Bugün: 03.06.2020

ARICAN:SUYU BULANDIRMADAN

ARICAN:SUYU BULANDIRMADAN
Gazeteci-Yazar Engin Arıcan, Gönen'de gerçekleştirilen Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı sonrası kamuoyunda yaşanan tartışmaları değerlendirdi.20.09.2019 12:32

16 Eylül tarihinde ilçemizde  bir “Gönen Tarım Çalıştayı” gerçekleştirildi.16-17 Eylül tarihlerini kapsayan ‘Tarım Çalıştayı’nın ilki de  Temmuz ayı içinde ‘Turizm Çalıştayı” olarak Ömer Seyfettin Kültür Merkezi’nde iki gün sürmüştü.

Kaymakamlığımızın resmi internet sitesinden ifade ettiğine göre, ‘Bilimsel ölçütlere ve ortak akla dayanması ilkelerinden hareketle başlatılan ve Gönen’in 2023 stratejisinin belirlenmesi amacıyla yürütülen Gönen Vizyon 2023 çalışması kapsamında’ Gönen Kaymakamlığı, Gönen Belediyesi, Gönen Tcaret Odası, Bandırma 17 Eylül Üniversitesi ve Beykent Üniversitesi işbirliği ile “Gönen Vizyon 2023” çalışma gurubu oluşturulmuş ve bu ve benzeri çalışmalar, çalıştaylar gerçekleştiriliyor.

Grubun çalışmalarında ve ‘turizm’ ile tarım çalıştayları’nda  genel olarak öne çıkan ve bilgilendirmelerde bulunan isim ise kendisi de Gönen’li olan  Dr. Gülay Hanım.(Gayretkeşliğine de hayran olduğumu belirtmeliyim) Tarım Çalıştayı’ nda da yine aynı şekilde Projenin Paydaşlarından Beykent Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Gülay Selvi HANİŞOĞLU “Proje ve Çalıştay Hakkında Bilgilendirme” üzerinde bir sunum yaparak toplantıya katılanları bilgilendirmeye çalıştı.

Çalıştay da, Balıkesir Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof Dr. Ergün DEMİR “Gönen İçin Kırsal Kalkınma Stratejileri”;  Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü’nden Dr. Mehmet Emin AKÇAY “Meyve Yetiştiriciliği”; Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Mehmet ÖZGÜR “Gönen İlçesinde Örtü Altı Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi”;  Uludağ Üniversite Ziraat Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Oya KAÇAR “Tıbbi Aromatik Bitkilerin Olanaklarının Değerlendirilmesi” konularında birer konuşma yaparken, Gönen Tarım ve Orman İlçe Müdür Vekili Yusuf EMİRAL  tarafından, Gönen tarımsal faaliyetleri hakkında katılımcılara bilgilendirmede bulunuldu.

KENDİMİZ ÇALIP,KENDİMİZ SÖYLÜYORUZ..!

Çalıştay konuşmacıları dışında Çalıştay’a katılan isimler Balıkesir CHP milletvekili Ahmet Akın, Kaymakam Arslan Yurt, Belediye Başkanı İbrahim Palaz, Ticaret Odası Başkanı Ahmet Selvi dahil toplam 48 kişi…!

Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı’ nda yaşanan sunum yapan konuşmacılar ve protokol dahil, katılım 48 kişi ve bir anlamda büyük vasıflar yüklediğimiz “Gönen  Vizyon 2023”projesi kapsamında düzenlenen çalıştaylar da bir anlamda kendimiz çalıyor kendimiz dinliyoruz.

Neden ve niçin..?

GSTP, ‘TOPAL ÖRDEK’TİR..!

“Gönen Vizyon 2023” bir  projede amaçlanan ‘Bilimsel ölçütlere ve ortak akla dayanması ilkelerinden hareketle Gönen’in 2023 stratejisinin belirlenmesi’ hedefleniyor. Gönen eski kaymakamı Bekarlar ile Ticaret Odası Başkanı Selvi’nin öncülüğünde kamuoyunun gündemine taşınan  amaç ve hedef büyük mü büyük ama Bekarlar gitti ve Selvi’nin yeni kaymakamımız Yurt’u amaç ve projesi konusunda önce inandırması ve ikna etmesi gerekiyor.

Çünkü, ortada bir sorun var ve bu büyük mü büyük amaç ve hedeflere ulaşılmasının gözetilip, 2023’lere uzanan kentsel rotanın belirlenmesinde  Gönen’nin, Gönen’linin  ilgisi ve katılımı, ne yazık ki yok..!

YERSENİZ ANLAYIŞIYLA ÇALIŞTAY OLMAZ..!

Bu Gönen’linin turizme, tarım ve hayvancılığa, sanayileşmenin içerdiği kentsel sorun ve sıkıntılara yabancı olmasından mı kaynaklanıyor? Bu, Gönen’in vazgeçtik 2023 ve 2071’den gelecek beklentilerinden vazgeçip, yarınlara küsüp, kaderci bir anlayışla ‘gününü kurtaran arslan’ anlayışıyla hareket etmesinden mi kaynaklanıyor? İlçede yaşayanlar gelecek kaygısı olmayın küskün, miskin ve sümbük mü? Her yurttaşımız Gencebay’ın ‘batsın bu dünya’ şarkısını mı söylüyor?

Evet, ortada bir sorun var ama biz bu sorunun Gönen ve Gönen’li insanlarımızdan değil, Gönen adına  ‘bilimsel ölçütler’ ile akli anlamda 2023’e uzanan yol da rotamızı belirlemek için yola çıkmış olan, aklı evvellerden kaynaklandığını düşünüyoruz. Sivil Toplum Platformu adına yola çıkmış sivil toplum örgütleri temsilcisi arkadaşlarımız ve yönetimlerinin de bu yüksek amaç ve hedeflerle ilgili  bu minvalde ahım şahım kaygıları olduğunu düşünmüyorum ve eminim ki, onlar da  yaşanan sıkıntıların ve olumsuzlukların ayırdında, ’attığımız taşlar niye kuşları ürkütmüyor’ diye  düşünüyorlar.

 

PES DOĞRUSU..!

Baksanıza, bir yerel gazetemiz yaşanan manzara karşısında şaşkın ve üzgün, tarım ve hayvancılık çalıştayına başta Gönen Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Mutlu, Ziraat Odası Başkanı Necati Özkurt, Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Hasan Gedik ,Pazarcılar Odası Başkanı Çetin Canbaz ile yöneticilerinin katılmamasını kendi sorunlarına ‘duyarsızlar’ olarak niteleyip , tepkisini dile getiriyor.

Turizm,termal,tarım ve hayvancılık sorun ve sıkıntılarının konuşulduğu ve tartışıldığı ortamlara Borsa Başkanı Mutlu, Ziraat Odası Başkanı Özkurt, Kırmızı Et Üreticileri Birlik Başkanı Gedik ile Pazarcılar Odası Başkanı Canbaz mı ilgisiz ve duyarsız?

Pes doğrusu..!

ÖNCE SAMİMİ OLACAĞIZ..!

Turizm çalıştayına da ilçenin turistik otel-motel sahipleri ile eğlence mekanı sahipleri anımsıyorum  da salonu hınca hınç doldurmuş, konuşmacıları soru yağmuruna tutmuş, düşüncelerini anlatma ve dertlerini anlatma olanağına kavuşturuldukları için salondan huşu içinde ayrılmışlardı!!!!

Dikkat ederseniz, yaşanan ilgisizlik ve kayıtsızlığa duyarsızlığa daha dokumadık.

Çünkü, bunun neden ve niçinleri var. Kimse, ipe un sermek istemiyor. Karşısındakileri samimi görmediği gibi bu gayretkeşliğin sonuçta Gönen için hiçbir anlam içermediğini çok iyi beliyor. Örneğin, turizm çalıştayı sonrası STP’nun gerçekleştirdiği bir toplantıya bendeniz de katıldım, konuşmaları dinledim. Tarım ve hayvancılık çalıştayına kimlerin konuşmacı olarak davet edileceği arayışlarına tanık oldum. Bu toplantı da Ziraat Odası Başkanı Özkurt da vardı.

Bir Allah’ın kulu,’duyarsızlık’la bugün itham edilen  isimleri, bu isimlerin başında bulunduğu kurumları anmadı. Ötesi, tarım ve hayvancılık çalıştayına katılımları konusunda aynı kentte yaşayan kişi ve kurumları davetin bir nezaketi, bir olur’u vardır. O katılmadı diye hakkında yorumlar yapılan Ak Parti milletvekili  ve MYK üyesi Yavuz Subaşı’nı da davetiyesi Balıkesir büyükşehir belediyesine gönderilmiş…!?

Şimdi, üzüm mü yiyeceğiz, amacımız bağcıyı mı dövmek, önce bu konuda bir anlaşmak gerekiyor. Bu konu, bu işin başını çekme derdinde olanların samimiyetlerini de ele verir.Balıkesir’de Gönen’in tarım ve hayvancılıkta yeri ve önemi biliniyor. Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı’nın düzenlemeden önce  çalıştayın planlamasını ilçedeki ilgili kurum ve kişilerle yapmak zor muydu? Tam hasat zamanı bu etkinliği gerçekleştirmenin anlamı ve mantığı var mıydı?

ŞARK KURNAZLIĞINA GEREK YOK..!

İkincisi, daha da önemli ve CHP milletvekilimiz Ahmet Akın’ın yaptığı konuşma incelendiğinde, Akın’ın bu konuda siyasi polemiğe yol açmadan, ’Gönen Vizyon 2023’ ismi ve hedefi  konusunda taşı gediğine koyduğunu görürsünüz. Çünkü, ülkemiz son  yıllarda, ilk kez bir siyasal parti ve iktidar tarafından vizyor kavramı yanı sıra 2023,2071 gibi hedeflerle tanıştı. Bu politik ve stratejik projeksiyon ve program, AK Partı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a aittir ve bu aynen devletin tüm alanlarında içselleştirilmiş, bir iktidar ve devlet politikası haline gelmiştir. Beğenirsiniz beğenmezsiniz, eleştirebilir ya da översiniz, bu sizin bileceğiniz bir konu…Siyasete, devlet yaşamına yabancı olmayan her yurttaşımız bunu bilebilir..

AK Parti açısından ilçedeki sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek, “Vizyon ç2023” amaç ve hedefinin içini doldurmaya çalışıp, gündeme taşıması sevindicidir. Eski kaymakam Bekarlar’ın da bu sürecin içinde yer almaya çalışması  bu yönü ile doğal karşılanabilir. Ancak ne Ak Parti ne de milletvekilleri, proje olarak “Gönen Vizyon 2023” ismi çatısı altında birileri tarafından havanda su dövülmesi olayının da içinin boşaltılmasına varan çabaları eleştirmekten uzak da dursalar, gülerek karşılar.Zaten konuya başından bugüne böyle de yaklaştıkları gözleniyor. Ki, Başkan Palaz’da iktidarının ilk günlerinde  GSTP ile çalışmalarını sürdüreceğine dikkat çekmişti.

Belediye Başkanı Palaz’ın bu vurgusu ve anlayışı da dikkat çekicidir ve üzerinde düşünülmelidir.

Niçin ve neden?

PALAZ BAŞKAN MI İZYEYİCİ Mİ?

Ticaret Odası Başkanı Ahmet Selvi ile Borsa Başkanı İbrahim Mutlu’nun da öncülüğünde 31 Mart yerel seçimleri öncesinde GSTP’nun kuruluşu ve sonrasında Borsa’nın bu platformundan çekilmesinin neden ve niçinleri iyi sorgulanmalıdır. Bu nokta da Selvi ve Mutlu’nun dünyalarının v aralarındaki farkın iyi bilinmesi gerekiyor.GSTP,31 Mart seçimlerinin gerçekleşmesi,  İbrahim Palaz ve ekibinin yönetimi gelmesi ile  tarihsel ve toplumsal açıdan miadını doldurmuştur. Başkan Palaz ve yönetimi, ilçedeki tüm sivil toplum örgütlerini ,partileri kucaklayarak Kent Konseyi seçimlerinin şeffaf ve katılımcı bir demokratik işleyişe sahip olarak, kent yaşamında aktif olarak yer almalıdır. Kimse, iktidar odağı dışında bir başka iktidar odağı ya da farklı siyasi hesaplar içerisine girmemeli, hariçten gazel okumanın arayış ve çabasını göstermemelidir. Palaz ve ekibi, cesaretle bu konuyu  gündemine alıp ,gerçekleştirmeli, zamana oynamaktan vazgeçmelidir. Çünkü, gazetemizde bu konuyu daha öncede gündeme taşımıştık.

Esen kalın..


Etiketler: ENGİN ARICAN

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.