Bugün: 31.10.2020

ARICAN:IŞIK ‘ MUHABBETİ..!

ARICAN:IŞIK ‘ MUHABBETİ..!
Gazeteci-Yazar Engin Arıcan, AYM üyesi Engin Yıldırım'ın 'ışık oyununu' değerlendirdi.14.10.2020 15:38

1966 İstanbul Üsküdar doğumlu olan Engin Yıldırım, İlk ve ortaöğrenimini Beylerbeyi’nde tamamlayarak,1987’de İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirip;1988 yılında öğretim üyesi yetiştirmek amacıyla açılan yarışma sınavını kazanarak lisansüstü eğitim için İngiltere’ye giden Yıldırım,1989’da Warwick Üniversitesi Warwick Business School’da yüksek lisansını, 1994’te Manchester Üniversitesi Faculty of Economics and Social Studies’de doktorasını tamamlayarak; 1994 ile 2010 yılları arasında Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde öğretim üyesi olarak çalışmış ve  2003 ile 2010 yılları arasında aynı Fakültede dekanlık görevinde bulunmuş bir isim..

9/4/2010 tarihinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından YÖK Genel Kurulunun gösterdiği üç aday arasından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilmiş...Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunca 19/10/2015 tarihinde yapılan toplantıda Anayasa Mahkemesi başkanvekilliğine seçilen Yıldırım’ın25/10/2019 tarihinde bu görevi sona ermiş ve üye olarak görevine devam etmekte…

Evli ve iki çocuk babası olan AYM üyesi Engin Yıldırım’ın kardeşi D.Yıldırım’ın ise  FETÖ’den yargılandığı ve ceza aldığı biliniyor.

Birilerine ‘ışık’ yakmakla ışık olmak farklı şeyler..!

Ülkemizin darbeler tarihinden özellikle Genelkurmay Başkanlığı’nın ışıklarının sabaha kadar yakılmasına aşina  olan ve her ışık yakılmasında ‘yine bir şeyler olacak’ kaygısı ile endişeli bekleyişe soyunan ve darbelerle tanışmış Türkiye, bayram değil seyran değil, geçtiğimiz Salı akşamı AYM’nin ışıklarını yakarak,bir resimle  birlikte sosyal medya üzerinden  ‘ışıklar yanıyor’ paylaşımında bulununca,doğal olarak devlet, iktidar ve muhalefet nezdinde trafik karışırken,

TV kanallarında ve internette, sosyal medya da  vaka ve yaşanan tartışmalarla ,tepkilerle birlikte Engin Yıldırım ismi ve konumu bir anda tüm ülke ve toplumun ortak derdi haline geldi. AYM, dün, acilen toplanıp, Yıldırım’ın paylaşılmalarının kendilerini ve kurumu bağlamadığını açıklarken, Yıldırım da, paylaşımının yanlış anlaşımlara ve yorumlara konu edildiğini ifade ederek, üzüntü ve özürlerini paylaştı..

Aslında ortada, traji komik bir durum söz konusu..

Efsunlanmışlara  okuduğu kitaplar ne yapsın..!?

Askeri darbelerle sürekli aşina olmuş ve en son FETÖ’cülerin  15 Temmuz darbe kalkışmasına tanık olmuş,yüzlerce evladını yitirirken, binlerce  evladının da yaralanmasını yaşamış ve kalkışmayı bastırmış bir ülkede ‘ışık’ oyunlarıyla ‘birilerine’  kurulu düzeni değiştirmek  ya da iktidarı devirmek için  bir şekilde sinyal vermeye soyunmak kelimenin tam anlamıyla aptallığın daniskası ve intihar..!

Engin Yıldırım’ın ışık oyununun   tepkileri görünce abartıldığını da düşünmemek elde değil.. Çünkü, kuruluşunun yüz yılını  kutlamaya hazırlanan Cumhuriyet Devleti’ni  ve halkın oylarıyla iktidar olmuş bir siyasal partiyi böylesi çocukça  ışık oyunlarıyla yıkıp, ne devlet organlarını ve güçlerini, ne de toplumu harekete geçiremezsiniz..! Bu iktidar gitsin ve Başkan Erdoğan devrilsin senaryolarını sürekli diri tutmak isteyen ve kendilerine  çıkış yolu arayan hem diş hem de iç güç odaklarının aslında çaresizliğidir. Devletin ve siyasal iktidarın  küçümsenmesidir..!

AYM üyeliğinden acilen istifa etmeli..!

Türkiye'deki en yüksek anayasal yargı organı olan AYM’ye seçilmiş akademisyen bir üyenin, hukuk ve yetki sınırlarını aşarak, kurumun ışıklarını siyasi mesaj aracı olarak kullanıp, oynaması  Yıldırım açısından içerdiği talihsizlik ötesinde AYM ‘nin bu şekilde kullanılması ve oyun aracı konumunda değerlendirilmesi düşündürücü ve kaygı vericidir.  Bu nedenle, Devlet ve iktidar nezdinde ama en önemlisi AYM açısından  bu talihsiz ve üzücü olay en iyi şekilde değerlendirilip, AYM üyeliğinden acilen Engin Yıldırım alınmalı, görevinden istifa etmeli ve devletin hiçbir kurumunda bir daha görev ve sorumluluk verilmemelidir..

Engin Yıldırım’ın emekliliğini en iyi şekilde geçirmesi için ise ,devlet ve iktidar, ikametgahında ışık oyunları için gerekli düzeneği kurması ve oynaması için gerekli kolaylığı göstermeli ya da Gül-Babacan’ın kurduğu siyasal partiye geçerek, ışık oyunu alanını genişletmeli, bir şekilde Deva bulmasına yardımcı olunmalıdır..

Esen kalın..


Etiketler: ENGİN ARICAN

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.