileri üzerinden yalana dayalı bir operasyon düzenleniyor.

Ben, TSK’nden emekli olmuş, bir kenara çekilmiş ve emeklilik yaşamının güzelliklerini yaşayan amirallerin, tek tek imzalarının alınıp, 103’ünün kim/kimler tarafından hazırlandığı bilinmeyen bir metin üzerinden ortak bir duruş ve tavır sergileyebilmelerinin hayatın doğal akışına aykırı görüyorum. Bu ‘lanetli’ el/eller kimlerse ortaya çıkartılmalıdır! Bu tezgahı kimler kurmuş ise, kamuoyunda deşifre edilmelidir.(Uyanıklar, bir de 15 Temmuz direnişini de kullanarak,darbe kalkışmasına karşı direniş göstermiş halkın da desteğini bir şekilde arkalamaya çalışmakta.)

Bu; TSK bünyesinde ve dışında NATOCU Kemalistlerin,sağcı veya solcuların,muhafazakarların yani mandacı ve muhiplerin kendilerini,makam ve rütbelerini riske etmeden emekli amiraller üzerinden sahnelemeye cesaret ettikleri kirli ve karanlık bir oyundur.Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bu konuda başlattığı soruşturmanın derinleştirilmesiyle, 103 emekli amiral üzerinden tezgahlanmış bu oyunun da kısa sürede deşifre olacağına inanıyorum.

Neden ve niçin?

Çünkü,Türkiye, ARTIK, eski Türkiye değildir!

Esen kalın..


Etiketler: ENGİN ARICAN

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.