Bugün: 21.04.2021

ARICAN:EL İNSAF EL VİCDAN!..

ARICAN:EL İNSAF EL VİCDAN!..
Gazeteci-Yazar Engin Arıcan, Bandırma'da 2009 yılında yaşanan ve yargı süreci geçtiğimiz günlerde mahkemenin verdiği hükmün Yargıtay 1.Dairesi tarafından onaylanması ile sonuçlanmış operasyon ve yargı sürecinde yaşananları değerlendirdi.31.03.2021 00:39

BANDIRMA OPERASYONUNUN PERDE ARKASI - Balıkesir Politika Gazetesi

Bandırma’da sonbahar mevsiminin ayrı bir yeri ve güzelliği vardır…  Anımsıyorum, yaz mevsiminden çıkmış olmamıza karşın, hava sıcaktı…

28 Ekim akşamı gazetede işimi bitirdim, cep telefonum çaldı. Akşam yemeği için gazetenin sahibi İhsan Kuruoğlu, Şehir Restaurant’a davet ettiği için, güneş batımının zevkine varıp, sahilden yürüyüp restauranta geçip, yemeğe katıldım. Kuruoğlu, yalnız yemek yemekten hoşlanmazdı ve yine masası misafirleri ile şenlenmişti. Yemeğimi yerken, masada kahkaha yüklü sohbetleri dinleyerek, sahilde gezinti yapan insanları izlemeye daldım... Geç vakit masadan kalkıldı ve sohbete Erdek Pınar otel’ de devam etmek üzere yola çıkıldı. Ailem, yazlıkta olduğu için, saat sıkıntım yoktu, ben de kervana katıldım. Otelde sohbet gece yarısına kadar devam etti. Geç saatte hep birlikte kalkıp, ben yazlığıma geçerken Kuruoğlu da aracı ile Erdek’teki evine geçti.

Hiç birimiz, 2009 yılının 29 Ekim sabahı yaşanacaklardan haberdar değildik…

Ne kurguymuş ama!..

Israrla aranan telefonumun sesi ile öğlene yakın uyandım ve öğrendim ki, yıllarca genel yayın yönetmenliğini yaptığım, çalıştığım gazetenin sahibi, kardeşi, küçük oğlu, Aile şirketi Yıldız Mermer’in sahibi ve yöneticisi. ANAP eski ilçe yöneticisi, 2004-2009 yılları arası belediye meclis üyesi ve belediye başkan yardımcısı, 2009’da yine AK Parti’den İGM üyesi seçilmiş, Bandırmaspor yöneticiliği yapmış, bir iş adamı olan Talip Yıldız ile Bandırma belediyesi Fen İşlerinde çalışan elektrik mühendisi Ömer Şenocak, Bandırma belediyesi Fen İşlerinde çalışan inşaat mühendisi Ufuk Tokbay ve belediye Fen işlerinde görevli Mustafa Aydın yanı sıra şahsen tanıdığım-tanımadığım bir çok isim Bandırma Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatları doğrultusunda Bandırma ve Balıkesir KOM ‘a mensup amir ve polis memurları tarafından evlerinden gözaltına alınırken, kimilerinin iş yerleri ile evleri de aranmış…

Koca  kenti simit gibi yemişler!!!

Operasyonu, şüphelilerin Emniyet’e girerken çekilen, çekilmiş fotoğraflarını, itham ve iddiaları,  ‘sözde başarılı bir gazetecilik örneği olarak’ Bandırma’da yayınlanan Güney Marmarada Yaşam gazetesinden öğrendik!!!.. Başka bir gazetenin ya da gazetecinin bu operasyondan haberi ve bilgisi yoktu!?

“Bandırmalı Organize Suç Örgütü Çökertildi”

“Bandırma’da sabahın erken saatlerinde gerçekleştirilen ve eş zamanlı operasyonlarla birkaç işyeri ve evlerinde yapılan aramalarda ‘ ihale yolsuzluğu’ yaptıkları öne sürülen organize suç örgütü çökertilirken, örgütün başı olduğu belirtilen basın-yayın ve müteahhitlik firması sahibi İ.K. ile birlikte 12 kişi gözaltına alındı” (29.10.2009 G.M. Yaşam gazetesi)

G.M.Yaşam gazetesinde ardışık olarak hemen her gün gazeteye atılan manşetler ve yazılan yorumlarla, ’Bandırma, son yılların en büyük yolsuzluk operasyonu ile çalkalandığı” özellikle Ak Partili belediye döneminde belediye ihalelerine fesat karıştırılıp yolsuzluk yapılarak 20 trilyon lira haksız kazanç elde edildiği yazılıp çiziliyordu..

Ben, 2009 yılının 29 Ekim’inde başlayan ve Bandırma Ağır Ceza Mahkemesi ile Özel Yetkili Beşiktaş 10.Ağır Ceza Mahkemesi ve yeniden Yargıtay’dan dönerek Bandırma Ağır Ceza’da hükme bağlanıp, 2021 yılı içinde Yargıtay 1.Ceza Dairesi’nde görüşülüp, karara bağlanan yaklaşık 11 yıllık yargı süreci ile ilgili bugüne kadar bir çok haber yaptım, makale yazdım, LEJYON isimli kitap yazarak okurlarımıza sundum. O nedenle ayrıntılarla okuru sıkmak istemiyorum. Daha detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler, LEJYON’u internet üzerinden edinebilirler.

Hedefleri Öztaylan ve AK Parti idi!..

Yargı sürecinde özetle 3 nokta aydınlandı:

1-      Mahkeme ve Yargıtay, ortada bir organize suç örgütü bulunmadığına karar verdi.

2-      Mahkeme ve Yargıtay, ortada ihaleye fesat karıştırma, kamu ihalelerinde usulsüzlük ve suiistimal olmadığına karar verdi.

3-      İhsan Kuruoğlu, Kerem Yılmaz ve Serkan Erakkuş dışındaki tüm tutuksuz dava sanıklarının BERAAT kararını onayladı.

Şimdi,bir an için yargılama sonucu nezdinde yaşananları düşünüp, sorgulayın. Organize suç  örgütü  denmiş, insanlar kamuoyuna şüpheli olarak değil, suçlu olarak lanse edilip, uzun bir yargılama süreci sonucunda, kurgu boşa çıkarken, ortada organize suç örgütü dolayısıyle organize suç örgütü yöneticiyi ya da üyesi yok, denmiş!

Bitmedi!..

Bir çok insan düzmece polis fezlekeleri  savcılık iddianamesi  olarak kabul edilerek organize suç örgütü kurup kamu ihalelerine yani 2004 ile 2009 yılları arasında Bandırma Belediye Başkanlığı görevini üstlenmiş Ak Partili Cemal Öztaylan/Recep Eraydın’ın görev süreleri içinde  belediyenin gerçekleştirdiği ihalelere fesat karıştırarak, suistimal edip 20 trilyon  lira haksız kazanç yapıldığını iddia edip, insanları kamuoyu nezdinde çarmıha gereceksiniz ve uzun  yargılama sonucunda  bu iddialar da nereden çıkmış, kamu ihalelerine fesat sokulmamış, haksız kazanç elde edilmemiş diyerek, bu iddiayı da düşürüp, insanları BERAAT ettireceksiniz!..

Çünkü, asıl hedef bu itham ve iddialarla gözaltına alınıp,tutuklu ya da tutuksuz yargılanmış insanlar ASLA değildi!

Peki, hedef kimdi ya da neydi?

Bunu (gazeteleri ve kalem tetikçisi figüranları dahil) hiç gizlemediler gizlemediler ki!..

Hedef, Öztaylan ve AK Parti idi!..

O yüzden de hazır ellerine düşmüş olanlarla yetindiler..

Kurguculara ne oldu!?

Peki,29 Ekim 2009 yılında Bandırma’da Cumhuriyet Savcılığı’nın talebi ve talimatı doğrultusunda operasyonu gerçekleştiren Bandırma-Balıkesir KOM amir ve polis memurları, Bandırma’da bu soruşturmayı üstlenmiş savcı ve  hakimler ile İstanbul/Beşiktaş Özel Yetkili 10.Ağır Ceza Mahkemesi savcı ve hakimleri bugün nerede ve ne yapıyorlar!?

Ben, merakınızı giderdeyim: Fetö’cü 15 Temmuz darbe kalkışması sonrası ya firar ettiler, ya gözaltına alınıp, yargılanıp, ceza aldılar, ya da görevden el çektirilip, meslekten ihraç edildiler!

Operasyonun ilk günlerinde yaygara kopartıp, aynen resmi kayıtlarda yer aldığı şekliyle, operasyona kamuoyunda psikolojik zemin hazırlamayı gazetecilik adına iş belleyerek algı operasyonlarında figüranlık görevini üstlenmiş olanlar ise, hala ortalıkta arz-ı endamlarını sergiliyorlar…

Bu işin bir de şehrimizde siyasi ayağı var. Bakarsanız, yaşananlar karşısında çok üzüntülüler ve  üstlendikleri mağdur rolünün gereği, hala timsah gözyaşları dökerek, isimlerinin bir gün gün yüzüne çıkartılacağı ve deşifre olacakları korkusuyla beklemedeler..,

Kurgunun aktör ve figüranları kimlerdi?

Bandırma’ya 2009 yılının Mart’ından başlayarak kirli-karanlık ve bir gazetecinin yaşamının talihsiz bir şekilde kaybına neden olarak, kanlı bir oyun oynandı

Bu kirli, karanlık ve kanlı oyunun aktörü FETÖ’cülerdir. Balıkesir ili genelinde FETÖ’cülerin ilk kirli, karanlık ve kanlı oyunu Bandırma’da gerçekleştirildi. Figüranları ise siyaset dünyasından kimi yerel yöneticilere, basına, bürokrasiye, adliyeye kadar uzanmaktadır.(Sorosçular bile bu sürece müdahil olup, yürütülen algı operasyonlarında görev üstlendi.)

Adliye ve emniyet ayağı,15 Temmuz darbe kalkışması sonrası devlet ve iktidar tarafından büyük ölçüde temizlendi. Diğer figüran uzantıları ise hala aramızda…

FETÖ’cülerin  yargı enkazı nasıl kaldırılacak?

Peki şunu sormak bu insanların ve milletin hakkı değil mi?

Tüm bu süreçte oynanmış oyunun anahtarı, sahte ve düzmece tanık ifadeleri ve fezlekelerle, tapelerle  bir organize suç örgütü KURGUSUNDAN  hareketle özellikle AK Partili belediye yönetimi döneminde  ihalelere fesat karıştırıp,20 trilyon lira haksız kazanç elde etmek ise ve bu iddia, yargının her aşamasında çökmüşse bu itham ve iddialara hedef olmuş, tutuklu ya da tutuksuz yıllarca yargılanmış, aileleri mağdur kılınmış, ekonomik  ve sosyal  dünyaları alt üst olmuş  insanlar yaklaşık 11 yıl sonra yargı kararı ile BERAATLERİ ONANMIŞ da olsa, sorun onlar veya koca kent  için gerçekten bitecek mi!?

El insaf, el vicdan!..

Devletin kılcal damarlarına kadar sızmış, en mahrem noktalarına kadar yerleşmiş ve deşifre olup, tasfiye edileceği korkusuna kapılınca 15 Temmuz’da asker kılıklı teröristleri eliyle darbe teşebbüsünde bulunmuş bu işbirlikçi hainlerin adliye ve yüksek yargıda polis-savcı-hakim düzeni içinde amaç ve çıkarları için defterini dürdüğü binlerce mağdurun ne olacağı hala belirsizliğini koruyor olması adalet ve hukuk ve yangı alanında en büyük sorunlarımızdan biri değil mi?

FETÖ’cülerin adalet ve hukuk anlayışından, yargısından söz ediyoruz! Yurt dışına firar edenler bir yana FETÖ’cü polisi, savcıyı ve hakimi kapının önüne koyan, meslekten ihraç eden, yargılayıp, cezalandıran devlet ve iktidar, bunların karar ve icraatlarının bireysel ve toplumsal sonuçlarını görmezden mi gelecek?

Esen kalın..


Etiketler: ENGİN ARICAN

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.