Bugün: 30.11.2020

'S-400'LER AKTİF DURUMDA..!'

'S-400'LER AKTİF DURUMDA..!'
Personelin eğitim alabilmesi için S-400'lerin aktif hale getirildiğini söyleyen Hava Tümgeneral Beyazıt Karataş 'S-400'ler aktif sadece siyasi yönden bekleniyor' dedi. 22.07.2020 11:48

Emekli Hava Tümgeneral Beyazıt Karataş, Ulusal Kanal'dahaftasonu programına katıldı, S-400'ler ve F-35'lere ilişkin gelişmeleri yorumladı.

“S-400'ler aktif edilsin, edilmesin, aktif edildi mi, edilmedi mi” tartışmalarının Türkiye için zaman kaybı olduğunu vurgulayan Karataş, “Bu bir güvenlik, savunma sorunudur. Siz bunları tartışırken Doğu Akdeniz'de, Suriye'de, Azerbaycan'da gelişmeler gündeme geldi. Bir sistemi siyasetin içine çok bulaştırıp da savunma açısından geri planda bırakırsanız bu görevlerini yapmasını engellemiş olursunuz” dedi. 

'S-400'LER HARBE HAZIR'

“Türkiye'nin savunmasındaki sistemi çok fazla siyasetin içine sokarsanız, parasını verip aldığınız, eğitimlerini neredeyse tamamladığınız, şu anda aktif, harbe hazır olarak adlandırdığımız sistemleri kullanmakta gecikirsiniz” diyen Karataş şöyle devam etti:

“Sistemler aktif, neden biliyor musunuz? Zaten aktif olmadan çalışmaz, yani radarı döndürmeden personel eğitimi yapamazsınız. Personelin akademik çalışmaları yanı sıra, harekata yönelik eğitimleri için zaten sistemin çalışması gerekiyor. S-400'ler aktif sadece siyasi yönden bekleniyor. İhtiyaç olduğunda Türkiye'nin hava savunmasına katkıda bulunacak şekilde bekliyor.”

'F-35'LERİ İSTEDİĞİNİZ GİBİ KULLANAMAZSINIZ'

F-35 uçağı tartışmalarının Türkiye-ABD ilişkileri gözardı edilerek değerlendirilemeyeceğini vurgulayan Karataş, şöyle konuştu:

“PKK'ya, destek veren, Suriye'nin, Irak'ın bölünmesini isteyen, Afganistan'da iç savaşı körükleyen, Doğu Akdeniz'de anlaşmazlık yaşanan ABD. Bunların hepsini dikkate alalım. Türkiye'nin güvenliğini tehdit eden, 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında bulunan ABD'nin bütün yaptıklarını kenara bırakacaksınız, sonra oturup F-35 uçağını değerlendireceksiniz. F-35 uçağının ABD'nin küresel silah sisteminin, küresel yönetimin saadet zinciri olarak görüyorum.”

F-35'lerin istenilen şekilde kullanılamayacağına dikkat çeken Karataş “Tüm kontrolü, tüm bilgileri ABD şirketinde olacak. Türk Hava Kuvvetleri uçaklarının yaklaşık yüzde 90-95'i ABD'ye bağlı iken F-35'lerle birlikte yüzde 100 bağlı hale geleceksiniz” diye konuştu.

MİLLİ MUHARİP UÇAK

Türkiye’nin F-35 programından çıkartılmasının Türkiye'ye büyük bir iyilik olduğunu belirten Karataş şu ifadeleri kullandı:

“ABD Türkiye’yi programdan çıkarmak istemiyordu ama Türkiye S-400 alınca ABD’nin hayalleri bitti. İddia ediyorum F35’lerle PKK’ya harekat yaptırmazlar. F-35 ile Suriye ve İran’a karşı harekat yapabilirsiniz ama Yunanistan’a karşı kullandırmazlar.

Şu anda nasıl kullandığımız telefonların kontrolü yurtdışındaysa, ileride telefonlarda olduğu gibi uçakların ve arabaların kontrolleri de bizlerde olmayacak. Bu nedenle 5. nesil savaş uçağını kendimiz üretmek zorundayız. Ben bir sade vatandaşım. Bir Türk vatandaşı, emekli bir asker olarak diyorum ki; F-35’lere Türkiye’nin 50-60 milyar doları gitmesin. Bu saadet zincirini kırmak için güzel bir fırsat ele geçti. Türkiye bu parayı kendi 5. nesil muharip savaş uçağını geliştirmek için kullanmalı. Dünyanın sayılı havacılık altyapısına sahip bir ülkeyiz. Bu projeyi yapabilecek bir yönetim oluşturulmalı. Önce inancınız olacak. İnançlı olmak projeyi bitirmenin yarısıdır. Halkta da inanç var. Vatandaşların büyük bölümü milli muharip uçağını üretmemiz gerektiğiniz düşünüyor. Vatandaş sizden bu uçağı uçurmanızı bekliyor. MİLGEM güzel bir örnek.”


Etiketler: S-400

Diğer TÜRKİYE haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.