Bugün: 21.04.2021

ARICAN:NEDEN VE NİÇİN!?

ARICAN:NEDEN VE NİÇİN!?
Gazeteci-Yazar Engin Arıcan,pandemi vakalarındaki artışı ve Valı Şıldak'ın Gönen ile Bandırma ziyaretini değerlendirdi.26.03.2021 15:59

Önceki gün, Balıkesir Valisi  Hasan Şıldak, önce Gönen’i daha sonra da yanındakilerle Bandırma’yı ziyaret ederek, ilçe protokolleriyle iştişarelerde bulundu, bilgi aldı ve hem Gönen hem de Bandırma’da esnafı ziyaret ederek, vatandaşlarla sohbet edip,  esnaf ve vatandaşları, işletme sahiplerini önlemler konusunda uyardı.

Vatandaş olarak bir an için  lütfen, düşünün!.

Hergün TV’lerden seslenen C.başkanı Erdoğan, Sağlık ve İçişleri Bakanı ve diğer yönetici ve yetkililerin konuşmaları ve pandemi konusundaki uyarılarını da bir yana koyalım.

Devletin valisi, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutanı J.Kd.Alb. Tarık Hekimoğlu ve İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serkan Kadir Keskin’i de yanına alarak yollara düşüp, pandemi vakalarının Balıkesir’de zirve yaptığı Gönen ve Bandırma’ya gelerek, görüşüp, uyarıp, alınan önlemleri gözden geçirip, sahaya inerek işletmeleri, esnafı ziyaret ederek, vatandaşlarla sohbet ediyor.

Devlet ricalinde hemen herkes ayakta..

Doğal olarak, Vali ziyareti nedeniyle Gönen’de Kaymakam Arslan Yurt, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Refik Budak, İlçe Jandarma Komutanı J.Yb.Temel Kılıç, İlçe Emniyet Müdürü Metin Kartal, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Elife Göksal da  eşlik ediyor..

Bandırma’da da tablo değişmiyor.

Vali Şıldak’ın ziyaretine Kaymakamı Günhan Yazar, Bandırma İlçe Emniyet Müdürü Soner Duran, İlçe Jandarma Komutanı J. Bnb. Mahir Mavi ve İlçe Sağlık Müdürü Dr. Başak Şen Ilgaz eşlik ediyor..

Hepsinin ortak derdi  ve davası ne?

Balıkesir’in pandemi vakaları konusunda ‘kırmızı’ dan çıkarak, renginin ‘’mavi’ ye dönüşmesi ve doğal olarak vaka yoğunluğunun düşürülmesi, toplumun her kesimi gibi bizleri de artık bunaltan günlük yaşamımızın  güvenli bir şekilde normalleşmesi ve hepimiz için çarkın bir şekilde dönmesi..

Oysa ki, olmuyor,oldurulamıyor ve vaka sayılarındaki yoğunluk, bıraktık öteyi beriyi, en yakınımızdaki insanları bile  tek tek düşüren ve  aramızdan kopartan Covıd-19 virüsüne karşı  gerekli önlemleri almadığımız, kendimizi ve yakınlarımızı  bile koruma konusunda gerekli duyarlılığı ve özeni göstermeyi beceremediğimiz, gevşek davrandığımız için ya düşüyor ya da yaşama veda ediyor..

Bu durumda vali, kaymakam, komutanlar, müdürler, belediye başkanları ne yapmalı ya da ne yapsın!? Doktorları ve sağlık çalışanlarını saymıyorum bile..

Kimi fitne ve fesadı iş edinmiş kimi şark kurnazları da  özellikle sosyal medya üzerinden Balıkesir’in ‘kırmızı’ya bürünmesinde vaka yoğunlukları nedeniyle öncelikle Gönen ve Bandırma’nın öne çıkmasını, Balıkesir’in bir oyunu ve abartılı yaklaşımı olarak yorumlayıp, büyükşehir’in zevahiri kurtarmak için iki ilçeyi hedef yaptığı yönünde absürd  ve hatta provakatif paylaşımlarda bulunuyor.

Ne yapmalıyız?

Ben, sorunun toplumsal olmaktan öte bireysel olduğuna inanıyorum.

Herkes, her anne ve baba, her genç ve çocuk  üzerine düşeni yapmalı. Devletin; pandemi önlemleri konusunda her bireyin, her ailenin başına bir polis ya da jandarma koyacak hali yok! Ya da her işletmenin, esnafın kapısına  polis, jandarma dikecek gücü de yok!

Hoş, çaresizlik herşeyi yaptırıyor. Birçok ‘kırmızı’ kentte, polis ve köyde  jandarmanın  kapı kapı dolaşıp, ev ziyaretleri oluyor mu olmuyor mu diye gezmesine, kapı önlerindeki ayakkabıları saymasına, kapıları çalıp uyarmasına da şahit olduk.!!!

Örneğin;  ben sosyal medya da bugün kim pandemiye yakalanmış ya da yakalanmış aramızdan birinin vefat haberini, bir insan olarak görmekten, bıktım, usandım ve kendi adıma utanıyor, üzülüyorum..

Ne yapacağız?

Yarın sıra kime gelecek, sevdiklerimizden biri de aynı ölüm tuzağına düşecek mi diye kendi beceriksizliğimizle bezenmiş çaresizliğimize yenilecek miyiz?

Ya da sıklıkla yaptığımız ve alışkanlık haline getirdiğimiz gibi, yaşayacağımız  bir olumsuzluğun ya da kötü sonucun, sorumluluğunu başkalarına, daha da kolayına kaçıp valisine, kaymakamına, müdürüne, belediye başkanına  olmadı yönetenlerin üzerine atıp, körelmiş vicdanlarımızı mı rahatlatacağız?

Bu aramızdan yitip giden büyüklerimizi, aile bireylerimizi, yakınlarımızı, dostlarımızı geri getirecek mi!?

Birilerinin bizleri kandırıp aldatmasına hacet yok! En büyük olumsuzluk, kişinin kendi kendisini aldatıp, kandırmasıdır. Öncelikle, kendimize karşı samimi ve dürüst olmalıyız!

Esen kalın..

Pandemilerin Toplumsal Etkileri: Kültür ve Temel İhtiyaçların Rolü -  FinTech İstanbul


Etiketler: ENGİN ARICAN

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.