Bugün: 21.04.2021

ARICAN:İMKANSIZI BAŞARMAK VE AK PARTİ!.

ARICAN:İMKANSIZI BAŞARMAK VE AK PARTİ!.
Gazeteci-Yazar Engin Arıcan, AK Parti'nin 7.Olağan Genel Kongresi'ni değerlendirdi..26.03.2021 00:43

Cumhuriyet Tarihinde ve çok partili siyasal yaşama geçtiğimiz günden bugüne 14 Ağustos  2001 yılında kurulmuş ve 15 ay sonra girdiği ilk genel seçimde  iktidar olmuş,2002 yılından bugüne kadar da gerçekleşmiş tüm yerel ve genel seçimlerinden, referandum oylamalarından, cumhurbaşkanlığı seçimlerinden 1.çıkma başarısını göstermiş AK Parti, 7. olağan genel kurulunu gerçekleştirdi.

C.Başkanı  ve AK Parti genel başkanı Erdoğan, kongre salonunun önünde yaptığı konuşmada şöyle diyor: ” Şu ana kadar kurulduğumuzdan bu yana son olarak üye kayıtlarını istediğimde, üye kayıt sayımız 13 milyon 500 bine ulaştı. Dünyada böyle bir siyasi parti yok ve hamdolsun 1 milyonu aşkın genç üyesiyle yaklaşık 5 milyonu aşkın kadın üyesiyle ve bunun dışında ana kademe üyesiyle dünyada bir başkası yok.'

Recep Tayyip Erdoğan..!

Nereden nereye..

Gazeteci ve yazar olarak Erdoğan ile 1994 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesi ve 6 Aralık 1997 yılında Siirt’te gerçekleşen bir açık hava toplantısında okuduğu bir şiir nedeniyle yargılandığı davada 10 ay hapis cezası alıp,26 Mart 1999 yılında girdiği cezaevinden 24 Temmuz 1999 tarihinde tahliye olması sonrası AK Parti’nin 14 Ağustos 2001’de kurulması sonrası partinin teşkilatlanma sürecinde Bandırma’yı ve gazetemizi ziyaretinde  şahsen tanışmıştım. 47 yaşındaydı.

Bandırma AK Parti kurucu ilçe Başkanı rahmetli İsmail Çolak, AK Parti kurucularından Mehmet Ali Şahin, belleğim beni yanıltmıyorsa Ahmet Okbay da vardı.

Gazetede yuvarlak bir masa oluşturup, Siyasal yaşamın bu yeni siyasi figürünü, ’artık muhtar bile olamaz’ denilen Erdoğan’ı tanımak için masada yerimizi almıştık. Ziyaretin, çok hoş bir sohbet, tartışma ortamında geçtiğini anımsıyorum. Yeni kurulmuş bir siyasal partinin liderinin iddialı konuşmaları ile dikkatimi çeken Tayyip Bey’e, 28 Şubat post modern darbeyi ve Sincan’da tankları ve Orgeneral Çevik Bir’in ‘balans ayarı ‘ sözlerini anımsatarak, “Bu konuşmalarınızla size de balans ayarı yapmasınlar’ demiş ve gülüşmüştük…

Ziyaret sonrasında gazeteci arkadaşlarla Erdoğan ve yapılan konuşmalar üzerinde çeşitli değerlendirmeler yaptığımızı ve gazetenin sahibinin, “ Erdoğan, önümüzdeki ilk genel seçimde hepinizin tahmin ettiğinden daha fazla oy alacak ve belki de iktidar olacak. Alışılmışın dışında bir siyasetçi ve siyasal yaşamımızı alt üst edecek” dediğini anımsıyorum… Öyle de oldu. 2002 yılından bugüne aradan 19 yıl geçmiş olmasına karşın elde ettiği siyasal başarılarla, adeta yıkılmaz bir siyasal lider ve C.Başkanı oldu!

Erdoğan ile birlikte gazeteyi ziyaret eden en fazla beş kişiydi. Ayrıca, Bandırma’da parti teşkilatını açan da Erdoğan ile beraberindekileri karşılayanlar da bir avuç partiliydi.

O günlerden bu günlere yıllar geçti ve 19 yıldır iktidarla özdeşleşmiş ve C.Başkanı seçilmiş Erdoğan ve partisi ile karşı karşıyayız. O gün o ziyarette yer alan hiç birimiz böylesi bir siyasal sonuçla karşılaşacağımızı tahmin bile etmiyorduk ama oldu, yaşandı...O gün alışı geldiğimiz gibi türedi bir siyasal parti ve lider, arada yok olur, gider olarak baktığımız parti ve lider, devlet ve siyasal, sosyal yaşamın  ister kabul edilim ister etmelim,ister oy verelim ya da vermeyim, devasa bir ‘çınar’ oldu!

Sene 2021..!

13.5 milyon üye.!.

1 milyon genç ve 5 milyon kadın!

Oysa ki,aradan geçen 20 yıllık zaman içinde bu partiye gönül vermiş,oyları ile destek vermiş,üye olmuş insanlara  neler neler denmedi, ne yakıştırmalarda bulunulmadı..:’Bidon kafalılar, makarnacılar’ falan filan.. Tüm bu çabalar ve yakıştırmalarla da düğüm çözülümeyince, seçmen nezdinde tek tek bu partiye kim/kimler oy verdi diye hafiyeciliğe  bile soyunuldu!

Yine olmadı yine olmadı..

Öyle ki, her yerel ya da genel seçimde ‘bu kez işleri bitti, iktidara geliyoruz’ diye   zafer naraları atanlar, yine sandığa gömülünce, bu kez oylarının çalındığı, dümen çevrildiği itham ve iddialarında bulunup, kedilerden bile medet aradı ama yine olmadı!

Bu tarihsel, toplumsal ve siyasal yürüyüş incelenip, değerlendirilmeli…

Bir siyasal partinin gerçek anlamda kitle partisi olmasının en somut örneği değil mi bu? Tarihçiler, felsefeciler, siyaset bilimciler, sosyologlar ve psikologlar çok yönlü yaşanan bu vakayı sorgulamalı ve değerlendirmeli diye düşünüyorum…

Kongrede Ak Parti ve Cumhur İttifakı’nda paydaşı MHP ile beraberliğinin ideolojik ve siyasal tanımlamalarında bana en anlamlı gelen tanımlama şu oldu: Muhafazakâr milliyetçi bir parti ile  milliyetçi muhafazakâr iki partinin birbirini tamamlaması ve ortaklığı..

Kongre ve kongre salonu dışına taşmış katılım, ilgi, coşku ve heyecan ise, yaklaşık 20 yıldır yerelde ve genelde iktidar olan bir siyasal parti ve liderine karşı gösterilen teveccüh(özellikle kadınlar ve gençlerin büyük ilgisi) öyle laf ola beri gele afaki yakıştırma ve yorumlarla geçiştirilecek bir durum olmasa gerek. Muhalefet partilerinin rüyasında bile göremeyecekleri  13,5 milyonluk  kitlesel bir yıkılmaz, sarsılmaz  siyasal bir güç odağı söz  konusu.. Ayrıca, bu kitlesel gücün, ABD lejyonu FETÖ’cü 15 Temmuz darbe kalkışmasının bastırılmasında onlarca can pahasına üstlendiği rolü, sergilediği direngenlik ve mücadeleyi biliyoruz.

Küresel Efendiler ve Erdoğan!.

Bu çerçevede, başta ABD olmak üzere AB ülke liderlerinin, siyonistler ve Ortadoğu’nun kukla yönetimlerinin, terör örgütlerinin ve siyasi muhalefetin Recep Tayyip Erdoğan’ın şahsına(hatta ailesine) yönelik oluşturulmaya çalıştığı düşmanlığa ya da karşıtlığın nedenlerini anlamamak çok mu zor? Tüm bu şer cephesine göre, her nasıl olacaksa Erdoğan devrilmeli ve AK Parti dağıtılıp, siyasal ve sosyal yaşamdan  bir şekilde tasfiye edilmeli!..

Dışarda ve içeride kimse bu konuda duygu ve düşüncelerini saklamıyor, açık bir şekilde deklare de ediyor.. Bu, artık her yönüyle deşifre olmuş hesaplaşma dürtüsü ve çabası ne ülkeye ne de Anadolu insanına hiç yabancı değil. Cumhuriyet Devleti’nin kurulduğu günden bugüne kim ki emperyal güçlere, Efendilere kafa tutarak, ülkenin ulusal bağımsızlığından ve milletin gerçek anlamda egemenliğinden söz ederek, yerli ve milli olanı yaşamın her alanında gözetiyor ise, hedeftir ve şu veya bu şekilde siyasal ve toplumsal yaşamdan tasfiye edilmesi (geçmiş yıllarda yaşandığı gibi) kaçınılmazdır! Bu dirilen ve güçlenen damarın bir şekilde kesilip, kopartılması, geçmiş yıllarda olduğu gibi Efendi-Köle ilişkilerine geri dönüş,(Efendileri ve bunlara göre) hepimizin kaderidir!!!

Anti-emperyalizm ve ulusal bağımsızlıkçılık  değiştirip, dünüştürüyor..

Türkiye’nin bugün yaşadığı kuşatılmışlığı, küresel efendilerin saldırganlıkları karşısında, ,’A’ veya ‘B’ partisinin ya da şu veya bu siyasi liderin memleket ve milletin beka sorununu dikkate aldığımızda tek başına hiçbir hükmünün bulunmadığına inanıyorum.  Particilik, ideolojik ve politik saplantılar, ön yargılar, siyasal ve toplumsal kutuplaşma sadece ülkenin ulusal bağımsızlığı ve egemenliğine göz dikmiş olanların ekmeğine yağ sürüyor. Ülkeye ve millete dönük iştahlarını arttırıyor. Toplumsal birlik ve beraberlik hem Küresel Efendilerin hem de içerideki taşeronların uykularını kaçırtıyor.

Kongrede, partililerin önüne Cumhuriyet’in 100 .yılını kutlayacağımız 2023,2053 ve  2071 gibi hedeflerin koyulup, bu hedeflere ulaşılması yönünde ulusal bağımsızlığımızın ve egemenliğimizin her alanda daha da geliştirilip, güçlendirilip, pekişmesini gözeten medeniyet projeleri ile çıkılması, ülkenin ve milletin ufkunun geniş tutulması, demokrasi ve özgürlüklerin her alanda genişleyip, güçlenmesi, ülkenin ve milletin yüzünü üretim  ekonomisine dönmesi gibi  yapılmış her siyasi vurgu, ciddiyetle sorgulanıp, değerlendirilmeli..

Kaş yapayım derken göz çıkartmak!.

Bu arada Bandırma’dan ilçe başkanı ve kongre delegesi olarak katılmış Mehmet Doğan, kongre sonrası yayınladığı basın açıklamasında özellikle pandemi konusunda aldıkları önleme dikkat çekmiş ve şöyle demiş:

 “Bandırma’da hızla artan vakalar ile ilgili İl Başkanlığımız ile yaptığımız görüşme sonrasında Bandırma’dan kalkacak olan Otobüsler iptal edildi. Bandırma’dan sadece Genel Merkez delegesi olarak kongreye ben katılım sağladım. Ayrıca gerçekleştirdiğimiz Kongre’de Partimizin sağladığı test imkanları ile tüm delegelerimiz Covid-19 Testinden geçmiştir. Diğer davetliler ise HES Kodları ile salona gerekli önlemler alınarak alınmıştır. “

İl, Kadın Kolları ile Gençlik Kolları kongreleri yanı sıra  7.Olağan Kongre’de AK Parti’nin kitlesel katılımlı kongreleri, pandemi konusunda Sağlık   ve İçişleri Bakanlığı, valilikler ve kaymakamlıklar, emniyet ve belediye yönetimlerinin sürekli pandemi konusunda vatandaşa tedbirli olmaları, temastan uzak durmaları konusunda uyarılarda bulunduğu  ve vaka sayılarının da tavan yapmış olduğu bir ortamda toplum tarafından olumlu karşılanmadığını vurgulamalıyım.

Yanlış mıydı, evet, YANLIŞTI!

Vatandaşlar eleştirileri konusunda haksız mıydı, hayır, HAKLIYDI!

Bu konuda hassasiyetleri ve tepkileri bir yana bırakıp, ısrarcı davranmak, yanlış mıydı, evet, YANLIŞTI!

Seçmenin ve partilinin teveccühüne sahip olmak  milyon milyon büyütmek ne kadar önemli ise, bu teveccühü layıkıyla taşımanın da bir o kadar önemli olduğuna inanıyorum..

Ak Parti,7.Olağan Genel Kurulu’nun ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum..

Esen kalın..

Son dakika... AK Parti'nin 7. Olağan Kongresi... AK Parti'nin 2023  kadroları belirlenecek

AK Parti 7. Olağan Büyük Kongresi'ne özel şarkı ve klip hazırlandı


Etiketler: ENGİN ARICAN

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.