Bugün: 18.09.2020

ARICAN:KÜFÜRÜME DOKUNMA!!!

ARICAN:KÜFÜRÜME DOKUNMA!!!
Gazeteci-Yazar Engin Arıcan,sosyal medyanın hukuki ve mali disiplin altına alınacağı yasal düzenleme tartışmalarını yorumladı..07.07.2020 13:46

Sadece ülkemizde değil, ’gelişmiş ülke’ kategorisinde yer alan ABD, Almanya, Fransa ,İngiltere gibi ülkelerde de son yıllar, aylar ve günler de  devletler, iktidarlar, siyasiler yanında  toplumlar nezdinde  en çok tartışma konularının başında sosyal medyanın ve iletişim alanının kontrolü ve denetlenmesi sorunu var.

Kuşkusuz bunun nedeni sosyal medyada sadece kullanılan ‘küfür’ ve hakaret dili değil..! Bunun birden çok nedeni var!

20 yüzyılın son çeyreğinden başlayarak 21 yüzyılda bilişim ve iletişim teknolojisinde yaşanan gelişmelerle birlikte, özellikle cep telefonlarının üretimi yanı sıra   internetin kullanımının yaygınlaşmasıyla, günümüz dünyası adeta bir köye dönüştü.. Coğrafi uzaklıklar, sırlar, sınıfsal ve toplumsal farklılıklar gibi insan adına ne varsa, hepsi silindi gitti..

İnsan açısından fiziki yani maddi gerçekliğin dışında  bir de ‘sanal gerçeklik’ ortaya çıktı. Yani, teknoloji kullanılarak oluşturulan kurgular ile gerçek ve hayalin birleştirilmesi..

Dikkat edin:

- Kurgu..!

- Gerçek..!

- Hayal..!

Bunda kullanılan aracı ya da araç ne?

-İleri teknoloji..!

Yani, bilgisayar ve  cep telefonu..!

Sosyal Medya alanı ve özgürlüğümüz..!

Üretim araçlarının, sanayinin, teknolojinin, iletişimin gelişmesine ve insanlığın kullanımına, hizmetine sunulmasına karşı çıkıp,  Don Kişot’ luk yapacak değiliz.. Öyle ki sabah kalktığımızda ya da akşam uyumadan önce, dünyanın bir ucundaki bir ülkenin en ücra köşesindeki  olumlu ya da olumsuz bir olayı ,bir felaketi bile anında öğrenebilme  olanağına sahibiz.. Vazgeçtik dünya merakından.. Kozmos’ta yanı uzayda  bile nelerin yaşandığını, ne olup-bittiğini öğrenebiliyoruz.. Uzaydan da vazgeçtik.. Kendi ülkemizde, komşu ülkelerde, bölgemizde, kentimizde, mahallemizde, iş yerimizde  nelerin yaşandığına dair bilgilenmeden, haberdar olmaktan öte, ofisimizde, fabrikamızda, tarlamızda işimizi bile oturduğumuz yerden takip edebiliyoruz.. Eğitim-öğretim ise çocuk oyuncağına dönmüş durumda..

Hakaret emme ve küfür özgürlüğü..

Bilişim ve iletişim teknolojisinin günlük yaşamımıza nüfus etmesiyle insan soyunun  günlük yaşamını nasıl kolaylaştırdığını burada anlatmak mümkün değil.. Devletin tüm kurumlarında on-line sitemin gelişmesiyle insan soyunun kazandığı artı zaman ve kolaylıklar  muhteşem.. Bilgisayardan  ya da cep telefonundan internete girip, bir ‘tık’ la  bir çok işinizi, sorununuzu çözüyorsunuz.

Tüm bu nedenlerle, Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak ve Ailesi ile yeni doğan bebesi yanında Demirtaş’ın eşine yönelik sosyal medya paylaşımları sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sosyal medya alanının  kontrol ve denetim altına alınarak, hukuksal ve mali disiplin altına alınacağından söz etmiş olmasının ardından Meclis’e sunulmak üzere  Cumhur İttifakı’nın bileşenleri Ak Parti ve MHP’nin bu konuda bir yasa tasarısı hazırlamaları başta ana muhalefet partisi CHP olmak üzere, Millet Partisi bileşenlerini ve toplumun belli bir kesimini ayağa kaldırdı..

Ne dediler?

-Erdoğan ve iktidar sosyal medyayı, siyasal amaçları ve iktidar da kalabilmek için kontrol ve denetimleri altına almak istiyor..!

- Bu, sansürdür..!

-Bu diktatörlüktür..!

-Bu, düşünce ve ifade özgürlüğünün yok edilmesidir..!

-Bu, bilime, teknolojiye, iletişime, gelişmeye düşmanlıktır..!

-Erdoğan; damadı, kızı ve torununa hakaret edildiği için bunu yapıyor..!

 

Oysa ki, başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere tüm iktidar ve MHP sözcülerinin yanı sıra  toplumda sağ duyu sahibi her kesin ifade ettiği gibi, sosyal medya kullanımına dönük hukuki ve mali yasal düzenlemenin amacı, Don Kişot’ luk yapmayı içermiyor..! Hiç kimsenin sosyal medya kullanımını  düzenlemek adına, özgürlüğü yok etmek gibi bir amacı yok..!

 

Çünkü, insanların hayatlarında çok önemli yere sahip olan sosyal medya organları internet aracılığıyla tüm dünya ile iletişime geçerek, iş, eğitim, sağlık, ticaret, ziyaret, ulaşım gibi hemen hemen hayatın her alanına nüfuz etmiş durumda. Bunu kısıtlamaya ya da yasaklamaya yönelik bir çaba, aptallıktır!

 

O zaman dert ve dava ne!?

 

Okurlarımız, öncelikle başta ‘google’ olmak üzere,’facebook’, ’gmail’, ’twitter’,  ‘whatsaap’ gibi sosyal medya iletişim ve haberleşme, bilgilenme platformlarının hangi ülkelere, kimlere ait olduğunu incelemeliler.. Bu platformların bu ülkeler, tekeller, kişiler ve İSTİHBARAT ÖRGÜTLERİ tarafından nasıl, niçin, hangi amaçlarla kullanıldığı konusunda bilgilenmeliler..

 

Neden ve niçin;başta ABD olmak üzere Almanya, Fransa, İngiltere gibi ‘gelişmiş ülke’ ve ‘devlet’lerin ülkelerinde internet üzerinden sosyal medya alanının  yayın ve kullanımına dönük ne gibi hukuksal ve mali önlemler ve yasal düzenlemeler yapıldığına bakılmalı..

Neden ve niçin, sosyal medya yayın ve platformlarının bu ülkeler ve devletler tarafından aynı zamanda bur ulusal güvenlik sorunu olarak ele aldıklarının mantığı sorgulanmalı..

 

Yoksa sorun ve sıkıntı, düşünce ve ifade özgürlüğü adına, birilerinin sosyal medya üzerinden sadece küfür etme ve ağız dolusu hakaret etme, birilerini aşağılama özgürlüğünün kısıtlanıp, yasaklanması olarak ele alınıp, ahlaki sınırlar içinde değerlendirilmemeli..!

 

Hepsi,’Pavlov’un köpeği gibiler..!

 

Bakın, hiçbir şey rastlantısal yaşanmıyor ya da sürpriz olarak görülmemeli..!

 

Türkiye’de sosyal medya alanının hukuki ve mali açıdan yasal düzenlemeye alınması tartışmaları ve atılan adımlarla birlikte, 2020 yılı Ocak ayında gölge CIA olarak bilinen Rand Corporation’un hazırladığı 'Türkiye'nin Milliyetçi Rotası' başlıklı rapordan sonra şimdi de CAP’ın raporu yayınlandı ..! Bu rapora sonraki yazılarımızda değineceğiz.. ABD Başkanı Trump, kendi ülkesinde görsel ve yazılı medyadan şikayet ederken, sosyal medya şirketlerine rest çekerken, Türkiye, bu sosyal medya alanını düzenlemeye kalkınca, nasıl kıyamet kopartıyor, göreceksiniz..

 

Kendileri için hak olan, sorun Türkiye olduğunda, ne hikmet ise, hepsi ayağa kalkıyor..!

 

Şimdilik, esen kalın..

MHP'nin sosyal medya kanun teklifi tartışma yarattı - Gerçek Gündem


Etiketler: ENGİN ARICAN

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.