Bugün: 18.09.2020

ARICAN:PROVAKASYONLARA DİKKAT..!

ARICAN:PROVAKASYONLARA DİKKAT..!
Gazeteci-Yazar Engin Arıcan,Diyanet İşleri Başkanı'nın Ayasofya'hıah ibadete açılış konuşması ile bir dergide yer alar Hilafet çağrısını değerlendirdi..27.07.2020 15:04

Danıştay’ın Ayasofya’nın ‘müze’statüsünden çıkartılması ve camii olarak ibadete açılması kararını vermesi,bu kararın Başkan Erdoğan tarafından onanarak, Resmi Gazete’de yayınlanarak, 24 Temmuz tarihinde Cuma namazı ile ibadete açılması ile birlikte yaşanan  tartışmaları, özellikle de sosyal medyaya taşınmış paylaşımları ilgi ve ibretle izliyoruz.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Ertaş’ın açılış da yaptığı konuşmanın yanı sıra özellikle bir gazete  bünyesinde yayınlanan bir derginin  "Şimdi değilse ne zaman, sen değilsen kim?" ve ‘Hilafet için toparlanın” başlıklı kapağı adeta Ayasofya’nın ibadete açılması sürecinde yaşananların üzerine benzin döküp, ateşe verdi..!

Şaşırdık mı, HAYIR..!

Bu tip, provakatif arayışlar, çabalar, kışkırtmalar olacak..!

 Tarihimiz de ve coğrafyamızda, devlet ve toplum yaşamımızda hep  tanık olduğumuz gibi kimi zaman dinsel/mezhepsel  kimi zaman etnik kimi zaman da siyasal temelde yaşandı, yaşanacak…Bir anlamda kardeş kardeşe şu veya bu nedenle kırdırılmak, devlet ve toplum yaşamı kaosa sürüklenerek, ülkemiz ve milletimiz yolundan döndürülmek için tökezletilip, dumura uğratılmak istenecek..

Ancak, bizler, devlet ve millet olarak  aşılıyız..! Bu ülke ve millet, dün yaşadığı olumsuzlukları sırtında bir hamal gibi taşıyarak, altında ezilecek, oyuna gelecek kadar ‘toy’ görülmemeli.. Ulusal bağımsızlığımızı ve egemenliğimizi, olmadık arayış ve  boş tartışmalarla, iç hesaplaşmalarla tüketecek bir millet değiliz..! Bir tek insanımızın, evladımızın bu tür karanlık, kirli, kanlı oyunlara düşmesine ne tahammülümüz ne de böyle bir lüksümüz var..!

Ayasofya’nın ibadete açılması kararı ile toplumda bir kesim bu kararı ve konuyu adeta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal’le iktidarın bir siyasal hesaplaşma içerisine girdiğini iddiası ile karşılanmıştı.. ’Müze’ kararını Mustafa Kemal’in verdiğine dikkat çeken bu kesim ve kişiler,’müze’ stasünün kaldırılmasını, ‘Cumhuriyet, laiklik elden gidiyor.. Hilafet geliyor’ nidalarıyla karşılanmışken  bu iddiaları besleyen provakatif anlayış ve yaklaşımlar da  ,AK Parti sözcüsü Ömer Çelik’in açıklamasını beraberinde getirdi.

Çelik, “Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” diyerek, “Kurtuluş Savaşı’mızın başkomutanı, devletimizin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İstiklal Savaşı kahramanlarını rahmetle ve saygıyla yad ediyoruz. Tarihten bugüne kesintisiz bir halka olarak devam eden mücadele azmimizi daha da kuvvetli kılıyoruz.” İfadesi ile bu tür provakatif anlayış ve yakıştırmalara bir anlamda set çekti..!

Daha öncede yazdık ve dikkat çektiğimiz gibi,Osmanlı Sultanı Fatih Sultan Mehmet Han’ı,  Ulusal Kurtuluş Mücadelemizin muzaffer komutanı ve Cumhuriyetimizin kurucu su Mustafa Kemal ile karşı karşıya getirmek ya da Osmanlı Devleti ile Cumhuriyet Devleti’ni tokuşturmaya çalışmak, tarih bilmezlik yanında  yanlıştır..! Fatih Sultan Mehmet Han da Mustafa Kemal Atatürk de ortak değerimizdir.

Ayasofya’nın ‘müze’statüsünden çıkartılarak ibadete açılması kararı alındığı günlerde gazetemiz de yine bu karar ile birlikte ‘hukuksal bir yanlıştan dönüldüğü’ nü, Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal ve dönemin Bakanlar Kurulu’nun ‘müze’ kararını alırken, bunun birden çok nedeninin bulunduğuna dikkat çekmiş, alınmış kararların içeriğinin ve nedenselliklerinin iyi anlaşılmasının önemine işaret etmiştik.

Tarihe, Türk-İslam  tarihine ideolojik-politik kaygılarla ve rövanşist bir anlayışla yaklaşılamaz.. Ülke ve toplum olarak birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz günlerde, Ayasofya Camii için alınmış  kararı ve atılmış adımların tarihselliğine ve maneviyatına gölge düşürecek, toplumu kutuplaştırıcı, kışkırtıcı provakatif söylem ve  davranışlardan uzak durmak her  kurumun her yurttaşın görevi, zorunluluğu ve sorumluluğu..

Sevgiyle, esen kalın..


Etiketler: ENGİN ARICAN

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.