Bugün: 09.07.2020

BALIKESİR'’E TALİH KUŞU

BALIKESİR'’E TALİH KUŞU
9 yıldır yapımı süren dev otoban dün açıldı. İzmir-İstanbul arası yolculuk artık 3 buçuk saate düşecek. Geçiş bölgesi olan Balıkesir’e ise deyim yerindeyse piyango vurdu. Artan ulaşım kolaylıkları, ülkemiz ve bölge için yeni olanaklar sunuyor.06.08.2019 11:39

Gönen Ticaret Borsası Başkanı Mutlu, “Bu ulaşım kolaylığı ile Balıkesir ve Gönenli tarımcının, hayvancının, sanayicinin, turizmcinin önünde  yepyeni ufuklar açılıyor.1915 Çanakkale Köprüsü’nün de hizmete girişiyle bu ekonomik avantajlar üçe-beşe katlanacak.” dedi.

 

 Balıkesir’in merkezinde yer aldığı İstanbul-İzmir arasını 3,5 saate indirecek, İstanbul-İzmir Otoyolu’nun 192 kilometrelik kısmının açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından  yapıldı.


TALİH KUŞU

 

Türkiye’nin nüfusunun yüzde 65’nun yaşadığı Marmara ve Ege Bölgesi’nin merkezinde yer alan Balıkesir, 11 milyar dolara mal olan İstanbul- İzmir otoyolunun 192 kilometrelik kısmının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılmasıyla başına talih kuşu kondu.  İstanbul- İzmir arasını 3.5 saate indirecek otoyolun sağladığı fırsatlardan en çok faydalanacak illerin başında gelecek Balıkesir, yeni dönemde sanayi ve turizm yatırımlarının da en gözde merkezi olacak.


SANAYİ BALIKESİR’E GELECEK

 

İstanbul- İzmir otoyolu Balıkesir’i Türkiye’nin metropol şehirlerine de daha da yakınlaştırırken özellikle İstanbul’la mesafenin 2.5 saate inmesi Gebze-Çatalca yarımadasında tıkanan sanayi yatırımlarını Balıkesir’e kanalize edecek.  Projenin ekonomiye katkısından bahseden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bu bölgemiz ülkemiz millî gelirinin yüzde 64’ünü üretiyor. Dile kolay, maliyeti 11 milyar dolar. Bu projenin ülkemiz ekonomisine sadece yakıt ve zaman katkısı yıllık 3,5 milyar liradır” dedi.


YOLUN BALIKESİR AYAĞINI YILDIRIM AÇTI


Eski Başbakan ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım otoyol açılışının Balıkesir bölümünü gerçekleştirdi. Sinevizyon yolu ile Bursa’da bulunan Recep Tayyip Erdoğan’a bağlanan Binali Yıldırım, açılışın hayırlara vesile olmasını dilediğini söyledi. Binali Yıldırım, “Sayın Cumhurbaşkanım, Değerli Bursalılar, Balıkesir’den sevgi ve saygı iletiyoruz. Marmara ve Ege Bölgesi için tarihi günlerden birini yaşıyoruz. Manisa’dan İzmir’den buraya gelen kardeşlerimiz var. Muhteşem açılışı baştan sona takip ettik. Sayın Cumhurbaşkanım, dün gibi aklımda. 29 Ekim 2010. Dilovası’nda bereketli bir günde bu muhteşem projenin temelini atmıştık. Siz o zaman başbakandınız, bende Ulaştırma Bakanıydım. Bugün 4 Ağustos 2019. İstanbul-İzmir otoyolunun açılışını hep birlikte gerçekleştiriyoruz. Bir hayal daha gerçek oluyor. Sizin liderliğinizde doğudan batıya, kuzeyden güneye bölünmüş yollarla ördük. Yolları bölük gönülleri birleştirdik. Dost düşman herkes bilmeli ki, yolları böleriz Türkiye’yi böldürtmeyiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bursa’dan selam ilettiği konuşma sonrasında otoyolun açılış kurdelesi kesildi.


MUTLU; AZ LAF ÇOK İŞ..!


Gönen Ticaret  Borsası Başkanı İbrahim Mutlu, İstanbul-İzmir arasını 3,5 saate indirecek, İstanbul-İzmir Otoyolu’nun hizmete girişinin Balıkesir ve Gönen ekonomisi açısından önemine dikkat çekerek, “Bu otoyolun hizmete girmesi yanında Çanakkale 1915 Köprüsü’nün de bağlantı yolları yapılarak hizmete girmesi bölgemizin coğrafyasını ve sosyal, ekonomik yaşamını olumlu yönde değiştirecek. Çiftçimizin, hayvancımızın emeği daha da değerlenecek. İlçemizde yıllardır jeotermal su kaynaklarının ve termal turizm tartışma konusu. Termal turizme yönelik yeni yatırımlarla  Gönen, termal turizmde özlediği noktalara taşınmış olacak. İlçemiz de son yıllarda gerçekleşen sanayi yatırımları ile OSB’miz yeni sanayi yatırımcıları açısından da cazibe merkezi haline geldi. Süt ürünleri konusunda uluslararası ve ulusal markalarımız var artık. Gönen, tüm bu ekonomik değerlerini yeni bir anlayışla ele alıp, ulaşım kolaylıkları yanı sıra pazarlama  olanaklarını da dikkate alıp, hak ettiği noktalara taşınmalı. Bu hepimiz için, az laf ,çok iş anlamına geliyor.” dedi.

İBRAHİM MUTLU ile ilgili görsel sonucu


Etiketler: İSTANBUL-İZMİR OTOYOLU

Diğer TÜRKİYE haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.