Bugün: 22.02.2020

ARICAN:SON NOKTA...!!!

ARICAN:SON NOKTA...!!!
Gazeteci-Yazar Engin Arıcan, Bandırma ve Bandırmaspor Kulübü'nde yaşananları ve 4 trilyon muhabbetlerini değerlendirdi.05.10.2019 00:00
Geçtiğimiz günlerde   iki dönem  Bandırmaspor Kulübü eski Başkanlığını üstlenmiş Erhan Elmastaş, gazetemize  Avukatı eliyle Noter’den bir ihtarname göndererek, internet haber sitemizde  16/09/2019 tarihinde yayınlanmış   ‘BUYRUN BURADAN YAKIN.!” Başlıklı haberimizle ilgili ‘Düzeltme ve Yanıt Hakkı’ çerçevesinde  Bandırmaspor Kulübü aleyhine ‘4 trilyon liralık icra takibi’ başlattığı haberinin asılsız olduğunu ve haberin asılsız olduğunu açıkladı.

Yasal hakkıdır, kullanacak tabii ki ve  biz de noktasına virgülüne dokunmadan, ‘tekzip ve yanıt metnini’ haber sitemizin yanı sıra gazetemizde de yayınladık.

Yasal bir hakkın kullanılmasında bir sorun yok ama  günler ,aylar, yıllardır  Kulüp yönetimi ve spor camiasında, siyasi çevrelerde konu edilen, tartışılıp, sorgulanan ‘4 trilyon lira’nın bu resmi ve noter kanalıyla yapılmış açıklamasıyla, iki dönem Bandırmaspor Kulüp Başkanlığını  üstlenmiş  Erhan Elmastaş’a ait olduğunu bir kez daha öğrenmiş, bilgilerimizi kamuoyu nezdinde tescillemiş, tazelemiş  olduk.

YORUMU KAMUOYU YAPMALI..!

Elmastaş, Noter kanalıyla gazetemize gönderdiği ihtarname kapsamında,  Bandırmaspor Kulübü’nü 4 trilyon lira alacağı için icraya vermediğini, haberimizin asılsız olduğunu belirtirken, bakın, ne diyor:
“…Tarafımda bulunan bir adet kambiyo senedi QNB Finansbank’ın Bandırma Çarşı Şubesine 27/08/2019 tarihinde tevdi edilmiştir. .. Aynı kambiyo senedi borçlular tarafından vadesinde ödenmemiştir. Türk Ticaret Kanunu hükümleri gereğince ödememenin resmi bir belgeyle  belirlenmesi zorunlu olduğundan, borçlulara yine aynı banka aracılığı ile 12/09/2019 tarihinde “ödememe protestosu ” gönderilmiştir. Tarafımdan yalnızca vadesinde ödenmeyen kambiyo senedine ilişkin hukuki prosedür işletilmiştir..18/09/2019”

İlgili bankanın dökümü yazılı senedin vadesinde banka gişesine ödenmesi konusunda ‘ Bandırmaspor Kulüp Derneği’ne gönderdiği yazılı  ‘senet ihtarnamesi’ önümde.. Senedin son ödeme tarihi yani vadesi, 10.09. 2019 tarihi olarak belirlenmiş yara tanzim edilmiş.

İlgili banka, Bandırmaspor Kulübü’ne  ‘senet ihtarnamesi’ni  gönderdikten sonra , senet tutarı Kulüp tarafından ödenmediği için, aynı Elmastaş’ın dikkat çektiği gibi, Türk Ticaret Kanunu hükümleri gereğince ödememenin resmi bir belgeyle belirlenmesi zorunlu olduğundan “ 12/09/ 2019 tarihinde ‘ödenmeme protestosu’ göndermiştir.
Buraya kadar bir sorun var mı, yok..!  Elmastaş ve ilgili banka hukuksal prosüdür açısından gereği ne ise onu yapmış…
Peki, bu ne anlama geliyor?

Alacaklı, alacağını alabilmek için alacaklı olduğu Kulüp ile muhatap olmak yerine ‘alacak seneti’ni bankaya vererek, banka üzerinden alacağını takip etmekte, bir anlamda da alacağını aynı Elmastaş’ın dikkat çektiği gibi, resmi bir belgeyle resmileştirmektedir.

RÜŞVETİN YOLSUZLUK VE SUİSTİMALİN  BELGESİ OLMAZ MI!?

ERHAN ELMASTAŞ VE YÖNETİMİ ile ilgili görsel sonucu
Bandırmaspor Kulübü eski başkanı Elmastaş’ın Kulüp ile alacak-verecek ilişkisi ne zaman başlamış, Kulüp yönetiminde bu zaman dilimi içiresinde kimler varmış ve  alacak senedi hangi tarihte  ve kimler tarafından tanzim edilmiş, buna bakmak gerekiyor...

2014 yılı Mart yerel seçimlerinde CHP’den Dursun Mirza ,belediye başkanlığına seçilirken, Erhan Elmastaş da,  Mirza’nın listesinden belediye meclis üyeliğine seçiliyor. Bandırmaspor Kulüp Başkanlığı  yaklaşık 8 yıldır Mehmet Kılkışlı ve yönetiminin sorumluluğunda. Kulüp Başkanlığını Kılkışlı ve yönetiminin elinden alabilmek için 2009 yılından başlayarak, 2014 ve 2015  yılına kadar nelerin yaşandığını Bandırma kamuoyu da, spor camiası da çok iyi biliyor.
Şimdi, tarihlere, lütfen, dikkat edin;

2015 yılı Haziran’ında Bandırmaspor Kulübü Kongresi gerçekleştirilirken,   Erhan Elmastaş  tek liste girdiği seçimi kazanıp, başkanlığı üstleniyor. Yönetim Kurulu üyeliklerine;  Mehmet Kılkışlı, Ozan Onur, Murat Ercili, Yakup Ataş, Adnan Tuksal, Ahmet Edin, Bahadır Çolak, Tolga Tosun, Hüseyin Baş, Göksel  Karlahan, Ozan Tüm, Mülkü İnci, Gökhan Yankol, Mehmet Özbek, Orhan Demir seçilirken Denetim Kurulu üyeliklerine ise Yavuz Demiralay, Metin Yalçınkaya, İhsan Şen seçiliyor.
Mirza başkanlığındaki Bandırma Belediyesi ,2015 yılı Ekim’in de, Grand Asya Otel'deki payının satışını yapılan ihale ile gerçekleştirirken, ihaleye tek firma olarak katılan Kurşunlar Yapı Malzemeleri İnşaat Sanayi Ticaret A.Ş firması 11 milyon 500 bin liraya belediyenin payını almaya  hak kazanıyor.

Bandırma Belediyesi’ne ait mülkiyet payının satış kararı, gerçekleşen ihalenin yol ve yöntemi, ihale bedeli, kamuoyuna yansıyan itham ve iddialar, ihale pazarlıklarında Bandırmaspor Kulübü’nün adının geçmesi, rakamlar kamuoyuna taşınıyor.
Kamuoyuna gerçekleşmiş ihale üzerine yansıyan itham ve iddialar nedeniyle Başkan Mirza, ihaleyi iptal ederek, bir hafta sonra yeni bir ihale gerçekleştiriyor. Her iki ihale arasındaki fiyat farkı konusunu, artık, yazmak istemiyorum: Rakamlar ortada ve arada yaklaşık 9-10  trilyon liralık bir fark var..!

BANDIRMA KONUŞMALI..!

2015 yılı Haziran’ın da Elmastaş’ın başkanlığında yönetim kurulu üyeliklerine seçilmiş isimlerin, yabana atılacak isimler olmadığını önemle belirtelim. Bir ki yönetim kurulu üyesinin fısıldayarak konuşması dışında yönetimleri döneminde olup/bitenlerle ilgili kamuoyuna bir tek  açıklamaları olmadı. Sonrasında, bir çoğunun, ’biliyoruz ama sadece bilen biz miyiz? Muhatapları kimlerse işini yapsın. Durduk yer de bizim başımız ağrımasın. Sonuçta para Bandırmaspor’ a girdi” benzeri  orada burada yaptıkları konuşmaları tüm spor kamuoyu, siyasi çevreler biliyor. Kimse, tabiri caiz ise hedef olmak, savcıya hakime taşınmak istemedi…Yaşananları içine sindiremeyenler, özel işlerinin yoğunluğunu gerekçe göstererek yönetimden  istifa etti…

Ne oldu?

2017 yılı Haziran’ın da  gerçekleştirilen Bandırmaspor Kulüp Kongresinde başkanlığa yeniden Erhan Elmastaş seçilirken yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: Ömer Beyaz, Erol Rüzgar, Ertunç İşbay, Adnan Tuksal, Ümit Babacan, Galip Akgün, Egemen Öncel Özhuy, Volkan Gözükara, Bora Öziş, Bilgen  Süngü, Kadir Bora Keskinler, Gökhan Yankol, Hasan Çakmak…

ERHAN ELMASTAŞ VE YÖNETİMİ ile ilgili görsel sonucu
Okurlarımız, Elmastaş’ın başkan olduğu 2015 yılındaki yönetim listesi ile 2017 yılı Haziran’ında yönetim kurulunda yer alan isimlere dikkat etmeli. Bu kongre ile Hasan Çakmak, kulüp 2.başkanlığını üstlendi ve Elmastaş’ın sağlık nedenleri ile  başkanlıktan istifa etmesiyle yönetim içindeki  ‘seçimle’, kulüp başkanlığını üstlendi….

Elmastaş, ikinci defa kongrede başkan seçildiği tarih ne zamandı? Haziran 2017..! Elmastaş, görevinden  başkan seçildikten altı al sonra başkanlıktan istifa edip, görevi Çakmak’a devretti. Peki, doğru ise bu devir sürecinde  Elmastaş, ne yaptı?

“Bandırmaspor’dan benim şahsi alacağım var” diyerek, 3 milyon(trilyon) liralık senedi  tanzim edip, alacağı tarihi olarak da  10.09.2019’u son ödeme tarihi olarak  parafe edip, kendi ifadesi ile, kambiyo senedini söz konusu bankaya verdi.

SAVCILIĞIN KAPISINI ÇALMAK,ÇOK MU ZOR..?

Hasan Çakmak, kulüp başkanlığı döneminde, 3 milyon 950 bin liralık senedi Elmastaş’tan başkanlığı devralırken, birlikte tanzim ettiklerini, gazetemiz dahil, basına zaten açıklamıştı.!

2015 yılı içinde tüm bu trafik yaşanırken, Bandırmaspor’un Sportif Direktörlüğünü üstlenmiş Süleyman Takunyacıoğlu’nun bizzat tanık oldukları ve yaşananlarla ilgili kamuoyuna yapmış olduğu açıklamalar ve yazdıkları da ortada…

Bandırmaspor Kulübü’nün kuruluş tarihi  1965..! 54 yıllık tarihi olan bir kulüpten söz ediyoruz.. Bandırmaspor’un tarihinde  4 milyon (trilyon) lira karşılığı hiç bir başkan ya da yönetim kurulu üyesi nin böylesi bir meblağı , en azından bir kerede, verdiğini sanmıyorum, bilmiyorum.  Var ise, okurlarımız beni bağışlasın…!

Peki,bu  yaşananlar, bir gazeteci-yazar olarak benim ya gazetemin bir sorunumu, hayır..! Sn. Elmastaş ile benim ve gazetemin, hiç bir alacak-verecek ilişkisi ya da  şahsi  bir problemi bulunmuyor. Yaşananlar, Bandırma ve Bandırmaspor’u doğrudan ilgilendiriyor.  Gazetemi ve beni de, kenti mi ve kentimin spor kulübünü doğrudan ilgilendirdiği içindir ki, bu konu, bizleri de mesleki açıdan doğal olarak ilgilendiriyor.. Bunu, özel olarak, neden ve niçin belirtiyorum: Çünkü, bu konulara değindiğimiz için ‘birileri’ tarafından hedef gösterilip, sürekli  ‘birileri’ tarafından ‘ parmak sallanması’ hoş olmadığı gibi aynı zamanda bunun  ‘boş’ bir çaba olduğuna dikkat çekmeliyim.. Türkiye, bir hukuk devleti, kimin ne bildiği ve elinde ne belgesi var ise  kapısını çalacağı adres belli….Vicdan konusuna, Allah korkusuna hiç değinmiyorum bile.. 

Esen kalın..

ERHAN ELMASTAŞ VE YÖNETİMİ ile ilgili görsel sonucu


Etiketler: ENGİN ARICAN

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.