Bugün: 30.11.2020

ARICAN:DEĞİŞİM VE YENİLENME..!

ARICAN:DEĞİŞİM VE YENİLENME..!
Gazeteci-Yazar Engin Arıcan, 'keşif' ve 'müjde' konusunu değerlendirdi..24.08.2020 16:08

'Müjde'den rahatsız olanları, bıyık altından gülenleri anlayabilmek mümkün mü!?Bu ülkenin ve milletin 'müjdelere' ihtiyacı var..!” diyerek sosyal medyada Başkan Erdoğan’ın geçtiğimiz Cuma günü neyi müjdeleyeceğini paylaşmam ile birlikte, bir çok okurumuz, bu paylaşımlarda bulundu.. İsimlerini vermeden, gösterdikleri refleksi okurlarımızın takdirine sunuyorum.

 

-              “ŞİMDİYE KADAR ALDIGIMIZ MÜJDELERİN SONUNDA MİLLETE KAZZIK OLARAK YANSIDIGI İÇİN OLMASIN PERŞEMBENİN GELİŞİ ÇARŞAMBADAN BELLİ DEYİLMİ 18 YILDA ÜLKEMİZİN MİLLETİMİZİN MENFATI İÇİN NEYAPTILAR Kİ ŞİMDİ NEYAPACAKLAR KEŞKE DOGALGAZ VEYA PETROL BULUNMUŞ OLSA MÜJDESİNİ VERSE AYAKDA ALKIŞLARIM”

-              “Müjdesi tüpraş, telekom, limanlar, TEKEL, petkim, gübre TAŞ,et balık KOMBİNALARI, TIGEM, TÜRKÜYE KOMÜR ISLETMELERI, RAKI FABRIKALARI,TELEKOM, TANK PALET, CIMONTO FABRIKALARI, PETROL OFISI ,18 ADET ADAMIZ GERİ GELMEDİ MI? BIZE MÜJDE OLMAZ.FAKAT BUNLARI GORMEYEN YALAKALARA MUJDE OLUR !”

-              “Bir ülkede ekonomi kötü ise ufo lar görünür bizde müjde”

-              “İnandırıcı olsa sevineceğiz de...”

-              “Arabistanda her taraftan petrol fışkırırken , birileri altın varaklı klozetlerde iş görürken öte tarafta halk sefaletten kırılıyor.

Bu siyaset anlayışı ve  tarzı, siyasetçi prototibi değişmeli..!

 

Vatandaş tepkisidir, olumlu ya da olumsuz paylaşımlarında küfür-hakaret olmadıkça saygı duymak zorundasınız. Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerimiz içinden de başta ana muhalefet partisi CHP Genel Sekreteri  ve PM üyesi Selin Sayek Böke, “müjde”den bir gün önce Halk TV’de, "Varsa o kaynak, Türkiye'ye kalkınma getirir mi sorusunun cevabı hayır olduğu için endişeliyim. Böylesi yatırımların faydası, ekonomik olarak halka yansımayacak. Enerji kaynağı bulunmuş olsa dahi, ortaya çıkacak olan bunun bir yatırıma dönüşmesi süre alacaktır. Yapılacak olan sözleşmeden faydalanacak olan, halk olmayacaktır." derken CHP'nin ittifak ortağı İYİ Parti'nin İzmir Milletvekili Aytun Çıray da ‘müjde’ ile aklı sıra ‘ti geçti..! CHP ve İyi Parti genel başkanları ise, konu ve keşif hakkında konuşmamayı tercih etti.

Tabii ki, ‘Millet İttifakı’nın utangaç ve mahcup paydaşı HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın ‘müjde’ karşısındaki siyasi duruş ve refleksi ilginçti. Erdoğan’ın açıkladığı “müjde” için, “Bir evde eğer mutfakta tencere kaynamıyorsa, milyonlar açlıkla, sefaletle karşı karşıyaysa ve siz sıkıştığınız her anda gaz çıkarıyorsanız, işte bu halk size ne inanır ne güvenir. Tutunacak tek bir dalı kalmayan bu iktidar yaşadığı sıkışmışlık ve ülkeyi yönetememe durumu üzerinden her gün halka yeni müjdeler vermenin peşine düşmüş durumda. Bu halkın sizin müjdelerinize karnı tok”” dedi.

 

Akın ve Ağıralioğlu’nu tebrik ediyorum..!

 

Ancak, PKK uzantısı HDP hariç, liderliklerinden ve liderlerinden başlayarak CHP ve İyi Parti’de yaşanan ‘müjde’ ve ‘keşif’ konusundaki siyasi karmaşanın her iki siyasal partide bütünü kapsadığını sanmayalım. Örneğin, CHP'nin Enerji, Altyapı Projelerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve PM üyesi, Balıkesir milletvekili Ahmet Akın, keşfi sevindirici olarak nitelendirdi ve tam anlamıyla üretime geçildiğinde önemli katkı sağlanacağını söyleyerek, Rusya ile Türkiye arasında uzun vadeli doğalgaz anlaşması olduğuna dikkat çekerek ,"Bu anlaşmalar revize edilmediği sürece Rusya’dan pahalı doğalgaz almaya devam edeceğiz. Bu da vatandaşımızın faturalarına yansıyacak. Bu durum ekonomimiz, enerji ve ulusal güvenliğimiz açısından sürdürülebilir değildir" dedi. İYİ Parti Sözcüsü ve Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu ise yaptığı paylaşımda, “1 metreküp bile bulunsa memleketimiz için bulunmuş, emek verilmiş, alın teri dökülmüş her şey kıymetlidir” ifadelerini kullandı.

 

Tavan bunu yaparsa Avam ne yapacak..?

 

Siyasi ve sosyal yaşamda muhalefet partilerinde yaşanan kafa karışıklığına dikkat edilirse, ‘avam’ yani sıradan yurttaş ne yapacak!? Doğal olarak paylaştığımız bu ve benzeri anlamsız ,hiç bir derinliği olmayan, güvensizlik yüklü sığ ve dar duygu ve düşünceleri paylaşacak..

PKK uzantısı HDP’nin ‘müjde’ ve keşif’ konusunda sergilediği duruş ve tavra sakın kızmayın.. Ülkenin ulusal bağımsızlığını ve egemenliğini, milletin refahına, ekonomik gelişmemizi yakından ilgilendiren bir konuda bir lejyoner yapının ‘yerli’ ve ‘milli’ düşünmesini beklemeniz ham bir düşünce ve hayaldir.. Aynı düşünsel ortaklık FETÖ’ cülerde de söz konusu.. ’İfade’ demiyorum, kusmuklarına baktığınız zaman, neredeyse Karadeniz’de bulunmuş doğalgaz için, ’efendileri’ ne yalvarıp, engelletmek için ağlanıp-dövünüp , yalvaracaklar..

 

Müjdelere alışmak..

 

Çünkü, ülkenin  devlet ve siyesi iktidarın çalışmasıyla doğalgaz bulup, ülkeye ve millete kazandırmasının bu siyasi güruh ve lejyonerler için tek anlamı var: Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti, güç kazanacak ve seçimle gönderilmesi daha da olanaksız hale gelecek..! Hele Başkan Erdoğan, yeni müjdelerle halkın karşısına çıkarsa(ki hiç de sürpriz olmayacak) yandık, bittik..!

‘Our boys’lar bu ülkenin ve milletin tarihsel ve toplumsal kaderi oldu hep..! Bu yazgının değişmesi, hiç kolay olmayacak..! Ancak, on yıllardır yaşanan rezalet boyu siyasi çirkinliğin, çarpıklığın sokaktaki hemen herkes farkında.. Şunu çok iyi biliyoruz: Bu sistem ve kafalar değişmeli ve yenilenme, değişim kaçınılmaz..! Ülke ve millet, önündeki yıllanmış ve artık yosunlaşmış tüm kütüklerden kurtulmalı..!

Farkında mısınız, Karadeniz’de TPAO’nın bulduğu 320 milyar metre küp doğalgazdan ve İngilizler’in beyanıyla 800 milyar metre küplük doğalgaz yatağından hiç mi hiç söz etmiyorum.

 Çünkü, bu zaten cepte..!

 

Doğalgaz muhabbeti Ayasofya muhabbetlerine dönüşmemeli..!

 

Türk işçisi, mühendisi, bilim insanları, bürokratları, siyasi irade ‘yerli’ ve ‘milli’ olanaklarla zaten ‘malı’ buldu..! Bugün yaşanan, vazgeçtik ABD, AB ülkeleri ya da ‘komşu’ olarak tanımladığımız ülkelerden, içimizdeki sindirim sorununu aşmaya çalışmak ve gerçekleşen keşfi sindirmekle uğraşıyoruz..

Aynı Ayasofya’nın ibadete açılmasında yaşadığımız ve tanık olduğumuz gibi..Rus’u,Yunan’ı,AB’si bilmem nesi Ortadoks dünyası çan çalıp, Bizans bayrağını gözümüze sokup, tehditler savururken, ülke içerisinde günlerce anlamsız tartışmalar, restleşmelerle uğraştık.. Kimi aklı evvellerde süreci provoke etmek için ‘hilafet’ muhabbetlerine daldı..

Devletin  ya da siyasal iktidarın ülke ve millet yararına attığı bir adımı anlamsızlaştırmak, motivasyonu ve eforu aşağı çekmek, sur’da bir şekilde gedik açmak istiyorsanız, dışardan birilerine ihtiyacınız yok.. Mandacılar, muhipler, lejyonerler hemen devreye girerek, insanlık tarihinde yaratılmış kutsi kavram ve sözcükleri piçleştirip, içini boşaltarak yaygaraya, cepheler kurup cepheler dağıtmaya çalışıyorlar..

 

Uçak gemisi tartışmaları ve Anadolu..!

 

Olay vahim mi vahim..! Şimdi, somut bir örnek vereceğim..

Önceki gün, Başkan Erdoğan, ‘uçak gemisi’nden söz etti ve yine, her zamanki gibi, kıyamet koptu.. Oysa ki Türkiye, 232 metre uzunluğunda ve 32 metre genişliğinde, 58 metre yüksekliğine sahip, “Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu” yu çoktan denize indirmiş durumda ve 2020 yılı sonu ya da 2021 yılı başında hizmete sokacak..! Gemide ayrıca bin 165 metrekare gemi havuzu, bin 880 metrekare hafif yük garajı, 6 iniş alanı ile bir uçuş rampasına sahip 5 bin 440 metrekare uçuş güvertesi, 900 metrekare hangar yer alıyor. Anadolu, ayrıca 6 adet F358, 4 adet Atak helikopteri, 8 adet orta yük nakliye helikopteri, 2 adet seahawk genel maksat helikopteri ve 2 adet insansız hava araçlık kapasiteye sahip bulunuyor.

Şaka falan değil, kimi askeri uzmanlara göre, yapımı hızla tamamlanan Anadolu, aslında  Türkiye’nin ilk uçak gemisi ve geminin hizmete alınmasıyla hemen herkesin hem fikir olduğu gibi, Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz’de tüm askeri dengeler değişecek..!

 

Tam Bağımsız ve Gerçekten Demokratik Bir Türkiye..!

 

Öncelikle, bu ülkeye, devlete ve millete inanmak ve güvenmek gerekiyor.. Eksikler, yanlışlar yok mu kuşkusuz var ve hangisini sıralayalım.. Eksik ve yanlışlarımızı el ve gönül birlikteliği ile hep birlikte giderip, düzelteceğiz. On yıllarca ulusal öz güvenimizi tarumar edenlere inat, ulusal bağımsızlığımız ve ulusal egemenliğimizi koruyup, geliştirip, güçlendirerek, TAM BAĞIMSIZ VE GERÇEKTEN DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE sevdasını düş olmaktan çıkartıp, gerçekleştireceğiz.. Tarihimize, insanlarımıza, kültürümüze, zenginliklerimize inanmamız ve bu inançla donanmamız gerekiyor.

Bu topraklara ve insanına, zenginliklerine inanan insanların kim Alevi kim Sünni, kim Hristiyan, kim Türk, kim Kürt, kim Çerkez, kim Boşnak, kim Romen, kim sağcı, kim solcu diye birbirine düşürülmesi oyununa düşmenin, boğazlaşmamızın anlamı ve hükmü var mı? Yaşadığımız coğrafyada tüm farklılıklarımız ulusal zenginliğimizdir.. Ulusal özgüvenimizi kuşanıp, ulusal öz bilincimizi güçlendirip, emperyalizme/sömürgecilere inat, ülke ve millet olarak onurunu ve hazzını yaşayacağız..

Nice keşif ve müjdelere, esen kalın..Etiketler: ENGİN ARICAN

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.