Bugün: 02.12.2020

ARICAN:NE YAPTIĞIMIZIN FARKINDA MIYIZ!?

ARICAN:NE YAPTIĞIMIZIN FARKINDA MIYIZ!?
Gazeteci-Yazar Engin Arıcan, Malazgirt ve Büyük Taarruz'u değerlendirdi..28.08.2020 15:31

Ağustos ayı içinde Türklere Anadolu kapılarını açan Malazgirt Zaferinin 949. Ve Ulusal Kurtuluş mücadelemizin zaferle sonuçlanarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşunun önünü açan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 98. Yıl dönümünü kutluyoruz.

Her iki savaşın ve zaferle sonuçlanmış bu savaşlara öncülük etmiş Selçuklu Hükümdarı Alparslan ile Ulusal Kurtuluş Savaşına öncülük etmiş muzaffer komutan Mustafa Kemal Atatürk’ü adeta birbirlerinin rakibiymişçesine, karşı karşıya getirmenin, bir bayramı ve kutlamayı alternatifmişçesine karşı karşıya getirmenin tarihsel ve toplumsal ya da askeri bir mantığı var mı?

Öncelikle böylesi bir şey, Türk ve Anadolu tarihine, millete karşı  en anlamsız, nafile ve akılsız çabadır..!

Ülkenin gerçek gündemi ve suni gündemleri..

Günlerdir TV’lerde, yaygın basında, sosyal medya da kelli felli, makam, mevki sahibi insanların 1071 Malazgirt ve 1922 30 Ağustos ile Alparslan ile Mustafa Kemal Atatürk üzerinden yaptıkları bıktırıcı tartışmaları ibretle izliyoruz…

İktidarı ve muhalefetiyle ulusal ve dini bayramlar, kutlamalar konusunda çoktan ayarımızı da kaybetmiş durumdayız.. Ayasofya’nın ibadete açılmasından, Ramazan ve iftar sofralarına, Hz.Peygamberimizin doğum gününün kutlanmasından Atamızı kaybettiğimiz 10 Kasım’lara kadar uzanan, ciddiyetini ve bilimselliğini çoktan yitirmiş, ’ucube’ konuşma ve tartışmaların esiri kılınıyoruz..

Bu tür konularda milyonlara yansıyan tartışmaların, ağız dalaşlarının, ayrışmaların, ötekileştirmelerin, bu tartışmalarda hızını alamayıp muhatabına sövüp sayanların ülkeye ve millete yararından kim söz edebilir? Zaten TV’lerde  hemen her konuda ‘uzman’ olarak karşımıza çıkartılan, atıp tutan kişilerin çoğu ‘kadrolu’ ve  ‘yövmiyeli’  ve  ‘taraf’ insanlar..

İktidar partisinin tarihsel sorumluluğu..

Peki, bu yaşanan olaylarda, polemiklerde muhalefet kadar iktidar partisinin de sorumluluğu yok mu?

Tabii ki,var..!

Başkan Erdoğan ve AK Parti’de toplumsal hassasiyetin yaşandığı konularda anlamsız ayrışmalara, toplumsal kutuplaşmalara, ötekileştirmelere neden olabilecek ne varsa, uzak durmalı ve ‘AK Parti’nin Cumhuriyet ve Mustafa Kemal Atatürk ile sorunu var’ şeklinde kamuoyunu meşgul eden, algı ya da anlayışlardan hızla uzaklaşmanın ötesinde, arasına  aşılamaz duvarlar örmeli.. TV’lerde ve yaygın basında  ve  makalelerde hala bir AK Parti eski milletvekilinin Cumhuriyet’i ‘reklam arası’ olarak  görmesi  sosyal medya paylaşımlarında  konu oluyorsa, böylesi anlamsız beyanlara, çıkışlara izin verilmemeli..

Sözün kısası Sultan Alparslan da, Mustafa Kemal Atatürk’te Türk milleti için tarihsel ve toplumsal sorumluluklarını layıkıyla yerine getirerek, tarihimize ve tarihsel belleğimize isimlerini altı harflerle yazdırmış örnek iki lider, iki komutan ama en önemlisi etten kemikten insan, Allah’ın bir Adem’i..!

Tarihçilerin işi çoook zor..!

Türk ve İslam  tarihi bir bütündür.. Bu tarihi, kafanıza göre, kesip biçip bölüm bölüp ayrıştırıp, bir tarihsel dönemi diğerine karşı ötekileştiremezsiniz.. Tarihsel bir dönemi bir değer bölümün karşısına da koyamazsınız…Bilimsel açıdan, böylesi bir tarih anlayışı ve yaklaşımı, yöntemi yoktur.. Yaşanmışı da değiştirme lüksünüz, kafanıza göre gerçeklikten, nesnellikten uzak subjektif olarak tarihi ve tarihsel vakaları, yaşanmışlıkları değerlendirme, yazma, ’resmi bir tarih’, ’ideolojik tarih’ kalıbı yaratmanız fiilen mümkün değildir.

Peki, böyle bir risk var mı? Böyle bir yanlış ve çirkinlik yaşanıyor mu?

Ne yazık ki, EVET..!

Dün ve bugün yaşanan tartışmaların, anlamsız polemiklerin, hatta ayrışmaların, ötekileştirme çabalarının nedeni budur.. Çünkü, tarihe, ideolojik saiklerle bakıyor ve farklı görüşlere tahammül bile edemiyor, tahammülsüzlük içerisinde karşımızdakinin ne söylediğini bile anlamadan, anlamaya çalışmadan siyaseten etiketliyor, kategorize ediyoruz..

Oysa ki, yaşanan tartışmaları ülke, bölge ve küresel ölçekte realize ettiğinizde bu tür ideolojik saplantıların, ön yargıların ne ülke ne de millet açısından hiçbir hükmü ve anlamının olmadığı görülecektir.

Bir  somut örnek mi istiyorsunuz, buyrun..!

Beyler, içimizde SEVR düşü kuranlar var..!

Sevr’in imzalanmasının 100.yıl dönümü nedeniyle Ermeni örgütlerinin girişimleriyle Dünya genelinde kendilerine "sosyalist" diyen bazı örgütlerin imzasıyla yayımlanan bildiride HDP Gençlik Meclisi’nin de imzası yer alıyor. Türklerin, “Ermenilere soykırım uyguladığı” iddia edilen açıklamada, HDP Gençlik Meclisi’nin de imzası yer aldığı  açıklamada, “Sevr Antlaşması, Ermeni Soykırımı nedeniyle adil bir tazminatın ödemesini sağlayan tek uluslararası hukuki belge niteliğindedir” deniliyor..

Başka..!?

On binlerce Mehmet, sınır boylarında ve Mavi Vatan’da..!

Türkiye ve TSK, Kuzey Suriye, Kuzey Irak , Azerbeycan ile  Libya’da.. Doğu Akdeniz’de yani Mavi Vatan’da ise Yunanistan yanı sıra BAE, İsrail, Fransa, Mısır’a karşı donanmamız savaş pozisyonu almış durumda..

İçerde neyi paylaşamıyoruz ya da sınır boylarında, başka ülkeler de mevzilenmiş, savaş pozisyonu almış Mehmet,(anası-babasından,kardeşleri,eşi ve evlatlarını da unutmamak gerek) ardına dönüp baktığında nasıl bir siyasi manzara ile karşılacacak? Ayasofya’nın ibadete açılmasının iç tartışmalarla cılkını çıkardık; Karadeniz’de doğalgaz bulundu, bulunduğuna bulanları adeta pişman ettik; yıllardır binlerce insanımızı yitirdiğimiz taşeron ve bölücü PKK’nın adeta defterini dürdük, siyasi uzantısı partinin yemediği nane kalmadı; Pandemi de dünyanın en gelişmiş ülkelerinde insanlar sefillik yaşar, cesetlerini koymaya yer bulamaz, hastahane kapılarında sürünürken, biz destan yazdık ama  devlet ve iktidara küfretmekten bizleri yine alıkoyamadı..

Gerçekten ne yaptığımızın farkında mıyız..!?

Malazgirt’in 949. ve Büyük Taarruzun  98.yıldönümü,BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN..

Esen kalın..


Etiketler: ENGİN ARICAN

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.