Bugün: 21.04.2021

ARICAN:TÜRK DÜNYASI,TÜRKİYE VE ABD!.

ARICAN:TÜRK DÜNYASI,TÜRKİYE VE ABD!.
Gazeteci Yazar Engin Arıcan, ABD Dış işleri Bakanlığı'nın yayınladığı 'insan hakları raporu'nu ve Türk Konseyi Zirvesi'ni değerlendirdi01.04.2021 23:25

Türk Dünyası - YouTube

Önceki gün Türk Konseyi Devlet Başkanları Zirvesi pandemi nedeniyle tele konferans yöntemiyle gerçekleşti.

Konsey üyesi Türkiye, Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan devlet başkanlarının katıldığı zirvede Başkan Erdoğan’ın şu sözleri damga vurdu:

“12 yıllık süreç içinde kurumsallaşmasını tamamlayan Türk Konseyi'nin uluslararası itibarı da yüksektir. Artık Konseyimizi uluslararası örgüt olarak adlandırmanın vaktinin geldiğine inanıyorum. Bu konudaki kararı Türkiye'deki zirvede almayı ümit ediyoruz.”

Türk Dünyası ve Türkiye…

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi), Türk dili konuşan ülkeler arasında kapsamlı işbirliğini teşvik etmek amacı ile uluslararası bir örgüt olarak 2009 yılında kuruldu. Türk Konseyi`nin kurucu üyeleri Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye idi. Ekim 2019'da Bakü'de gerçekleştirilen 7. Zirve sırasında Özbekistan, Konsey'e tam üye sıfatıyla katılırken, Macaristan ise Eylül 2018'de Kırgızistan'ın Cholpon-Ata şehrinde düzenlenen Türk Konseyi 6. Zirvesi sırasında gözlemci statüsü kazandı.

Türk Konseyi kapsamındaki işbirliği, üye ülkeler arasındaki ortak tarih, kültür, kimlik ve Türk dili konuşan halkların dil birliğinden kaynaklanan özel dayanışma temelinde inşa edilirken Türkiye-Azerbaycan arasındaki kardeşliği ifade eden “bir millet iki devlet” sloganı, gelinen noktada  “bir millet beş devlet” ortak ülküsüne evrilmiş durumda.

Arıcan, hamaset milliyetçiliği mi yapıyorsun diye kimi okurlarımız sorabilir

HAYIR!..

Emperyalizim:Kardeşi kardeşe düşman etti!

Lütfen, önünüze bir dünya haritası alın ve açarak Türkiye dahil Konsey üyesi Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan, Kazakistan’ın coğrafi konumlarına bir bakın. Bununla da yetinmeyin ve google’dan bu ülkelerin nüfusları dahil, sahip oldukları yeraltı ve yerüstü zenginliklerine bir bakın!..

“Turan” dün bir rüya sayılabilirdi ama özellikle Sovyetler’in dağılması ve yıkılması yanı sıra Türk dünyası üzerinde etkisini ve belirleyiciliğini yitirmesiyle ülkeler ve halklar arası ilişkilerin çok yönlü gelişmesiyle, dünün ‘düşü’, adım adım gerçeğe dönüşmeye başladı ve ortaya muazzam bir kardeş ülkeler topluluğu çıktı.

Bir okulda öğrencilere verdiğim bir konferansta  kız öğrenci, neden ve niçin Türk dünyasının kendi arasında birleşip, örgütlenemediğini, AB’nin kapısında  yıllardır süründüğümüzü sormuştu..

Geniş bir coğrafyada varlık gösteren, bu toprakları vatan belleyen Türklerin, sömürgeci ve emperyal ülkeler tarafından nasıl ayrıştırılıp, zaman içerisinde birbirine yabancılaştırıldığının, bağımsızlık ve egemenliklerinin nasıl yok edildiğinin iyi bilinmesi gerekiyor. Tarih bilimi onun için önemli, ki bizlere tarihimizi bile unutturdular. Kardeşi kardeşe yabancılaştırmanın da ötesinde günü geldi kardeşi kardeşe düşman ettiler!

Bu tarihsel ve toplumsal bir vaka!

Bugün buzlar çözülüyor, kardeş kardeşini keşfediyor. Helalleşip kucaklaşarak adım  adım bir ve beraber olmanın, dayanışmanın ve paylaşmanın geç de olsa tadını çıkartmaya başlıyor.1 Nisan ile birlikte Türkiye ile Azerbaycan arasında kimlikle seyahat, atılan adımlardan sadece biri…

Türk ve Müslümanların birliğinden korkanlar kimler?

Şu denebilir, ne var bunda, gayet güzel işte!.. Başkan Erdoğan’ın söylediği gibi, konsey örgütlenmesinden ya da Türk dili konuşan ülkeler ve halkların birlikteliğinden uluslararası örgütlenme aşamasına da geçip, seslerini tüm cihana duyursunlar!

Kolay mı, bu hiç kolay değil.. Bugün, başta ABD olmak üzere AB’nin Siyonistlerin, Ortadoğu’nun işbirlikçi rejimlerinin en büyük korkulu rüyası bu!

  Zaman içerisinde paramparça olmuş, toprak bütünlüğünü kaybetmiş, ortak tarihsel, toplumsal ve kültürel, dilsel, folklorik özellikleri konusunda birbirine yabancılaştırılmış olanların suni sınırları aşarak bir araya gelmesi ve  birbirini keşfetmesi, kalıcı birliktelikler kurması  ve buna Türkiye’nin öncülük yapıyor olması tüm bu ülkeleri ürkütüp, korkutuyor!  Çünkü, ortaya muazzam bir güç ortaya çıkıyor, çıkacak.. Türkiye ve Türk dünyası, kaçınılmaz şekilde ve doğal olarak uluslararası yadsınamaz bir güç odağı olacak! Türkiye ve Türk dünyası, buyurulan, itilip kakılan değil, buyuran konuma ulaşacak!

Türkiye’nin bugün kuşatılmışlığından, çok yönlü saldırılara maruz kalmasından, yıllardır terör belasıyla uğraşmasının, toplumsal ayrışma ve etnik, dinsel, mezhepsel kışkırtmalara maruz kalmasının en önemli nedenlerinin başında,  suni gündemler nedeniyle pek farkına varamadığımız, Türk dünyasında yaşanan bu olumlu gelişmeler başat rol oynuyor.

Sizlerin neyini ciddiye alalım!

Bakın, ABD Dışişleri Bakanlığı yayınladığı 30 Mart tarihli İnsan Hakları Raporu’nda 15 Temmuz darbe kalkışmasının lideri FETÖ’den, “Gülen Hareketi” diye söz ederken, PKK/YPG’yi kutsamış! Türkiye’yi insan hakları ve özgürlükleri, demokrasi konusunda yerden yere vurmuş!!!

Falan filan ve saire..

Dinime küfreden bari Müslüman olsa, diye bir deyiş vardır. Bu raporun neyine bakalım, neyine yanıt verelim!?

ABD’de insan hakları ve özgürlükleri, demokrasi diye bir şey var mı? Dünyanın en kaydırık uyduruk ülkesi olan ABD, kovboyculukla egemenlik sağladığı topraklarda yerli halkı Kızılderilileri imha ederek, köle emeği üzerine millet olmaya çalışan bir ülke! Kovboy edasıyla küresel hükümranlığını askeri saldırganlıklarla, zorbalıkla, darbeler ve işgallerle, suikastler ve toplu katliamlarla sürdürmeye çalışan ABD’nin Türkiye’ye bu gibi konularda ders verebilmesi mümkün mü!?

ABD, gücünü ve bu gibi konularda cüretkarlığını bizlerin güçsüzlüğünden, çaresizliğimizden ve içimizdeki mandacı ve muhiplerden alıyor da, bir şeyi hem ABD hem de AB ülkeleri atlıyor; Türkiye, eski Türkiye değil! Köprülerin altından çok sular aktı.. Ulusal bağımsızlığımız ve egemenliğimiz yolunda kurtulduğumuz bağımlılık zincirinin her halkası, ülkenin de milletin de önünde yeni ufuklar açıyor..

Çünkü, dünya beşten de, ABD’den de kat be kat büyük!

Esen kalın..

Türk dünyası liderlerinden 29 Ekim mesajları - Kırım Haber Ajansı - QHA


Etiketler: ENGİN ARICAN

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.