Bugün: 03.06.2020

ARICAN:YANLIŞA ‘YANLIŞ’ DEMEK,BOYNUMUZUN BORCU..!

ARICAN:YANLIŞA ‘YANLIŞ’ DEMEK,BOYNUMUZUN BORCU..!
..vatandaş, ülke genelinde olduğu gibi, Büyükşehir ve ilçelerinde COVİD-19 virüs tehdidine karşı evlerine çekildiği bir ortam da, yaşamının her açıdan kolaylaştırılmasını, yaşam koşullarının daha da iyileştirilmesini, nefes almak istiyor.25.03.2020 08:23

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi Mart  ayı olağan toplantısının 1.birleşimi  10  Mart da gerçekleştirdi. Toplantıya başta iktidar partisi AK Partili belediye başkanları ile meclis üyeleri dahil olmak üzere  CHP, MHP, İyi Parti, Demokrat Partili tüm ilçe belediye başkan ve meclis  üyeleri katıldı.

Bu toplantı da OY BİRLİĞİYLE  Mart ayı meclis toplantısının 2.birleşiminin 24.03.2020 tarihinde yapılması kararlaştırıldı.

Büyükşehir belediye meclisi Mart ayı 1.birleşimi gerçekleştirildiğinde dünyada ve ülkemizde  COVID-19 virüs salgını yaşanıyor muydu? Evet, yaşanıyordu  ve meclis oy birliğiyle 2.birleşimi gerçekleştirmek için OY BİRLİĞİYLE karar alarak, 24 Mart da toplanmak için karar aldı.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi, kafasına göre toplanma ya da toplanmama, gündem belirleme ya da belirlememe kararı alamıyor. Ülkemizdeki tüm belediyelerin ve belediye meclislerinin, başkan ve meclis üyeleri 5393 sayılı Belediyeler Kanunu’na tabi ve bu yasaya uymak  zorundalar.

İlgili yasa ve mevzuata karşın, Balıkesir  CHP İl Başkanı Serkan Sarı,24 Mart da gerçekleşecek büyükşehir meclis toplantısına CHP olarak katılmayacaklarını açıkladı ve  24 Mart meclis toplantısına da CHP’li meclis üyeleri katılmadı.

“Hak-hukuk-adalet” gibi kavraklara siyaseten büyük önem verdiğini her fırsatta dile getiren CHP’nin 5393 sayılı Belediyeler Kanununu bilmemesi mümkün değil. Keza, CHP İl Başkanı Sarı, daha önce büyükşehir belediye meclis üyeliği ve meclis de grup sözcülüğünü üstlenmiş  siyasal açıdan deneyimli  bir isim. Kişisel olarak da mesleği  eczacı ve sağlık sorunlarına da yabancı olmayan bir isim.

Doğal olarak, mutlaka CHP’nin 24 Mart da gerçekleşmiş meclis toplantısının 2.birleşimine katılmama konusunda makul  bir gerekçesi vardır ya da olmalıdır  diye düşünüyorsunuz..

CHP’NİN TOPLANTIYA KATILMAMA GEREKÇELERİ

Balıkesir CHP İl Başkanı Serkan Sarı, parti olarak gerekçelerini şöyle sıralamış:

“Son yayınlanan genelgeler ile 65 yaş ve üstüne sokağa çıkma yasağı, kamu hizmetlerinin minimum personel ile yapılması, hayati önem taşımayan birçok toplantı ve etkinliklerin ertelenmesi ile gruplar halinde insanların temasının önüne geçilmesi planlanmakta ve uygulanmaktadır.  24 Mart 2020 salı günü yapılacak olan B.B.B. meclis toplantısı da bu bağlamda toplum sağlığı açısından hayati önem taşıyan konular yoktur. Toplumun virüs nedeniyle duyarlı olduğu bir zamanda, toplantı esnasında hazır bulunacak yaklaşık 100 kişinin pandemi ortamında riske atılmaması gerekmektedir. Yapılması düşünülen bu toplantının gelecek günlerde telafisi mümkün olmayacak sağlık sorunlarına sebep olabileceği  gerçeği ortadadır. Meclis gündemimizdeki hiç bir konu yaşam hakkından ve toplum sağlığından önemli değildir.

Bu sebep ile CHP grubu olarak yapılacak olan meclis toplantısında KORONA virüs salgını ile alakalı hiçbir konu olmaması ve  acil olarak görüşülmeyi gerektirecek bir gündem maddesinin bulunmaması nedeni ile bu ay düzenlenecek meclis toplantısına  katılmama kararı aldığımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz.

BU GEREKÇELER DOĞRU VE SAMİMİ Mİ!?

BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’NDE CHP’Lİ ÜYELER YOKTU

CHP il başkanı Sarı’nın öne sürdüğü bu gerekçeler doğrumu, HAYIR, değil..!

Büyükşehrin ilçelerinde CHP’li ilçe belediye başkanları ve meclis  üyeleri COVID-19  salgını ve tehdidine karşın Mart aylık olağan toplantılarını gerçekleştirdiler mi, EVET..!

24 Mart da büyükşehrin meclis toplantısının aynen TBMM gibi, sağlık tedbirleri kapsamında vatandaşların katımlarına kapalı olacağı, belediye katlarına çıkamayacağı, toplantı salonuna meclis üyeleri ve genel sekreter dışında, gazeteci, seyirci, koruma, fotoğrafçı alınmayacağını; yemek, çay vs. hiç bir servis yapılmayacağı yanı sıra salonun dezenfekte edilip, maske ,vb. önlemlerin gözetileceğini sn.Sarı’nın  bilmemesi acaba mümkün mü!?

Bizce, biliyor..!

Sn. Sarı’nın zekasını küçümsememek gerekiyor...

Biliyor ise o zaman CHP’li meclis üyelerinin meclis toplantısına katılmama kararlarının ve katılmamalarının farklı nedenselliklerine aramak gerekmiyor mu..!?

SİYASET PAÇALLAŞMAMALI..!

Yazılmayan ve dillendirilmekten kaçınılan “gerekçe”yi biz yazalım.. Virüs salgını ile yaşanan sağlık, güvenlik ve ‘kriz’ ortamında yerel de iktidar partisi AK Parti ve  AK Partili belediye başkan ve meclis üyelerini iş göremez konuma siyaseten iterek, süreci siyasi açıdan kitlemek..!

Bu yorum abartılı ve siyasi açıdan CHP’ye yönelik bir haksızlığı mı içeriyor, SANMIYORUM..!

Çünkü, s. Sarı, 24 Mart’da ki meclis toplantısına katılmamanın gerekçesi olarak açıklamasında; bu toplantının toplum sağlığı açısından hayati bir öneminin bulunmadığını, yapılacak olan meclis toplantısında KORONA virüs salgını ile alakalı hiçbir konu olmaması ve  acil olarak görüşülmeyi gerektirecek bir gündem maddesinin bulunmaması nedeniyle toplantıya katılmayacaklarını öne sürüyor.

KAMUOYU  TAKDİR ETSİN..!

24 Mart da gerçekleşmiş büyükşehir meclis toplantısında alınmış meclis kararlarına şimdi hep birlikte bir bakalım ve sn.Sarı’nın  haklı olup-olmadığına okurlarımız karar versin:

1- Belediye ve belediye iştiraklerine ait kiralanmış işletme ve gayrimenkullerden alınacak kiralar 3 ay ötelendi. Bu konuda herhangi bir icra ve haciz işlemi yapılmayacak.

2- COVİD 19’la ilgili yapılacak faaliyetler için belediye bütçesinden harcama yapılması ve aynı zamanda diğer kurum ve kuruluşlara da bu kapsamda ödenek aktarılması kararlaştırıldı.

3- BASKİ’nin sunduğu hizmetler kapsamında borcunu ödeyemeyen abonelerin suları kesilmeyecek, halen kapalı olan abonelerin suları açılacak.

4- COVİD 19’la mücadele kapsamında komisyon ve heyetler teşkil edilecek.

5-Koronavirüsten sosyo- ekonomik olarak etkilenen toplumsal kesimlere her türlü ayni ve nakdi yardım yapılacak.

6- Koronavirüsle mücadele kapsamında etkin mücadele için Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a yetki verildi.

Yani bir anlam da siyaseten atacağınız ya da attığınız taş kuşu ürkütmeli..! Karşılığı ve inandırıcılığı olmalı.. Siyaset paçallaşıp, kirlenmemeli, kirletilmemeli..

Ben, kendi ilçe belediye meclislerinde büyükşehir belediye meclisinde alınmış bu kararların aynısını  ya da benzerlerini almış  CHP’li belediye başkan ve meclis üyelerinin Balıkesir CHP İl Başkanı sn.Sarı’nın dillendirdiği bu anlayış ve yaklaşımın mantığını anlayacakları ya da bu anlayış  ve yaklaşımı onaylayacakları düşüncesinde değilim.

YAŞAMLARIMIZ KOLAYLAŞTIRILMALI..!

Oysa ki, vatandaş, ülke genelinde olduğu gibi, Büyükşehir ve ilçelerinde COVİD-19 virüs tehdidine karşı  evlerine çekildiği bir ortam da, yaşamının her açıdan kolaylaştırılmasını, yaşam koşullarının daha da iyileştirilmesini, nefes almak istiyor.

Ana muhalefet partisi CHP başta olmak üzere muhalefet partileri temsilcilerinin, seçilmişlerin iktidar partisini, AK Partili büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarının yerel yönetimlerde halk yararına daha ileri ve daha somut adımlar atmasını sağlamak, bu konuda siyaseten zorlayıcı olmak varken, olmadık gerekçelerle sahayı terk eden, ucuz ve kısır siyaset yapan muhalefet istediğini sanmıyorum.

Esen kalın..


Etiketler: ENGİN ARICAN

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.