Bugün: 02.12.2020

ARICAN:TOPLUMSAL DUYARLILIK VE GÖNEN..!

ARICAN:TOPLUMSAL DUYARLILIK VE GÖNEN..!
Gazeteci-/Yazar Engin Arıcan,Gönen'de Gönen Çayı ve Ömer Seyfettin Uygulamalı Bilimler Fakültesi konusunda gelişen toplumsal duyarlılığı değerlendirdi.22.10.2020 11:19

Bugün,tüm ülkelerde sorgulanıp,tartışma konusu olan bir kavram ve anlamı, önemi üzerinde duracağız.

Toplumsal duyarlılık’..!

Kişinin,yaşadığı dünya,bölge,ülkesi ve daha da lokalize edersek kenti hatta köyü,mahallesi yada evi ,okulu ,çalıştığı iş yeri,tarlası,bağı-bahçesi,doğası ile ilgili gönüllü olarak vatandaşlık bilinci ile sorumluluk üstlenmesine, toplumsal duyarlılık diyoruz.

Bu, sosyolojik olarak, yurttaşlık bilinci ile donanmış bir kişinin pozitif davranış biçimi olarak tanımlanıp,değerlendirilir.

Çünkü; insan,varlığını tekil baz da değil,içinde yaşadığı çevre ve toplumsal baz da belirler,üretir,geliştirir..Hiç bir insan tek başına yaşamını sürdüremez.İçinde yaşadığı doğal ve toplumsal çevre ile etkileşim ve iletişime geçmek zorundadır.Kişi,çevresinde yaşamını doğrudan ya da dolaylı olarak,pozitif ya da negatif etkileyen her olay karşısında şu veya bu oranda etkilenir.Yaşadığımız dünyaya,bölgeye,ülkemize,bölgemize,kentimize,yaşam alanımıza ne kadar duyarlıysak,olumlu yada olumsuz( kişi olarak) tepki veririz.’ilgilenmiyorum,tarafsızım’ gibi nötr anlayış ve yaklaşımların yaşamımız karşısında hiçbir anlamı ve hükmü yoktur.Gönen ve Gönen Çayı..

Örneğin; Gönen Çayı’nın kirliliği sorunu ve yaşanan kirlilik karşısında şehrimiz ve köylerinde yaşayan insanların bu konudaki sıkıntılarının dalga dalga tüm Gönen’i kapsayıp,kavraması,bunun toplumsal ve kentsel bir bilince evrilip, kentsel ve toplumsal bir iradeye dönüşüp,Çayın kirlilikten arındırılmasının bireysel bir talepten toplumsal bir arzu ve talebe dönüşmesi,toplumsal duyarlılığın dışa vurumunda somut ve pozitif en güzel anlayış ve davranış biçimidir.

Olaylar ,olgular üzerinden gelişir..

Gönen’de hiçbir insan evladı,hiçbir yurttaş yaşam alanında öncelikle sağlığını,ekonomik ve sosyal yaşamını tehdit eden Gönen Çayı’nda yaşanan kirliliğe duyarsız kalarak,’bana ne’ diyemez..

Gönen,bu konuda gerek kişi ve gerek toplumsal açıdan duyarlılık göstererek,tüm kurum ve kuruluşları yanı sıra makam ve mevki sahiplerini ‘çözüm’ için, ama eksik ama fazla, harekete geçmeye zorlamış bir kent..

Bu bir başarı ve olumlanması gerekiyor…


Gönen MYO ve Ömer Seyfettin Uygulamalı Bilimler Fakültesi

Bir diğer,somut örnek ise,Ömer Seyfettin Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin ilçemizde kuruluşu ve hizmete girmesi yönünde kentimizde yürütülen çalışmalar..

 13/3/2017 tarihinde Bakanlar Kurulu’nca 2017/10332 Sayılı Kararnamesi ile Bandırma’da kurulu 17 Eylül Üniversitemiz bünyesinde Ömer Seyfettin Uygulamalı Bilimler Fakültesi ve Gönen MYO kuruluşu karar altına alınırken,anlamsız bir tartışmanın fitili ateşlendi. Gönen’e kurulması beklenen dört yıllık, Ömer Seyfettin Uygulamalı Bilimler Fakültesi, ismine uygun biçimde Gönen’de değil,Bandırma’da faaliyete girdi.

Bunun öncelikli nedeni,siyasi küçük hesaplardı..

Gönen MYO ise, YÖK’ün, 14 Şubat 1994 tarihinde ; Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulama Programı ve Sıhhi Tesisat Programının 1994-1995 Eğitim öğretim Yılından itibaren 30’ar öğrencili olarak açılması yönünde alınan karar gereği  faaliyete sokuldu..

Alınmış karar ve uygulamada bir iğretilik vardı ve Gönen sineye çekerek,sabırla eksik ya da yanlışın düzeltilmesini yıllarca bekledi..

Sonuçta; Gönen Köy Hizmetleri Birliği’nce yurt olarak inşa ettirilen ve Gönen Kaymakamlığı’nca; tahsis edilen binada 01.09.1994-15.04.2005 yılları arasında Eğitim-Öğretim faaliyetleri sürdürüldü. Gönen MYO’nun konferans salonu, kantin ve yemekhaneden oluşan blokları aynı bugün yaşandığı gibi Gönenli’nin özverili katkı ve çabaları ile tamamen bitirilirken,15.04.2005 tarihinden itibaren kendi binasında MYO eğtim-öğretim faaliyetini sürdürdü....YÖK aynı yıl, bir kararname ile Balıkesir’e bağlı MYO’yu 17 Eylül Üniversitesi’ne bağladı.

Tüm bu yıllar içerisinde Gönen’de Borsa ve Odalar,sivil toplum kuruluşları başta Ziraat Fakültesi olmak üzere 4 yıllık bir fakülte özlemi için sayısız girişimde bulunurken; 2020 yılı bahar ve yaz aylarında 17 Eylül Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Süleyman Özdemir, Ömer Seyfettin Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin Gönen’e taşınmasına yeşil ışık yaktı..

Tek şartla..!

Mevcut yer uygun ama Fakülte binası ve yerleşkesini Gönen yapacak..!

Kuşkusuz, bu konud,a Gönen’in en büyük avantajlarından biri, İlçe Kaymakamı Arslan YURT idi..!

Hiç yüksünmedi,makam-mevki gözetip,kibirlenmedi.Başta Borsa Başkanı İbrahim Mutlu ile Oda yönetimini de yanına alarak,yıllanmış bir özlemi gerçekleştirmek için tüm sivil toplum örgütlerini,iktidar ve muhalefet milletvekillerini,yerel yönetimi,siyasal partileri,baş Gönen GÜRSES gazetesi ile (Bu konuda anlamsız bir mütevazilik yapmayacağım)yerel basın olmak üzere ilçenin taşmakta olan toplumsal duyarlılığını yedekleyip,rehberlik ederek bu konudaki çalışmaları bugünkü aşamaya taşıdı.

Şimdi ise , önce Gönen Eğitim Kurumları Kurma ve Eğitimi Destekleme Derneği’nin kurulmasına vesile olup, Başkanı Hüseyin Şener ve Kızılay Temsilcisi ile (topu topu üç kişi)kapı kapı dolaşıp,Fakülte inşaatına katkı ve destek sağlamak için ilçe kurumlarını,sanayici ve iş adamlarını, esnafını günlerdir geziyor.

İşte bunun adı,toplumsal duyarlılıktır..!Birlik-beraberlik ve uyum ‘birilerini’ rahatsız ediyor..

Gönen, yakın zamanda ilçenin her iki yıllanmış sorununu fiilen kendi gücüyle çözme konusundaki örnek çıkışı ve toplumsal çabalarıyla adeta herkese ders vermekte…

Bu arada ‘birileri’ de boş durmuyor..!

Son yıllarda sıklıkla aşina olduğumuz gibi,ilçede yaşanan bu olumlu gelişmeler karşısında,sinsi bir şekilde pusmuş, “bu kentin ağası kim” diye yaşanan olumlu süreci baltalamanın, Gönen’e ve insanlarına pusu kurmanın karanlık ve kirli oyunlarını tezgahlamakta..

Gönen’in birlik ve beraberliğini, kentin ve toplumun gelişip,güçlenmesini hedef yapan,bu karanlık şer odakları girişim ve çabalarının nafile oluğunu elbette ki, anlayacak ama iş işten geçmeden,bizden kamuoyunu uyarması..

Esen kalın…

BANDIRMA ONYEDİ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ - Rektörlük Goster
Etiketler: ENGİN ARICAN

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.